گندمـــــ پرس :در هفته گذشته که طوفان شن استان خوزستان و همشهریان عزیزمان دراین استان را دچار مشکل کرد , دل بسیاری از سیستانیها اگر چه از مشکلاتی که برای این عزیزان بوجود آمده بود , نگران بود , اما از شرایط و پیگیریهای که از سوی دولتمردان نیز جهت رفع آن مشکلات صورت گرفت […]

گندمـــــ پرس :در هفته گذشته که طوفان شن استان خوزستان و همشهریان عزیزمان دراین استان را دچار مشکل کرد , دل بسیاری از سیستانیها اگر چه از مشکلاتی که برای این عزیزان بوجود آمده بود , نگران بود , اما از شرایط و پیگیریهای که از سوی دولتمردان نیز جهت رفع آن مشکلات صورت گرفت , بیشتر ناراحت بودند , آنهم نه اینکه چرا به اهواز توجه میشود , ناراحتی برای اینکه چرا به سیستان توجهی نشد , 18 سال صبوری آیا بس نیست ؟ چه باید برسراین مردم بیاید تا دیده شوند , حال ما که صبوریم و از ترفندهای خاص جهت حساس کردن مسئولین بدوریم باید تا کی بسوزیم و بسازیم ؟

بالاخره پس از چند روز یکی از عالمان مسائل زیست محیطی کشور ندای مظلومیت مردم سیستان را به صدا در آورد و گفت : هوای حال حاضر خوزستان برای مردم سیستان یک هوای خوب و عالیست و انرا قابل مقایسه با طوفانهای سیستان ندانست که شدتش گاهی از 120 کیلومتر هم میگذرد.

به گزارش گندمـــ پرس به نقل از نسنیم توجه یکباره دولت به مسأله ریزگردها در خوزستان، صدای مردم شرق کشور که حداقل پنج سال بیشتر از خوزستان درگیر این پدیده بوده‌اند را نیز در آورده است؛ به طوری که روزانه صدها پیام اعتراضی در مورد تبعیض دولت و محیط زیست بین اقوام در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

یکی از این پیام‌ها سیستان را “نخستین سرزمین موج‌های خاکی دنیا” توصیف کرده و پیام دیگری از خوزستانی‌ها خواسته که فریاد بزنند تا مثل سیستانی‌ها در زیر خاک‌ها نمانند.

کردوانی: ریزگردهای خوزستان قابل مقایسه با شن‌های شرق نیست

پروفسور پرویز کردوانی، پدر علم کویرشناسی ایران نیز در گفتگویی با یکی از پایگاه‌های خبری محلی سیستان و بلوچستان با عنوان “خانم ابتکار بخوانند؛ سیستان سال‌هاست که خوزستان است”، در مورد تفاوت ریزگردهای غرب با شرق کشور گفته است: “طوفان‌های اهواز قابل مقایسه با طوفان‌های زابل نیست. سرعت طوفان‌های زابل 148 کیلومتر بر ساعت است و میزان شدت باد به حدی است که شب‌های طوفانی برخی از مردم خارج خانه می‌خوابند؛ چون شدت باد و خاک به حدی است که ممکن است در خانه پلمپ شده و باز نشود. لذا اگر یک سیستانی در طوفان‌های امروز اهواز به این شهر برود تصور می‌کند اینجا ییلاقی و خوش آب و هوا است.”

آمارهای محیط زیست نیز این صحبت‌ها را تأیید می‌کند. براساس اعلام اداره‌کل محیط زیست سیستان و بلوچستان، سال گذشته 210 روز از هوای سیستان ناسالم بوده و از این تعداد، 120 روز طوفان شن با سرعت 54 کیلومتر در ساعت اتفاق افتاده است. این طوفان‌ها دید افقی را در این روزها به زیر هزار متر رسانده و  شرایط هوا را در حد “بسیار خطرناک” کرده بودند. شرایطی که تنها وقوع چند روزه آن زمین و زمان را در غرب کشور به هم ریخت.

ضعف مدیریتی یکی از عوامل اصلی بحران

براساس گفته برخی کارشناسان بومی ضعف‌های مدیریتی در روزهای بحرانی هوا، آسیب‌های جدی به مردم سیستان و بلوچستان در شرق کشور وارد کرده است. وجود بیشترین مبتلایان به سل در کشور و افزایش بیماران تنفسی ناشی از فعالیت‌های عادی در روزهای بحرانی هوا، از جمله این آسیب‌ها است. تاکنون برخلاف سایر استان‌های کشور مدل تعریف شده‌ای برای اعلام تعطیلی در روزهایی که هوا در شرایط ناسالم یا بحرانی قرار دارد در این استان پیش‌بینی نشده است.

IMG11042255

 

تفاوتی از زمین تا به آسمان و صبوری مردم سیستان

این در حالی است که براساس مصوبات ستاد مدیریت بحران خوزستان، در صورتی که میزان آلایندگی هوا از 1500 میکروگرم بر مترمکعب (۱۰ برابر حدمجاز آلودگی) فرا‌تر رود مدارس ابتدایی، در صورتی که افزایش غلظت آلایندگی از دو هزار میکروگرم بر مترمکعب(۱۳ برابر حدمجاز) فراتر رود مدارس همه مقاطع و مراکز آموزشی و در صورت بالا رفتن غلظت گرد و غبار تا بیش از سه هزار میکروگرم بر مترمکعب(۲۰ برابر حدمجاز) همه ادارات این استان تعطیل می‌شود.

 

با این همه براساس اعلام اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان روز دوم فوریه سال گذشته مصادف با روز جهانی تالاب‌ها، میزان ذرات معلق در هوای زابل به 12 هزار و 64 میکروگرم بر مترمکعب، یعنی 80 برابر حد مجاز رسیده بود؛ ولی ادارت همچنان باز بودند.

 

به گفته هواشناسان، وزش طوفان‌های شن در شمال سیستان و بلوچستان سبب انتقال ریزگردها تا حاشیه دریای عمان، استان هرمزگان و کشور پاکستان شده و از شمال نیز به استان‌ خراسان جنوبی می‌رسد؛ تا جایی که میزان دید در شهرهای مرکزی سیستان و بلوچستان را به زیر هزار متر می‌رساند. از طرفی به دلیل کمبود ایستگاه‌های سنجش ریزگرد(تنها سه ایستگاه در شهرهای زابل، زاهدان و هیرمند) در سطح استان، امکان بررسی میزان و تأثیرات مخرب این پدیده در نواحی مرکزی و جنوبی استان فراهم نیست.

این شرایط اما در غرب کشور کاملاً متفاوت است. به گفته احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان اکنون فقط 20 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در 15 شهر این استان روند رو به رشد پدیده گردغبار را پایش می‌کنند.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه