شب فرهنگی و هنری زابل در نمایشگاه کتاب سیستان و بلوچستان برگزار شد

  • کد خبر : 31848
  • ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۲
شب فرهنگی و هنری زابل در نمایشگاه کتاب سیستان و بلوچستان برگزار شد

گندم پرس : شب فرهنگی و هنری زابل در سومین شب هفدهمین نمایشگاه کتاب سیستان و بلوچستان با حضور هنرمندان خطه سیستان برگزار شد.   در ابتدای این مراسم ابراهیم محمودی یکی از شاعران برجسته خطه سیستان شعرخوانی کرد و نیز در ادامه مولودی خوانی و حسین مددی شاهنامه خوانی داشت.   همچنین جواد اویسی به […]

گندم پرس : شب فرهنگی و هنری زابل در سومین شب هفدهمین نمایشگاه کتاب سیستان و بلوچستان با حضور هنرمندان خطه سیستان برگزار شد.

 

در ابتدای این مراسم ابراهیم محمودی یکی از شاعران برجسته خطه سیستان شعرخوانی کرد و نیز در ادامه مولودی خوانی و حسین مددی شاهنامه خوانی داشت.

 

همچنین جواد اویسی به عنوان یکی از شاهنامه پژوهان و شیرازی مدیر جهانی فرهنگی شهر سوخته سخنرانی کردند.

 

مدیر جهانی فرهنگی شهر سوخته زابل در این مراسم گفت: در حوزه تمدن سیستان، اولین چیزی که تبلور پیدا می کند، حوزه جغرافیایی آن است.

 

شیرازی تصریح کرد: این تعریف که در مورد سیستان است، درست از منظر تاریخی و بستر شناسی مفهوم سکستان است و ناظر بر استقرار یک قوم تاریخی از شاخه آریایی در این حوزه جغرافیایی است.

 

وی افزود: شواهد تاریخی گواه می دهد که حوزه تمدنی سیستان به اوستا برمی گردد، این حوزه جغرافیایی به لحاظ تاریخی و مذهبی برای مردم ایران اهمیت داشته و دارد.

 

مدیر جهانی فرهنگی شهر سوخته زابل خاطرنشان کرد: زرتشت بخشی از روزگار خود را در خطه سیستان سپری کرده است.

 

در ادامه اجرای دفن نوازان سیستان، شعر خوانی سارا میرشکار، رقص شمشیر، اجرای گروه موسیقی با خوانندگی استاد شبستری و تقدیر از چهار نفر از چهره های هنری سیستان و بلوچستان از دیگر برنامه های شب فرهنگی و هنری زابل بود./شبستان

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=31848
  • دیدگاه‌ها برای شب فرهنگی و هنری زابل در نمایشگاه کتاب سیستان و بلوچستان برگزار شد بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.