گندمــ پرس : آبرسانی لوله ای از آن دست طرح هایست که از دیر باز مورد توجه دولتمردان , نمایندگان و مردم در ادوار مختلف بوده است , و در یک سال گذشته بیش از هر زمان دیگری از این مساله حرف به میان آمده است , زمانی که در دولت جدید این موضوع مطرح […]

گندمــ پرس : آبرسانی لوله ای از آن دست طرح هایست که از دیر باز مورد توجه دولتمردان , نمایندگان و مردم در ادوار مختلف بوده است , و در یک سال گذشته بیش از هر زمان دیگری از این مساله حرف به میان آمده است , زمانی که در دولت جدید این موضوع مطرح شد , با حمایتی که از سوی مقام معظم رهبری در تامین اعتبار این طرح بزرگ صورت گرفت امیدواری های فراوانی در مردم زنده شد , استاندار سیستان و بلوچستان نیز دراین بین تلاشهای فراوانی نمود تا امید را در مردم زنده و این طرح را در مسیر واقعی آن قرار دهد ,  اما حال پس از 7 ماه که از کلنگ زنی این طرح می گذرد , مردم روز به روز به آینده این پروژه عظیم بدبین تر می شوند و نگرانی ها روز به روز در حال افزایش است و عملکردها نشان از آن دارد که حرف های استاندار برای برخی از مدیران استانی از ارزش چندانی برخوردار نیست و توجهی بدان نمی شود و سرنوشت این طرح 7 ماه پس از کلنگ زنی نامعلوم می باشد.

DSC06084

 

دراین یادداشت به برخی کوتاهی ها و عدم توجه به دستورات استاندار در خصوص طرح آبرسانی لوله ای به مزارع دشت سیستان می پردازیم.

 

دستورات استاندار که مورد بی مهری و بی توجهی مسئولین استانی قرار گرفت.

1- استفاده از نیروهای علمی بومی و تازه نفس سیستان ؟ دعوت بکار نیروهای بازنشسته از سوی جهاد کشاورزی !

وی بارها تاکید بر نقش کلیدی مردم دراین طرح داشت , در مراسم کلنگ زنی نیز این را یادآوری کرد و خطاب به مجری طرح گفت که به مردم نقش بدهند و توصیه کرد درب اتاق مشاور و پیمانکار بروی صاحب نظران باز باشد تا بتوانند در آن نقش داشته باشند.

وی همچنین در جلسه کارگروه آب و کشاورزی که مدتی قبل در زهک تشکیل شد نیز خطاب به مجریان طرح گفت : مهم این است که برد محلی این پروژه افزایش یابد , منظور این است که کانونهای علمی پژوهشی منطقه فعال و به آنها مراجعه شود و از کادر علمی سیستان با محوریت مرکز تحقیقات کشاورزی و دانشگاه زابل استفاده شود

اما امروز تنها نقشی که به مردم  داده شده , بدین شکل بوده که چندتن از افراد بازنشسته جهاد کشاورزی استان مجدد دعوت بکار شده اند !! و قراربراین است که به روستاها و کشاورزان مراجعه و مردم را از عواید این طرح آگاه سازند , در حالی برخی از بازنشستگان و کارکنان سابق دعوت به همکاری شده اند که متخصص و نیروی کار حرفه ای در حوزه آب و کشاورزی در مراکز تحقیقات سیستان و دانشگاه زابل به اندازه کافی وجود دارد حال چرا این افراد دیده نمی شوند سوالیست که در ذهن بسیاری از مردم و بخصوص متخصیص حوزه سیستان بی پاسخ مانده است . نقش کادر علمی سیستان نیز در همین مساله بخوبی مشاهده می شود.

20150523031949-1

 

2- معاون عمرانی استاندار به این طرح بعنوان طرح مهم و یک نگاه داشته باشد

 وی همچنین خطاب به معاون عمرانی استانداری گفت : به این پروژه بعنوان پروژه یک خود بنگرید و بصورت ویژه برآن نظارت کنید , دقیقا عهدی و پیمانی که با مردم بسته ایم در یک جدول زمانبندی شده ارائه و معاونت عمرانی نیز هرما یکبار روند کار را گزارش نماید. دراین مدت هیچ اقدامی از سوی مهندس کرد صورت نگرفت که حتی برای درصدی نیز حس شود که پروژه آبرسانی به مزارع سیستان , پروژه یک استان می باشد.

 

3- ایجاد کارخانه ساخت لوله , پس از 4 ماه که از مهلت ده روزه استاندار جهت تعیین تکلیف آن گذشت !!!!

مهندس هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در همان جلسه کارگروه آب و کشاورزی که در شهر زهک برگزار شد , در بخشی از سخنان خود خطاب به مدیرکل آب منطقه ای و مدیرعامل شرکت توسعه آب و خاک گفت : ظرف ده روز آینده این طرح ( ساخت لوله) تکمیل و جانمایی آن مشخص گردد تا با راه اندازی آن اشتغال نیز بوجود آید!!!!!! حال اما پس از اینکه 4 ماه از این دستور شفاهی استاندار می گذرد , آنچه در منطقه مشخص و عیان است , عدم توجه مدیرکل آب منطقه ای استان , که گویا این روزها خود را به هیچکس و هیچ دستوری پاسخگو نمی داند , بخوبی قابل مشاهده است و شرکت آب و خاک زابل نیز که سرنوشت نامعلوم آن اجازه کار مثبتی دراین حوزه را نمی دهد و اگر دراین خصوص عملکرد مفیدی صورت گرفته است  , عدم بیان آن به مردم , بازهم نشان دهنده عدم پاسخگویی مدیر مربوطه به مردم می باشد که جای بسی تامل و نگرانی دارد و این ضعف باید برطرف شود , آنهم در دولتی که خود را پاسخگوی مردم می داند.

 

بازدیدهای مردمی تنها مساله ای که تا حدودی عملیاتی شد

یکی از تنها دستوراتی که از سوی استاندار در خصوص آبرسانی لوله ای به مزارع سیستان صادر و مورد توجه قرار گرفت این بود که : وی خطاب به مهندس اربابی مدیرعامل شرکت توسعه آب و خاک و نجفی مدیرکل جهاد کشاورزی گفت : با حضور مردم بازدید میدانی از محل انجام پروژه داشته باشید تا مردم از نزدیک با این خدمات آشنا شوند و آگاهی پیدا کنند. که این بازدیدها چند مرتبه صورت گرفت.

 

 

و در پایان : یادآوری یک مساله مهم

در روز کلنگ زنی این طرح , خدری امام جمعه زهک به نکته بسیار مهمی اشاره کرد و پس از تشکر از استاندار و دیگر دست اندرکاران گفت : درخواست ما این است مردم ما باکرامت هستند , جناب اقای استاندار کرامت مردم باخشکسالی به مخاطره افتاده و مجبور شدند , مهاجرت کنند , خوب فهمیدید خوب آسیب شناسی کردید امید به مردم داده شده , اگر میخواهید از این کرامات انسانی دفاع کنید ثانیه ای را از دست ندهید و کمک کنید کرامت سیستانیها باقی بماند.

حال پس از هفت ماه می توان گفت , خواسته سیستانی ها می تواند همین مساله باشد که خوب فهمیدید , خوب آسیب شناسی کردید , به مردم امید داده شد , اما گویا در اجرا درست پیش نمی روید و تشخیص های نادرست در نحوه اجرای این طرح بزرگ , مردم را ناامید کرده و ثانیه ها , دقایق , ساعت ها , روزها و ماه ها و در آینده ای نزدیک ماه ها را از دست خواهیم داد.

 

یادداشت : سید محمد کاظم حسینی طباطبایی _ مدیرمسئول

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه