شهرگندمــــ : مجله الکترونیکی شهرگندمـــ همانطور که پیشتر نیز وعده داده بود , در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی قصد دارد به انتخاب بهتر و برتر از سوی مردم کمک کند. در همین راستا , یکی از برنامه های که مدنظر می باشد , مصاحبه با نمایندگان پیشین سیستان درمجلس شورای اسلامی می باشد […]

شهرگندمــــ : مجله الکترونیکی شهرگندمـــ همانطور که پیشتر نیز وعده داده بود , در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی قصد دارد به انتخاب بهتر و برتر از سوی مردم کمک کند.

در همین راستا , یکی از برنامه های که مدنظر می باشد , مصاحبه با نمایندگان پیشین سیستان درمجلس شورای اسلامی می باشد که برای ما و شما از تجربیات , تلخی ها و شیرینی های دوران نمایندگی بگویند و راهی بهتر جهت انتخابی عاقلانه و بدور از احساسات را پیش روی ما قرار دهند.

بدون شک تمامی عزیزانی که تاکنون از حوزه سیستان به مجلس راه یافته اند دارای تجربیات گرانبهایی هستند که شنیدن آن خالی از لطف نیست , آنچه در زیر مطالعه میفرمائید مصاحبه اختصاصی مجله الکترونیکی شهرگندمـــ با محمد حسین پودینه نماینده دور سوم سیستان درمجلس شورای اسلامی می باشد , وی که در زمان نمایندگی خود تنها 26 سال سن داشته است , از ابتدای انقلاب تا کنون , یعنی در نه دوره از مجلس شورای اسلامی بعنوان جوانترین نماینده کشور شناخته می شود.

پودینه دراین مصاحبه حرفهای زیبا و ناگفته ای را بیان کرده که میتوان گفت , نشر آن بنوعی نشر بخشی ازتاریخ این سرزمین کهن و متمدن میباشد , وی از علت رای آوردن در جوانی , و علت عدم رای آوردن در دوره بعدی , از کارهایش از تجربیاتش و از خانواده اش برای شما گفته است .

ضمن تشکر از جناب مهندس امید پودینه گندمـــ پرسی عزیزی که زحمت این مصاحبه زیبا و جذاب را متحمل شده اند , شما را به مطالعه بخشی ازتاریخ سیستان از زبان حاج محمد حسین پودینه جلب میکنیم .

DSC059381

 

شهرگندمــــ : امید پودینه : مصاحبه ای جذاب و شنیدنی از ناگفته های جوانترین نماینده پارلمانی ایران در طول تاریخ تا کنون …..

که اگر قانون اساسی سقف سنی تغییر نکند جوانترین نماینده پارلمانی ایران در ایران اسلامی عزیز خواهد ماند … و جوانی با دنیایی از آرزوهای بزرگ برای ساختن سیستان ، که اولین رزمنده داوطلب استان در جبهه های حق علیه باطل و دفاع مقدس بوده ….. و حالا پس از سالها با افتخارات جراحاتی از دوران دفاع مقدس و قلبی پر از درد در نهاد ریاست جمهوری ، جمهوری اسلامی ایران ادای تکلیف و انجام وظیفه می کند …

 

محمد-حسین-پودینه

 

 لطفا خودتان را معرفی کنید ؟

اینجانب محمد حسین پودینه در اسفند 1340 در خانواده ای مذهبی و کشاورز در روستای پودینه از توابع شهرستان هیرمند (بخش میانکنگی ) زابل متولد شدم و تا زمان اخذ دیپلم در زابل زندگی می کردم ..

با ترویج حرکتهای مردمی قل از پیروزی انقلاب شکوهمند ایران اسلامی عزیز ، با افکار شهید بزرگوار حسینی طباطبائی آشنا شدم و از همان ابتدا حضوری فعال و مشارکتی همه جانبه تا به ثمر رسیدن انقلاب در معیت آن بزرگوار داشتم .

باتجاوز دشمن بعثی به کشور عزیزمان ایران اسلامی به عنوان اولین رزمنده داوطلب استان روز پنجم از شروع جنگ راهی جبهه های نبرد و دفاع از خاک میهن عزیزمان شدم .

ابتدا در جنگ های نامنظم چریکی و تک های شبانه به علت عدم حضور یروهای کافی و نداشتن خطوط دفاعی منظم شرکت می کردم و با شکل گیری یگانهای رزمی در سپاه در رده های فرماندهی دسته ، گروهان ، گردان ، فرماندهی تیپ و معاون تیپ و معاون اطلاعات عملیات لشکر 41 ثارالله در طول سالهای دفاع مقدس انجام وظیفه نموده و در جایگاه فرماندهی یگان رزمی استان سیستان وبلوچستان هفت بار به سختی مجروح گردیدم و در معرض شدید گازهای شیمیایی قرار گرفتم …اما حیف و صد حیف که توفیق و افتخار شهادت و بودن درکنار شهدای بزرگوار کشورمان را نداشتم.

 

 لطفا  از کاندید شدن برای مجلس شورای اسلامی و نمایندگی بفرمایید که چگونه شد ؟ و چرا و چه وقت حرکت شما برای ورود به مجلس آغاز شد ؟

در دوره سوم مجلس شورای اسلامی در سن 26 سالگی موفق به کسب رای اعتماد قاطع مردم سیستان یعنی چهل و دو (42%) در صد از کل آراء شدم .

از جمع ده (10) کاندیدای تایید صلاحیت شده در مرحله اول به عنوان جوانترین نماینده در طول تاریخ پارلمانی ایران در سال 1367 راهی مجلس شدم و همزمان با نمایندگی مجلس در دانشگاه رشته علوم اجتماعی ادامه تحصیل دادم و در مجلس به عنوان عضو هیئت رئیسه سنی انتخاب شدم ، و با اصلاح قانون اساسی بنده همچنان رکورد دار جوانترین نماینده کشور محسوب می شوم.

 

image001

 حاج محمد حسین پودینه در جبهه های حق علیه باطل …

 

 از انتخابات کمی حرف بزنید و بگویید که چه شد که مردم به یک جوان اعتماد کردند ؟

فضای انقلابی و ارزشی حاکم بر جامعه آن زمان سوابق فرماندهی و اینکه فرماندهان جنگ بیشتر از همه اقشار مورد توجه و اعتماد مردم بودند و من هم از جنس همین مردم بودم و همیشه به عنوان فرمانده یگان رزم استان با مردم به صداقت سخن گفته بودم و عملکرد بیش از هفت سال و نیم حضورم در جنگ گواه همین ادعا بود و مردم هم خوب واقف بودند که بالاترین متاع انسان که جان اوست و من این جان را برای انقلاب کشور و مردم در طبق اخلاص گذاشته بودم و از طرفی من در فضای بعد از انقلاب مبتکر و سخنران و مبلغ رای آزادانه و آگاهانه در سطح استان بودم ، هیچ کس را نمی شناسم قبل از من در سطح استان در فضای عمومی با اعلام قبلی در مقابل افکار و اندیشه های آزاد مردم جهت کسب رای از تریبون آزاد استفاده کرده باشد.

با صراحت می گویم شهید بزرگوار حسینی طباطبایی که پدر انقلاب سیستان بود و بسیار خطیب و سخنور ، ایشان هم سخنرانی انتخاباتی نداشتند تا آن زمان مرسوم بود در خانه های خوانین و کدخداها و متنفذین پر ادعا جلساتی با افرادی خاص و اکثرا همراه با صرف ناهار و شام برگزار می شد و آرای مردم را جهت دار مدیریت و سازماندهی می کردند ، من به عنوان اولین پدیده این قواعد بازی را نادیده گرفتم و آن را در هم شکستم و از آن عبور کردم و با بیش از هفتاد سخنرانی انتخاباتی در مجامع عمومی و حضور در خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و کادر فرماندهی جنگ آنچه تا آن زمان مبتنی بر افکار متنفذین پر ادعا بافته و تنیده شده بود را پاره کردم و از رفتن به خانه خوانین و کدخداها خودداری کردم.

 

image007

حاج محمدحسین پودینه و دو شهید بزرگوار که از فرماندهان گردان و تیپ ایشان بوده اند . سمت راست و دست به کمر شهید بزرگوار عباس زاده ، سمت چپ و با چپیه دور گردن شهید بزرگوار حسینی

 

 

مردم این همه به شما اعتماد داشتند و در جوانی شما را راهی مجلس کردند , چه کردید و یا بهتر بگویم چه کردند که برای بار دوم رای نیاوردید ؟

البته باید اذعان کنم که همین ها بعدها به جنگ من آمدند و در عدم انتخاب مجدد اینجانب تاثیر گذار شدند و …..!!

البته باید گفت من اصولا اهل شعار هستم و یک شعار محوری داشتم که پایه اعتقادی من از نوجوانی تا بحال بوده و هست آنهم اینکه : مردم مسلمان و غیور سیستان زمان گذر است و تجربه حاصل آن به عنصر عدالتخواه در بستر زمان و تاریخ محمد حسین پودینه رای دهید.

شعار دیگر من فرمایش مولای علی (ع) بود که : معرف هر شخص عمل اوست و من در بیان و کلام و عمل این گفته را اثبات کرده بودم ، هفت بار مجروحیتم که منتظر ترخیص پزشکان نمانده و همیشه از بیمارستان به جبهه برگشته ام و به یاد ندارم که حتی یکبار از بیمارستان به خانه آمده باشم .

بله , فقط یک دوره نماینده بوده ام و دوره بعد رای نیاوردم که ان هم دلایل مختلفی داشت از جمله اینکه زیر بنای فکری من اعتقادی بود که در فضای بی عدالتی قبل از انقلاب ( خان و کدخدابازی ها ) شکل گرفته بود که با به ثمر رسیدن انقلاب قرص و مستحکم گردید و آن مبارزه با فقر و بی عدالتی و عبور از بافت های قومی و قبیله ای و شکستن تعصبات بی جا که تا آن زمان در سیستان شکل گرفته بود و من بشدت با اینگونه افکار و اندیشه ها مخالف بودم زیرا من شاهد و ناظر قطعه قطعه و پاره پاره شدن بدن های پاک و مطهر فرزندان غیور ایران در صحنه های رزم و مبارزه و عمل حق علیه باطل بودم و عملکرد من در جایگاه نمایندگی مجلس بر این اصول استوار بود و این با منافع تعدادی از مدعیان در تضاد بود.

عوامل سازمان یافته با من به مبارزه بر خواستند و آرای آزاد با افکار و اندیشه های آزاد و رای آگاهانه را بشدت مخدوش کردند به حدی که اینگونه آرا دیگر تعیین کننده نبود و دیگر اینکه دفتر و عقبه قوی که منعکس کننده عملکردم باشد را نداشتم و با همان روحیه جنگ که در جنگ هستم و تلاش می کنم ، خداوند شاهد و ناظر و مردم هم می فهمند ، پیش می رفتم در صورتی که جایگاه مجلس و جنگ متفاوت بود و به نوعی فکر می کردم شاید پر رنگ کردن اقدامات انجام شده ریا باشد ، و این در صورتی بود که بنده به زعم خود و خیلی از کسانی که در مدیریت بالای کشور بودند می دانستند در جایگاه مجلس بسیار قوی ظاهر شده بودم ، و دلیلش هم اینکه در دوره پنجم از اینجانب خواسته شد که رای تهران در ائتلاف تهران کاندیدا شوم که نزدیک به مرز انتخاب رسیدم ولی انتخاب شدم .

 

حاج آقا اگر امکان دارد بصورت خلاصه عملکرد خود در دوران نمایندگی  برای ما عنوان کنید ؟

در مورد موفقیت هایم با همکاری مدیران و مسئولین اجرائی باید بگویم مصوباتی که در مجلس سوم و هیئت دولت برای سیستان به تصویب رسید با شجاعت و جرات می گویم در یک دوره 4 ساله مجلس بی سابقه بوده به عنوان مثال :

-طرح فاضلاب شهر زال که بعد ها به جمع آوری آهای سطحی متاسفانه تبدیل شد .

-سازمان عمران سیستان با مصوبه مجلس و اساس نامه ای خاص و ویژه که با کمال تاسف آن هم بعد ها تغییر یافت

-دانشکده های کشاورزی ، پرستاری و مامایی ، دانشگاه پیام نور ،بیمارستان 224 تختخوابی ورودی شهر زابل

– بیمارستان تامین اجتماعی در شمال خیابان امام خمینی (ره) که بعدا به ایرانشهر منتقل شد .

– تصویب اجرای اتمام طرح انتقال آب آشامیدنی از چاه نیمه به شهر زابل

-طرح جامع شبکه آبرسانی به 841 روستای سیستان به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های آبرسانی خاورمیانه تا آن زمان

-تصویب طرح جامع شهر زابل و شورای عالی مسکن و شهر سازی کشور

-تصویب و شروع طرح زهکشی اراضی سیستان به منظور نمک زدایی از اراضی کشاورزی که متاسفانه بعدا متوقف گردید

-بازسازی و ساخت زیر ساخت ها و واحدهای تخریب شده در سیل سالهای 67 و 69 سیستان و احداث مجتمع های مسکونی با خدمات نسبی

-انجام طرح آمایش منطقه ای ، مطالعات و تصویب طرح شهر رامشار

-احداث شهرک صنعتی محمد آباد و مجتمع کشتارگاه صنعتی زابل و تاسیس بازراچه مرزی میلک را می توان بخشی از اقدامات و تلاشهای انجام شده نامید .

باید متوجه باشید که این اقدامات در زمان جنگ و در فضای بعد جنگ با کمبود بودجه و مشکلات خاص آن زمان کشور انجام و پیگیری شده که جای تامل جدی برای هر فرد منصفی خواهد بود .

 

لطفا از خودتان و خانواده شخصی تان بگویید و العان در حال حاضر کجا هستند ؟

دارای چهار فرزند پسر که همگی در جنگ به دنیا آمدند و یک فرزند دختر که در تهران بدنیا آمد , می باشم و در حال حاضر فرزندانم و خانواده در استان گلستان (گرگان) و بنده در تردد بین گلستان و تهران به علت وضعیت کاری که شاغل در نهاد ریاست جمهوری و همچنین دسترسی برای معالجه , افتخارات باقیمانده از دوران جبهه و جنگ خود می باشم .

 

حاج آقا همه نمایندگان اکثرا از بعد نمایندگی در سیستان از این منطقه خارج و دیگر بر نمی گردند , مگر در شرایط خاص !! شما هم اینگونه بوده اید ، کمی توضیح می دهید که شما چرا به سیستان بر نگشتید و دلیلش چیست ؟

بنده به علت تشدید عارضه های ناشی از جنگ تحمیلی و شیمیایی که حاصل آن بیست و سه شکستگی استخوان و تخریب چهل و هفت درصد (47%) ریه ام و مشکلات حاد قلبی با توجه به وضعیت جوی و گرد و خاک سیستان ، و احتیاج  مبرم به مراکز درمانی تخصصی ، زندگی برایم در سیستان بر خلاف میل باطنی ام غیر ممکن بوده است .

 

و اما یک سئوال کلیدی و مهم ! شما چقدر سرمایه گذاری دارید و کجا ها ؟

شجاعانه و با صراحت با همان صداقت جبهه و جنگ سخن می گویم ، بنده نه در سیستان و نه در هیچ گوشه ای از کشورمان هیچ گونه سرمایه گذاری نکرده و ندارم ، نه به نام خودم و نه همسر و فرزندانم . (در اذهان این تفکر ایجاد نشود که چون در ایران سرمایه گذاری ندارم ، خشتی از چند کشور و یا چند جزیره در خارج از ایران به نام من ثبت شده است ) .

 

تعریفی و توضیحاتی در مورد نماینده مجلس بدهید که چگونه باید باشد ؟

نماینده مجلس قانونگذار و نظارت بر اجرای صحیح قانون در کشور و همچنین نظارت بر سیاستهای داخلی و خارجی می باشد .

از طرفی هر نماینده در برابر کل ملت مسئول است و نماینده هر منطقه در واقع آینه تمام عیار از خواسته ها و توقعات و انتظارات و صدای بلند مردم ان منطقه می باشد و پل ارتباطی بین مردم و مسئولین کشور می باشد.

 

لازم به یادآوری است نمایندگی در سیستان خیلی متفاوت است با بیشتر حوزه های انتخاباتی دیگر در کشور ، در سیستان بیشتر آراء تابع بافتهای قومی و قبیله ای و افرادی خاص و یا موجهای ایجاد شده ناشی از تعصبات می باشد و با انتخاب آگاهانه و آزادانه بر حسب توانمندی ها و قابلیت ها محرک درستی از نیازمندی ها فاصله داریم .

ولی این روند نسبت به گذشته خیلی بهتر شده و امیدوارم در آینده هم انتخاب نماینده با عبور از این قید و بند ها و داد و بستانها و ایجاد دین برای نمایندگان و مردم رقم خورد و نامزدها هم با درک درست از شان و جایگاه مجلس و نمایندگی وارد این عرصه شوند و با وعده های واهی و ایجاد توقعات بی جا این جایگاه رفیع را خدشه دار نکنند و با اتکا به خداوند و عشق به خدمت و خدمتگذاری و آرای مردم با صداقت بر مبنای توانمندی خود در این میدان وارد شوند.

 

 

image009

حاج محمد حسین پودینه در کنار شهید بزرگوار سردار میرحسینی

 

به کسانی که قصد کاندیداتوری در انتخابات مجلس را دارند چه توصیه ای دارید ؟

نامزدها باید به اینکه بتوانند بهتر خدمت کنند خودشان را وامدار قومیتها و مدعین خاص نکنند و از جلسات و حضور در خانه های افراد مدعی ، وعده و وعید جدا خودداری کنند.

قابلیتها و اهداف خود را اطلاع رسانی و بیشتر به سمت آگاهی دادن و روشن شدن افکار عمومی با ارائه دیدگاههای صادقانه در جهت کسب آرای آزادانه و آگاهانه باشند و صرفا انتخاب با هر شیوه و روشی ملاک واقع نگردد ، بلکه به راستی و درستی کارمان و تکلیفمان هم بیندیشیم .

 

سخنی و حرفی با مردم سیستان دارید ؟ و حال و روز اکنون سیستان و سیستانی ؟ و حرف آخر ؟

سخن با مردم مسلمان غیور سیستان و مخصوصا جوانان تحصیلکرده سیستان زیاد و بسیار است :

گویند :

گر ناله کنم ، ناله زگردون آید گر صبر کنم از جگرم خون آید

راز دل خود سر قلم بنویسم شاید که سر قلم هم خون آید

اول از هر چیز باید نگرانی و تاسفم را از آنچه امروز بر سیستان وسیستانی می گذرد اعلام دارم ، بی توجهی به این قوم که قدمتی به بلندای تاریخ ایران و بی ادعا و گزافه نیست که بگویم بلکه تارک و پیشانی تاریخ ایران را دارد می رود تا به یک غفلت عظیم تاریخی تبدیل شود.

هر چند با مردم ما طبیعت در جنگ است و سفره آب زیر زمینی نداریم ولی از راهکارهای مختلفی وجود دارد تا به این فراموش شدگان جهت تامین معاش و اشتغال و حفظ آبرویشان اقدام کنیم.

خواهش می کنم از سخن صریح من آن کسانی که تلاش کرده و می کنند رنجیده خاطر نشوند ، زیرا باید اذعان داشت که این اقدامات و تلاشها شایسته شان و جایگاه تاریخی این قوم صبور ، ولایتمدار و مرزداران بی ادعا ، هرگز نبوده و نیست.

سیستان و سیستانی با کار و تلاش و زحمات طاقت فرسا و عرق جبین زنده و زندگی کرده ، فرزندان سیستانی با حدیث پایمردی و دلاوری پدران و مادران خستگی ناپذیر خود رشد و نمو کرده اند.

من در هر سفر وقتی وارد محدوده سیستان می شوم ماشین را متوقف و ابتدا بر حال و روزی که بر سیستان و سیستانی می گذرد گریه می کنم ، هرگز از مسئولین سهل انگار و بی توجه به حال این مردم در دنیا و آخرت نمی گذرم ، هرچند باز هم هدایت و توجهشان را طلب می کنم.

خدایا تو را به آبروی آبرومندانت و به ولایت مداری مردم سیستان سوگند می دهم امتحاناتت را بر این مردم سهل گردان که ما بیش از این خوار نشویم و در پایان جوانان غیور سیستانی با اعتقادی راسخ به دین مبین اسلام و آموخته های دینی و انقلابی بر روی توانمندی ها و قابلیت های تک تک خود حساب کنید و بدانید شما وارثان گذشته و حال سیستان و آینده آن هستید ، هر کدام از شما دختران و پسران می توانید منشاء خیر و خدمت ، تحول و دگرگونی و خلق آثار ماندگار برای مردم سیستان و خود در دنیا و آخرت باشید ، امید دارم سیستان برای همیشه تاریخ سرپل اسلام و انقلاب در محور جنوب شرق کشور باقی مانده و چون آتشفشانی برافروخته از عشق به خاندان عصمت و طهارت تا قیام (بقیه الله الاعظم حجه ابن الحسن(عج) ) سیره فاطمه امام زمان پابرجا ، مستدام و سر افراز باشد ، آمین یا رب العالمین ..

(تا مجال و فرصتی دیگر ای عزیزان سیستانی بدرود ) ، در دنیا و آخرت با آبرو باشید . انشاء الله

 

از شما و دیگر همکارانتان در مجله الکترونیکی شهرگندمــــ , بابت این گفتگوی بی پرده و  خودمانی که اجازه دادید با شما و مردمم داشته باشم , تقدیر و تشکر میکنم , امیدواریم هر کجا هستید و خواهید بود سلامت و تندرست و شاداب باشید.

امید پودینه : بنده نیز به نمایندگی از سوی تمامی گندمـــ پرسی ها از شما به دلیل فرصتی که در اختیار ما قرار دادید تشکر میکنیم , همچنین از تمامی بازدیدکنندگان بزرگواری که با صبر و حوصله مصاحبه را مطالعه کردند , نیز سپاسگذارم و امید دارم سیستانی پر از تلاش و موفقیت و پیشرفت را در منطقه شاهد باشیم.

 

گــزارشـگر : امیـد پـودینـه

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه