شهرگندمــــ : پس از انتشار گلایه های مردمی و اظهار نظر استاندار و نوری فرماندار سابق زاهدان درخصوص کارخانه سیمان زابل , سید باقر حسینی و احسانفر مدیرعامل کارخانه سیمان سیستان توضیحاتی دراین خصوص ارائه کرده اند . پیگیریهای انجام شده است که پس از درمیان گذاشتن با وزارت اقتصاد و امور دارایی که این […]

شهرگندمــــ : پس از انتشار گلایه های مردمی و اظهار نظر استاندار و نوری فرماندار سابق زاهدان درخصوص کارخانه سیمان زابل , سید باقر حسینی و احسانفر مدیرعامل کارخانه سیمان سیستان توضیحاتی دراین خصوص ارائه کرده اند .

4

پیگیریهای انجام شده است که پس از درمیان گذاشتن با وزارت اقتصاد و امور دارایی که این عوارض و مالیات از حصول مرکز تولیدی به خزانه شهرداریهای کشور تعلق گرفته و این تقسیم بندی طبق شاخصه ها و معیارهای خاصی برای هر منطقه و شهرستانی لحاظ می گردد.
به گزارش شهرگندمـــ به نقل از اوشیدا , سید باقر حسینی ضمن اعلام این خبر گفت : در سنوات گذشته هم این موضوع پیگیری شده است ولی باتوجه به اینکه این قانون کلی می باشد توانسته ایم جذب نیروی بومی در کارخانه را داشته باشیم.

مالیات کارخانجات به حساب وزارت اقتصاد و دارایی واریز میشود

همچنین محمدرضا احسان‌فر مدیرعامل کارخانه سیمان سیستان نیز در خصوص اینکه چرا عوارض و یا مالیات ارزش افزوده این کارخانه عاید سیستان نمی شود،اظهار داشت: آنچه که تحت عنوان عوارض و یا مالیات ارزش افزوده از همه صنایع دریافت می شود طبق قانون بایستی به میزان اعلام شده به حساب وزارت اقتصاد و امور دارایی کشور واریز شود.

مدیرعامل کارخانه سیمان سیستان افزود: قسمتی از آن تحت عنوان مالیات در اختیار شهرداری ها قرار می گیرد و اینکه چه مقدار از این مالیات در اختیار شهرداری ها قرار می گیرد در حیطه کاری بنده نیست که مطلع باشم.

احسانفر ادامه داد: ما یک تکلیف قانونی داریم که عوارض متعلقه خودمان را به حسابی که دولت اعلام می کند ،واریز می کنیم و در واقع اینکه بنده به عنوان یک واحد صنعتی پولی را به حساب شهرداری زابل بریزیم اصلا این پول را به عنوان عوارض متعلقه بنده حساب نمی کنند .

وی تصریح کرد: پرداخت عوارض در کشور دارای یک حساب معینه است و این حسابی که ما مالیات را پرداخت می کنیم یک حساب تکمیلی است که ما هر سه ماه یک مرتبه احضار نامه ارزش افزوده خود را به دولت می دهیم.
احسانفر با بیان اینکه دولت از محل ارزش افزوده بر درآمد،درآمدی دارد افزود: این درآمد را دولت بین خودش ،شهرداری ها و سایر سازمانها تقسیم می کند و این هیچ ارتباطی با سیمان سیستان ندارد.

90درصد نیروهای کارخانه سیمان زابل بومی هستند
مدیرعامل کارخانه سیمان سیستان با احساسی خواندن موضوع جذب نیروی غیربومی در کارخانه سیمان سیستان خاطرنشان کرد: این کارخانه تعداد خاصی نیرو که نیاز داشته را توانسته جذب کند و اگر قرار بوده به عنوان یک واحد صنعتی موفق عمل کند در امر صادرات از حیث تولید از ظرفیت خوبی در حد اسم خودش بلکه بیشتر برخوردار شده است و بدنبال این شرکتهای وابسته دیگری را ایجاد کرده و باعث اشتغالزایی در حوزه معدن و ایجاد شرکت احیای معادن استان،در حوزه حمل و نقل،بزرگترین حمل و نقل استان را دارد .

دراستان از ما حمایتی نمیشود
این مسئول ادامه داد: علی رغم اینکه عدم حمایتها ،در افغانستان سرمایه گذاری کردیم اما متاسفانه آنچه که در این استان می بینیم نه تنها همیاری و حمایتی انجام نمی شود بلکه در جذب سرمایه گذار نیز عملی به واقع شاهد نیستیم.
احسانفر تاکید نمود: لازم است کسانی که اینگونه حرفها را می زنند یک بار از کارخانه سیستان و افرادی که در این مجموعه شاغل هستند بازدید و مصاحبه به عمل بیاورند تا مشخص شود نیروهای بکارگیری شده در این کارخانه اهل کدام منطقه هستند،یک واحد تولیدی آیا مقدور است که نیروهای خودش را هرروز صبح از شهرستان دور نیروهای خودش را سرکار بیاورد و بعدظهر به منازل آنها برگرداند.
مدیرعامل کارخانه سیمان سیستان بیان داشت: اینکه نیروهای این کارخانه غیر بومی هستند حرف نادرستی است ،به جزء تعداد اندکی از متخصصین که کمتر از 10 درصد بصورت ادواری از غیربومی  بدلیل نبود متخصص مورد نیاز در استان بهره گرفته شده است مابقی نیروها در حدود بالای 90 درصد در شهرستانهای زابل و زاهدان سکونت دارند.
وی عنوان کرد: اینکه ما تفکیک داشته باشیم کاملا غلط است و برای استخدام نیرو به اینکه این نیرو کجایی هست نگاه نشده است بلکه این مطلب که این نیرو برای سیستم چقدر دارای توان کار است ملاک است.
احسانفر با اشاره به اینکه وظیفه پیگیری در این رابطه را ندارم افزود: سید باقر حسینی از نمایندگانی هستند که با تمام قوت از منافع و صنایع استان دفاع کردند و من شاهد آن بودم ،اگر افرادی فکر کنند که عوارض این کارخانه برای شهرداری زاهدان بیایید،این راه خطا است و علتش این است آنچه که به شهرداری قاعدتا داده می شود بالاخره تجمیع از عوارض در سطح کل کشور و تبیین و تقسیم برای شهرداری های سراسر کشور است و البته در اینکه یک چانه زنی شود که سهم بیشتری به شهرداری بدهند قاعدتا بر مبنای جمعیت ، مساحت،فاکتورها و شاخص های دیگری انجام دهند.
وی با عنوان اینکه مرجع تقسیم کننده عوارض وزارت اقتصاد و امور دارایی است ،گفت: همیشه نتیجه یک نتیجه دلخواه نیست و نتیجه دلخواه برای زابل این است که تمام عوارض کل کشور را بدهند به سیستان و این کار نشدنی ست و بر اساس یکی سری شاخص ها و فاکتورهای محاسبه می شود.
وی با بیان این مطلب که در همین خصوص در هفته گذشته با امام جمعه زابل صحبت شده است ،بیان کرد: هر روز صبح دو اتوبوس به مقصد زاهدان و دو اتوبوس به مقصد زابل نیروهای این کارخانه را سرویس دهی می کنند و این افراد بومی منطقه هستند.

احسانفر : خودم بومی منطقه و به شدت به مردم و منطقه تعصب دارم
این مسئول با بیان اینکه خودم بومی منطقه و اهل زاهدان هستم افزود: من بومی منطقه هستم و به شدت نسبت به مردم این منطقه تعصب دارم و به همین دلیل غالب کارهای که در این استان و منطقه انجام می دهم به شدت مورد بی مهری دوستانمان قرار گرفته در حالی که قاعدتا باید عکس قضیه باشد و ما را مورد حمایت قرار دهند،بعضی از دوستان شرایطی را بوجود می آورند که یک سرمایه گذار علاقه ای از اینکه در این منطقه حضور پیدا کند را نداشته باشد.
مدیرعامل کارخانه سیمان سیستان افزود: افرادی که چنین ادعاهایی دارند بیایند و ببینند که چرا یک مجموعه از سی ام آذرماه تعطیل شده و با وجود تعطیلی یک نفر از نیروهای خودش را اخراج نکرده است ،چرا ششصد و بیست هزار کریکت و 80 میلیارد تومان پول تولید شده برروی زمین ریخته شده است

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه