تاریخ : سه شنبه, ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱ Tuesday, 31 January , 2023

سـیـلـنـدرهـای سـنـگـیـن امـا خـالـی گـاز…

 • کد خبر : 30469
 • ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۱
سـیـلـنـدرهـای سـنـگـیـن امـا خـالـی گـاز…

گــنــدمــ پــرس:در قرآن مجید که کتاب آسمانی و کلام الهی است به طور صریح و مکرربه کم فروشی اشاره شده و به شدت تقبیح گردیده است و بالاتر از آن قرآن کریم کم فروشی را موجب ویران شدن شهر مدین و نابود شدن قوم آن معرفی کرده است ، در شش سوره از ۱۱۴ سوره […]

گــنــدمــ پــرس:در قرآن مجید که کتاب آسمانی و کلام الهی است به طور صریح و مکرربه کم فروشی اشاره شده و به شدت تقبیح گردیده است و بالاتر از آن قرآن کریم کم فروشی را موجب ویران شدن شهر مدین و نابود شدن قوم آن معرفی کرده است ، در شش سوره از ۱۱۴ سوره قرآن کم فروشی مورد مذمت قرار گرفته است .

 

سوره مطففین نیز به نام کم فروشان معرفی شده است:

وای به حال کم فروشان آنان که وقتی چیزی را با پیمانه یا وزن از مردم تحویل می گیرند کاملاً حق خود را استیفاء می کنند ولی وقتی چیزی را تحویل مردم می دهند در پیمانه و وزن کمتر می دهند . آیا آنها عقیده ندارند که بعد از مرگ زنده خواهند شدو به روز بزرگ رستاخیز ایمان ندارند . روزی که تمام مردم در پیشگاه خداوند برای تعیین سرنوشت خود می ایستند.

آنچه که مارا وادار به نوشتن کرد، بیان درد کهنه و زجر آور توزیع نفت و گاز مایع در شهرستان زابل است. مردم سیستان باید برای تامین سوخت خود از روش باستانی و با نفت سفید و سیلندرهای گاز مایع استفاده کنند و با بی مهری دولت تاکنون از نعمت گاز لوله کشی، بی بهره مانده اند. کیفیت بالای نفت های توزیعی مورد قبول همه است و شار هایی که فتیله های چراغ نفتی می بندد موید موضوع است که در حال حاضر روی صحبتمان نیست و بیشتر کیفیت و کمیت گاز را بررسی می کنیم.

گذشته از معایب و ناراحتی های جسمی حاصل از حمل و نقل سیلندرهای گاز و بروز صدمات بدنی در نتیجه برداشتن سیلندرهای گاز بخصوص برای بانوان و افراد مسن، باید به مشکل دیگری اشاره کرد که جدیدا شیوع پیدا کرده و آن مشکل عبارت است از عمر کوتاه سیلندرهای گاز.

یعنی سیلندر 24کیلویی گاز مایع که در سالیان گذشته جوابگوی مصرف معمولی یک ماهه یا بیشتر یک خانوار ۴نفره بود ؛ در چند ماه گذشته، در طی ۳ الی ۷ روز خالی می شود و این سوال مطرح می شود که چرا سیلندر گاز که قبلا به مدت ۳۰ الی ۴۵ روز نیازهای سوختی یک خانوار ۴نفره را برطرف می کرد، جدیدا در ۳ الی ۷ روز ویا نهایتا ۱۰روزه خالی می شود؟

با وزن کردن دو عدد سیلندر گازی که تازه از یکی از توزیع کنندگان گرفته بودیم این معما لاینحل ،برایمان حل شد.

سیلندرهای گاز 11 کیلویی در کپسول های 13 کیلویی جمعا باید 24 کیلو وزن داشته باشد که متاسفانه توسط برخی افراد سود جو با وزن 19 الی 20 کیلو به فروش می رسد، یعنی حدودا با وزنی نصف وزن استاندارد گاز که بابت آن پول دریافت می شود!

باز بر می گردیم به سوره مطفقین و در نهایت دلیل اینکه داریم به سرنوشت قوم مدین دچار می شویم را در می یابیم….

 

ویل للمطفقین: وای بر کم فروشان!

لذا تصمیم گرفتیم از این طریق این مشکل را به گوش مسئولین و به ویژه مسئولین توزیع گاز،فرماندار عزیز و همچنین اداره استاندارد برسانیم و از آنها تقاضای برخورد با افراد خاطی را بنماییم، و جا دارد از سایر توزیع کنندگان منصف و عادل گاز که سیلندر های گاز را بصورت کامل و حتی مقداری بیشتر از استاندارد موجود بین مردم توزیع می کنند نیز تقدیر و تشکری بنمایم.

قنبری

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=30469

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 14در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۴
 1. چقدر دزدی در سیستان زیاده!!!اونم به روش های مختلف و در مکان های گوناگون هر فردی به شکلی داره دزدی میکنه و جیب خودش رو پر از پول میکنه و یک دلیلی هم برای این کارش داره ! ورود همین پول های حرام باعث شد سیستان به این روز بیفته!!!

 2. با سلام خدمت شما سروران گرامی
  متاسفانه هیچ نظارتی در شهر زابل نمیشود اداره بازرگانی هم هیچ کاری نمیکند نه به قیمت سیلندر نه به وزن ان وقتش رسیده یکی رسیدگی بکنه
  .با تشکر از شما که این موضوع را مطرح کردید

 3. خدا پدر و مادرتو بیامرزه که لاقل از این سیلندرها حرفی زدید.

 4. متاسفانه بایدگفت:جاناسخن ازدل ماگفتی ،راهکارآنست که برای رفع شبهه یک ترازوداشته باشی وکپسولهاراوزن کنی!!!!!معضل دیگروضعیت معیوب شیرهای کپسول است که بایدشرکت گازآنهارارفع نمایدچون اکثرمردم متوجه نمیشوندمگرموقع وصل به وسیله مصرفی

 5. اقای مدیر عامل گاز خسته نباشید ،به خدا هر کس دستی در این جریان کم کردن گاز سیلندر ها دخیل باشد این را بداند که کپسول گاز هر یک از مردم از موقع مقرر تند تر تمام شود بر مرده و زنده فحش می دهد و کسانی که به مردگان و بخصوص به دعای خیر اعتقاد دارد با مردم این کار را نکند چون ما کسی را که نمیبینیم پی گیر این کم فروشی ها باشد ولی حداقل خودمان انصاف داشته باشیم،مردم برای گرفتن یک عدد سیلندر گاز صف دو کیلومتری تشکیل داده اند تا حقی ضایع نشود ولی ماشینهای فروش سیلندر کوچه به کوچه جاهای مخفی با قیمت گرانتری سیلندر گاز می فروشند اگر غیر از این است خیابان سعدی کسانی که بین مهران و امیر المومنین پیک نیک پر می کنند این همه کپسول گاز را از کجا می اورند ایا مسولبن برای یک بار از اینها سوال کرده اند و به خدا جوابی که به امسال ما که کپسول ازاد از انها می گیریم به قیمت ده هزار می پرسیم میگن ما به صاحب ماشینهای سیلندر هماهنگ می کنیم با قیمت بیشتر هر چه کپسول بخواهیم به ما می دهند ولی ما مردم برای یک یا دو کپسول ساعت ها منتظر باید بمانیم ،به امید روزی که از افرادی که داخل خیابان سعدی پیک نیک پر می کنند که هر کدام هفتاد تا هشتاد سیلندر دارند از اینها پرسیده شود که به چه صورت این همه سیلندر را گاز می کنید با چه ترفندی.

 6. با سلام خدمت همه مسولین محترم چطور میشود که در زابل دم از خدمت صداقت میزنین اون وقت که حق مردم ضایع میشود با یه تماس تلفنی یا به قول گوچگنه زابل پارتی کلفته خه یگ زنگ تمامه اونوقت او دنیا ره چکار مینی خدا زده کپسول خالی که میبریم وزنش از کپسول پر یکم فرق داره گاهی وقتا اشتباه میکنی که پر هست یا خالی یک کلام سیستان مسعول ندارد چون همه چی در زابل با پول یا قدرت حل میشه که حق مردم ضایع میشه

 7. علاوه بر کم فروشی بعضی ها مشکل سیلندرای معیوبم هست
  بجز اقای … که کپسولاش فوله و سیلندرای معیوب رو رایگان عوض می کنه بعقیه دارن کم فروشی میکنن ….
  خدا ازشون بپرسه

 8. متاسفانه هیچ نظارتی نیست
  باور کنیند من خودم خیلی وقتها سیلندر گاز پر رو بالا میکنم میمانم که این پر است یا خالی
  به نظرم هر شرکتی که سیلندر گاز میکند بعد از گاز کردن شیر گاز پلمب شود تا از سودجویی توزیع کننده گان جلوگیری شود و هر ماشینی که سیلندر بدون پلمب میفروشد برخورد جدی شود و مردم هم واقعا مطئن میشوند که سیلندر گاز اندازه استانداردش گاز دارد.
  ولی باز هم کو گوش شنوا تا کی میخواهند فقط حرف بزنند

 9. آقایان چند روز قبل کپسول گرفتم.خیلی سنگین بود.یارو پول کپسول فول رو گرفت.کلی تشکر کردم.و برایش خم و دولا شدم.که کپسول فول بهم داده. بعد از سه چهار روز کپسوله تمام شد.بو می داد.گاز بد کار می کرد.و کپسول همچنان سنگین.بعد از اینکه رگولاتور و ژیگلورهای گاز رو عوض کردیم. دیدیم هنوز گاز بد کار می کنه.القصه کپسول فول رو در حیاط آوردیم و تکان دادیم و هواگیریش کردیم. ولی گاز یه جور خاصی با قطع و وصل بیرون می اومد.بالاخره گفتیم هنوز که کپسول پره.بذار بخوابونیمش شاید بهتر هواگیری بشه.چشمتان روزگار بد نبینه. حدود هفت یا هشت لیتر فقط آب خالی و در انتها هم ماده ی شیری رنگی آمد و ما هم مات و مبهوت که سه چهارم این کپسولها رو با آب پر می کنند تا هم سنگین به نظر بیاد و هم گاز کمتری بگیره. لطفا اگر مسئولین عزیز کار دیگه ای از دستشان نمیاد. همین وضعیت کپسولهای زابل رو به عنوان عجایب هشت گانه ی عالم ثبت جهانی کنند. چون مردم گاز می خرند و به خونه میارن.در خونه آب درمیاد.این از عجایب عالم نیست.

 10. وای بر کم فروشان

 11. دقیقا من خودم با این مورد مواجه شدم . خدا به همه ما انصاف عنایت کنه

 12. سلام، چند ماه قبل پست مبسوطی درمورد 1_ایمنی سیلندرهای گاز 2_عدم استاندارد وزنی 3_بی مسوولیتی جایگاه داران نوشتم ولی متاسفانه از سایت گندم حذف شد. باز هم می گوییم گاز بی متولیست

 13. اداره بازرگانی مدتی هست که بیخیال شده.اصلا نظارتی ندارن.عوض کنین ….

 14. ممنون پیگیری فر ماندار محترم و روشنگریهای خوب شما گندم پرسیها . لطفا از سایر خیانتها و اجحافهایی که در حق مردم سیستان می شود گزارش تهیه کنید .