گندم پرس : عصرهامون : طوفان گرد و خاک و شدت وزش باد و طوفان در سیستان در هفته های اخیر بسیاری از مردم روزه داری که به پیشوازی ماه مبارک رمضان رفته بودند را به ستوه آورد اما این ماجرا به اینجا ختم نشد و اکنون که همه مردم سیستان روزه دارند این غول گرد […]

گندم پرس : عصرهامون : طوفان گرد و خاک و شدت وزش باد و طوفان در سیستان در هفته های اخیر بسیاری از مردم روزه داری که به پیشوازی ماه مبارک رمضان رفته بودند را به ستوه آورد اما این ماجرا به اینجا ختم نشد و اکنون که همه مردم سیستان روزه دارند این غول گرد و خاک همچنان در سایه سکوت مسیولین سایه خود را بر سفره های افطار مردم سیستان انداخته است.
بنا بر اظهارات آزادمنش کارشناس پیش بینی هواشناسی استان طوفان و گرد و خاک از امروز تا پایان هفته جاری در سیستان همچنان ادامه دارد و شدت طوفان در روز های دوشنبه تا چهارشنبه افزایش می یابد.

افزایش مشکلات تنفسی در سیستان/ وضعیت هامون بحرانی است
نایب رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به وقوع گرد و غبار در منطقه سیستان و بلوچستان گفت: شن‌ های روان زندگی مردم را به شدت مختل کرده و مردم منطقه در پی خشکی تالاب هامون با مشکلات تنفسی روبرو شده اند.

مهرداد بائوج لاهوتی در گفت و گو با یکی از رسانه ها، با بیان اینکه حق‌آبه هامون با حرکت و نگاه ویژه وزراتخانه ‌ها و سازمان ‌های مربوطه محقق می‌ شود، افزود: طی سفر دولت یازدهم طرح تثبیت 10 هزار هکتار از شن ‌های روان سیستان مصوب شد اما متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

وی در ادامه درخصوص گرد و غبار منطقه هامون نیز گفت: خشکسالی تالاب هامون باعث شد تا با وزش باد مقدار زیادی ریزگرد از سطح خشکیده این تالاب در فضا پخش شود و مردم منطقه را با مشکل تنفسی مواجه کند. مساله گرد و غبار موضوعی است که تمام دستگاه ‌ها باید وارد عمل شوند و نمی توان یک شبه به راه حل های اساسی دست یافت.

لاهوتی اضافه کرد: خشک شدن بستر تالاب هامون و از بین رفتن منابع آبی سیستان و بلوچستان، منطقه را به حالت بحرانی تبدیل کرده که باید مسئولان متولی توجه ویژه‌ تری به این منطقه داشته باشند.

وزش گرد و غبار در محور زابل به زاهدان
همچنین صبح امروز سرهنگ نادر رحمانی سرپرست مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا در مورد آخرین وضعیت جوی و ترافیکی محورهای مواصلاتی کشور اظهار داشت: هم اکنون در محور زابل به زاهدان در استان سیستان و بلوچستان وزش گرد و غبار جریان دارد.

به گزارش عصر هامون، طی هفته های اخیر باد با سرعتی بالای ۱۱۵ کیلومتر در منطقه سیستان وزیدن گرفت و مشکلات عمده ای را برای مردم منطقه به وجود آورد به طوری که شدت وزش طوفان، غلظت گرد و غبار حاکم بر منطقه سیستان، شرایط آب و هوایی را در شمال سیستان و بلوچستان به ۲۵ برابر حد مجاز و هشت برابر حد بحرانی رساند.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه