تاریخ : شنبه, ۲۲ مرداد , ۱۴۰۱ Saturday, 13 August , 2022

سیستان آخرین نفس های حیات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود را می کشند/دیوار مرزی درهای روزی و درآمد را بر مردم بسته است

  • کد خبر : 46156
  • ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۳
سیستان آخرین نفس های حیات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود را می کشند/دیوار مرزی درهای روزی و درآمد را بر مردم بسته است
نماینده مردم زابل گفت: با احداث دایک مرزی در بستر تالاب‌های بین المللی هامون راه آب را به روی هامون بستند و سیستان آخرین نفس های حیات اقتصادی, اجتماعی و فرهنگی را می کشد.

نماینده مردم زابل در مجلس با بیان اینکه با کشیدن دیوار مرزی درهای روزی و درآمد را بر مردم منطقه گل کرده اند، افزود: با احداث دایک مرزی در بستر تالاب‌های بین المللی هامون راه آب را به روی هامون بستند و سیستان آخرین نفس های حیات اقتصادی, اجتماعی و فرهنگی را می کشد.

 

به گزارش گندم خبر, احمدعلی کیخا در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۹۹ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور گفت: آقای رئیس، همکاران عزیز و ملت بزرگ ایران اجازه می خواهم برخلاف معمول و بدون مقدمه امروز فقط منعکس کننده وضعیت مردم حوزه انتخابیه ام باشم که آخرین نفس های حیات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود را می کشند و ممکن است فردا دیر باشد.

 

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سیستانی که هرگز لب به دشنام مولای متقیان علی (ع) نگشود، سیستانی که برای اولین بار به خون خواهی سید الشهدا قیام کرد، سیستانی که تیمور جهان گشا می گوید برای اولین بار نام ایران را در اینجا شنیده ام، سیستانی که اگر نبود یعقوب لیث صفاری امروز معلوم نبود چه بر سر زبان فارسی آمده بود، سیستانی که فردوسی ستون های فرهنگ غنی ایرانی را بر داشته های آن سرزمین بنا نمود، سیستانی که روزگاری انبار قلعه ایران بود، سیستانی که خانه امید و جای امن علما و روحانیون قبل از انقلاب بود، سیستانی که بزرگانی همچون شهید مطهری از تبار مردمان آن دیار جزو ستون های اصلی انقلاب اسلامی و پاره تن معمار کبیر انقلاب بود، سیستانی که فرزندان دلاورش همچون شهیدان آیت الله حسینی طباطبایی و سرداران میرحسینی ها، خدری ها، عالی و لکزایی و هزاران شهید دیگر در کنار سایر فرزندان رشید از تمامیت ارضی کشور خویش جانانه دفاع کردند.

 

وی با بیان اینکه سیستانی که زادگاه خیل عظیم دانشمندان بزرگ ایرانی و اسلامی و تمدن کهن شهر سوخته است، تصریح کرد: سیستانی که رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان تنگه احد جمهوری اسلامی ایران یاد می کند و خلاصه اینکه سیستانی که در کارنامه آن به عنوان فرزند صالح ایران حتی یک نقطه تاریک نمی توان از آن یافت، امروز متاسفانه در انظار عام و خاص جامعه در حال سوختن است.

 

کیخا افزود: به دلیل خشکسالی بی سابقه و قطع آب هیرمند تک تک مردمان آن عزادار، مزارع خشک و سوخته ای هستند که تمام سرمایه شان بوده است و حدود نیمی از جمعیت ۴۰۰ هزار نفری آن تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند.

 

وی با بیان اینکه تقریبا فقر مطلقی که آقای رئیس جمهور وعده ریشه کن کردن آن ها را داده است بر کل منطقه حاکم است، تصریح کرد: مردمان نجیب آن برای امرار معاش آواره کوچه ها و خیابان های سایر بلاد ایران هستند و هر روز مورد بی مهری و اهانت مسئولینی که فاقد غیرت ملی و ایرانی هستند قرار می گیرند.

 

کیخا افزود: پدران و مادران پیر و ناتوان و فرزندان خردسال آن، در غم دوری فرزندان و پدرانی که برای کار عازم سایر شهرها هستند همیشه خون گریه می کنند و از همین رو شب تا صبح عده زیادی از زنان و مردان غیور این منطقه برای سیری شکم خویش سر در سطل های زباله شهر دارند.

 

وی با بیان اینکه گورستان زابل خوابگاه خیل عظیم بی پناهانی است که از داشتن یک سرپناه محروم اند، خاطرنشان کرد: چه بسیار پدران و مادرانی که به فرمایش رهبری عرق شرم بر پیشانی آنان به خاطر بیکاری فرزندانشان جاری است.

 

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: غصه ناتوانی پدران و مادران در سیر کردن شکم فرزندان، چهره ها را پیر، فرتوت و شکسته نموده است و خانه های مردم این دیار در زیر ماسه بادی های ناشی از طوفان های شدید ۱۲۰ روزه مدفون گشته است.

 

وی ادامه داد: قایق های صیادی آنان در بستر خشک هامون واژگون و به قبرستان یادگاران روزهای خوش این مردم مبدل شده است و این در حالی است که پمپ های انتقال آب به زاهدان با تمام قوت فعال است ولی در شمال دشت سیستان دسترسی به آب شرب کافی ندارد.

 

کیخا با بیان اینکه با کشیدن دیوار مرزی درهای روزی و درآمد را بر این مردم گل کرده اند، افزود: با احداث دایک مرزی در بستر تالاب های بین المللی هامون راه آب را به روی هامون بستند.

 

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: چه بسیار زنان و مردان و کودکانی که در آتش تیر ماموران انتظامی برای حمل چند لیتر سوخت برای امرار معاش سوختند و پرپر شدند و در حالی که تانکرهای ۳۰ هزار لیتری صاحبان قدرت و ثروت جلوی چشم آن ها تردد می کنند.

 

وی ادامه داد: چه بسیار زنان و مردانی که در شهر و روستا مورد تعرض راهزنان و دزدانی قرار گرفته اند که فقط حاصل آن یک گوشی موبایل، یک کپسول گاز و یا چند قطعه مرغ، خروس، گوسفند و یا بز یک روستایی بیچاره بود و ده ها مسئله دیگر که غیرت و تعصب انسان مانع از طرح آن ها شده و شرم انسان می آید که از این تریبون بیان گردد.

 

کیخا افزود: به هر حال نمایندگان محترم، همکاران و رئیس کمیسیون اقتصادی، اینجانب به نمایندگی از این مردم نجیب و ولایتمدار از شما خواهش می کنم به داد این مردم برسید و از همین رو از مجلس نهم است که تصویب منطقه آزاد تجاری و صنعتی سیستان منتظر رأی مثبت شما نمایندگان است و با تصویب هر چه سریع تر آن امید را به منطقه بازگردانید.

 

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جناب آقای رئیس جمهور از شما بابت اجرای طرح انتقال آب با لوله به مزارع سیستان و برای دو بار ارسال لایحه منطقه آزاد تجاری و صنعتی سیستان به مجلس شورای اسلامی تشکر می کنم ولیکن انتظار دارم به عنوان یک اقدام شایسته و لازم سازمان عمران سیستان را که یادگار دولت خردورز مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بود را احیا کنید و نسخه توسعه خویش را برای خروج از بحران توسعه نیافتگی سیستان کامل کنید.

 

وی ادامه داد: نمایندگان محترم در طول ۴ سال گذشته سیستان فدای سیاست های غیر علمی و غلط عده ای از مدیران و کارشناسان در تنظیم رابطه صحیح با کشور افغانستان شده است و اغلب بایستی رهبری و فرماندهی هر کمیسیون و کارگروه مشترکی با افغانستان فقط با وزارت نیرو باشد ولا غیر زیرا این وزارتخانه نیز بایستی خود را با تمام قوا برای انجام این ماموریت تجهیز کند و به نظام و ملت بزرگ ایران و مجلس شورای اسلامی پاسخگو باشد.

 

کیخا افزود: وزیر محترم نیرو مهم ترین کار شما در استان سیستان و بلوچستان تهیه و اجرای طرح تامین آب شرب این استان با تکیه بر منابع آب های داخلی از جمله شیرین کردن آب دریا و کاهش وابستگی به خارج است.

 

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یادآور شد: جناب آقای جهانگیری همانطوری که در نامه اخیر اینجانب به رئیس جمهور در ۱۰ صفحه راهکارهای خروج از بحران خشکسالی و بی آبی فعلی به تفکیک وزارتخانه های مهم پیشنهاد شده است، انتظار داریم با قید فوریت با سفر به منطقه از نزدیک مشکلات مردم به ویژه کشاورزان، دامداران و عشایر را بررسی و چاره جویی نمایید که فردا قطعا دیر است./خانه ملت

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=46156

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲
  1. چه عجب فکر کردم دکتر کیخا خدایی نکرده فوت شده و در تهران دفنش کردن که خبری ازش نیست خدا رو شکر سالمه

  2. از زحمات دکتر سپاسگزارم