عملکرد ضعیف اداره کل امور مالیاتی و فرار سرمایه و سرمایه گذار از سیستان

 • کد خبر : 19945
 • ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۱:۴۸
عملکرد ضعیف اداره کل امور مالیاتی و فرار سرمایه و سرمایه گذار از سیستان

شهرگندمــــ : چند ماه قبل بحث تخفیفات و بخشودگی مالیاتی کسبه شهر زابل از سوی خود کسبه پیگیری و درنهایت منجر به برگزاری جلسه ای با حضورنمایندگان صنوف , فرماندار و مدیرکل امورمالیاتی استان شد , در آن جلسه مقرر شد , مدیرکل کارگروهی تشکیل و ماده 165 را مورد بررسی قرار دهد تا کسبه […]

شهرگندمــــ : چند ماه قبل بحث تخفیفات و بخشودگی مالیاتی کسبه شهر زابل از سوی خود کسبه پیگیری و درنهایت منجر به برگزاری جلسه ای با حضورنمایندگان صنوف , فرماندار و مدیرکل امورمالیاتی استان شد , در آن جلسه مقرر شد , مدیرکل کارگروهی تشکیل و ماده 165 را مورد بررسی قرار دهد تا کسبه شهر زابل که با خشکسالی دست و پنجه نرم میکنند , حداقل از این لحاظ کمتر احساس فشار کنند.
 
IMG02285327
 
 
وقتی اداره دارایی زابل توصیه مدیرکل درخصوص همکاری لازم با کسبه را جدی نمیگیرد
مدیرکل قول مساعدت و همکاری داد و به مدیر اداره امور مالیاتی زابل هم توصیه کرد با کسبه مدارا کند , اما هیچ مدارایی که از سوی اداره زابل صورت نگرفت و حتی تخفیفهای که در حدود اختیارات آنان بود نیز از مردم دریغ شد و  اوضاع کسبه از روزهای قبل وخیم تر و ناامید تر نیز شدند.
 
پس از آن جلسه بود که استاندار محترم هم در جلسه ستاد بحران استان اعلام کرد که به مسئولین اداره کل امور مالیاتی تاکید کرده است این مهم مورد توجه قرار گیرد.
 
این مسائل موجب شد کور سویی از امید در دل کسبه شهر زابل روشن شود , اما مدتها گذشت و عملی دراین خصوص مشاهده نشد.
 
تفسیر عجیب مدیرکل از ماده 165 قانون مالیاتی
به جهت پیگیری این مساله به مدیرکل محترم مراجعه و پای درد دل ایشان نشستیم , آنچه جالب و شاید بهتر بگویم تاسف برانگیز بود , نوع تفسیر ایشان از ماده قانونی 165 مالیات مستقیم بود , دراین ماده  به صراحت عنوان شده است , معافیتها و تخفیف های مالیاتی در شرایط طوفان و خشکسالی شامل حال کسبه میشود , اما مدیرکل محترم تفسیری داشتند شنیدنی : ایشان معتقد بودند که منظور قانون گذار این بوده است که وقتی طوفان میشود مغازه ها تعطیل شود و یا وقتی خشکسالی میشود مغازه ها تعطیل شوند و بعد برای تخفیف تعداد روزهای تعطیل درنظر گرفته شود , درست مانند زمانی که سیل یا زلزله می آید و مغازه ها تعطیل میشود !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
یک لحظه به گفته ایشان توجه کنید و شرایط را تصور کنید , آیا این امکان وجود دارد که براثر خشکسالی یک مغازه مثلا دوماه تعطیل شود و همان دو ماه برایش تخفیف درنظر گرفته شود؟
آیا امکان دارد که براثر طوفان یک مغازه مثلا برای مدت یکماه تعطیل شود ؟
خیر اینچنین نیست و مردم صبورتر از آن هستند که به علت طوفان و یا خشکسالی مغازه های خود را تعطیل کنند.
مثل روز روشن است که تفسیری که از سوی ایشان صورت میگیرد اشتباه و تنها برای شانه خالی کردن از مسئولیت و عدم پیگیری مساله دارد که اگر به مرکز مراجعه نمایندو شرایط مردم و منطقه را تشریح کنند بی شک تصمیمات خوبی اتخاذ خواهد شد.
 
عملکرد اشتباه و کند اداره کل امور مالیاتی استان و فرار سرمایه و سرمایه گذار
اما متاسفانه عملکرد و روند کند حرکتی دوستان اداره کل امور مالیاتی استان و اداره دارایی زابل بگونه ایست که گویی درجهت فرار سرمایه و سرمایه گذار حرکت میکنند و هیچ هم برایشان اهمیت ندارد که سرانجام مردم و کسبه جه خواهد شد , به قول یکی ازکسبه عزیزان اداره دارایی زابل به کسب مقام بالاتر در وصول مالیات در استان و عزیزان اداره کل به کسب مقام بالاتر در وصول مالیات در سطح کشور فکر میکنند و این وسط تنها چیزی که اهمیت ندارد ماندگاری مردم و بخصوص سرمایه داران و سرمایه گذاران است .
لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=19945

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 12در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۲
 1. درست میشه نگران نباشید…دوباره سیستان میشه گلستان همه کسبه ومردم راضی وخشنود میشن .دیگه هیچ کسبه ای منتظر مشتری نمیشه هیچ کدوم ازمردم هم شبا گشنه نمیخوابن ،میشه مثل قدیما بازارش رونق داشت مردمش خوشحال بودن نگران نون شبشون نبودن خلاصه دوباره روزگارخوش از راه میرسه .اصلا” نگران نباشین صبرم چیز خوبیه یکمی صبرداشته باشین .البته این صبر به عمر منو شما قد نمیده ولی برای بچه هامون خوبه معنی بعضی کلمات رو یادمیگیرن …

  • وقتی میبینم همشهریام اینجوری امیوارانه به اینده سیستان مینگرند به خود میبالم .علی رضای عزیز منم مثل تو چیزی که برام مونده امید هست. به امید روزی که نا امید نباشیم

 2. ……………………

 3. کاش یکی پیدا می شد و…………………………ا را اندازه می گرفت!!!
  ………………..!!! ……………… هنگام تفسیر قوانین ………..!!!
  کسی هم نیست که جلویشان را بگیرد.!!!
  نمایندگان محترم و محترمه باید برای پیگیری و تفسیر قوانین این گونه سازمان ها، کمیته ای تشکیل دهند.
  شاید مردم از شر تفسیرهای این نخبگان در سازمان ها و ادارات رها گردند.

 4. سلام دوستان خبر خوشی از معافیت مالیاتی در 160 روز از سال امروز نماینده عزیزمان دکترسیدباقرحسینی در مصلا دادند از اول سال اجرایی میشه

 5. معافیت مادهع 165 به تصویب هیات وزیران نیاز دارهو دست اداره و مدیر کل نیست. کارگروهی تو استان واسه موضوع ایجاد شده و درخواست معافیت ارسال شده، ولی یه آدم قوی (نماینده قوی و فرد با نفوذ )نیاز داریم تا به سرانجامش برسونه
  نه کسایی که فقط شعار می دن و حرف می زنن
  ضمن اینکه مطلع باشید همین مجلس چند روز قبل افزایش 22 درصدی مالیاتو تصویب کرد.
  باز هم تاکید کنم سهم کسبه و صاحبان اصناف کمتر از 5 درصده تو تامین مالیات.
  و95 درصد مابقی مالیات هم از حقوق کارکنان و شرکتهای پیمانکاری و …. تامین ئمیشه
  پس بی دلیل جو سازی نکنید و تقصیرو گردن اداره دارایی نندازین لطفا.
  کارخونه های بزرگ تهران و کلانشهرها رو نگاه کنید، اصلا همین شرکت ایرانسل سال قبل 4تریلیون و چهارصد میلیارد شد..
  عکس چکشو حتما دیدید. تو کل استان یک هزارم این مالیات در سال گرفته نمیشه که تو تهران از یه شرکت گرفته میشه.
  استان اگر تو عملکرد اول شد در تحقق اهداف تعیین شده بوداز نظر تعداد اوراق مالیاتی و دریافت الکترونیکی اظهارنامه نه میزان مالیات دریافتی دوستان
  پس فقط واسه دل خوشی بعضی ها و جمع کردن سوژه اطلاعات غلط ندین و جو سازی نکنید.
  با احترام
  یکی از خودتون

  • سلام شما که یکی از خودمون هستید ,این اطلاعات رو رسمی اعلام کنید از سوی اداره کل , تا از طرف نماینده های محترم پیگیریش کنیم , تا بقول شما کسی شعار نده و پی عمل باشند

 6. این که چیزی نیست عزیزان…
  شهریور امسال،سیستانیان مقیم کانادا و دیگر کشورها، با دکتر روحانی و معاونان او در اتاق بازرگانی استان جلسه برگزار میکنند و از آقایان میخواهند که موانع سرمایه گذاری در استان را ازبین ببرند و با آنها همکاری کنند اما چون جوابی از دکتر روحانی دریافت نمیکنند برای خود میروند.
  اصلا این استان از بچگی بی کس بود.بهر حال ما ندانستیم چه کسانی از این قضیه سود میبرند…آقازاده ها؟استاندارها؟فرماندارها؟ رئیس جمهورها؟ یا همه با هم..

  • منبع جلسه مذکور را اعلام بفرمائید اطلاعات تکمیلی ارسال تا پیگیری شود

 7. آقای ممیز مالیاتی : لازمه جهت اطلاعات عمومیت خدمتت عرض کنم همین ماده 165 قانون مالیاتی و دستورالعمل اجرایی آن را در بعضی شهرهای خراسان جنوبی و همچنین نهبندان اجرا میکنن و به کسبه و تجار خودشان درصد بالایی بخشودگی ودر بعضی قسمته بخشودگی کامل میدهند . مدیران استانی شما و همچنین روسا زابل اداره مالیات زمانی که در جلسات فرمانداری حضور دارند می گویند که این ماده شامل حال زابل به علت وجود ریزگرد و طوفانهای 120 روزه و 17 سال خشکسالی میشود و تفسیر هم همان تفسیر درست است ولی از آنجا که بیرون می روند انگار نه انگار که آنها همان کسانی بودند که صحبت معافیت مالیاتی را میکردند . حال این عمل را چه اسمی می توان نهاد .
  برای مثال برایتان مثالی می آورم که خودم تمام مدارک آن را بررسی کردم و در آن موقع در اداره مالیات زابل بودم . یک نفر که هم در زابل کارگاه تولید کابینت دارد و هم در اصفهان ، مالیات کارگاه زابل آن که از کارگاه اصفهان آن کوچکتر بوده مالیاتش 62 میلیون تومان شده ولی مالیات اصفهان آن 3 میلیون تومان شده است که پس از اعتراض مالیاتش 65 میلیون تومان شده است . کلا تفسیر و اجرا قانون در زابل فرق دارد .

 8. بسیار باعث تاسفه به جای کمک به مردم رنج کشیده سیستان مالیات هم ازشون میگیرید بی انصافا ؟؟؟؟؟ در تهران اگه مالیاتی گرفته میشه بخاطر بازار پررونقه اما زابل چرا؟؟؟؟؟؟؟؟ به نظرم مردم سیستان یک ریال نباید مالیات بپردازند چون هیچ خدماتی از دولت نمیگیرند ( رفاه نسبی ، آموزش ، دسترسی به امکانات ) واقعامردم صبوری داریم بخدا .اداره مالیات باید مردم رو امیدوار کنه به موندن در سیستان .
  متاسفانه مشکل سر مدیریت استان هست

 9. با سلام
  از یکی از مدیران ارشد مالیاتی پرسیدم چرا بر من چندین برابر واقعیت مالیات برآورد و بدون اطلاعم قطعی نموده اند و اگر در خواست تخفیف کنم بر من منت میگذارند 10 درصدی تخفیف و الباقی را مطالبه میکنند( در حالی که مالیات برآورد شده ام صد برابر واقعیت هست )، گفت مالیات کل حوزه از یک سقف و مبلغ مشخصی که بگذرد و بهرشکل که شده وصول کنند از مازاد آن همه پرسنل اداره سهم دارند . ( هم به حقوق و مزایایشان اضافه میشوند و هم ارتقاء سمت و شغل میگیرند ). به این خاطر هست که ما را از یک طرف خشکسالی و شرایط جوی و اقتصادی از این شهر فراری میدهد و از طرف دیگر اداره محترم دارایی زابل