تاریخ : پنج شنبه, ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱ Thursday, 9 February , 2023

عاقبت مطالبه گری:یک سال حبس ودوسال ممنوعیت کاررسانه ای

 • کد خبر : 31498
 • ۰۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۷

گندم پرس :و … عاقبت مطالبه گری و پاسخگویی مدیران در سیستان بدانجا رسید که؛ در پی انتشار نامه ی جوان متخصص سیستانی به نمایندگان سیستان ،سرکار خانم عالی نماینده منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی و همسرشان جناب آقای فرقانی رییس اداره منابع طبیعی زابل،با طرح شکایت و پیگیری، موفق به گرفتن رای دادگاه […]

گندم پرس :و … عاقبت مطالبه گری و پاسخگویی مدیران در سیستان بدانجا رسید که؛ در پی انتشار نامه ی جوان متخصص سیستانی به نمایندگان سیستان ،سرکار خانم عالی نماینده منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی و همسرشان جناب آقای فرقانی رییس اداره منابع طبیعی زابل،با طرح شکایت و پیگیری، موفق به گرفتن رای دادگاه مبنی بر یکسال حبس تعزیزی و دوسال ممنوعیت کار رسانه ای ” یونس دهمرده” شدند.

که متن نامه ی مورد نظر برای احترام به شعور و برخورداری از نظرات مخاطبان عزیز در زیر بازنشر خواهد شد
 
یونس دهمرده در صفحه اینستاگرام خود نوشت :‌ شکایت  اداره منابع طبیعی شهرستان زابل از بنده بابت انتشار مطلبی تحت عنوان ( نامه مختصص سیستانی به خانم عالی ـ تاریخ۳۰  بهمن ۹۳) منجر به صدور رای یکسال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت کار رسانه ای در استان برای بنده (یونس دهمرده) از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲  شهرستان زابل شد.در رای صادره دلیل این رای انتشار مطلب خلاف واقع ، تشویش اذهان عمومی و تخریب عملکرد نماینده سیستان قید شده است.
 
 
 ۸۱۶۲۳۴۳۶۵_۱۴۸۸۷۳
 
امیدوار بودم پس از اعلام جناب هاشمی استاندار مبنی بر بازپس گیری شکایات از سوی دستگاههای دولتی از رسانه ها وخبرنگاران ،‌ این شکایت پس از درج جوابی ملغی اعلام شود که متاسفانه گویا سخن و دستورالعملی که ایشان دراین خصوص ابلاغ کرده بودند  مورد پذیرش عزیزان اداره کل منابع طبیعی استان قرار نگرفته و درنهایت اینچنین شد.
هدف بنده و همکاران از انتشار مطلب فوق تنها طرح چند سوال از نماینده سیستان بوده ،‌سوالاتی که حال نیز بقوت خود باقیست و هیچ جواب قانع کننده ای برای آن ارائه نشده  ،‌ اما اگرچه صدور این حکم در پی انتشار مطلب فوق که در زیر این متن نیز منتشر شده ،‌ تعجب اور بود ، اما اینجانب ضمن تمکین به قانون ،‌ حق اعتراض به رای صادره را برای خود قائل هستم و ان شالله در اسرع وقت بهمراه وکیل این امر صورت خواهد گرفت.
 
در پایان یک جمله و بس :‌ خوشحالم که هنوزم زنده ام و زنده بودنم خاریست ،‌ به تنگ چشمی نامردم زوال پرست

 

مطلب مورد اشاره بدین شرح می باشد :‌نامه مختصص سیستانی به خانم عالی

 
سرکارخانم عالی/بدون شک مسائل سیستان در قالب فرافکنی و ایجاد حجاب بر ناکارامدی های این چهار سال حل نخواهد شد.
 
هر چند به زودی در خصوص عملکرد و اقدامات و مواضع اشتباه شما به زودی تحلیل های مفصلی توسط کارشناسان و صاحبان قلم نوشته خواهد شد , لیکن نکاتی را جهت یادآوری عرض می نمایم.
خانم نماینده : حتما می دانید امروز بحران مطلق خشکسالی مسائل و مشکلات سنگینی را برای کشور ایجاد کرده که حل و فصل انها با حضور فهمیده ترین و نخبه ترین ادم های کشور سالیان دراز به طول خواهد انجامید.
پدیده بیابانزدایی نتیجه سیاست های غلط دراز مدت در حفاظت و بهره وری درست از منابع بوده که بخشی از این سیاست ها همین رفتار اشتباه شماست , آیا فکر می کنیدسقوط بیست تا صدمتری سفره های آب زیر زمینی که حاصل میلون ها سال شکل گیری است به همین راحتی مجددا جبران خواهد شد؟؟
سرکار خانم دکتر عالی :  معضل رودخانه های مرزی مخصوصا در شرایط فعلی که کل حوزه آبریز با کاهش تولید آب مواجه بوده با فرافکنی حل می شود ؟؟
شرایط امروز ورود آب به سیستان چگونه است؟ دیپلماسی فعال شما به عنوان نمایندگان مردم سیستان به عنوان بخشی از پازل حل مشکل و به عنوان بخشی از دیپلماسی سیاسی آب تا کجا های دنیا نفوذ داشته است ؟؟
چند نشست بین المللی آب را در دنیا رفتید و در مجامع جهانی فریاد زدید؟ 
کارگروه دائمی آب هیرمند را در تهران چند بار تشکیل دادید و در چند جلسه شرکت کردید ؟
لطفا صورتجلسات حضورتان را در این چهار سال به مردم عرضه بفرمایید.
خانم و آقای نماینده بدون شک بدانید حل مشکل سیستان نیازمند اجماع جهانی و فشار پیوسته بر افغانستان است که خوشبختانه به زیبایی کار شروع شده , جهانی کردن تالاب هامون تنها راه حل مشکل است و شما مطالب غیر اصولی و فنی را منتشر می کنید
.
چرا به مردم از عملکرد خودتان گزارش نمی دهید؟
بودجه مملکت در کمسیون تلفیق نهایی شده ولی شما ………….. , 
امیدوارم گزارش بدهید بودجه  ۵ میلیاردی پیشنهادی سازمان محیط زیست را برای هامون در مجلس چند برابر نمودید؟؟
حتما از شما خواهیم پرسید , بخشی از مشکل ریزگردهای سیستان در حوزه اختیارات اداره منابع طبیعی است که همسرتان مسئول است گزارش بفرمایید در این اداره چه اقدام مثبتی صورت گرفته؟؟
آنقدر عملکردی مشاهده نمی شود که عملا  به یک اداره تعطیل مبدل شده است 
بدون شک بدانید ما از شما سئوال خواهیم کرد , عملکرد شما در سیستان مورد سئوال خواهد بود , مشکلات و مصائب سیستان در این سه سال مورد سئوال خواهد بود , خسارت های گسترده خشکسالی به کشاورزان و عدم پیگیری شما در پرداخت حتی چند ریال به کشاورزان رنجدیده سیستانی سئوال خواهد شد ؟
امیدوارم خداوند به همه ما مسیر عقلانیت و منطق را نشان بدهد
لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=31498

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 28در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲۸
 1. سلام زیاد نگران نباش حق گفتن در جامعه امروز جایگاهی بهتر از زندان ندارد؟

 2. از سایت گندم پرس به خاطر نشر نامهٔ جوان متخصص سیستانی ، تشکر می کنیم . این نامه سرتاسر حرف حساب است . و برکسی پوشیده نیست که آقای یونس دهمرده فردی دلسوز است . از فردی که به خاطر عزل رئیس آموزش و پرورش یک ناحیه در سیستان می آید و طرح سؤال از وزیر می کند چه انتظاری بیش از این می توان داشت . این نوبت با رأی اندکی که ایشان در سیستان خواهند داشت به این نتیجه که عملکردشان بسیار ضعیف بوده است خواهیم رسید .

 3. سلام خیلی ناراحت شدم این خبرو شنیدم جناب دهمرده
  انشالله که این قضیه ختم به خیر باشه
  و یک حرف حق همیشه در جغرافیای ناحق همو باطل میکنه

 4. جناب آقای دهمرده بسیار ازاین خبرمتاثر شدیم که زبان گویای ما شهروندان محکوم به حبسی شده که تنها مشکلش زیاده فهمی است …

 5. آقای دهمرده برادر عزیز مگه شما نمیدونید حرف حق تلخه ؟؟؟؟……..نگید آقا …….همه این مسایلی که شما قید فرمودید برای همه آشکار است پس نیازی به گفتن نیست …..به امید حل شدن مشکلتون ….

 6. سرکار خانم دکتر حلیمه عالی منتخب مردم سیستان
  سلام علیکم
  در مقام سیاسی قرار گرفتن کفیل و وکیل بودن کرامت بزرگواری تحمل صبر و صبوری گذشت ازخصایص بزرگان اندیشه ویا به قول امروزی ها پلوتیک ها ست
  اما اندیشه های که تابع می باشند و مستقل عمل نمی کنند همیشه در پایان دچار گسست شده و نارضایتی هایی ایجاد می کنند که اما وا گر های بسیاری را به نسل حال به میراث گذشته که منشابرکات خیر را هم نابود ساخته .
  مجادله با قلم و ان قلمی که در یک روی کاغذ رویکردی سفید وخیر را نشان می دهد ودر صفحه بعد حکم به محکوم می دهد
  دور از شان یک اندیشه سیاسی سکولار است که تابع احساسات نا اهلان قرار گیرد
  اندیشه ی نو اقتضا می کند به عنوان خواهر و یک مادر نسبت به گذشت بر این مسله همت گمارده ودلهای محزون وخسته اصحاب قلم را به شیرینی فجر در امیخته ونوید صلح و دوستی را به صفحه کتاب سیستان در امیخته تا در تلاش بهروزی روزگار سربلند از این ازمون بیرون امده منتظر نتایج پر ثمر در روزهای آتی هستیم ان شا لله

  • من کار به محتوای نوشته شما ندارم فقط یک سئوال :
   من باب نفی تکرار مکررات و تقویت تعارض افکار, نیم نگاهی به آوردگاه نوشتار شما عیان می سازد که نیک بر اسب سخن لگام زده اید .

 7. سلام…با تمام احترام..اقای دهمرده…از دید بنده مقرضانه بحث خانم عالی و همسرشون رو به این صورت پیش کشیدن…نمیخوام از انها دفاع کنم…چرا تا حالا از هیچ اداره دیگری انتقاد نکردن..خیلی جاها کوتاهی هست…اما

 8. همواره تجربه نشان داده که این پستها و میزها برای هیچ فردی وفا نکرده اند . خانم عالی کاری نکنید که اگر بعد از اتمام دوره ٔ نمایندگی اتان یک روزی با یونس دهمرده برخورد کردید و چشم تو چشم شدید . شرمندهٔ ایشان نشوید .

 9. برادربزرگواروارجمند جناب آقای یونس دهمرده ازقدیم گفتن حرف حق تلخه امیدوارم جنابعلی همچنان دراه مطالبه گری موفق باشیدماهم مثل کوه پشت شما هستیم

 10. سلام
  خدمت برادر عزیز و سخت گوش مهندس یونس دهمرده جوان مطابه گر حق با شماست اگر قانون بی طرف و بدور از ملاحظات سیاسی وجود داشت امروز باید نمایندگان ادوار گذشته محاکمه میشدند نمایندگان که تمام مشکلات امروز سیستان دلیل و علتش بی کفایتی آنان بوده از اقای استاندار گفتید باز هم حق با شماست ولی امروز با این مشکل که برای شما به وجود آمده است خیلی ها شاد شدند اقای نماینده که چند سال قبل از سایت شما شکایت کرده بود ولی نتیجه نگرفت سیستان امروز سیستان فریاد بی صداست اگر هم قرار بر صدایی باشد صدای حق نیست که جوان مطالبه گر بتواند فریاد بزند صدای نا حقی و جفاست صدای صبر که لبریز شده است عملکرد نمایندگان مجلس نهم برای تمام مردم عیان و روشن است تعجب از قاضی است که چنین حکم ناعادلانه صادر کرده است به احتمال زیاد فرزند سیستان نیست و مهمان مردمان صبور سیستان هستند انشاءالله ظهور امام زمان علیه‌السلام نزدیک است و به زودی حقانیت مردم دارالولایه روشن خواهد شد

 11. اولا پروژه شهیدسازی ومظلوم نمایی یونس دهمرده را قلم نزیند چرا که ایشان در دادگاه محکوم شده است پس ایشان یک مجرم است نه یک مطالبه گر!!!
  یونس دهمرده سالهاست که با عناوین مختلف درخواست ها شخصی داشته و بدلیل اینکه خانم عالی به درخواستهای شخصی نامبرده توجهی نداشته دست به تخریب و دروغپردازی در راستای اهداق شخصی وبهره برداری موردی داشته است. حق ادم مزدور و مجرم زندان است …وسلام

  • با سلام . برادر محترم کیخای عزیز ما در مقام قضاوت نیستیم . در این قضیه هم شاکی و هم متشاکی هر کدام به نوعی مقصرند از مسائل پیش آمده و اتفاقات قبل و بعد از آن نامه درج شده در سایت کسی در جریان نیست و به قولی هم به کسی ربطی ندارد . ولی یک نقطه روشن است و اینکه برای شفاف سازی موضوع در اذهان عمومی باید نماینده محترم مردم پاسخگو می بودند آنهم با دلایل منطقی پسند . در پایان یادآورمی شوم هیچکس حق ندارد بی دلیل و مدرک مستند به اشخاص تهمت یا لقب ناشایست وارد کند چرا که فردای قیامت در برابر درگاه الهی جوابگو باید باشیم .!!!

  • قربان عدالت علی
   یکی با چند میلیارد اختلاس ٰ میره کانادا
   یکی بجرم انتقاد و برچسب تشویش یک سال

   سانسورچی سانسور کن نظراتو

   این عدالت علیست

  • چه درخواستی پاچه خوار

 12. به نظر من انچه در بیانات ان سیستانی فهیم امده مطالبات اساسی مردم است که باید نمایندگان محترم هنوز هم پاسخگو باشند . ما از اقای دهمرده تشکر می کنیم

 13. سلام خیلی ناراحت شدم انشااله گرفتاری همه رو خدا درست میکنه از بی عدالتیها در کشور ما زیاده و من خیلی متعجب نشدم چون همه دزدن بوجه های میلیاردی رو به جیب میزنند بعد جوانهایی مثل من از بیکاری باید ناراحتی اعصابم دستو پنجه نرم کنم خدا از شون نگذره.

 14. سانسورچی نظراتو خوب فیلتر می کنی

 15. با سلام وعرض تاسف از این که با یک منتقد دلسوز سیستان ، چنین رفتاری می شود ، هیچ وقت به به گفتن ها موجب پیشرفت نبوده بلکه هر جا پیشنهاد وانتقاد با هم بوده موجب پیشرفت وسازندگی گردیده ، متاسفانه جامعه سیستان از خودخواهی ها وتنگ نظری ها به شدت رنج میبرد ، وقتی بزرگان علم ،دانش و سیاست چنین رفتاری می کنند ، از دیگر اقشار جامعه چه انتظاری است؟ این عملکرد ها ، فرهنگ سازی است که از بزرگان برای ما و نسل آینده به عنوان الگو می ماند؟؟؟!!! متاسفانه …….

 16. سلام
  در استان عقب افتاده و در قاموس مدیران عقب افتاده تر ما پاسخ سوال و مطالبه حق، برخورد قهری و پلیسی است
  جناب دهمرده اندکی صبر سحر نزدیک است…
  جامعه مطبوعاتی استان پشت شما ایستاده، مردم هم
  پس دل قوی دار
  حمزه خلیلی

 17. ضمن عرض سلام عزیز برادریاخواهری که بنام کیخا مطلب گذاشتید لطف کن با عنوان خود ورود بزن وازتخریب فامیل کیخا دست بردار چرا که حنای شما دیگر درسیستان رنگی ندارد به امید موفقیت برادر ارزشی یونس دهمرده عزیز

 18. گندم پرس عزیز
  سلام
  خدای نکرده دستگاه قضایی طرفدار قدرت است نه این طور نیست. نقد و تخریب دو مقوله جدایند. پس اینطوری که شما نوشتید باز دستگاه قضایی باید مدعی شما شود. شما باید ثابت کنید که دستگاه قضا به ناحق حکم صادر کرده است. چرا در زمانیکه داماد آقای دهمرده نماینده بود این مشکلات را ننوشتند. چه شده است تا ما از قدرت می افتیم بلافاصله علم عدالتخواهی را بلند می کنیم.
  بجای اینکه دیگران را متهم کنیم بیایم عملکرد خودمان را بررسی کنیم.

  • اصلاقابل قیاس نیست خودتون هم بهترمیدانی.زحمتهای دکترنوراقایل جبران نیست اینهاعرضه نگهداری نداشتن. یک طرفه به قاضی نروید

 19. جناب دهمرده اول اینکه شما با نیاوردن نام متخصص سیستانی و ارائه نکردن هیچ دلیل و مدرک مستند و قابل توجهی، سوء ظن را نسبت به خود ایجاد کرده اید و در حرف های آقای متخصص یک نکته کاملا مشهود است و آن اینکه ایشان اطلاع زیادی از موضوع منابع طبیعی و حفظ محیط زیست ندارند این نکته را صرفا یک فرد با تجربه و متخصص در امر منابع طبیعی خواهد دانست و جنابعالی قطعاً جرمی را مرتکب شده اید وگرنه دادگاه هیچگاه شما را محکوم نمی کرد. کاش به جای اعتراض در این مرحله اعتراض خود را در روند برگزاری دادگاه ها اعلام می کردید. باشد تا جنابعالی در ادامه با سند و مدرک مطلب منتشر فرمایید.

 20. سلام دارم خدمت برادر تلاشگر ومنتقد صادق اقای دهمرده . برادر گرامی جایگاه صداقت وراستگویی در جامعه مرده وچاپلوسی ودورویی حقه بازی جایگزین گردیده است برادر عزیز من هم به نوبه خود از دست مدیر منابع طبیعی زابل اسیب دیده ام وزحمات یک سال بنده راکه کشاورزی ساده هستم با غرور تمام نابود کرد در حالی که حق هم با من بود ولی من اورا به خدا واگذار نموده ام زیرا پارتی نداشتم اما شما می توانید از طریق مراجع قانونی پیگیری نمایید واوراکه امروز از موقعیت سیاسی خود در مقام قدرت است به خدابسپارید.

 21. یک کشور زمانی آسیب می بیند که ملتش بی تفاوت باشند مردم نباید کنار بروند اکر مردم کنار بروند همه شکست میخوریم
  امام خمینی ره

 22. جناب اقای دهمرده وجناب اقای فرقانی مستحضرید دردعوا هیچ کدوم سودنمی برندبرخی سواستفاده میکنندزیادموضوع به این کوچکی روبزرگ کردیدگنجعلی

 23. بعضی هامتاسفانه لج بازند