تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ Thursday, 1 June , 2023

سکوت تلخ مسئولین و نمایندگان سیستان درخصوص تعطیلی گمرک زابل

 • کد خبر : 19506
 • ۲۹ دی ۱۳۹۳ - ۲۲:۳۰
سکوت تلخ مسئولین و نمایندگان سیستان درخصوص تعطیلی گمرک زابل

شهرگندمـــ : گمرک زابل با قدمتی صد ساله در سکوتی رسانه ها و مسئولین استانی و محلی سیستان  تعطیل شد. علیرغم اینکه چند ماه از این موضوع میگذرد متاسفانه نه تنها مدیرکل گمرک استان دراین خصوص هیچگونه توضیحی ارائه نکرده اند , بلکه هیچیک از مسئولین محلی سیستان , اعم از فرماندار و نمایندگان نیز […]

شهرگندمـــ : گمرک زابل با قدمتی صد ساله در سکوتی رسانه ها و مسئولین استانی و محلی سیستان  تعطیل شد.

علیرغم اینکه چند ماه از این موضوع میگذرد متاسفانه نه تنها مدیرکل گمرک استان دراین خصوص هیچگونه توضیحی ارائه نکرده اند , بلکه هیچیک از مسئولین محلی سیستان , اعم از فرماندار و نمایندگان نیز دراین خصوص اظهار نظر و پیگیری رسمی نداشته اند.

DSC05516-Recovered

هیچ مشخص نیست از رسیدگی به همچین اموری چه امر واجبتری وجود دارد  که نمایندگان سیستان درمجلس شورای اسلامی بدان گرفتار شده اند که از چنین کارهای غافل میشوند و عملکردی دراین خصوص ندارند.

 دو نماینده فعلی سیستان که ید طولایی در تذکر دادن به وزرای مختلف دارند جای داشت که این مساله نیز مورد  توجه آنها قرار گیرد و با طرح یک سوال وزیر مربوطه به مجلس فراخوانده شود تا شاید راه حلی برای جلوگیری ازتعطیلی کلی آن بیابند.

درست است که  زابل امروزه مرزی با کشور افغانستان ندارد ,اما شهرهای مثل هامون , زهک و نیمروز دارای مرز میباشند و میتوان تا زمان شروع بکار گمرکات ان شهرستانها از همین ساختمان استفاده کرد و اگر این امر هم امکان پذیر نیست حداقل با هماهنگی مسئولین ذیربط تغییر کاربری دراین ساختمان را شاهد باشیم .

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=19506

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 17در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۷
 1. سلام متاسفانه تعطیلی یک اداره که دارای قدمت بالاو ردیف بودجه میباشد خود از نمونهای عقب ماندگی ان شهرستان و کم کاری مسولین میباشد که این تعطیلی باعث مشکلات بسیاری برای مردم منطقه شده است . لازم است به عرض برسانم که نماینده سراوان و ایرانشهر امتیازات بسیار خوبی ازرییس کل گمرک و وزیر اقتصادبرای منطقه خود گرفته اند ولی نمایندگان سیستان بجای بهبودی اوضاع غم زده سیستان حتی اندک داشتهای انها را نیز با سهل انگاری و بی خیالی به باد دادند و هیچگونه اقدامی در این زمینه نکردند.

 2. این روزا درسرزمینی زندگی میکنم. که دویدن سهم کسانیست که نمیرسند .ورسیدن سهم کسانیست که نمی دوند..!

 3. مراسم ختم یکی از اهالی شریف زابل ساعت ؟مورخه ؟ در مسجد جامع شهر زابل برکزار میشود قابلتوجه بعضی ها

  • اقای علیرضا جان یه کم فکر کن نماینده یا مسوول وظیفه دارد با مردم حوزه انتخابیه اش همدردی کند مثل بعضی ها نیست که نزدیک انتخابات به مراسمات پرسه داری می ایند و قصدشومشان حضور در صحنه انتخابات است دوست عزیز با این طرز تفکر نسبت به نمایندگان سیستان به سیستانیان توهین میکنی دوستدار مردمداری و اصالت و وجدان و معرفت باش و سیدباقر محترم و ارجمند رو همراهی کن نه……. ممنون

   • یه کم فکر کن نماینده یا مسوول وظیفه دارد با مردم حوزه انتخابیه اش همدردی کند!!!
    خب آیا همدردی فقط در پرسه رفتن هست ؟
    آیا بیکاری – بسته بودن مرز – عدم توجه به مشکلات دامداران و کشاورزان توسط برخی مدیران انتصابات رفاقتی در پست های دولتی و… اینها همه درد هست جناب طرفدار نماینده یه فاتحه هم برا این دردها بخون و یه فاتحه هم برا نمایدگی دوره بعد مجلس اگه خدا بخواد

    • مهدی جان سرورم دو نفر بعنوان نماینده کل مردم سیستان انتخاب شده اند تا پیگیر اعتبارات اجتماعی ومشکلات مردم باشند . نماینده نباید شخصیت نمایشی مستقل بگیرد نماینده باید توانمندی مردمش را معرفی و رفع مشکلاتی که مانع بروز این توانمندیها شده اند را پیگیری کنند نه خود را. اگر توهین و تخریب نماینده مردم کردیم در اصل مردم را تضعیف کرده ایم و ما هنرمان درتمام دوره ها ضعیف کردن نمایندگانمان شده نمی دانم چرا؟ .قدرت نماینده از مصممی پشتیبانان مردمی است و نماینده ضعیف شده هرگز نمی تواند وظیفه نمایندگی و پیگیر مشکلات و اعتبارات برای مردم از دولت و مجلس باشد

     • سلام
      حرف شما کاملا متین و درست هست . آیا شخص شما از عملکرد این دو بزرگوار رضایت دارید و اون شعارها و توقعاتی که تو جامعه بواسطه رای اکثریت مردم ایجاد شده رو چقدر محقق نموده اند ؟

 4. مگه همه جا می ایند/بازهم اموات روستای ما بیچاره ها ضرر کردند/به کی بگیم دفتر ارتباط مردمی یا مستقیما

 5. مردمداری در خون مردمان سیستان است نماینده ما سیدباقر حسینی مردی از همین مردم سیستان است و در کنار همه مردم است

 6. جناب دهمرده لطفا این موضوع را به خاطر سیستان در سایت به صورت دائمی قرار بده تا با اگاه سازی بتوانیم جلوی ضرر و زیان بیشتربه منطقه را با اطلاعات کارشناسی بگیریم امیدوارم مسئولین با پیگیری و مطالعه این مهم وظایف خودشان را به درستی انجام بدهند
  طرح انتقال آب با لوله فرصت یا تهدید؟
  بدون شک تایید می فرمایید حداقل در ارتباط با طرح های عمرانی منطقه سیستان ، هرگاه طرحی شروع شد که بدون پشتوانه دیدگاههای مردمی و متخصصین بومی بوده یا نیمه کاره رها و یا خود بخشی از پازل مشکلات سیستان گردیده است.
  موضوع هدر رفت آب یکی از مسائل مهم دشت سیستان بود که با وقوع خشکسالی مورد توجه متخصصین منطقه قرار گرفت و پیامد هم اندیشی های فراوان و همراهی نمایندگان مردم سیستان در مجلس هشتم و فرصت دولت خدمتگزار تبدیل به طرح انتقال اب با لوله گردید و پس از اخذ ردیف اعتباری تحت عنوان طرح انتقال آب و اجرای عملیات آب و خاک و کشاورزی حوزه هیرمند به شماره طبقه بندی40152020″عملا عملیات اجرایی آن با حضورفرماندار وقت زابل ،رییس وقت سازمان جهاد کشاورزی و معاون استاندار و همه مدیران اجرایی شهرستان در تیرماه 1390 اغاز گردید.
  نکته مهم در این مساله تمرکز اختیارات به دستگاه اجرایی استان بود که خوشبختانه با توجه به جزییات بسیار سنگین فنی و اجتماعی این طرح با رعایت نگرانی ها در جهت اجرای درست ان ، مدیر وقت سازمان جهاد کشاورزی که از بهترین متخصصین این رشته و تحصیلکرده بهترین دانشگاههای ایران و انگلیس بود و سال ها در وزارت جهاد کشاورزی در امر نظارت و بازرسی طرح های ابی دارای تجربه بود/با وسواس زیاد و مشورت ها و نظارت های فنی دقیق کار را شروع کرد/و با مراقبت از هرگونه سوئ استفاده و انداختن این طرح در دامان سوء استفاده گران / امیدهای زیادی را ایجاد کرد/که متاسفانه با دستان برخی که باید امروز به خدا پناه ببرند از دست این سیاسی کاری ها از استان حذف و ادامه روند کار به دست دیگری سپرده شد.
  با تغییر مدیریت سیاسی کاری در پروزه شروع شد.که ما نمی خواهیم وارد جزییات بشویم همه کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی می دانند اما اتفاقاتی که افتاده و به صورت خزنده ممکن است این طرح را از فرصت به تهدید تبدیل کند به شرح ذیل می باشد:
  1- در همان روزهای اول وزارت نیرو علیرغم وظایف قانونی که در قانون بهره وری کشاورزی و قانون برنامه پنجم و قوانین بالادستی نظام به صراحت بران تاکید شده از پروژه خارج و تمام وظایف خود را به دلیل بی تدبیری مسئولان جهاد کشاورزی در ارتباط با این پروژه به جهاد کشاورزی واگذار و به تعبیر خودشان /خودشان را از یک کار نو ، سنگین ، مسئولیت پذیر خلاص کردند.که این بسیار برای پروژه خطرناک است
  2- با بی توجهی و شاید چه بگوییم خوش خدمتی برخی ها ،متاسفانه تمام تصمیمات این طرح از استان و جهاد کشاورزی مجددا اعم از تصمیمات برنامه ریزی ، مالی و اجرایی و پیمانکاری مجددا به تهران منتقل به طوریکه در حال حاضر از هیچیک از نخبگان واقعی بومی و حتی تهیه کنندگان بومی طرح که در زمان ارائه طرح امید وار بودند این خدمت بی ریای انها اینده سیستان و سیستانی را پایدار نمایند ، استفاده نشده و به شدت تلاش می شود حتی نام انها هم در کنار این طرح قرارنگیرد. که این موضوع نیز بخش دیگر ی از تبدیل این طرح به تهدید خواهد بود چرا که انها دلسوزانی هستند که هیچگاه برای پول در این طرح قلم و توان صرف نکردند و مطمئنا از هر کس دیگری مردم خودشان را و اینده سیستان را مد نظر قرار می دهند.
  3- در تکمیل بند 2 متاسفانه بر اساس نامه شماره 107270 مورخ8/9/1393 معاون محترم برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور به رییس محترم صندوق توسعه ملی به صراحت تاکید شده که ردیف اعتباری منطقه ای و استانی طرح همان ردیف عملیات اب و خاک هیرمند / از استان جدا و در اختیار وزارت جهاد کشاورزی و به عبارتی مجری ملی کشوری قرار گیرد.
  4- بدتر از همه که همه مردم و مسئولین نظارتی باید روی این مساله حساس باشند متاسفانه تلاش عده ای برای شروع فاز های بعدی طرح قبل از تکمیل مطالعات فنی ، اقتصادی و اجتماعی ، زیست محیطی و بدون توجه به جزییات بسیار ریز و شفاف بودن اطلاعات مورد نیاز طرح است که اگر این اتفاق بیفتاد مطمئنا برای منطقه خطرناک است.
  5- لازم است دستگاههای نظارتی در ارتباط با وابستگی شرکت های پیمانکار به عوامل اجرایی طرح دقت لازم را مبذول فرمایند تا ضمن انجام کار کیفی ، شائبه های موجود نیز مرتفع گردد.

 7. بله هستش
  شرمنده ماتوشهر نیستیم ببینیم

 8. جناب آقای دهمرده ، لطف بفرمایید مواردی که آقای شهروند ذکر کردند رو بررسی کنید چرا که امری حساس و در صورت صحت مطالب نگران کننده هست .

 9. باسلام
  بزرگترین و مجهزترین مرکز پخت نان در سیستان تعلطیل شده اونوقت چسبیدین به گمرک !
  بله کارخانه نان ماشینی پانزده خرداد واقع در بلوار کارگر رو میگم که سالهاست تعطیل هست

 10. یا شیرازه کار از دست رفته یا این مشکلات مدیریت شده ایجاد میشود

 11. با عرض ادب و احترام
  واقعا متأسفم به این شرایط حاکم بر زابل !
  چرا ابرویی درست نمیکنند که هیچ ، دارند چشم مردم سیستان را هم کور میکنند !
  چرا فعلها را تا جایی صرف میکنند که ، برایشون صرف داشته باشد!
  آیا تدبیر این است ؟!!! آیا هنوز باید امید داشت ؟!!!
  آیا مصلحت نظام اینو میخواد ؟!!!
  بچه که بودیم اگه از سر جلسه یه خورده دیر تر بلند میشدیم ، معلمامون به ما میگفتند : نکنه منتظر فرجی ! ولی باز هم بی نصیب نمیشدیم !!!
  ما که منتظر فرج هستیم !!! امیدوارم …..
  دست بوس معلمانم هم هستم .

 12. باسلام متاسفانه من بدلیل مشغله کاری زیاد به سایت یر نمیزنم ولی بعرض کلیه دوستان می رسانم اولا جوابیه تجمیع ونه تعطیلی گمرک در همین سایت عنوان گردید وواحد قضائی گمرک میلک همه روزه باز بوده وجوابگوی همشهریان است ومطمئن باشید گمرک ومدیریت آن ومسئولان استانی آن بفکر ساختار سازمانی خود خواهند بود واین تصمیم همانطور که قبلاً عرض شد نتیجه ساعتها وروزها کار کارشناسی است ودر جهت صلاح منطقه وکشور واین خط دهی ها وبرانگیختن احساسات افراد نیت خاص در پی آن است که لازم است با دید بهتری وعمیقتری به آن نگاه شود ………