گندمـــــ پرس : ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: این استان برای نخستین بار در ایران مجری طرح پایلوت فیلترهای کولر آبی در منطقه سیستان شد.     به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، سعید محمودی اظهار داشت: نخستین فیلتر کولر آبی (تثبیت کننده […]

گندمـــــ پرس : ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: این استان برای نخستین بار در ایران مجری طرح پایلوت فیلترهای کولر آبی در منطقه سیستان شد.

 

81750402-70147821

 

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، سعید محمودی اظهار داشت: نخستین فیلتر کولر آبی (تثبیت کننده راندمان کولرهای آبی از طریق فیلتراسیون) ایران توسط این مجموعه در منطقه سیستان اجرا و به آزمایش گذاشته شد.

وی گفت: آلودگی هوا علاوه بر اثرات سو فراوان بر حیات انسان ها و به طور کلی موجودات زنده، بر آثار و ابنیه ساخت دست بشر نیز تاثیر منفی دارد و در نهایت هزینه های سنگین اقتصادی بر کشور تحمیل می کند.

وی افزود: هم اینک یکی از آلاینده های شایع هوا ذرات معلق و گرد و غبار است که سبب تشدید بیماری ها، از بین رفتن ریه، مرگ و میرهای زودرس و سرطان می شود.

وی خاطرنشان کرد: هدف از کنترل آلودگی هوا در مناطقی مانند سیستان، کاهش آلودگی هوا به حد مجاز و تعدیل شرایط فعلی است و با توجه به وضعیت کنونی منطقی ترین راه برای مبارزه با آلودگی هوا تا حد امکان پیشگیری از انتشار آلودگی ذرات است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: در این زمینه و با هدف بهبود سلامت و ارتقا بهداشت عمومی اقشار جامعه و گروه های آسیب پذیر و همچنین استفاده بهینه از منابع انرژی برای نخستین بار در ایران محصولی با عنوان فیلتر کولر آبی ( تثبیت کننده راندمان کولرهای آبی از طریق فیلتراسیون ) توسط این مجموعه به صورت پایلوت در منطقه سیستان مورد استفاده قرار گرفته است.

محمودی بیان کرد: در گام نخست با همکاری کارشناسان مربوطه هشت عدد فیلتر در روستای ملادادی از توابع شهرستان هیرمند، هشت عدد در شهرک علی اکبر از توابع هامون، چهار عدد فیلتر در شهرستان نیمروز و تعدادی نیز بین گروههای آسیب پذیر (بیماران تنفسی، سالمندان و زنان باردار) توزیع و یک عدد هم بر روی سیستم کولر آبی مستقر در کانکس نگهبانی اداره حفاظت محیط زیست زابل نصب شده است.

وی افزود: پس از یک هفته نتایج علمی این طرح پایلوت اخذ و مقیاس و آنالیز اعداد و ارقام مربوطه انجام خواهد شد و در صورت رضایت بخش بودن نتایج، این فیلترها برای استفاده عموم معرفی می شود.

وی تاکید کرد: استفاده از مشارکت آحاد مردم یکی از ضروریات در هر اقدام فراگیر اجتماعی است و به طور قطع مبارزه با آلودگی هوا نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود بر این اساس در اجرای این طرح مشارکت و همکاری مردم نقش موثری در بهبود شرایط خواهد داشت.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه