گندمــــ پرس : نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت در زمینه صادرات گاز بسیار بیشتر از پیش بینی ها، تراز مثبت داشته اما در زمینه تخصیص بودجه به سیستان و بلوچستان هیچ نگاه مثبتی نداشت. به گزارش گندمـــ پرس به نقل از مهر شب گذشته نماینده مردم زاهدان مهمان دانشجویان دانشگاه سیستان […]

گندمــــ پرس : نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت در زمینه صادرات گاز بسیار بیشتر از پیش بینی ها، تراز مثبت داشته اما در زمینه تخصیص بودجه به سیستان و بلوچستان هیچ نگاه مثبتی نداشت.

به گزارش گندمـــ پرس به نقل از مهر شب گذشته نماینده مردم زاهدان مهمان دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان در تالار ملاصدار بود تا نگاهی اجمالی به عملکرد دولت ها در این خطه از ایران اسلامی در راستای توسعه، عمران، آبادانی و خدمات بیندازد.

 

n00063492-b

 

این گفتگو که از سوی کانون اسلامی دانشگاهیان ایران اسلامی ترتیب داده شده بود دانشجویان  آزادانه به ابراز عقاید خود پرداختند.

در چنین فضایی نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی به جلوی سن آمد و به سوالات آزاد دانشجویان پاسخ داد.

استاندار باید از دولت در زمینه گازرسانی به شهرها پاسخ بخواهد

حسینعلی شهریاری با اشاره به فاصله از وعده تا عمل دولت اظهار داشت: در بودجه سال ۹۲ با تلاش نمایندگان استان و رایزنی های صورت گرفته، ۳۰۰ میلیارد تومان برای پروژه گازرسانی به شهرهای سیستان و بلوچستان اختصاص پیدا کرد که متاسفانه سایه تحریم ها و عدم برنامه ریزی به سال ۹۳ منتقل شد.

وی افزود: در بودجه امسال نیز با توجه به تصویب رقم ۳۰۰ میلیارد تومان دولت باقی مانده بودجه اخیر را در قاب لایحه به مصوبه افزود و انتظار می رفت که امسال حسب بودجه های اختصاص یافته سالی پر امید برای گاز استان باشد که متاسفانه این مشعل امید روشن نشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: با رایزنی ها و پیش بینی های صورت گرفته این میزان بودجه باید از محل تراز مثبت صادرات گاز جمهوری اسلامی تامین تا ۳۰۰ میلیارد تومان برای سیستان و بلوچستان و ۲۰۰ میلیارد تومان برای بخشی از استان هرمزگان اختصاص تا طرح ها اجرایی شود.

وی افزود: اما متاسفانه طبق گزارش گیری چند روز اخیر از دیوان محاسبات مشاهده شد که دولت در زمینه صادرات گاز بسیار بیشتر از پیش بینی ها، تراز مثبت داشته اما در زمینه تخصیص بودجه به سیستان و بلوچستان هیچ نگاه مثبتی نداشت.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: امسال با توجه به تامین اعتبار این بودجه متاسفانه دولت تنها ۱۵ میلیارد تومان به اجرای طرح های گازرسانی به سیستان و بلوچستان اختصاص داد که این فاصله وعده تا عمل دولت را نشان می دهد.

وی تاکید کرد: استاندار سیستان و بلوچستان به عنوان نماینده عالی دولت باید پاسخگوی این عملکرد باشد و به بهترین شکل به مردم استان که چشم انتظار این امیدی که از چند سال پیش در استان ایجاد شده، باشد.

وی با اشاره به عدم توجه ویژه وزارت نفت به این طرح افزود: در بودجه ۹۴ از سوی وزارت بودجه ای برای این طرح اختصاص پیدا نکرده بود که با رایزنی های صورت گرفته در کمیسیون تلفیق مجددا این بند حذف شده را به بودجه برگشت دادیم.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر با نگاه امید قدم به صحنه گذاشتیم باید برای تحقق این امر تلاش کرد و نگاه ها را برای توسعه سیستان و بلوچستان پایدار نگاه داشت.

انتقال خط دوم لوله انتقال آب از زابل به زاهدان اشتباهی آشکار بود

شهریاری با توجه به اجرایی شدن خط لوله دوم آب از منطقه سیستان به زاهدان افزود: در زمینه اجرای این طرح انتقاد داریم، چرا که نه تنها سودی برای ما نخواهد داشت بلکه جدای از وابستگی سالیانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب به سیستان، شرایط سیستان را بحرانی تر خواهد کرد.

وی افزود: سیستانی که خود برای تامین آب مورد نیازش وابسته است چگونه می تواند این حجم مصرف را تامین کند، این درحالی بود که اگر انتقال آب از  دیگر جاهای استان به زاهدان در نظر گرفته می شد به خوبی می شد از این میزان آب برای توسعه کشاورزی با استفاده از تکنیک های نوین آبیاری در سیستان بهره برد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس اظهار داشت: باید وزارت نیرو انتقال آب از تهلاب به زاهدان را با توجه به وجود منابع آبی بی شمار و فاصله 90 کیلومتری به زاهدان را در دستور کار قرار دهد تا این وابستگی به منطقه راهبردی سیستان کمتر شود.

وی در ادامه به مشکل ریزگردها در سیستان اشاره کرد و گفت: تنها راه حل این بحران بزرگ پیگیری حقابه تالاب هامون از افغانستان است چرا که تا زمانی که آب وارد هامون نشود ریزگردها نیز مهمان ریه های مردم خواهند بود.

وی تاکید کرد: با تعامل دو نماینده سیستان، پیگیر طرح هایی برای رفع این مشکل هستیم حتی به شخصه سوالی را از وزیر امور خارجه در زمینه تسریع در پیگیری حقابه از طرف افغان مطرح کرده ام که منتظر اعلام وصول در صحن علنی مجلس هستم.

انسداد مرز مطابق پیش بینی ها امنیت پایدار را برای استان در بر نداشت

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اعتقاد دارم انسداد مرز باید انجام شود اما از آن سمت مسئولان باید در زمینه احیای بازارچه های مرزی و احیای آن در توسعه استان برنامه جدی و راهبردی داشته باشند.

وی با اشاره به پیامدهای ناامنی در سیستان و بلوچستان بیان کرد: با توجه به انسداد بخشی از مرز شاهد چنین نا امنی ها و کشف مواد منفجره، سلاح غیر مجاز و گروه های تروریستی در استان هستیم که اگر همین بخش هم بسته نمی شد معلوم نبود چه آینده ای در انتظار سیستان و بلوچستان بود.

وی با اشاره به دستاوردهای نیروی های امنیتی در چند وقت اخیر اظهار داشت: طی چند وقت اخیر تروریست های بیشماری در استان دستگیر شدند که این به خوبی ضرورت انسداد کامل مرز در استان را نشان می دهد که در این راستا دولت باید کوشا باشد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود سلاح در نقاط مختلف استان افزود: بارها از مسوولان خلع سلاح کامل را در سیستان و بلوچستان خواستار شدم اما مسوولان گاها به دلایلی این خواسته را اجرایی نکردند.

مدیر باید روی کار بیاید که اهل نظام باشد

نماینده مردم زاهدان در ادامه به انتصاب ها در استان اشاره کرد و گفت: اعتقاد دارم اگر مدیری قرار است انتخاب شود چه شیعه باشد چه سنی چه بلوچ باشد چه سیستانی باید اهل نظام باشد.

شهریاری افزود: اگر در این زمینه غفلت کنیم دشمنان این مرز و بوم که خواستشان ایجاد نفاق و تفرقه و بر هم زدن وحدت در این خطه از ایران اسلامی است به خواست خود خواهد رسید.

وی افزود: اکنون در همسایگی دو کشوری زندگی می کنیم که ثبات سیاسی، نظامی و امنیتی ندارد و این اوضاع در کنار حضور دشمنان انقلاب اسلامی در آن سوی مرز چالش هایی را برای سیستان و بلوچستان در پی داشته است که نیازمند حساسیت مسئولان نظام است.

نماینده مردم زاهدان با اشاره به پیگیری احقاق حق مردم افزود: بارها از تریبون مجلس و نشست با مدیران و رییس جمهوری شرایط و بحران های سیستان و بلوچستان را بررسی و درخواست پیگیری آن را داشتم که در صورت عدم گوش شنوا با توجیهات و علت ها در نهایت خدمت رهبری معظم انقلاب رفته ام چرا که ایشان همواره به این خطه از ایران اسلامی نگاه ویژه ای دارند.

این جمله نماینده مردم زاهدان از سوی دانشجویان با واکنش جالب و ذکر صلوات همراه بود که حسن ختام این نشست شد

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه