گندمـــ پرس : چند ماه دیگر دومین سال فعالیت شورای شهر جدید به پایان میرسد و عملا این شورا در نیمه دوم و پایانی عمر خدمتی خود قرار می گیرند. ترکیب شورای کنونی شهر زابل ترکیبی از افراد جوان , تحصیلکرده و با تجربه بود که در آغاز شروع بکار مردم به منتخبین خود امیدهای […]

گندمـــ پرس : چند ماه دیگر دومین سال فعالیت شورای شهر جدید به پایان میرسد و عملا این شورا در نیمه دوم و پایانی عمر خدمتی خود قرار می گیرند.

ترکیب شورای کنونی شهر زابل ترکیبی از افراد جوان , تحصیلکرده و با تجربه بود که در آغاز شروع بکار مردم به منتخبین خود امیدهای فراوانی بسته بودند , این توقعات پس از برگزاری مراسم معارفه دکتر خمر بعنوان شهردار زابل بیشتر نیز شد و با سخنانی که از سوی برخی از اعضای شورای شهر آنهم پس از گذشته دو ماه از آغاز بکار شورا در آن جلسه شنیده شد , نوید بخش فردایی بهتر برای زابل داشت.

اما حال پس ازگذشت نزدیک به دو سال که از فعالیت شورای شهر چهارم زابل میگذرد , نارضایتی هایی از عملکرد این عزیزان در بین مردم بوجود آمده است.

 

تغییر نام و تغییر دو المان مذهبی در مدت کوتاه فعالیت شورای شهر کنونی

به گزارش گندمــ پرس , یکی از مسائلی که این روزها بسیاری از مردم  ولایتمدار سیستان را نگران کرده , حذف المانها و اسامی مذهبی از میادین اصلی شهر می باشد , پس از حذف المان یادبود دست حضرت عباس (ع) , هفته گذشته نیز المان مربوط به میدان سقاء که برگرفته از میدان سقاء کربلا می باشد نیز حذف و جای خود را به المان نگاره داد این مساله موجب شد برخی از کاربران شبکه های اجتماعی سیستان نیز به این مساله گلایه های نمایند و از اعضای شورای شهر و شهردار خواسته اند تا دراین خصوص توضیحی ارائه نمایند.

 

20150413124236

 

 

چه زمانی باید نام یک خیابان و یا یک میدان را تغییر داد

در یک تحقیق علمی که بصورت پرسشنامه ای تهیه شده است دلایل اصلی تغییر نام از دیدگاه اجتماعی چنین ذکر شده است :

1. تنفر مردم از نام قبلی

2. مناسب بودن زمان تغییر

3. دوست داشتن نام جدید (فعلی) و . . .

 

چه زمانی باید از تغییر نام خیابانها و میادین پرهیز شود

 

و همچنین در همین تحقیق برای ماندگاری نام یک خیابان و یا میدان اصلی از عوامل زیر نام برده شده است :

1. عامل «عادت مردم به نام قبلی»

2. عامل «بار منفی نداشتن نام قبلی»

3. تحمیل هزینه بر کسبه و تجار

4.حذف اسامی مقدس و مورد احترام

 

20150413125045

 

ایجاد هزینه برای کسبه

همانگونه که مشاهده میفرمائید , هر دو مساله در 90 درصد حالات نشان میدهد که این المان ها و نام ها نباید تغییر میکرده , برای اینکه مساله کمی روشنتر شود تنها به شرح یکی از موارد یعنی زمانی که تغییر نام موجب تحمیل هزینه برکسبه و تجار می شود میپردازیم.

ایجاد تغییر در نام یک خیابان و میدان، مراکز تجاری و خدماتی واقع در آن محل را دچار مشکل می‏کند. به دنبال هر تغییر ایجاب می‏کند، سربرگ فاکتورها، کارت ویریت ها ، بسته بندی‏ها و دیگر عناوین چاپ شده تغییر داده شود . علاوه بر این تابلو بسیاری از مغازه‏ها که هم‏نام با خیابان می‏باشند، نیاز به تغییر پیدا می‏کنند و این تغییرات بایستی به طرف‏های مورد معامله در سایر شهرها و کشورها اطلاع داده شود. همه این اقدامات لاجرم هزینه‏ هایی را بر افراد ذیربط تحمیل می‏کند که هیچکس و هیچ سازمانی خود را متعهد به تأمین آن نمی‏داند و این خود کسبه و شرکت‏ها هستند که بایستی هزینه‏های ناشی از این تغییرات را تقبل نمایند. بدیهی است این عامل، بدون در نظر گرفتن سایر موانع، می‏تواند مانع عمده‏ای در پذیرش تغییرات باشد و تمایل چنین افرادی برای استفاده از نام قدیمی یک محل قابل درک است.

 

ساخت المانهای ملی و باستانی نباید موجب جذف المانهای مذهبی و دینی شود

دراینکه باید از المانهای ملی و باستانی سیستان کهن در شهر استفاده شود شکی نیست , اما در عمل در این تغییر نامها چنین سیاستی نیز مشاهده نمی شود و در برخی اوقات دیده شده که اسامی قدیمی خیابانها و کوچه های قدیمی شهر نیز در همین مدت کوتاه تغییر کرده است.

بهتر آن است که در این مساله که یکی از مسائل مهم شهر نیز میباشد , از مردم نیز نظر خواهی شود و درنهایت تصمیم گیری صورت گیرد ,  آنچه مشاهده  می شود اینکه مشارکت اجتماعی حلقه مفقوده بین اعضای شورای شهر و مردم سیستان می باشد.

 

2802689_915

 

تعجیل درساخت المان و عدم زیبایی ظاهری آن

علاوه براین المانی که برای این میدان درنظر گرفته شده است , اگر چه از لحاظ پیشینه بسیار مورد توجه می باشد اما نوع ساخت آن و نوع نقاشی بکار رفته بر روی المان انتظارات را برآورده نکرده و تعجیل در تهیه آن بخوبی قابل مشاهده میباشد.

انتظار این بود که حال آنهم پس از گذشت بیش ازچهار هزار سال که این نگاره در شهرسوخته با دستان خالی ساخته شده است ما در زمان حال با دراختیار داشتن بهترین امکانات حداقل چیزی شبیه همان تولید می کردیم و صد البته که باید این المان بصورت گردان دیده شود تا حق مطلب ادا گردد.

با عنایت به اینکه بسیاری از میادین شهر , ورودیها از داشتن المان محروم می باشند , میتوانستیم این المان که یکی از نمادهای تمدن باستان سیستان کهن میباشد را در یکی از دیگر میادین و یا در یکی از ورودیهای شهر زابل مورد استفاده قرار دهیم تا نیاز نباشد , نماد و المانی مذهبی که جلوه خاصی به حدفاصل میدان امام حسین (ع) و میدان سقا داده بود را  حذف نماییم.

 

حال  با عنایت به اینکه این یک مساله فرهنگی و گفته می شود این مساله با تصویب شورای نامگذاری شهر زابل صورت گرفته امیدواریم از سوی ریاست کمیسیون فرهنگی شورای شهر و  ریاست شورای شهر زابل که ریاست این شورا را که متشکل از روسای برخی از ادارات دیگر نیز می باشد , پاسخ قانع کننده ای دریافت نماییم.

 

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه