شهرگندمــــ : مسعود سلطانی‌فر در مراسم رونمایی از مجسمه دارالفنون که در برج میلاد تهران برگزار شد، اظهار داشت: ایران دارای هویت فرهنگی و تاریخی 7 هزار ساله‌ است اما آثاری بدست آمده است که هویت تاریخی ایران را 11 هزار ساله معرفی می‌کند. به گزراش شهرگندمـــ به نقل از تسنیم رئیس سازمان میراث فرهنگی […]

شهرگندمــــ : مسعود سلطانی‌فر در مراسم رونمایی از مجسمه دارالفنون که در برج میلاد تهران برگزار شد، اظهار داشت: ایران دارای هویت فرهنگی و تاریخی 7 هزار ساله‌ است اما آثاری بدست آمده است که هویت تاریخی ایران را 11 هزار ساله معرفی می‌کند.

به گزراش شهرگندمـــ به نقل از تسنیم رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: از مجموع محوطه‌ها و سایت‌های تاریخی در کشور تاکنون 17 اثر به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شده است که می‌توان به کاخ گلستان، میدان نقش جهان اصفهان، مجموعه پاسارگاد، گنبد سلطانیه و بازار تبریز اشاره کرد. همچنین اردیبهشت امسال شهر سوخته در زابل به عنوان هفدهمین اثر جهانی ایران به ثبت رسید.

DSC05654

وی افزود: 17 اثر تاریخی کشور که به عنوان میراث جهانی ثبت شده است از میان 32 هزار اثری است که ثبت ملی رسیده‌اند.

سلطانی فر ادامه داد: شهر سوخته که امسال به ثبت جهانی رسید تنها 5 درصد مورد کاوش قرار گرفته است و در این 5 درصد به اندازه‌ای آثار گرانبها وجود داشت که توانستیم آن را ثبت جهانی کنیم و هنوز 95 درصد آن کشف نشده است، باستان شناسان معتقدند حدود 90 تا 140 سال زمان نیاز است تا شهر سوخته در زابل به طور کامل مورد کاوش قرار بگیرد. 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه