حجت الاسلام والمسلمین کیخا امام جمعه زابل در تمامی خطبه های یک سال گذشته خود نشان داده که پیگیر مطالبات بحق مردم سیستان می باشد , اما خطبه های این هفته شهر زابل متفاوت تر از خطبه های گذشته بود و سخنان ایشان از عمق و جان مردم سیستان بیان شد و گلایه های مطرح  […]

20140111_16465933493 حجت الاسلام والمسلمین کیخا امام جمعه زابل در تمامی خطبه های یک سال گذشته خود نشان داده که پیگیر مطالبات بحق مردم سیستان می باشد , اما خطبه های این هفته شهر زابل متفاوت تر از خطبه های گذشته بود و سخنان ایشان از عمق و جان مردم سیستان بیان شد و گلایه های مطرح  کردند که تماما از سینه مردم برخواسته و حرف و سخن تمامی مردم سیستان درخصوص عملکرد دولت در قبال سیستان می باشد.

DSC01820

 

 سیستان را ببینید ! وقتی گوش شنوایی در دولتمردان وجود ندارد

به گزارش گندمــ پرس خطیب نماز جمعه زابل در ابتدا با گلایه از عدم رسیدگی مسئولین به مشکلاتی که از سوی مردم بیان می شود , خطاب به رئیس جمهور و دولتمردان استان گفت : عزیزان! نمی گوییم سیستان را ویژه نگاه کنید بلکه خواهش می کنیم سیستان را ببینید. دردهای مردم سیستان را فریاد زدیم اما ظاهرا قدرت سامعه ی مسئولین امواج دردها را دریافت نمی کند!

وی در ادامه با اشاره به طولانی شدن تصویب طرح منطقه آزاد سیستان نیز  گفت: بیش از یک سال است که بنده در این جایگاه شاهد فریاد بلند مردم دارالولایه سیستان در رابطه با منطقه آزاد تجاری شدن سیستان هستم. بعد از این همه مدت حضرات در کارگروه مناطق آزاد تایید کردند، اما تصویب نهایی در هیئت دولت دیده نشد.حتی هنوز به مجلس هم نرفته! سوال ما را رئیس جمهور محترم و دولتمردان پاسخ دهند.

 

چرا اینهمه تفاوت در نگاه به مناطق کشور وجود دارد ؟ دریاچه ارومیه 1900 میلیارد تومان , تالاب هامون ؟؟

وی در ادامه سخنانش اشاره ای به گلایه های چند روز گذشته مردم و رسانه های سیستان از نحوه نگاه دولت به دو مقوله یکسان ( دریاچه ارومیه و تالاب بین المللی هامون)  کرد و گفت : سالهاست که احیای تالاب هامون را که ثبت جهانی شده فریاد زدیم. اما در این مدت چه بودجه ی در خور شانی به این تالاب ختصاص یافت.

برای احیای دریاچه ارومیه 1900 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده؛ در حالی که هامون فقط یک تالاب و اکوسیستم نیست، بلکه رمز حیات و اشتغال هزاران صیاد و کشاورز و دامدار است. چرا اینهمه تفاوت در نگاه وجود دارد؟ ما منتظر جواب مسئول بزرگوار محیط زیست هستیم.

 

خط لوله دوم آب زابل به زاهدان هر چه سریعتر متوقف شود

وی در ادامه سخنانش با اشاره به مشکلات کم آبی که در منطقه وجود دارد , خواستار توقف لوله دوم انتقال آب از زابل به سمت زاهدان شد و گفت :  در این وضعیت خاص و بحرانی سیستان، شاهد انتقال آب زابل به زاهدان هستیم. اولا در رابطه با آبی که تاکنون از زابل به زاهدان منتقل می شده است بایستی سازمان آب زاهدان درصدی از فروش آن را به شهرستان های سیستان جهت توسعه و عمران پرداخت کند. ثانیا: طرح لوله دوم می بایست هرچه سریعتر متوقف شود.

 

در بخش میراث فرهنگی طرح و برنامه ای دیده نمی شود

حجت الاسلام والمسلمین کیخا در ادامه سخنان خود , اشاره ای نیز به کم کاری و بی برنامه گی مسئولین میراث فرهنگی استان در قبال شهرسوخته داشت و ادامه د اد : در مورد میراث فرهنگی و صنعت گردشگری که می تواند منطقه را متحول کند، در مورد آثار باستانی و پتانسیل شهرسوخته، این ” عسلویه ی فرهنگی جنوب شرق ایران اسلامی، طرحی ندیدیم. مسئول محترم فرصت را از دست ندهد. ما منتظر عملیاتی شدن طرح ها و نظرات هستیم.

 

عوارض کارخانه سیمان چرا نباید به سیستان برسد ؟

وی در ادامه سوالی که مدتهاست بی پاسخ مانده را مطرح و گفت : در مورد کارخانه سیمان سیستان سوال داشتیم، چه کسی جوابگوست؟ کارخانه ی سیمانی که باید برای رفع مشکلات اشتغال در سیستان تاسیس می شد، الان چقدر از مشکلات اشتغال این مردم را حل کرده است؟ مردمی که برای امرار معاش، رنج دوری از خانواده و سفر به شهرهای دور را متحمل می شوند. چرا نباید از این امکانات استفاده کنند؟ چرا نباید عوارض این کارخانه به سیستان پرداخت شود؟

 

اقدام قابل تقدیر بازگشایی معبر شاهگل + پاس مرزی و کارتهای مرزنشینی چه شد ؟

خطیب نماز جمعه زابل درادامه سخنانش اشاره ای نیز به اقدام موثر و قابل تقدیر بازگشایی معبر شاهگل از سوی فرمانداری و مرزبانی زهک داشت و افزود: در رابطه با مرز حرف هایی داشتیم که الحمدلله حرکت خوبی انجام شد که جای تقدیر و تشکر دارد. ما خواستاریم که این حرکت توسعه پیدا کند تا تبادل کالا با کشور همسایه برای مردم تسهیل شود. در مورد پاس مرزی قولهایی رابرخی مسئولین دادند ولی خبری نشد. کارتهای مرزنشینی می تواند برای این مردم دلگرم کننده باشد. مسئولین تنگه احد ایران اسلامی را دریابند.

حجت الاسلام والمسلین کیخا در ادامه سخنانش افزود: با این وضعیت سیستان درآمدهای مرز میلک تا اطلاع ثانوی نباید از این منطقه خارج شود.

 

کم کاری صدا و سیمای استان در قبال روزهای سخت سیستانیها

وی در ادامه در رابطه با وضعیت سیستان گفت: در مناطق تهران و البرز و خوزستان در بعضی از روزها یک لحظه شبیه روزهای طولانی سیستان طوفان می شود و رسانه ها غوغا می کنند. چرا لنز دوربین ها، وظیفه خودشان را انجام نمی دهند؟ چرا صدا و سیمای استان غوغا نمی کند؟

وی در ادامه از رئیس جمهورمحترم و دولتمردان خواست تا با خانواده شان یک هفته به سیستان بیایند و دردهای این مردم را از نزدیک ببینند. ببینند که جگرگوشه های این مردم چه هوایی تنفس می کنند و این هوا وارد سینه هایشان می شود.

 

وعده تخفیف مالیاتی به کجا انجامید

حجت الاسلام والمسلمین کیخا در ادامه در رابطه با مشکلات سیستان افزد: وضعیت بازار سیستان و تخفیف های مالیاتی را بررسی کنید. چرا این تخفیف مالیاتی اعمال نشده است؟ چرا در استان ما که به “سی ان جی” مجهز نیست قیمت بنزین مانند استانهای دیگری ست که سی ان جی دارند؟

خطیب نمازجمعه زابل در پایان خواستار تسریع در به پایان رساندن آزادراه زابل به زاهدان شد و گفت: این آزادراه می تواند رفت و آمد را به منطقه سیستان تسهیل دهد

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه