تاریخ : سه شنبه, ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱ Tuesday, 31 January , 2023

سهم ناچیز سیستان وبلوچستان از امکانات فرهنگی و هنری

  • کد خبر : 30518
  • ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۲

گــنــدمــ پــرس: پــیکی از دغدغه های هر جامعه ای مسائل اجتماعی و فرهنگی است؛ زیرا کار فرهنگی به عنوان یک جریان مستمر و فعال بسیار پراهمیت شناخته می شود.با توجه به اینکه برای ایجاد تحولات فرهنگی و اجتماعی هیچ راهی بهتر از زبان هنر و هنرمند نیست بر این اساس بسیاری از جوامع توسعه یافته بیشترین […]

گــنــدمــ پــرس: پــیکی از دغدغه های هر جامعه ای مسائل اجتماعی و فرهنگی است؛ زیرا کار فرهنگی به عنوان یک جریان مستمر و فعال بسیار پراهمیت شناخته می شود.
با توجه به اینکه برای ایجاد تحولات فرهنگی و اجتماعی هیچ راهی بهتر از زبان هنر و هنرمند نیست بر این اساس بسیاری از جوامع توسعه یافته بیشترین سرمایه گذاری ها را در حوزه فرهنگ و هنر انجام می دهند.
سیستان وبلوچستان سرزمینی وسیع از پیکره ایران اسلامی است اما به گفته بسیاری از کارشناسان سهم مردم آن از آثار فرهنگی و هنری از جمله موسیقی، کتاب، مجله ها و مطبوعات گرفته تا هنرهای نمایشی شامل تئاتر، تعزیه، سینما، انیمیشن و هنرهای تجسمی بسیار ناچیز است.
به گفته کارشناسان، استان سیستان وبلوچستان به لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی در خط مقدم تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمنان قرار دارد، استانی با این موقعیت از نظر داشتن امکانات و مکان های فرهنگی جزء محروم ترین استان هاست.
افزایش نشاط اجتماعی، سیاسی و ملی با استفاده از ابزارها، شیوه ها و فعالیت های فرهنگی و هنری با توجه به باورهای دینی و ارزش های ایرانی اسلامی از اهمیت خاصی در این استان برخوردار است.
به نظر می رسد با توجه به کمبود فضاهای فرهنگی، هنری و ورزشی و نبود سالن سینما و تئاتر در این استان ضروری است تمام سالن های اداره ها به فراخور حال و کاربری مورد نظر در ساعت های اداری و غیراداری در اختیار بخش خصوصی برای استفاده عموم مردم قرار گیرد.
ساخت مجتمع های بزرگ فرهنگی هنری، خانه های فرهنگ، توسعه انجمن های مختلف هنری از نیازهای اساسی حوزه فرهنگ سیستان وبلوچستان است.
توسعه یافتگی در بخش های مختلف رابطه مستقیم با کتاب و کتابخوانی دارد، اما در سیستان وبلوچستان علاوه بر کمبود در زیربنای کتابخانه ها شاهد کاهش سرانه مطالعه نسبت به متوسط کشوری نیز هستیم.
چنانچه دستگاه های متعدد فرهنگی دست در دست یکدیگر حرکتی جمعی و بسیجی را آغاز کنند سیستان وبلوچستان از امکانات فرهنگی و هنری متنعم می شود و همچون پیشینه خود به غنای فرهنگی می رسد.
مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی سیستان وبلوچستان در این باره گفت: سهم مردم این استان از امکانات فرهنگی و هنری نسبت به سایر استان های کشور بسیار ناچیز است.
حسین مسگرانی افزود: مردم این استان نقش و مشارکت اندک در زمینه های موسیقی، کتاب، مجلات، مطبوعات، هنرهای نمایشی و هنرهای تجسمی دارند.
وی گفت: موسیقی آیینی، بومی و نواحی سیستان وبلوچستان از ظرفیت بالایی برخوردار است که نتوانستیم از آن بخوبی بهره مند شویم.
مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی سیستان وبلوچستان اظهارکرد: درکنار تقویت گروه های موسیقی در این استان باید موسسه هایی برای احیا و گسترش فرهنگ ایجاد شود.
مسگرانی افزود: موسیقی این منطقه از ظرفیت بالایی برخوردار است و باید فضا را برای معرفی موسیقی سیستان وبلوچستان در کشور ایجاد کنیم.
وی بیان کرد: با ایجاد شرکت های تهیه و تکثیر موسیقی بومی در سیستان وبلوچستان می توان تعامل و نظارت را برقرار و جایگاه اجرای موسیقی بومی در استان را حفظ کرد.
مسگرانی گفت: امسال اقدام هایی برای تجهیز کتابخانه های استان به دیجیتال درحال انجام است که هنوز کافی نیست.
وی ادامه داد: توسعه کانون های فرهنگی و هنری از دیگر فعالیت های این نهاد است که در کنار آن به کتابخانه های این مراکز توجه خاصی می شود.
وی بر ترویج فرهنگ وقف و اهدای کتاب در سیستان وبلوچستان تاکید کرد و گفت: این امر می تواند در راستای اهداف برخورداری از کتاب مفید باشد و کتاب ها نیز بیشتر در مناطق کم برخوردار توزیع می شود.
مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی سیستان وبلوچستان با اشاره به تدارک دو همایش بزرگ فرهنگ، هنر و رسانه و رسانه، تغییر و توسعه سیستان وبلوچستان بیان کرد: این دو همایش بزرگ که به صورت ملی و با حضور معاونان وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی و مدیران رسانه های کشور برگزار می شود نشان دهنده توجه استاندار، معاونان استاندار و مدیران و مسئولان به حوزه فرهنگ و هنر و رسانه استان است.
وی افزود: توجه ویژه استاندار به فرهنگ و هنر و رسانه به حدی است که امسال را سال توجه به فرهنگ در استان اعلام کرده و همواره بر توسعه فعالیت های فرهنگی و رسانه ای تاکید دارد.
شاعر برگزیده کشوری اهل سیستانی نیز گفت: بی مهری به اصحاب فرهنگ بویژه حوزه شعر و شاعری بسیاری از شاعران سیستان وبلوچستان را مجبور به کوچ کرده است.
عباس باقری بیان کرد: شاعران معاصر به نیازها و خواسته های مردم بی توجه هستند و از آن غفلت کرده اند.
رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی زابل با بیان اینکه بسیاری از اشعار معاصر بر اساس تقویم سروده می شود، افزود: سرودن اشعار براساس تقویم و مناسبت ها سبب شده تا رد پا و جایگاهی از مردم در آن دیده نشود.
وی با اشاره به اینکه بخشی از ظلم وارده بر ادبیات ما از سوی پیشکسوتان اعمال می شود، گفت: درک بایسته از مزیت های شعر امروز کشور نداریم و این موضوع موجب نگرانی استادان شعر است.
مسئول انجمن سینمای جوان زاهدان نیز گفت: سینما اشراق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجتمع فرهنگی هنری زاهدان به عنوان تنها سینمای سیستان و بلوچستان پاسخگوی نیاز مردم نیست.
اسحاق عرب اظهارکرد: در سال های گذشته بخش خصوصی چند سالن سینما در شهرستان های زابل و زاهدان راه اندازی کرده بود که این سالن ها به علل مختلف ازجمله نبود استقبال مردمی و برابر نبودن هزینه با درآمد تعطیل شدند.
وی ادامه داد: بر این اساس با برنامه ریزی های صورت گرفته از حدود چهار سال قبل با توجه به نیاز مردم استان به سینما اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها سالن موجود در مجتمع فرهنگی هنری زاهدان با نام سالن اشراق را به این منظور اختصاص داد.
وی تصریح کرد: در این زمینه در شهرستان های زابل و چابهار نیز مقرر شده است در مجتمع های فرهنگی هنری ارشاد فیلم نمایش داده شود.
مسئول انجمن سینمای جوان زاهدان با بیان اینکه سینما از مهمترین تفریح های جوانان است گفت: در شهرهایی همچون زاهدان فرهنگ سینما رفتن ضعیف شده بر این اساس ضروری است اداره ها و نهادها با در نظر گرفتن برخی بسته های تشویقی زمینه حضور مردم را بیش از پیش در سالن های سینما فراهم کنند.
عرب از فعالیت 30 ساله انجمن سینما جوان در زاهدان خبر داد و گفت: در مدت فعالیت این انجمن جوانان استان توانسته اند در بیشتر بخش ها از جمله تولید فیلم های مستند و کوتاه عنوان های زیادی را در سطح ملی از آن خود کنند.
نگاه ویژه به هنرمندان و اهل قلم این استان مرزی و پهناور، استانی که در خط مقدم مقابله با هجمه های فرهنگی و جنگ نرم دشمنان قرار دارد، و رفع کمبودها و مشکلات برای سربازان جبهه فرهنگ و هنر از جمله خواسته های نمایندگان این قشر است.
بر این اساس حسین مظلوم یکی از هنرمندان سیستان و بلوچستان با اشاره به تعداد قابل توجه علاقه مندان به فعالیت های هنری در این استان، فراهم کردن تسهیلات و شرایط لازم برای توسعه موسسه های فرهنگی و هنری در استان را خواستار شد.
وی گفت: بیشترین اعتبارها در حوزه فرهنگ به پایتخت اختصاص می یابد در حالی که استان های مرزی نظیر سیستان وبلوچستان که در خط مقدم مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان قرار دارد باید همواره تقویت شود و هنرمندان و اهل قلم آن مورد حمایت ویژه قرار گیرند.
وی گفت: بیشتر هنرمندان سیستان وبلوچستان مجبور هستند از جیب برای هنر هزینه کنند و هنرمندی که جیب هایش خالی است باید برای فعالیت در این عرصه از جان گذشته باشد.
رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات سیستان وبلوچستان گفت: سیستان وبلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور به سبب دوری از مرکز و هم مرز بودن با دو کشور بحران زده افغانستان و پاکستان و وجود تهدیدهای فرهنگی با مشکلات و نیازهای خاصی رو به رو است.
حیدر سرایانی بیان کرد: حوزه رسانه استان با 84 نشریه که تنها سه فقره آن روزنامه، 11 هفته نامه، یک دو هفته نامه، 16 ماهنامه، 11 خبرگزاری و 20 سرپرستی نشریات سراسری است نهایت تلاش خود را از یک سو برای تعمیق و گسترش وحدت و همبستگی مردم به کار گرفته و از سوی دیگر در مقابل انواع هجمه های فرهنگی و تهدیدهای نرم دشمنان ایستادگی می کنند که برای توسعه فعالیت ها نیازمند حمایت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.
وی نبود چاپخانه را از مهمترین مشکلات نشریات محلی سیستان و بلوچستان عنوان کرد و افزود: راه اندازی چاپخانه در استان علاوه بر حل مشکلات انتشار نشریات محلی، چالش های پیش روی نمایندگی های نشریات سراسری را نیز برای چاپ و حمل روزنامه هایشان از استان های دیگر حل می کند.
رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات سیستان و بلوچستان از افزایش یارانه پرداختی به نشریات محلی این استان ازسوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر کرد و اظهار داشت: جامعه رسانه ای استان نیازمند حمایت های ویژه هستند تا در سنگر رسانه رسالت خویش را به نحو شایسته انجام دهند هر چند که اکنون با جان و دل در این حوزه به ایفای نقش می پردازند.
سرایانی ادامه داد: توجه خاص استاندار، مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی و سایر مدیران به رسانه ها زمینه ساز رشد و توسعه این حوزه در استان شده بطوری که پیگیری ایجاد چاپخانه ای بزرگ، افزایش سه برابری یارانه نشریات محلی، تشکیل تعاونی مسکن، صدور دستور تشکیل کمیته چهار نفره متشکل از مدیر کل حوزه استاندار و معاون استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس خانه مطبوعات استان از سوی استاندار برای حل مشکلات اصحاب رسانه، سبب شده تا حوزه رسانه در مسیر رشد و توسعه قرار گیرد.
مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی سیستان وبلوچستان نیز گفت: وجود تنها 10 کتابخانه در شش هزار و 500 روستای استان، برای مردم قابل قبول نیست.
اسفندیار زیدآبادی اظهار داشت: آمار کتابخانه های روستایی سیستان وبلوچستان به نسبت جمعیت بسیار اندک و ناچیز است به طوری که از این نظر در رده های آخر کشور قرار داریم.
وی ادامه داد: با توجه به محدود بودن امکانات و بودجه دولتی نیاز است برای افزایش آمار کتابخانه های روستایی علاوه بر استفاده از ظرفیت خیران به سمت ایجاد کتابخانه های مشارکتی حرکت کنیم.
وی افزود: تاکنون با مشارکت خیران در برخی روستاهای سیستان و بلوچستان نظیر قاسم آباد بمپور و یکی از روستاهای ایرانشهر کتابخانه ساخته شده اما با توجه به نیاز فراوان جوانان منطقه و پایین بودن سرانه مطالعه استان نسبت به متوسط کشوری باید اقدام ها در این زمینه گسترش یابد.
وی اظهار داشت: هم اینک از 67 کتابخانه موجود در سیستان وبلوچستان، 57 باب آن نهادی و 10 باب دیگر مشارکتی است که با همکاری دستگاه های مختلف فعالیت می کنند.
وی یکی از مشکلات سیستان وبلوچستان را کمبود زیربناهای کتابخانه ها ذکر کرد و افزود: زیربنای کتابخانه به ازای هر 100 نفر از جمعیت استان 60 سانتی مترمربع است که براساس سند نهضت مطالعه مفید و افق سال 1404 باید این میزان به هشت متر مربع برای هر 100 نفر برسد.
مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان ادامه داد: همچنین هم اینک 500 هزار جلد کتاب در کتابخانه های استان وجود دارد و 45 هزار نفر نیز عضو کتابخانه ها هستند که بر اساس دور نمای سال 1404 باید به ازای هر نفر چهار جلد کتاب در این مراکز موجود باشد.
وی گفت: اینک در 19 نقطه پرتردد سیستان و بلوچستان نظیر بیمارستان ها، فرودگاه ها و ایستگاه های قطار ایستگاه مطالعه راه اندازی و تاکنون برای افزایش فرهنگ کتاب و کتابخوانی 350 هزار جلد کتاب به آنها تزریق شده است.
وی ادامه داد: پس از گذشت حدود سه سال از زمان راه اندازی ایستگاه مطالعه در استان بر اساس بررسی های صورت گرفته دو میلیون و 600 هزار ساعت مطالعه انجام شده است.
وی سرانه مطالعه کتاب را در سیستان و بلوچستان بر اساس بررسی های سال 92، 11 دقیقه و 38 ثانیه ذکر کرد و گفت: با توجه به اینکه میانگین مطالعه در کشور 15 دقیقه و 29 ثانیه است، این استان در مقام بیست و ششم در میان استان های مختلف از نظر مطالعه قرار دارد.
مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان بیان کرد: کمبود منابع مالی یکی از مهمترین چالش های پیش روی کتابخانه های عمومی است به طوری که اعتبارهای این نهاد از دو بخش هزینه های جاری و تملک دارایی تامین می شود که در هر دو زمینه مشکلاتی وجود دارد.
رئیس کل دادگستری سیستان وبلوچستان در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه زاهدان با توجه به اهمیت کتاب و کتابخوانی گفت: از آنجا که مطالعه کتاب یکی از ابزارهای مقابله با جنگ نرم دشمنان است برای افزایش سرانه مطالعه در کشور باید مسئولان توجه ویژه به این بخش فرهنگی داشته باشند.
حجت الاسلام ابراهیم حمیدی، گرانی کتاب را از مشکلات این بخش ذکر کرد و افزود: ضروری است برای افزایش میل افراد به فرهنگ کتابخوانی ضمن در اختیار قرار دادن کتاب ارزان، یارانه بیشتری به این بخش اختصاص داد.

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=30518
  • دیدگاه‌ها برای سهم ناچیز سیستان وبلوچستان از امکانات فرهنگی و هنری بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.