گندمـــ پرس : پس ازوقوع طوفانهای استان خوزستان و نحوه اعتراض مردم این استان و در پی آن توجه ویژه دولت به مردمان این استان , گویا ما نیز تازه بخود آمدیم و سعی کردیم تا حدودی صدای نحیف خود را به گوش دولتمردان برسانیم . حرکات بسیار خوبی از سوی فرزندان شما بخصوص در […]

گندمـــ پرس : پس ازوقوع طوفانهای استان خوزستان و نحوه اعتراض مردم این استان و در پی آن توجه ویژه دولت به مردمان این استان , گویا ما نیز تازه بخود آمدیم و سعی کردیم تا حدودی صدای نحیف خود را به گوش دولتمردان برسانیم .

حرکات بسیار خوبی از سوی فرزندان شما بخصوص در فضای مجازی , وبسایتها و صفحات اجتماعی از جمله فیسبوک و اینستاگرام صورت گرفت و حال برخی از وبسایتهای کشوری به این مساله واکنش نشان داده اند.

از توجه این وبسایتها به گلایه مردم سیستان میتوان درک کرد که تا حدودی صدای ما به آنجایی که باید برسد رسیده اما هنوز این صدا نحیف است و باید تلاش کنیم تا بیش از این بتوانیم فریاد برآریم.
درهمین راستا وبسایتهای پربازدید و معتبر کشوری از جمله ایرنا , ایسنا , فارس , تسنیم , مهر به این مساله پرداخته اند اما خبرگزاریهای رسمی دیگری همچون عصر ایران , فرارو ,  افکارنیوز با انتشار گزارشات و یادداشتهای به صورت ویزه به این مساله توجه داشته اند.

عصر ایران با انتشار یادداشتی با عنوان برای مظلومیت سرزمین سیستان و بلوچستان : لطفا همدردی نکنید، کاری بکنید…

فرارو نیز با انتشار یادداشت سالهاست با طوفان هم نفسیم و هم نفسی نیافتیم

در آخرین این گزارشات که بصورت خاص به این مساله پرداخت شده است , افکار نیوز نیز با انتشار گزارشی کامل با عنوان : بی توجهی عیان دولت به سیستان و بلوچستان : بودجه مقابله با ریزگردها کجا هزینه شد؟! به این مساله پرداخته اند که جای تقدیر و تشکر دارد.

 

e1b8f1390f3e2fb21fab375b76df13c3f254d4a8

 

این وبسایت در گزارش خود از گلایه های جوانان سیستانی در فضای مجازی گفته و در پایان نیز صحبت ها و گلایه های دکتر حسینی نماینده مردم سیستان درمجلس شورای اسلامی را درخصوص عدم توجه کافی دولت به سیستان را منتشر کرده است .
چند هفته ای است که ریزگردها و گرد و غبار شدید چهره استان ها و شهرهای جنوبی را آلوده و نفس کشیدن را بر هموطنان تنگ کرده است.
ماجرای ریزگردها در جنوب کشور با افزایش میزان گرد و غبار در استان خوزستان و به ویژه اهواز شدت گرفت و این مساله سبب انتقادات فراوانی به دولت یازدهم و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست شد.

درهفته های گذشته به ویژه وزیر بهداشت سعی کرد با حضور در میان مردم این استان قسمتی از گلایه های بر حق آنها را پاسخ دهد و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست نیز با تاخیری چشمگیر بالاخره به استان سفر کرد و از نزدیک در جریان امور قرار گرفت هرچند مسوولان دولتی به صراحت اعلام کردند حل این مساله زمان بر بوده و به راحتی و در کوتاه مدت قابل رفع شدن نیست.

ماجرا به اینجا ختم نشده و این بار بادهایی که از استان کرمان و به ویژه بم به سمت استان سیستان و بلوچستان در حال وزیدن بودند، سبب ایجاد طوفان شده و هوای سیستان و به ویژه زابل را بسیار آلوده ساختند.

 

گلایه سیستانیها از عدم  توجه دولت

در این میان مردم سیستان در دنیای مجازی از بی توجهی دولت و مسوولان گلایه های فراوانی کردند و با درج پیام هایی، گلایه های خود را ابراز داشتند , در این پیام ها نسبت به بی توجهی ها واکنش نشان دادند.

 

گلایه های سید باقرحسینی از دولتمردان

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی گفت: این استان و به ویژه منطقه زابل یکی از محدوده های طوفان خیز است و در چند روز گذشته طوفان گرد و غبار از سمت کرمان و بم، سبب افزایش چشمگیر گرد و غبار در زاهدان و زابل و… شده است.

سید باقر حسینی با بیان این مطلب افزود: این استان مستعد طوفان است و گرد و غبار فعلی شرایط خطرناک تری را سبب شده است.
وی تاکید کرد: از ابتدای امسال تاکنون بارها فریاد زده ایم تا دولت مصوبه خود که همان تثبیت شن های روان است را اجرایی کند و قرار بود بر اساس آن هزار هکتار از اراضی استان تثبیت شوند اما اکنون که آخرین روزهای سال قرار داریم باید بگویم هیچ کاری صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: اکنون دولت تدبیر و امید پاسخ دهد چه کاری در این حوزه انجام داده که اصلا مشهود نیست؟
وی اظهار داشت: ارمغان دولت برای سیستان تنها دو مصوبه تثبیت شن های روان و گازرسانی بوده که متاسفانه هیچ کدام تاکنون اجرایی نشده است.

وی تاکید کرد: یک مصوبه نیز از محل صندوق توسعه ملی و به دستور مستقیم مقام معظم رهبری داریم که بر اساس آن دولت ملزم به اجرا شده که همان آبرسانی به مزارع سیستان است و باید گفت خوشبختانه با توجهات رهبر معظم انقلاب این پروژه در حال اجراست.

وی تصریح کرد: مصوبات دولت تدبیر و امید با وجود اهمیت فراوان در این استان اجرایی نشده و تاکنون شاهد اقدام عملی نبوده ایم و هر وقت سووال کرده ایم با این پاسخ مواجه شده ایم که پیمانکار باید شیوه های اجرایی را بررسی کند، پروژه نیازمند مشاور است و… حال دولت پاسخ دهد بعد از گذشت یک سال هنوز پیمانکار و مشاور مناسب نتوانسته اند، پیدا کنند؟

وی خاطر نشان کرد: چند سالی است به دلیل شرایط نامناسب افغانستان و جنگ های داخلی و … حق آبه ایران رعایت نمی شود و این مساله سبب شده تا دریاچه هامون تبدیل به شنزار شود و شن های روان سلامت و به ویژه ریه های مردم را هدف قرار داده اند به طوری که در سال های اخیر میزان ابتلا به بیماری های تنفسی مانند سل و بیماری های چشمی در استان بسیار افزایش یافته اما کسی به فکر حل مشکل مردم نیست.

حسینی گفت: سال های متمادی است که سیستان با این وضعیت دست و پنجه نرم می کند و دولت در یک سال و نیم گذشته باید اقدامات عملی برای حل مشکلات آن انجام می داد زیرا تاکنون طرح های مطالعاتی فراوانی در این حوزه انجام شده و اکنون وقت عمل به آنهاست.

وی توضیح داد: نه دولت های قبلی و نه فعلی توجهی به این مشکلات ندارند چرا که اگر داشتند تاکنون نسبت به مالچ پاشی و کاشت درختان سازگار با شرایط آب و هوایی خاص استان و نیازمند منابع آبی کم، در سیستان و بلوچستان اقدام شده بود.

وی درباره اظهارات مسوولان نسبت به منشاء خارجی اکثر قریب به اتفاق طوفان های گرد و غبار در استان بیان کرد: اینکه این مساله را ۱۰۰درصد مرتبط به عوامل با سرچشمه خارجی بدانیم، درست نیست بلکه قسمتی از مشکل ما مربوط به کشورهای همسایه است و باید با همکاری های بین المللی نسبت به رفع آنها اقدام کرد اما نباید فراموش کرد که سیستان و بلوچستان معمولا از اردیبهشت ماه پذیرای بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و طوفان های قوی می شود که گاه تا مهر و آبان نیز به طور می انجامد بنابراین پیگیری و کاست از تبعات منفی آن بیش از پیش ضروری است.

وی افزود: به دلیل بی توجهی به این استان، ۱۸روستا در هیرمند خالی از سکنه شده و زیر شن مدفون شده است و بسیاری از روستا نیز اکنون با ۴۰ تا ۵۰درصد از جمعیت زندگی می کنند که در صورت تداوم این وضعیت امکان تخلیه آنها نیز وجود دارد و باید بیش از پیش شاهد مهاجرت سیستانی ها به سایر استان ها باشیم.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست‌ خارجی مجلس ضمن گلایه از مسوولان دولتی گفت: چند هفته پیش همایش تالاب ها در استان برگزار و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست در راس هیات بزرگی به استان سفر کرد که متاسفانه هیچ کدام از نمایندگان استان در این همایش دعوت نشدند و در جریان امور قرارنگرفتند و صرف هزینه برگزاری تنها دستاورد آن بود.

وی تصریح کرد: این در حالی است که در گذشته نمایندگان همراه دولت در سفرهای استانی و خارجی که مرتبط به استان و وضعیت آن بود، شرکت داشتند.
وی هشدار داد: دولت بدون پشتوانه و همراهی نمایندگان مردم در مجلس نتیجه نمی گیرد.

رئیس فراکسیون نجات تالاب هامون بیان کرد: دولت از ابتدای کار در جریان مشکلات تالاب هامون قرار داشته و این مشکل مختص چند ماه اخیر نیست بنابراین انتظار می رفت در این مدت بخشی از مشکلات رفع می شد.

وی توضیح داد: در گذشته سیستان و بلوچستان شاهد طوفان بوده اما امسال این طوفان با خاک، شن و ماسه همراه شده است زیرا دریاچه خشک شده و شن های آن با کمترین وزش باد به هوا بر می خیزد در حالی که در سال های پیش و حتی در تابستان این منطقه دارای هوایی خنک بود زیرا باد بر روی آب هامون حرکت کرده و سبب ایجاد نسیم خنک می شد.

وی تاکید کرد: مسوولان سازمان حفاظت از محیط زیست پاسخ دهند که با بودجه های مقابله با ریزگردها در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان چه کرده اند و چرا هنوز شاهد این گونه مشکلات هستیم.

حسینی گفت: جلسه ای با دکتر ابتکار داشته ایم که بی نتیجه بوده، همچنین بنده ۴ ماه پیش به طور رسمی نامه ای به وی نوشته و در مورد اقدامات انجام شده برای حفاظت و احیای تالاب هامون سوالاتی را مطرح کرده ام که تا این لحظه هیچ پاسخی دریافت نکرده ام و کاری نیز برای نجات این دریاچه انجام نشده است.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه