گندمــــ پرس : تقریبا بیش از یک سال از حضور دولت تدبیر و امید به دارالولایه سیستان می گذرد ومردم بیش از پیش چشم انتظار تحقق وعده های مسئولین هستند.سیستان این روزها ،حال خوشی ندارد گویا چراغ تدبیر و امید دولت برای سیستانیان روشن نمی شود.     محرومیت های شرقی ترین نقطه ی کشور […]

گندمــــ پرس : تقریبا بیش از یک سال از حضور دولت تدبیر و امید به دارالولایه سیستان می گذرد ومردم بیش از پیش چشم انتظار تحقق وعده های مسئولین هستند.سیستان این روزها ،حال خوشی ندارد گویا چراغ تدبیر و امید دولت برای سیستانیان روشن نمی شود.

 

سیستان را آزاد کنید

 

محرومیت های شرقی ترین نقطه ی کشور را به گوش چه کسانی برسانیم تا یاریمان کنند.سالهای خاموش بعد از خشکسالی ،این شهر را تا آستانه ی نابودی کشانده است.طعم تلخ محرومیت های سیستان گره خورده به طوفان های شن و ماسه ای که امان این شهر را بریده است.مردم این شهر روز را به شب می رسانند در حالیکه خانه هایشان اسیر طوفان های صد و بیست روزه شده است،طوفان هایی که نتیجه ی سالها خشکسالی است..

 

 

پای صحبت پدر بزرگ های سیستان که می نشینیم از سالهای دور و درازی می گویند که دریاچه بین الملی هامون آب داشت،از ماه ها و فصل های پر رونق سیستان می گویند ،ازروزهای آباد سیستان،روزهایی که دیگر در تاریخ این سرزمین برای ما تکرار نشد و اگر مسئولان دست نجنبانند هیچگاه برایمان تکرار نمی شود.

 

 

خوش به سعادت ارومیه و دریا چه اش،که با دستان پر توان مسئولانشان،میلیاردها هزینه شد تا آب سرزمینشان دوباره جاری شود و سرسبزی را برای مردم به ارمغان بیاورند..چه زود فریاد دریاچه ارومیه به گوش مسئولین رسید،فریاد بلند ارومیه را همه شنیدند.چندی پیش خبر از خشکی زاینده رود بود ،اما هنوز چیزی نگذشته بود که در برنامه ی زاینده رود در شیکه های سراسری،با نمایی از زاینده رود پرآب دل مردم اصفهان هم شاد شد.

 

 

اما در این میان سهم تالاب بین المللی هامون چه بود؟

 

کجای کار میلنگد که صدای رسای این مردم را هیچکس نمی شنود؟

 

ما که از پیشتازان خشکسالی در ایران بودیم و هستیم،ما که زخم های محرومیت ها یمان روز به روز عمیق تر می شود اما صدای محرومیت های ما را هیچ دولت و مسئولی نشنید و پذیرا نبود.

 

 

سیستان ، زادگـاه رستم دستان ،انبار غله و دام ایران،این روزها حال خوشی ندارد چرا که حتی اشک های هامون نیز خشک شده و تاب و توان گریه کردن ندارد.دریاچه ای به وسعت دل های سبز مردم این دیار خشک شد و کسی دم بر نیاورد.

 

لب های ترک خورده هامون و سیستان مرهم می خواست.نمک دریاچه ی خشک هامون را بر زخم های عمیق مردم سیستان نپاشید و دردشان را دو چندان نکنید.حال اگر تدبیر و امیدی هست سیستان را دریابید سیستان را از بند خشکسالی آزاد کنید سیستان را منطقه آزاد کنید تا شاید در پی اش خاموشی و محرومیت این سالها جبران شود.روزگار تلخ مردم سیستان را پاسخگو باشید ،این دیار به لحاظ موقعیت اقتصادی پتانسیل تبدیل شدن به منطقه آزاد را دارد و خواهان پیگیری هر چه سریعتر از سوی مسئولین استانی و کشوری هستند .

 

اخبار لحظه به لحظه از پیشبرد این هدف می تواند کورسوی امیدی باشد برای دل محروم مردم سیستان.اطلاع از به سر انجام رسیدن طرح منطقه آزاد حق مسلم این مردم است،چشم های خیس فرزندانی که سالهاست محرومیت را به جان خریده اند ،به دستان شماست تا شاید گره از از وضع نا به سامان این سرزمین باز شود.

 

 

چاره ی این سرزمین ،آزادی است ،آزادی از بند خشکسالی،از بند فقر و بیچارگی،از بند نا به سامانی،از بند فلاکت های چندین و چند ساله،از بند زندگی پر از مشقت و درد…پس سیستان را آزاد کنید ،سیستان را منطقه آزاد کنید…

 

 

حـــوریه رخشــانی دبیر سرویس بانـــوان

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه