تاریخ : یکشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲ Sunday, 4 June , 2023

سیستان غریب ترین شهر ایران

 • کد خبر : 26850
 • ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۰:۵۳
سیستان غریب ترین شهر ایران

گندمـــ پرس : باز هم طوفان خاک و بازهم سیستانی که دیده نشد…..! شب گذشته طوفان خاک با سرعت بیش از 85 کیلومتر بر ساعت سیستان را درنوردید ، طوفانی که حداقل از آغاز امسال بی سابقه بوده است و میزان الودگی هوا را به 35 برابر حد طبیعی رسانده است ؛ اداره جات و […]

گندمـــ پرس : باز هم طوفان خاک و بازهم سیستانی که دیده نشد…..!

شب گذشته طوفان خاک با سرعت بیش از 85 کیلومتر بر ساعت سیستان را درنوردید ، طوفانی که حداقل از آغاز امسال بی سابقه بوده است و میزان الودگی هوا را به 35 برابر حد طبیعی رسانده است ؛ اداره جات و مراکز دولتی را به تعطیلی کشاتذه و قطع آب و برق را در پی داشته است ؛ زندگی عادی مردم را مختل کرده و مشکلات ریوی وتنفسی را به همراه داشته است .

IMG-20150809-WA0021

 

چگـونه است که وقتی دیگر مناطـق کشور را مشکلات طبیعی بسیار ضعیف تر در بر میگیرد رسانه های سمعی وبصری و شنیداری گـوش فلک را پر می کنند ، اما وقتی که پای سیستان در میان است بیماری نادیده انگاری بیشتر از گذشته خودش را نشان میدهد ، امروزه که سیستان بدترین شرایط طبیعی و اقتصادی خود را میگذراند مسئولین محترم هم بی تفاوت تر از گذشته اند گویی تکرار مشکلاتی از این قبیل انان را واکسینه نموده است .

سازمان محیط زیست و منابع طبیعی در سفر اخیر خانم ابتکار بعنوان عالی ترین مقام زیست محیطی کشور چه مطالباتی از ایشان داشتند؟؟ و نتیجه اش چه بود ؟؟

سرکار خانم ابتکار بنده بعنوان یک سیستانی فارغ التحصیل رشته خاکشناسی برخود لازم می دانم نکاتــی را پیرامون طوفان و آلودگی هوا سیستان یادآوری کنم .

پس از خشک شدن تالاب هامون پوشش گیاهی هامون نیز کم کم نابود و بستر لخت دریاچه در معرض بادهای شدید 120 روزه سیستان قرار گرفت و نتیجه اش همین است که امروزمی بینیم .

خانم معصومه ابتکار ایا تالاب هامون بخشی از محیط زیست نیست ؟؟ یا اگر هست چرا به این حال وروز افتاده ؟؟

شایدهمکارانتان در استان از ارائه گزارش صحیح از وضعیت این دریاچه عاجزند چرا که در جایی گفته بودید در تالاب هامون آب جاری شده اماشرایطی که ما آنرا تجربه میکنیم چیزی جز طوفان خاک نیست .

آیا نمیتوان با یک برنامه مدون در مسیر کاهش این مشکلات گام برداشت ؟؟

همه ما بخوبی میدانیم هامونی که شما و همکارانتان مسئول آن هستید حفظ و احیای ان به مراتب اسان تر از بیابان زدایی کشور های همسایه است .

مشکلاتی متعددی که امروز شاهد آن هستیم ناشی از عدم مطالبه ی حقوق مسلم مردم سیستان است ؛حقوقی که همین هامون نیزبخشی از آن است ، هامونی که ضامن بقا و زندگی در سیستان است.

در پایان لازم میدانم این نکته را یادآوری کنم که این مردم پاک و کم توقع چیزی جز یک هوای سالم و شرایط مساعد زندگی  نمی خواهند ، پس آنان را در یابید .

 با تشکر ـ ابوالفضل مصری کارشناس خاکشاسی

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=26850

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 4در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴
 1. با سلام و خسته نباشیدبه برادران گندم پرس: ازآقای مهندس مصری تشکر می کنم.بخدا صبورتر،مظلوم تر و بی کس تراز مردم سیستان هیچ کجای دنیا پیدا نمیشود. چون هیچ کدام از مسئولین بفکر ما مردم نیستند. جالب اینکه همه مسئولین بومی شهر خودمان هستند افسوس و صد افسوس …..

 2. با سلام.یک سوالی داشتم از کارشناس خاک شناسی شما که کارشناس هستید چرا در این متنی که نوشتید یک راه حل بعنوان کارشناس ندادید.مگر ن این است که شما ها بعنوان کارشناس باید راه حل به مدیران بدید؟؟؟؟!!!پس چطور انتظار حل مسایل جامعه رو دارید.

 3. با سلام خدمت اقای مصری
  این نکته در نوشته شما بسیار جای صحبت دارد؟
  «شایدهمکارانتان در استان از ارائه گزارش صحیح از وضعیت این دریاچه عاجزند چرا که در جایی گفته بودید در تالاب هامون آب جاری شده اماشرایطی که ما آنرا تجربه میکنیم چیزی جز طوفان خاک نیست .»
  آقای مصری اگر به دفترچه ثبت نام آموزش و پرورش که چند روزی است بر روی سایت های مختلف امده نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که سهمیه های سیستان ناچیز است.علت چیست؟
  در دولت آقای احمدی نژاد،زمانی که آقای معزی رئیس آموزش و پرورش زابل بودند. معاون وزیر(تابستان91) به زابل آمد در جلسه ای که با آقایان مسئول داشتند مهمترین سوال ایشان از اقای معزی درباره این بود که آیا کمبود نیرو دارند یا نه؟
  اما جواب آقای معزی به سوال وزیر چه بود؟نه ما نیرو زیاد داریم.
  آقای مصری اکنون با توجه به این نیروهایی که در سیستان جذب میشوند بازهم ما در برخی نقاط کمبود نیروی تخصصی در رشته های زیست شناسی،فیزیک،ریاضی،شیمی،زبان،علوم اجتماعی و ادبیات خواهیم داشت.
  آقایان مسئول حسود هستند یا نمیخواهند کاری برای سیستان بکنند یا…
  حرف شما درست است حقیقت مسئله سیستان به مقامات کشوری نمیرسد.
  این اقایان مسئول نیستند جلادان سیستان هستند.

 4. hame faghat harf mizanado harfo harf