گندمـــ پرس : پیام تسلیت مولوی عبدالحمید امام جمعه مسجدمکی زاهدان که در پی اعدام 6 قاتل ماموستا برهان عالی و ماموستا شیخ الاسلام صورت گرفت بار دیگر فضای استان را ملتهب و نگاه هموطنان به استان را تغییر داد. درهمین رابطه سوالاتی بوجود آمد که لازم بود مطرح شود , اگر چه پاسخی هم […]

گندمـــ پرس : پیام تسلیت مولوی عبدالحمید امام جمعه مسجدمکی زاهدان که در پی اعدام 6 قاتل ماموستا برهان عالی و ماموستا شیخ الاسلام صورت گرفت بار دیگر فضای استان را ملتهب و نگاه هموطنان به استان را تغییر داد.

درهمین رابطه سوالاتی بوجود آمد که لازم بود مطرح شود , اگر چه پاسخی هم شنیده نشود اما بیان آن به برخی کمک  خواهد کرد تا راه را بهتر بشناسند و بیشتر تعقل کنند ان شالله

 

مولوی عبدالحمید

 

 

جناب مولوی عبدالحمید امام جمعه مسجد مکی شهر زاهدان

هرازگاهی که فضای استان آرام و کمی از اختلافات و حاشیه ها دور می شویم , متاسفانه اقدامی از سوی شما و جریان نزدیک به شما صورت می گیرد که مجدد فضای استان را ملتهب و نگاه تمامی مردمان ایران اسلامی را به استان سیستان و بلوچستان , از نگاهی برادرانه به نگاهی امنیتی ,  رادیکالی و خصمانه تغییر میدهد.

مدتی قبل نیز که منشور صلح را از نماینده شیرین عبادی قبول کردید , سوالاتی درآن خصوص از شما مطرح شد که مانند همیشه جوابی برای آنها وجود نداشت و پاسخی هم صادر نشد.

حال نیز اقدام اخیر شما و انتشار پیام تسلیتی که در پی اعدام 6 نفری که از سوی دادگاه صالحه جمهوری اسلامی ایران به جرم ترور دو عالم سنی مذهب کرد به  اعدام محکوم شده بودند , نگران کننده است و نشان از بی تدبیری در اتخاذ برخی ازتصمیمات دارد.

بی شک این پیام تسلیت حامل پیامی روشن در این خصوص می باشد که شما نتوانسته شجاعانه در این خصوص اظهار نظر کنید : وقتی افرادی به حکم قاضی کشور جمهوری اسلامی ایران به اعدام محکوم می شوند , فردی که پیام تسلیت جهت این اعدامها صادر می کند , در پس آن حرفی برای گفتن دارد که نمی تواند بیان کند و سخن خود را در لفافه عنوان می کند.

 

موافقت و یا مخالفت با تفکر سلفی ؟

انتشار این پیام تسلیت دو پیغام می تواند داشته باشد : یا دو فردی که مورد ترور قرارگرفته اند , خود و افکارشان را قبول ندارید و یا اینکه حکم دادگاه را ناعادلانه میدانید؟

که در هر دو صورت شما ترور  و  بطور خاص قتل و ترور دو عالم اهل سنت کردستان را تائید کرده اید , آیا بواقع اینچنین است ؟

 

343975_610

 

در خصوص افکار این دو عالم , تنها به گفته های مسئول تیم ترور آنها بسنده می کنیم , وی در برنامه تلویزیونی که پخش شد , علت اصلی ترور را چنین بیان کرد :  ((دلیل اصلی ما برای ترور ماموستا برهان عالی امام جمعه مسجد قبای بهاران مخالفتهای صریح وی با گروههای سلفی بوده است و ما چندین بار تلاش کردیم که به گونه ای وی را بترسانیم که از این سخنرانیها در نمازهای جمعه انجام ندهد که بعد از اینکه این تلاشها نتیجه نداد تصمیم گرفتیم که وی را ترور کنیم.))

 

حال با عنایت به این گفته ها , که علت اصلی ترور را مخالفت ماموستا برهان عالی با سلفی گری عنوان کرده است , آیا با این پیام تسلیت حق نداریم , فکر کنیم شما با تفکر سلفی مخالفتی ندارید ؟

آنچه در سخنرانی های شما و بیانیه های که در ایام مختلف سال منتشر می کنید , چنین تفکری دیده نمی شود , که سلفی گری را قبول داشته باشید و یا با قتل افراد , آنهم دو عالم موافق باشید , اما پیام تسلیت اخیر شما که بدون شک با عنایت به اینکه پس از یک هفته از اعدامها منتشر شده , میتوان قاطعانه گفت , با مشورت مشاورین و دیگرانی صورت گرفته , نشان از آن دارد که آنچه درخصوص کم تجربگی و حواشی برخی از مشاورین شما بیان می شود صحیح است و نیاز دارد که در برخی اظهار نظرات تجدید نظر فرمائید و از مشورت با افراد غیر خبره دوری کنید , این پیشنهادی بود که پیشتر نیز به شما ارائه شد که متاسفانه گویا مورد توجه قرار نگرفته است.

این مساله وقتی دردناکتر می شود که مشخص می شود پس از شهادت این دو عالم سنی مذهب کرد , شما هیچگونه پیام تسلیتی به خانواده آنها صادر نکرده و یا پیگیری علنی درخصوص محاکمه عاملین این جنایتها صورت نمی دهید , اما برای رهایی قاتلین آنها اقدام می کنید و درنهایت نیز ازاینکه تلاش شما منجر به نتیجه مطلوبتان نشده است , از خانواده آنها دلجویی می کنید و به آنها تسلیت می گویید!!!!!!!

 

برای افرادی که در استان قصد دارند از تندروی دوری کنند و به همه جریانهای سیاسی استان احترام قائل باشند , اینگونه حرکات بسیار سخت می گذرد و بی شک در ادامه راه به آنها اجازه نخواهد داد که براحتی بتوانند این رویه را حفظ کنند و درمقابل تندروها موضعی حمایتی بگیرند و متاسفانه شما خواسته یا ناخواسته با بیان برخی اظهار نظرات و برخی عملکردها فضا را برای تندروی ها باز می کنید که این مساله جای نگرانی و تاسف دارد.

 

بله از شما بعنوان یکی از رهبران برادران اهل سنت ما در کشور انتظار این است که اگر به شخصی از برادران سنی مذهب مان ظلم شد , از وی حمایت کنید , اما حرکات کنونی شما به گونه ای چیزی خلاف این مساله را نشان می دهد , مگر اینکه ظلم و مظلوم از دیدگاه شما تعاریفی دیگر داشته باشد که قطعا4 اینچنین نیست و تنها اطلاعات و اخباری که دراین خصوص دریافت می کنید اشتباه است.

 

آیا امام جماعتی که ترور شده مظلوم است یا قاتلینی که اعدام شده اند ؟

برای روشن شدن و پاسخ به این سوال شاید لحظه ای تفکر لازم باشد , که آیا امام جماعتی که ترور شده , مظلوم است و به وی ظلم شده است , یا قاتلین وی که به حکم دادگاه صالحه اعدام می شوند , مظلومند و به آنها ظلم شده است ؟

پاسخ این سوال برای همگان روشن است , اما گویا برای شما و نزدیکان شما بخوبی روشن نیست !!! و نیاز است که دراین خصوص از مشاورین تان بخواهید که تعقل صورت گیرد تا اصل ماجرا روشن شود.

 

در پایان تنها می توانیم اظهار امیدواری کنیم که ان شالله از این دست اقدامات خاص که مورد توجه معاندین نظام قرار می گیرد و به به و چه چه آنان را در پی دارد , دوری کنید , کما اینکه امام راحل (ره) نیز در بیانات خود بارها دراین خصوص تذکراتی ارائه فرموده اند که این مهم باید مورد توجه شما نیز باشد.

فراموش نکنید که اینگونه حرکات و حمایت از جوانان فریب خورده ای که به دامان سلفی گری و وهابیت آلوده شده اند و اقداماتی از این دست انجام داده اند , نتیجه ای جز متشنج شدن اوضاع و گسترش تفکر سلفی در منطقه ندارد.

آگاه باشید که سلفی گری و ویرانی ناشی از آن اگر کنترل نشود  و بصورت عقلانی با آن برخورد نشود , بدون شک روزی دامان شما را نیز خواهد گرفت.

بیست و هفت اسفند 93

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه