شهرگندمـــ : از این پس سعی خواهم کرد هر از گاهی با شما همراهان درد دلی داشته باشم و از سختی های مسیر راه بگویم تا کمی آرام گیرم و شما را نیز از وقایع اطلاع کنم. کار را که شروع کردیم از همان روزهای اول سنگ اندازیها شروع شد , البته پیش از آغاز […]

شهرگندمـــ : از این پس سعی خواهم کرد هر از گاهی با شما همراهان درد دلی داشته باشم و از سختی های مسیر راه بگویم تا کمی آرام گیرم و شما را نیز از وقایع اطلاع کنم.

کار را که شروع کردیم از همان روزهای اول سنگ اندازیها شروع شد , البته پیش از آغاز این مشکلات را میدیدیم و نگرانی هم نداشتیم , اما برخی مسائل بسیار دلگیر کننده بود و جای تاسف داشت.

 

تعطـیلـی بـرنـامـه سـرزده به نفع کیـسـت ؟

همزمان با شروع بکار رسمی شهرگندمـــ و اعلام برنامه های جدید ,  جبهه گیری در خصوص مجله و بخصوص برنامه سرزده که مورد تائید بسیاری از دلسوزان واقعی سیستان قرار دارد و دو سری اول آن نیز بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته است ,  شروع شد و گاه و بیگاه عزیزانی سعی داشتند به نحوی جلوی برگزاری این برنامه را بگیرند , حال که دومین برنامه سرزده اجرایی شد , خدا رو شاکریم که به هدف اصلی مان که ایجاد شور و نشاط در مردم و حرکت در مسئولین محترم و عزیز بود رسیده ایم. بواقع چرا باید اینچنین باشیم ؟

 

سنگ اندازیها در مقابل برنامه سرزده خود نشان از موفقیت این برنامه در همان ابتدای راه دارد و این جای بسی خوشحالیست .

 

جالبتر از همه اینکه , کسانی در خصوص اجرای این برنامه نگران و در فکر تعطیلی آن هستند که  مدعی نقش مردم و رسانه ها در پیشرفت جامعه هستند , اما در عمل برعکس آن مشاهده میشود.

 

گمرک زابل تعطیل شد , هامون خشک , خشکسالی امان مردم را بریده است و ما بجای اینکه راه حلی بیابیم و نشاط در جامعه ایجاد کنیم و دردها را فریاد بزنیم بفکر این هستیم که صدای همدیگر را خاموش کنیم !!!!

 

تیشه

 

انگ زدن راهی ساده جهت فراری دادن فعالین اجتماعی و سیاسی سیستان

در ابتدا دعوت میکنیم که حکایت زیر را مطالعه بفرمائید و سپس ادامه دلنوشته گندمـــ پرسی ها را

(( پادشاهی  قبل از حمله به ایران ، از مشاورانش پرسید : چگونه بر مردمی که از ما بیشتر میفهمند ، حکومت کنم ؟

یکی از مشاوران گفت :
1- کتاب هایشان را بسوزان 2- بزرگ و خردمندانشان را بکش 3- و دستور بده به زنان و کودکانشان تجاوز کنند !!
… اما یکی دیگر از مشاوران گفت :
بجای این کارها که هزینه و زحمت و بدنامی دارد
1- نادان هایشان را بزرگ بشمار
2- داناهایشان را پست بدار
3- بزرگانشان را  محدود کن !
به این ترتیب :
1-  صاحب منصبان ، شکرگذار و مطیع تو شده ، خودشان عامل ویرانی می شوند .
2- دانایان و دانشمندان ، یا به سرزمین های دیگر کوچ می کنند و یا خسته و سرخورده تا پایان عمر در گوشه ای از آن سرزمین ، منزوی و فراموش می شوند .
3- و چون دیگر بزرگی نخواهند داشت که هدایتشان کند ، برای همیشه رام و تسلیم تو می شوند .
…. و پادشاه چنین کرد …))

 

آیا بجز این است که ما نخبگان خود را فراری میدهیم ؟ متاسفانه افراد سودجو سعی دارند تا کاری خاص و موثر در منطقه شروع میشود , آن کار را تعطیل و فرد مورد نظر را نیز با انگ مواجه کنند ؟

 

امی مخایا کاندید بشیا :

متاسفانه انگ معروف این روزهای سودجویان  , که ورد زبان بسیاری از مردم عامی نیز شده است این میباشد که : امی مخایا کاندید بشیا , مگه مشو که کسه امطوری ایقد کوشش کنا !!!!( همین میخواد کاندید بشه , مگه میشه که کسی همینطوری و بدون هدف اینقدر تلاش کنه )

در پاسخ باید گفت : بله میشود , کارهای بزرگی درحال انجام است , گروه سیستان فراموش شده در فیسبوک غوغا می کند و پس از سالها خشکسالی با همکاری چند جوان بی ادعا هامونی را که به بیابان تبدیل شده است را به صدر اخبار روز کشور و دغدغه اصلی مسئولین محیط زیست کشور میرساند  گروه انسجام و وحدت سیستان سعی در نشاندن سیستانیها درکنار هم دارد , جوانان اعتقادی و مذهبی سیستان دست بکار شده و با همکاری دوستان  خوبشان در مرکز کشور فیلمهای مستندی تهیه میکند که سراز شبکه های تلویزیونی در می آورد , رسانه های دلسوز ( اوشیدا , نی زار , هامون پرس , سیستان پرس , سیستان آنلاین , کیانسه , سیستو , زهک آنلاین , ندای هیرمند , و . . . ) زیادی هستند که درد مردم را فریاد میزنند و هیچ چشم داشتی هم نداشته و ندارند.

بله جوانان سیستانی بسیاری هستند که بدون هیچ چشمداشتی درحال تلاش برای آبادانی سیستان هستند , کارهای بزرگی انجام و درحال انجام است و کسانی که تا کنون هیچ کار مثبتی انجام نداده اند حال دل نگران .  که کوتاهیهای رو شود , در فکر تخریب چند جوان بی ادعا هستید , که چه شود ؟؟

آیا واقعا این درست است که تا کسی حرف درستی زد , حرکتی مثبت انجام داد , بگوییم که میخواهد کاندید شود ؟ تا به این طریق دیگران و عامه مردم را به آنها بدبین کنیم و در نهایت نیز آنها را از میدان بدر کنیم ؟

خیر اینچنین نیست , ما و بی شک کسانی که نام برده شد , کسی قصد کاندیداتوری ندارد و بلعکس معتقدیم که  جوان های مانند ما برای نمایندگی مجلس راه زیادی را باید طی کنیم , نماینده باید بزرگ باشد و قوی , شناخته شده و کشوری و نه یک شخص عادی که از پس احتیاجات خود نیز برنمی آید . متاسفانه نماینده را مانند یونس دهمرده و امثالهم کوچک دیده و کوچک شمرده ایم که امروز حال و روزمان اینچنین است.

معتقدم کسانی که ادعای  نمایندگی ما را دارند نباید چیزی کمتر از لاریجانی , باهنر , ناطق , قاضی زاده داشته باشد , چرا که باید با آنها دست و پنجه نرم کند , پس بهتر است دست از این افکار پوچ برداشته و سعی کنیم هرکدام قدمی برداریم تا شرایط کمی مساعدت تر شود برای ماندگاری و رشد سیستان کهن.

 

بی شک برهمین دلنوشته هم ایرادهای خواهید گرفت و شکواییه های را تنظیم خواهید کرد , اما باید متوجه باشید که علت اصلی نابودی سیستان در خود ما نهفته است و لاغیر.

 

پس خواهشمندم بس کنید و از معرکه گیری دست بردارید و به کار خود مشغول باشید , اینجا هیچ سهمی تقسیم نمیشود که برای آن دلنگران و برای دریافت آن سهم تلاش کنید. که سهامها را در لابه لای دعواهای ما برده اند و خرده اند.

 

شهرگندمـــ در انتخابات چه خواهد کرد؟

یکی از دیگر مسائلی که عزیزانی که به ما لطف دارند در فضای جامعه می پرورانند مساله مربوط به انتخابات است و تلاش دارند این شبهه را ایجاد نمایند که شهرگندمـــ و گندمـــ پرسی ها برای انتخابات برنامه ای ویژه دارند و ازکاندیدای خاص حمایت خواهند کرد .

 

بله حرف شما کاملا درست است ما برای انتخابات برنامه ای ویژه داریم , اما باید عرض کنیم که شهرگندمـــ بعنوان صدا و فریاد سیستان کهن در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی به طور اخص از هیچکدام از کاندیداها حمایت نخواهد کرد و ان شاالله فضایی را آماده خواهیم کرد که تمامی کاندیداها بتوانند در فضای مساوی به بیان دیدگاهها و نظرات خود بپردازند و در آخر این مردم هستند که انتخاب نهایی را انجام خواهند داد.

 

گرچه برای گفتن این حرف و این برنامه بسیار زود بود اما لازم بود برای جلوگیری از یاوه گوییها این حرف گفته شود که گندمــ پرسی ها به هیچ عنوان در مجله الکترونیکی شهر گندمـــ از کاندیدای حمایت نخواهند کرد و بصورت کاملا مستقل سعی در شناساندن همه افراد به شما عزیزان خواهند نمود.

 

در پایان ضمن  تشکر از شما عزیزان و  همراهان , باید بگوییم گرچه راه سخت است و دشوار ,اما تازمانی که توان داشته باشیم و شما را درکنار خود حس کنیم به این راه ادامه خواهیم داد دراین راه ما را از نظریات ارزشمند خود محروم نفرمایید.

 

یا حق ــ یونس دهمرده

سی آذرماه 93

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه