گــنــدمــ پــرس:در قرآن مجید که کتاب آسمانی و کلام الهی است به طور صریح و مکرربه کم فروشی اشاره شده و به شدت تقبیح گردیده است و بالاتر از آن قرآن کریم کم فروشی را موجب ویران شدن شهر مدین و نابود شدن قوم آن معرفی کرده است ، در شش سوره از ۱۱۴ سوره […]

گــنــدمــ پــرس:در قرآن مجید که کتاب آسمانی و کلام الهی است به طور صریح و مکرربه کم فروشی اشاره شده و به شدت تقبیح گردیده است و بالاتر از آن قرآن کریم کم فروشی را موجب ویران شدن شهر مدین و نابود شدن قوم آن معرفی کرده است ، در شش سوره از ۱۱۴ سوره قرآن کم فروشی مورد مذمت قرار گرفته است .

 

سوره مطففین نیز به نام کم فروشان معرفی شده است:

وای به حال کم فروشان آنان که وقتی چیزی را با پیمانه یا وزن از مردم تحویل می گیرند کاملاً حق خود را استیفاء می کنند ولی وقتی چیزی را تحویل مردم می دهند در پیمانه و وزن کمتر می دهند . آیا آنها عقیده ندارند که بعد از مرگ زنده خواهند شدو به روز بزرگ رستاخیز ایمان ندارند . روزی که تمام مردم در پیشگاه خداوند برای تعیین سرنوشت خود می ایستند.

آنچه که مارا وادار به نوشتن کرد، بیان درد کهنه و زجر آور توزیع نفت و گاز مایع در شهرستان زابل است. مردم سیستان باید برای تامین سوخت خود از روش باستانی و با نفت سفید و سیلندرهای گاز مایع استفاده کنند و با بی مهری دولت تاکنون از نعمت گاز لوله کشی، بی بهره مانده اند. کیفیت بالای نفت های توزیعی مورد قبول همه است و شار هایی که فتیله های چراغ نفتی می بندد موید موضوع است که در حال حاضر روی صحبتمان نیست و بیشتر کیفیت و کمیت گاز را بررسی می کنیم.

گذشته از معایب و ناراحتی های جسمی حاصل از حمل و نقل سیلندرهای گاز و بروز صدمات بدنی در نتیجه برداشتن سیلندرهای گاز بخصوص برای بانوان و افراد مسن، باید به مشکل دیگری اشاره کرد که جدیدا شیوع پیدا کرده و آن مشکل عبارت است از عمر کوتاه سیلندرهای گاز.

یعنی سیلندر 24کیلویی گاز مایع که در سالیان گذشته جوابگوی مصرف معمولی یک ماهه یا بیشتر یک خانوار ۴نفره بود ؛ در چند ماه گذشته، در طی ۳ الی ۷ روز خالی می شود و این سوال مطرح می شود که چرا سیلندر گاز که قبلا به مدت ۳۰ الی ۴۵ روز نیازهای سوختی یک خانوار ۴نفره را برطرف می کرد، جدیدا در ۳ الی ۷ روز ویا نهایتا ۱۰روزه خالی می شود؟

با وزن کردن دو عدد سیلندر گازی که تازه از یکی از توزیع کنندگان گرفته بودیم این معما لاینحل ،برایمان حل شد.

سیلندرهای گاز 11 کیلویی در کپسول های 13 کیلویی جمعا باید 24 کیلو وزن داشته باشد که متاسفانه توسط برخی افراد سود جو با وزن 19 الی 20 کیلو به فروش می رسد، یعنی حدودا با وزنی نصف وزن استاندارد گاز که بابت آن پول دریافت می شود!

باز بر می گردیم به سوره مطفقین و در نهایت دلیل اینکه داریم به سرنوشت قوم مدین دچار می شویم را در می یابیم….

 

ویل للمطفقین: وای بر کم فروشان!

لذا تصمیم گرفتیم از این طریق این مشکل را به گوش مسئولین و به ویژه مسئولین توزیع گاز،فرماندار عزیز و همچنین اداره استاندارد برسانیم و از آنها تقاضای برخورد با افراد خاطی را بنماییم، و جا دارد از سایر توزیع کنندگان منصف و عادل گاز که سیلندر های گاز را بصورت کامل و حتی مقداری بیشتر از استاندارد موجود بین مردم توزیع می کنند نیز تقدیر و تشکری بنمایم.

قنبری

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه