گندمـــــ پرس : بمناسبت هفته دولت علی اوسط هاشمی در جمع خبرنگاران حاضر شد  تا طی دو ساعت به سـوال اهالی رسانه پاسخ دهد. به گـــزارش گندمــــ پرس ، علی اوسط هاشمی در بخش از سخنان به قهر طبیعیت، تغییر اقلیم جغرافیایی و خشکسالی تحمیلی به سیستان و بلوچستان اشاره کرد که اثرات جبران ناپذیری […]

گندمـــــ پرس : بمناسبت هفته دولت علی اوسط هاشمی در جمع خبرنگاران حاضر شد  تا طی دو ساعت به سـوال اهالی رسانه پاسخ دهد.

به گـــزارش گندمــــ پرس ، علی اوسط هاشمی در بخش از سخنان به قهر طبیعیت، تغییر اقلیم جغرافیایی و خشکسالی تحمیلی به سیستان و بلوچستان اشاره کرد که اثرات جبران ناپذیری را در پی داشته است.

وی تاکید کرد: شرایط سیستان بحرانی است در این راستا از معاون اول رئیس جمهوری درخواست داشتم که ستاد بحران کشور را در سیستان برگزار شود تا ابعاد پنهان این اتفاق ها تلخ نمایان تر شود.

نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان بیان کرد: قبول که در سیستان آب نداریم، اما باد که هست، باید نگاهمان را تغییر بدهیم با بهره گیری و پرورش استعداد های منطقه اقتصاد رکود این دیار را به رونق تبدیل کنیم.

وی گفت: با تلاش بی وقفه نظام جمهوری اسلامی و دولت آن هم در شرایط دشوار تحریم، سیستان و بلوچستان به کارگاه ساخت و ساز زیربناها تبدیل و پیشتار توسعه و آماده سرمایه گذاری در هر زمینه ای شده است.

 

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: نظام برای برون رفت سیستان از این شرایط با توجه به منابع آب موجود، طرح انتقال آب با لوله به مزارع کشاورزی را در دستور کار قرار داد که با اجرای طرح انتقال آب به ۴۶ هزار هکتار زمین در سیستان حداقل ۹۲ هزار خانوار از نعمت آب برای مصارف کشاورزی بهره مند می شوند.

هاشمی اظهار داشت: اجرای این برنامه ضمن افزایش راندمان آب از ۳۵ درصد به ۹۰ درصد، از یک سو از تبخیر آب جلوگیری و از سوی دیگر مدیریت صحیحی بر منابع آبی خواهد داشت که در آینده اثرات مطلوب آن را خواهیم دید.

 

 

اولویت مدیریت منابع آبی سیستان برای تامین آب شرب است

 

استاندار سیستان و بلوچستان با انتقاد از برخی سطحی نگری های در حوزه آب سیستان افزود: برخی افراد نگاهشان بخشی و فردی است در حالی که باید نگاه را به گستردگی ملی گسترش داد، زابل و زاهدان متعلق به یک استان و کشور هستند پس نباید نگاه شهرستانی به مساله آب داشت.

وی افزود: تامین آب آشامیدنی در اولویت نخست قرار دارد و حتی اگر منجر به تعطیلی فعالیت های کشاورزی شود، انتقال آب از زابل به زاهدان تاثیر زیادی بر منابع ذخیره چاه نیمه ها نمی گذارد، پس اگر دوستان بخشی به دنبال اظهار نظر هستند خواهشمند است با اطلاعات و آمار دقیق با مردم حرف بزنند.

هاشمی تاکید کرد: در شرایط سخت نقش رسانه ها در نقش پذیری و درک متقابل از واقعیت های موجود دو چندان می شود، رسانه نباید احساسی با مسائل برخورد کند، باید آگاه بود و نگاهمان را منطبق با واقعیت های تلخ گره بزنیم.

به گفته استاندار، مجموع آب انتقالی از زابل به زاهدان ۵۰ میلیون متر مکعب در سال است به طوری که میزان تبخیر آب در زابل حداقل ۳۰۰ میلیون متر مکعب است.

 

 

نگاهمان به حق آبه کارشناسی شده باشد

 

هاشمی تاکید کرد: باید نگاهمان به حقابه کارشناسی شده باشد و اگر حرفی می زنیم با در نظر گرفتن منافع ملی باشد نه منافع بخشی یا اداری، اولویت نخست مدیریت آب در سیستان ذخیره سازی برای تامین آب شرب مردم است.

وی افزود: کل سهم محیط زیست از هامون ۶۰ میلیون متر مکعب است که بسیار فراتر از این آمار و ارقام نیز آب رها سازی می شود، اما درخواست دارم اظهار نظرهای منطبق با واقعیت هامون باشد، شرایط اقلیمی، جغرافیایی و زیست محیطی سیستان را در نظرهایمان بگنجانیم.

وی به تشدید پیامدهای خشکسالی در سیستان اشاره کرد و گفت: آغاز عملیات اجرائی ساخت بیمارستان تنفسی در سیستان را از دیگر اقدامات در دست انجام است که امید است حال که ۷۰ میلیارد ریال در سال ۹۳ و ۵۰ میلیارد ریال در سال ۹۴ تخصیص برای ساخت بیمارستان در نظر گرفته شده است، فعالیت علوم پزشکی زابل تعیین کننده زمان اتمام طرح باشد.

 

 

تغییر الگو مصرف ضروری است

 

استاندار سیستان و بلوچستان به پیامدهای بسیار تلخ خشکسالی بر دیار جنوب شرقی ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس آمارها در سال گذشته ۴۶ درصد کاهش نزولات آسمانی داشتیم که این به خوبی نشان دهنده تهدیدی جدی است.

وی افزود: در سال گذشته به سبب کم آبی و کاهش ذخایر سفره های زیر زمینی، ۱۵۵ روستا با تانکر آبرسانی می شد که با توجه به بحران خشکسالی امسال این تعداد به ۳۵۰ روستا تا آخر سال خواهد رسید.

هاشمی تاکید کرد: باید نگاهمان را از بخشی بودن به فرا بخشی تغییر دهیم، اگر به دنبال توسعه هستیم بدانیم نگاه تک بعدی و احساسی مسیر رشد و پیشرفت را ایجاد نمی کند.

 

 

منطقه آزاد سیستان در مسیر قانونی خود قرار گرفت

 

استاندار سیستان و بلوچستان به منطقه آزاد تجاری سیستان اشاره کرد و گفت: مهمترین مساله برای منطقه آزاد تجاری در سیستان قطعی شدن این طرح در شورای کارشناسان مناطق آزاد کشور بوده و به طور قطع این طرح ادامه خواهد یافت و در آینده مردم اثر مطلوب آن را خواهند دید.

هاشمی گفت: باید در خصوص واقعیت های سیستان با مردم صادق بود این نگاه بخشی است که زمینه ساز برخوردهای احساسی می شود که از آن باید فاصله گرفت.

 

خبرگــزاری مهـر

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه