تاریخ : چهارشنبه, ۱۹ مرداد , ۱۴۰۱ Wednesday, 10 August , 2022

شورای شهر چهارم , تصمیمات سلیقه ای و رویارویـی المـانهای ملی و مذهبی زابـل

 • کد خبر : 23114
 • ۲۵ فروردین ۱۳۹۴ - ۰:۵۶
شورای شهر چهارم , تصمیمات سلیقه ای و رویارویـی المـانهای ملی و مذهبی زابـل

گندمـــ پرس : چند ماه دیگر دومین سال فعالیت شورای شهر جدید به پایان میرسد و عملا این شورا در نیمه دوم و پایانی عمر خدمتی خود قرار می گیرند. ترکیب شورای کنونی شهر زابل ترکیبی از افراد جوان , تحصیلکرده و با تجربه بود که در آغاز شروع بکار مردم به منتخبین خود امیدهای […]

گندمـــ پرس : چند ماه دیگر دومین سال فعالیت شورای شهر جدید به پایان میرسد و عملا این شورا در نیمه دوم و پایانی عمر خدمتی خود قرار می گیرند.

ترکیب شورای کنونی شهر زابل ترکیبی از افراد جوان , تحصیلکرده و با تجربه بود که در آغاز شروع بکار مردم به منتخبین خود امیدهای فراوانی بسته بودند , این توقعات پس از برگزاری مراسم معارفه دکتر خمر بعنوان شهردار زابل بیشتر نیز شد و با سخنانی که از سوی برخی از اعضای شورای شهر آنهم پس از گذشته دو ماه از آغاز بکار شورا در آن جلسه شنیده شد , نوید بخش فردایی بهتر برای زابل داشت.

اما حال پس ازگذشت نزدیک به دو سال که از فعالیت شورای شهر چهارم زابل میگذرد , نارضایتی هایی از عملکرد این عزیزان در بین مردم بوجود آمده است.

 

تغییر نام و تغییر دو المان مذهبی در مدت کوتاه فعالیت شورای شهر کنونی

به گزارش گندمــ پرس , یکی از مسائلی که این روزها بسیاری از مردم  ولایتمدار سیستان را نگران کرده , حذف المانها و اسامی مذهبی از میادین اصلی شهر می باشد , پس از حذف المان یادبود دست حضرت عباس (ع) , هفته گذشته نیز المان مربوط به میدان سقاء که برگرفته از میدان سقاء کربلا می باشد نیز حذف و جای خود را به المان نگاره داد این مساله موجب شد برخی از کاربران شبکه های اجتماعی سیستان نیز به این مساله گلایه های نمایند و از اعضای شورای شهر و شهردار خواسته اند تا دراین خصوص توضیحی ارائه نمایند.

 

20150413124236

 

 

چه زمانی باید نام یک خیابان و یا یک میدان را تغییر داد

در یک تحقیق علمی که بصورت پرسشنامه ای تهیه شده است دلایل اصلی تغییر نام از دیدگاه اجتماعی چنین ذکر شده است :

1. تنفر مردم از نام قبلی

2. مناسب بودن زمان تغییر

3. دوست داشتن نام جدید (فعلی) و . . .

 

چه زمانی باید از تغییر نام خیابانها و میادین پرهیز شود

 

و همچنین در همین تحقیق برای ماندگاری نام یک خیابان و یا میدان اصلی از عوامل زیر نام برده شده است :

1. عامل «عادت مردم به نام قبلی»

2. عامل «بار منفی نداشتن نام قبلی»

3. تحمیل هزینه بر کسبه و تجار

4.حذف اسامی مقدس و مورد احترام

 

20150413125045

 

ایجاد هزینه برای کسبه

همانگونه که مشاهده میفرمائید , هر دو مساله در 90 درصد حالات نشان میدهد که این المان ها و نام ها نباید تغییر میکرده , برای اینکه مساله کمی روشنتر شود تنها به شرح یکی از موارد یعنی زمانی که تغییر نام موجب تحمیل هزینه برکسبه و تجار می شود میپردازیم.

ایجاد تغییر در نام یک خیابان و میدان، مراکز تجاری و خدماتی واقع در آن محل را دچار مشکل می‏کند. به دنبال هر تغییر ایجاب می‏کند، سربرگ فاکتورها، کارت ویریت ها ، بسته بندی‏ها و دیگر عناوین چاپ شده تغییر داده شود . علاوه بر این تابلو بسیاری از مغازه‏ها که هم‏نام با خیابان می‏باشند، نیاز به تغییر پیدا می‏کنند و این تغییرات بایستی به طرف‏های مورد معامله در سایر شهرها و کشورها اطلاع داده شود. همه این اقدامات لاجرم هزینه‏ هایی را بر افراد ذیربط تحمیل می‏کند که هیچکس و هیچ سازمانی خود را متعهد به تأمین آن نمی‏داند و این خود کسبه و شرکت‏ها هستند که بایستی هزینه‏های ناشی از این تغییرات را تقبل نمایند. بدیهی است این عامل، بدون در نظر گرفتن سایر موانع، می‏تواند مانع عمده‏ای در پذیرش تغییرات باشد و تمایل چنین افرادی برای استفاده از نام قدیمی یک محل قابل درک است.

 

ساخت المانهای ملی و باستانی نباید موجب جذف المانهای مذهبی و دینی شود

دراینکه باید از المانهای ملی و باستانی سیستان کهن در شهر استفاده شود شکی نیست , اما در عمل در این تغییر نامها چنین سیاستی نیز مشاهده نمی شود و در برخی اوقات دیده شده که اسامی قدیمی خیابانها و کوچه های قدیمی شهر نیز در همین مدت کوتاه تغییر کرده است.

بهتر آن است که در این مساله که یکی از مسائل مهم شهر نیز میباشد , از مردم نیز نظر خواهی شود و درنهایت تصمیم گیری صورت گیرد ,  آنچه مشاهده  می شود اینکه مشارکت اجتماعی حلقه مفقوده بین اعضای شورای شهر و مردم سیستان می باشد.

 

2802689_915

 

تعجیل درساخت المان و عدم زیبایی ظاهری آن

علاوه براین المانی که برای این میدان درنظر گرفته شده است , اگر چه از لحاظ پیشینه بسیار مورد توجه می باشد اما نوع ساخت آن و نوع نقاشی بکار رفته بر روی المان انتظارات را برآورده نکرده و تعجیل در تهیه آن بخوبی قابل مشاهده میباشد.

انتظار این بود که حال آنهم پس از گذشت بیش ازچهار هزار سال که این نگاره در شهرسوخته با دستان خالی ساخته شده است ما در زمان حال با دراختیار داشتن بهترین امکانات حداقل چیزی شبیه همان تولید می کردیم و صد البته که باید این المان بصورت گردان دیده شود تا حق مطلب ادا گردد.

با عنایت به اینکه بسیاری از میادین شهر , ورودیها از داشتن المان محروم می باشند , میتوانستیم این المان که یکی از نمادهای تمدن باستان سیستان کهن میباشد را در یکی از دیگر میادین و یا در یکی از ورودیهای شهر زابل مورد استفاده قرار دهیم تا نیاز نباشد , نماد و المانی مذهبی که جلوه خاصی به حدفاصل میدان امام حسین (ع) و میدان سقا داده بود را  حذف نماییم.

 

حال  با عنایت به اینکه این یک مساله فرهنگی و گفته می شود این مساله با تصویب شورای نامگذاری شهر زابل صورت گرفته امیدواریم از سوی ریاست کمیسیون فرهنگی شورای شهر و  ریاست شورای شهر زابل که ریاست این شورا را که متشکل از روسای برخی از ادارات دیگر نیز می باشد , پاسخ قانع کننده ای دریافت نماییم.

 

 

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=23114

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 40در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴۰
 1. سلام خدمت گندم عزیز, این کار شهردار و شورای انتخاب شهردار بد تر از کاری هست که ……………

  • با سلام هر شهر نماد و المانی دارد که آن منطقه با آن نمادها شناخته می شود وتاثیر بسیاری بر جذب گردشگر و حتی توریست خارجی و به دنبال آن رونق منطقه دارد از آنجا که استفاده از المانهای مذهبی جذبه ایی برای هموطنان مسلمان و غیر مسلمان ندارد جرا که المانهای زیباتر و با کیفیت تر را در شهرهای مذهبی و زیارتی کشور دیده اند استفاده از نمادهای شهر سوخته و شاهنامه که به نام سیستان در کشور و جهان شناخته شده است کار بسیار پسندیده ایی است .این کار نه تضاد با دین است و نه با اینکار دین مردم ولایی سیستان کم می شود جالب است که نمادهای منطقه خود را باید در نقاط دیگر کشور ببینیم و برای آن پول بپردازیم سوال اینست اگر سیستان در جهت معرفی فرهنگ خود نکوشد در کجا این وظیفه که با روزی و درآمد مردم ارتباط مستقیم دارد باید انجام شود ما این مشکل را در نامگذاری های خیابانها و میادین شهر هم داریم.
   بنده با بسیاری از مسافران برخورد داشته ام که انتظار آنها از ورود به سیستان ورود به یک سرزمین اسطوره ایی و رمز آلود و باستانی بوده است حسی که هیچگاه به عنوان یک گردشگر در بازدید از سیستان به آنها منتقل نشده و اولین سفر آنها آخرین سفر بوده است!!!!

   • علیک سلام
    اقای حامد شما که درسیستان شهرسوخته باتمدن واقعی واثار شاخص نظیر :چشم مصنوعیٍ،جام انیمیشن،جراعی جمجمه،لوله کشی سفالی، خط کش بادقت نیم میلیمتری،صنعت پارچه بافی و….کوه خواجه با قلعه تخت جمشید خشت وگل خود،روستای قلعه نو ماسوله شرق کشور،دهانه غلامان،ارگ سکوهه….می باشید .چقدر باعث جذب گردشگر به منطقه خود شده اید.ایا به نظر شما ومسئول شهرداری نصب این المان تاثیری در جذب گردشگر به منطقه دارد؟

    • با سلام خدمت دوست ناشناس مسلما آنچه از دست بنده به عنوان یک دانشجو در استان فارس بر می آید برای شناساندن سیستان عزیز و زدودن اطلاعات نادرست از چهره آن انجام خواهم داد و اساسا پرسیدن این سوال از یک سیستانی خود جای سوال دارد!!!
     هر دفعه که به سیستان می آیم یه اسرار دوستان فارسی حتما باید کلوچه زابلی و کشک زابلی برای دوستان و همکاران خود بیاورم و خوشحالم که سوغات سیستان را به صدها نفر بطور کامل شناسانده ام چرا که قبل از این چنین می پنداشتند که تنها سوغات سیستان و بلوچستان شهدای مرزبانی و غیره می باشد!!!
     مطلبی را هم که عرض نمودم بر اساس دیدار و زندگی در شهری گردشگری مانند شیراز است . در شیراز هر چه از لحاظ گردشگری وجود دارد سیستان نیز آنرا دارد آثار باستانی صنایع دستی انواع خوراکی ها ….اما از لحاظ در آمدی این کجا و آن کجا!!
     تنها درآمد شیراز از بلیط ورودی حافظیه میلیاردها تومن است اما در سیستان آثار باستانی نه تنها مرمت نمی شوند بلکه در زیر خاک در حال مدفون شدن اند.
     سال گذشته به سختی مزار سردار رشید سیستانی یعقوب لیث را در نزدیکی دزفول یافتم و غربت را در این منطقه برای این چشم و چراغ سیستان درک نمودم.المان زیبایی برای سیستان که مورد غفلت قرار گرفته است.
     سوال شما را از خودتان می پرسم شما دوست عزیز برای شناساندن سیستان و جذب گردشگر چه فعالیتی انجام داده اید یا صلاح می دانید که چه کارهایی در این راستا باید انجام شود؟

 2. خیلی شورا و شهرداری دستپاچه عمل می کنند انگاری کسی دنبالشان میکند.
  میخوان به هر ترتیبی شده کارهای عجیب و غریبی بکنند.
  اگر شهروندان شهر سوخته سر از خاک بردارند از دیدن این انیمیشن روده بر میشن.
  یا از مترسکهای میدان کارگر که انگار برای پراندن کلاغها در مزرعه نصب شده اند؛ فکر می کنند به شهری در افغانستان یا بورکینافاسو آمده اند.
  اینهمه هنرمند در این شهر ؛ اینهمه تعلقات مذهبی بین مردم چرابه چشم و نظر شهرداری نمیاد.

 3. ………دست بر دار برادر این حرفها چیه چرا به همه زندگى رنگ و بوی دیگه ای میدیم اخه اون قبلی شبیه همه چى بود الا مشک المان در همان نگاه اول باید فهمید چیه اخه کى تا اونو میدید میفهمید که مشک هست …………………
  با تشکر ازجناب شهردار و اعضای شورا

 4. مساله قابل توجه اینکه دو سه روز قبل بلوک های سیمانی دور میدان مجدد نصب شد. سئوال اینجاست وقتی که دوستان شورای شهر اعلام می کنند مشکل مالی داریم. بهتر نیست بلوک های قبلی رو که کمتر از سه ماه قبل نصب شده بود حفظ بشه ؟
  اگر بودجه ای دارند بهتر است صرف آسفالت شهر کنند تا از این فاجعه نجات پیدا کنیم.

  • منم بسیار از این کار ناراحت شدم

   ضمن اینکه واسه میدان سقا ….. میلیون هزینه شده بود

 5. مردم زابل از شورای شهر و شهر دار فقط می خواهند که خیابانها و پیاده روها را آسفالت کنند همین بس – بقیه کارهای شهرداری هزینه اضافی هست

 6. بابااین چیه گذاشتن لااقل یخورده بالاترمیذاشتن که دیده بشه میدان سقاخیلی خوب بود

 7. خدمت اعضای محترم شورای شهر
  سلام سوالی داشتم که انشاالاه پیگیری شوددرخیابان …………………… خانه ی پدر یکی ازاعضای محترم شورادرب منزل خودیک پل اهنی برای ورود و خروج ماشین از حیاط خود استفاده می نمایدکه کل پیاده رورااشغال نموده و برای اینکه این پدر بزرگوار به خاطر تردد عابر پیاده باغچه درب حیاط خانه رو که درخت خرما در ان وجود داشته رو تخریب و درخت رو از ریشه کنده و باغچه رو به خاطر پل درب حیاط سیمان نموده است حال بایدگفت شهرداری به جای تذکر به کسبه به این پدر بزرگوار هم تذکر بده که سد معبر پیاده رو کارخوبی نیست و در ضمن تخریب فضای کار ناشایستی است

 8. با سلام کاش جناب آقای شهردار واعضای محترم شورای شهر زابل یه فکری هم به حال خیابان حسن آباد یا همان جاده کرباسک از خیابان شهید باقری تا کانان انتقال آب میکردند تا احالی این محله و ساکنان بیش 30 روستایی که ازین مسیر تردد میکنند نیز اندکی از مشکلاتشان کاسته شود.بعنوان یک شهروند از آقایان ( شهردار محترم واعضای شورای شهر)استدعا دارم حداقل یک بار با ماشین شون ازین خیابان گذر کنند تا ازدل مردم آگاه شن. باتشکر

  • مسئولین محترم در این منطقه به انجام کارهای یهویی عادت کردن
   کندن جاده حسن آباد برای طرح فاظلاب و بعد رها کردن آن و بردن ماشین آلات به دستور آقای بوووووووق به محله از ما بهترون از این دست کارهای یهویی است. خوبه نماینده های ما هم از این جاده معمولا عبور می کنن.
   دعای مردم بدرقه تان می شود با هر عبور.

 9. با سلام..
  بهتر بود این المان در میدان بنیاد مسکن که فاقد المان میباشد نصب بشه
  این طرح هم مانند جدا سازی پارک ملت برای بانوان به جای ایجاد پارک جدید بانوان بدون برنامه ریزی و با عجله انجام شده

 10. سلام، هدف از نماد های که تو هرکز هر شهری قرار می دهند معمولا معرفی افتخارات و پیشینه اون شهر هست. به نظرم نماد فعلی خیلی خوب هست.

 11. مردم حق دارند بدونن چرا شورا برای آسفالت خیابان ها هزینه نداره ولی برای کندن جدول های دو ماه پیش و جابجایی المان میدا سقا هزینه داره ؟

 12. المان جدید المان زیبایى ست و بهتر از المان سقاست. …. بهتر است ساخت المانهاى مذهبى با دقت بیشترى انجام و قبل از نصب به تایید کارشناسان مجسمه ساز و هنرى برسد تا باعث برچیده شدن زودهنگام نباشیم. در ضمن المان میدان کارگر نیز از افتضاحات دیگرى است که باید هر چه سریعتر جمع گردد

 13. مثل اینکه بعضی ها با نمادهای مذهبی در دارالولایه مشکل دارن!!!!

 14. جام انیمیشن خیلی بد درست شده! برید خرابش بکنید و جام انیمیشن با کیفیتی درست بکنید و البته در میدانی که فاقد نماد و المان هست بزارین!

 15. بابا یه فکری به حال آسفالت خیابون ها و درست کردن پیاده روهای شهر و طراحی فضای سبز و کاشتن درخت در سطح شهر بکنین! دست از سر میدان هایی که سالم و رنگ امیزی شده هست بردارید!

 16. نماد مشک در فلکه سقا دقیقا شبیه مشک موجود در شهر کربلا هست البته در سایز کوچکتر نمیدونم آقایون چه مشکلی باهاش داشتن!

 17. با تشکر از بزرگواران1. شهرداری چندماه هست که از انسان بزرگوار و ارجمند دکتر خمر گرفته شده و به فرد دیگری واگذار شده است.
  2.چرا در زمان شهرداری دکتر خمر کادر استانداری از واریز بودجه جاری شهرداری برای حقوق کارمندان و کارگران عزیز شهرداری خودداری و بعد از عزل او یکباره تمام هزینه ها به شهرداری واریز شد؟
  3.ساخت المانها متناسب با فرهنگ، دین و مذهب باید باشد و در ساخت و محل استقرار باید هویت مکان و زیبا سازی و تناسب با چشم انداز اطرافش باشد.
  4. اولا انتخاب و میزان آرای اعضای محترم شورای شهر خودش جای سوال دارد و دوما چون جوان و مدرک دارند پس نخبه و توانا در همه امور شهرند؟
  5. شورای شهر چه کار مثبتی در شهر مشاوره داده یا مصوبه داشته است؟

 18. بهتره اول خیابون های شهر رو آسفالت کنن تا مردم از این فاجعه نجات پیدا کنن و بعد فکری هم به حال پرنده ماقبل تاریخ که در میدان کرباسک نصب شده بکنند. شبها بچه ها می ترسند

 19. ماشالله چیزی که زیاده تو کشور ما نمادهای مذهبی هست آقا یونس کسی که وارد زابل می شه باید تفاوتش رو با جاهای دیگه درک کنه لطفأ موضوع رو مذهبی نکنید
  کار ورای شهر عالی بوده و هست

 20. ماآخرنفهمیدم اسم این میدان چیه (کرباسک. ساعت.نور.سقا.نگاره هرشهرداری که میادبه همین میدان گیرمیده آقامن تعدادزیادی رومیشناسم که نفرین میکنن شهردارعزیزرا.بخدایکی ازاولین میادینی بودکه مردم به اسم جدیدش سقامی شناختن وهنوزکه هنوزه میدن انقلاب ومیدان موشک ومیدان امیرالمومنین رومیدان شهرداری چهارراه شهداچهارراه شهربانی میگن توروبخداپیگیری گن آقای دهمرده این جورنمادی نمادمیدان نگاره بایدتوی پارک باشه یاتعدادمیادین بیشترکنن

 21. به نظر من این کار اشتباه بود الان شما در اکثر شهر ها برین اسم های خیابان ها و میدان های شهر اسم های مرتبط به هم دارن مثلا دانش اموز دانشجو دانشگاه و… واین نماد مرتبط با میدان امام حسین بود این نماد جدیدرو هم باید جای دیگر مثلا در ورودی شهر که هر کس وارد شهر میشه اونو ببینه بذارن در ضمن ابعادش هم خیلی کوچیکه

 22. یکی میاد فلکه گشاد میکنه
  یکی میاد فلکه تنگ میکنه
  یکی میاد کوه خواجه میسازه
  یکی میاد کوه خواجه خراب میکنه
  یکی میاد
  یکی میره….

 23. خوب شد عوض ش کردن این چی بود نصب کردن بابا فرتی رگ گردنتون بالا نزنه این اگه مشک هم بود خوب درست نشده بود . خدا پدر مادر کسی رو که عوض کرده بیامورزه .

 24. با سلام . خدا وکیلی اقا یونس این المان میدان سقا شبیه هر چی که بگی بود. جز اینکه شبیه مشک باشه.خدا رو شکر که برداشتنش. ابرو بر بود

 25. تنها چیزی که موجود نیست پاسخگویی شورای شهر هست ! به این که چرا بعد از چند ماه جدول ها رو عوض کردن و مجدد هزینه کردن!

 26. از امام جمعه محترم درخواست میکنیم شخصا پیگیر برگرداندن نماد دست به میدان امام حسین(ع) و نماد مشک به میدان سقا باشید بعضی از این اقایون با نمادهای مذهبی مشکل دارن

 27. غیر بومی اگه بیاد عضوشورای شهر بشه یا شهردار در زابل بهتره…خودمان به خودمان خیانت می کنیم از بقیه چه انتظار

 28. اسم میادین والمانهای آنراهرروزعوض کردن به شناسنامه شهرآسیب میرساندوسردرگمی ایجادمیکندفلکه کوزه وفلکه موشک وفلکه کرباسک و…هنوزدرافواه مردم جاری است .فلکه موشک (نمادسالهای جنگ ومقاومت مردم ایران)خوب بود.میدان امام رضا(ع)بهتربودکه میدان بزرگتر(سه راه قائم آباد)نام میگرفت که هم بزرکتربودوهم ورودی شهرازطرف شمال.مجسمه منسوب به یعقوب لیث رابهتراست درپارک یعقوب لیث نصب شودوبرای میدان رستم فکری درارتباط باخودرستم نمودچراکه شایسته نیست فلکه بنام رستم باشدومجسمه یعقوب نصب باشد.ساختن کوه خواجه درپارک ایده بکروجالبی بودکه سرنگرفت باستی چرا؟چه خوب است المان نگاره هم طبق پیشنهادنویسنده چرخان باشدتا جاذبه بصری ایجادنماید.

 29. سلام نماد جدید که حاوی تمدن سیستان هست کار خوبی از طرف شهر داری بود. نکته:بهتر نیست که نماد های با انرژی مثبت داخل شهرمان بیشتر استفاده بشه ؟

 30. بدون شرح قلب بازارکوچه بیرجندیها روبروی داروخانه صحت قابل توجه شهردار واعضای محترم شهر خجالت آوره

 31. از مسئولین گندم پرس تقاضا میکنم که اگر شهردار و یا افرادی که در شورا هستن جوابی در خصوص حذف المان و نماد دست حضرت عباس(ع) و یا کندن مشک فلکه سقا دارن رو سریعا منتشر بکنید

 32. وقتی مسئول فرهنگی شورای شهر …………….

 33. درود…موضع گیری در برابر تغییرات پیش اومده خیلی تند و بی پایه بود … موضوع مهم حذف نماد والمان مذهبی به نظرخیلی از دوستان و شهروندان نیست مشکل اصلی حیف کردن بودجه هایی هست که وارد صندوق شهرداری و شورای شهر جهت آبادانی شهر میشه…شهری که آبادنیست و هر قسمتش برای ما تداعی کننده ویرانیه زیباسازی میخاد چیکار… شورای برنامه ریز این وسط چیکارمیکنه…اول شهر رو بسازید بعد زیباش کنید..اونم با اصول…این المان های اخیر رو انگار ی کودک چهار ساله با خمیربازی ساخته نمونه بارزش همون مشک میدون سقا..گل های دورش و میدون کارگر …

 34. باسلام .بجای این کارها وحیف کردن بودجه هانهضت آسفالت روادامه بدهید آقای استاندار درجریان نهضت آسفالت بودندآیا پیگیری کردند که کجارفت این همه پول وشهرتغییری نکرد .بروید شهرک محمدشاهکرم ببیندکه دهیاری چه کارهایی درجهت زیباسازی شهرک محمدشاهکرم انجام مید هد مگر مردم زابل حق نداردخیابان خوب داشته باشند.پارک خوب داشته باشند.فضای سبزخوب داشته باشند.فقط بادوقوطی رنگ مردم رامسخره میکنید وبه جدول ها میزنید آیااین حق مردم سیستان است.کسی که 20سال جلوترآمده سیستان والان دوباره آمده میگوید سیستان خراب ترشده است مردم سیستان چه گناهی دارندکه ازاین امکانات اولیه شهری برخوردارنباشند