گندمـــ پرس : بحث ورود آب به کشور و اینکه این اب به چه صورت مدیریت و به چه مکانی هدایت شود از دیرباز بحثی اختلافی مابین مدیران تصمیم گیر استان بوده است , عده ای معتقد به این هستند که کلیه آب ورودی به کشور از سوی رودخانه هیرمند باید به چاه نیمه ها […]

گندمـــ پرس : بحث ورود آب به کشور و اینکه این اب به چه صورت مدیریت و به چه مکانی هدایت شود از دیرباز بحثی اختلافی مابین مدیران تصمیم گیر استان بوده است , عده ای معتقد به این هستند که کلیه آب ورودی به کشور از سوی رودخانه هیرمند باید به چاه نیمه ها هدایت و ذخیره شود و عده ای دیگر که این روزها مسئولین محیط زیست نیز جزیی از آنان هستند معتقدند کل آب ورودی باید به سمت تالاب بین المللی هامون هدایت شود.

اما در عمل همواره دیده شده است که ابتدا حجم بالایی از آب در چاه نیمه ها ذخیره و پس از آن آب به سمت دریاچه هدایت شده است و عملا این مقدار آب نتوانسته خروجی مناسبی جهت احیای دریاچه هامون داشته باشد و از طرفی نیز کسانی که دغدغه ذخیره آب در مخازن چهارگانه چاه نیمه را نیز دارند بایدحق داد که بفکر آب شرب مردم سیستان و زاهدان باشند.

 

1428744482403_04

 

دراین خصوص اما محمودی مدیرکل محیط زیست استان اعتقاد دارد , کل آب ورودی باید به سمت تالاب هدایت شود و درنهایت آب شرب سیستان و زاهدان نیز از همان محل تامین گردد.

به گزارش گندمــ پرس به نقل از ایسنا به عقیده این مسئول، تالاب هامون با سیلاب احیا نمی‌شود، بلکه این سیلاب ‌ا تنها سبب تولید و رشد پوشش گیاهی در تالاب شده و در کنترل ریزگردها می‌تواند موثر باشد.

محمودی همکاری مردم برای احیاء تالاب هامون را ستودنی دانست و گفت: برخی مردم ارتباطاتی با افغانستان دارند و در احیاء تالاب به ما کمک می‌کنند.

وی اهداف محیط زیست را تامین منافع مردم دانست و اظهار کرد: هدف محیط زیست در جریان احیاء تالاب هامون جز تامین منافع مردم نیست، اگر مسئله ورود آب حل شود بهتر است این آب به تالاب هدایت شود تا اینکه به سد چاه نیمه آن را منتقل کنیم.

 

هدر رفتن 75 درصد از آب چاه نیمه‌ها در زابل

این مسئول با انتقاد از انتقال آب به سد چاه نیمه، گفت: چهار تا چاه نیمه داریم که اگر این مقدار آبی که به چاه نیمه‌ها می‌رود را به تالاب هدایت کنیم شرایط بهتری را در منطقه خواهیم داشت، همه آبی که اکنون در چاه نیمه‌ها ذخیره می‌شود آب شرب نیست.

محمودی افزود: آبی که در چاه نیمه‌ها ذخیره می‌شود تنها یک چهارم آن برای تامین آب شرب زابل و زاهدان کافی است و بقیه‌ی آنها بلااستفاده مانده و تبخیر می‌شود، ما در شرایطی هستیم که هم می‌توانیم آب شرب دو شهر را تامین کرده و در تالاب هم آب داشته باشیم.

پروفسور کردوانی، پدر علم کویرشناسی ایران گفته است: “احیاء هامون، فقط و فقط با صحبت و مذاکره با افغانستان و پرداخت حق‌آبه هامون و هیرمند ممکن است”.

 

زاهدان آب چاه نیمه را مکیده است

وی از طرفی با انتقاد از طرح انتقال آب چاه نیمه به زاهدان افزود: زاهدان آب چاه نیمه‌ی زابل را مکیده و در آینده مثل تهران که بر شهرهای دور و برش تاثیر منفی گذاشته، این شهر نیز به شهرهای دور و برش آسیب می‌رساند.

بر اساس قرارداد تقسیم آب رودخانه مرزی هیرمند مصوب 1351، افغانستان تعهد دارد که در هر شرایط آبی، سالانه 820 میلیون مترمکعب آب به ایران بدهد ولی به گفته مسئولان محلی این کشور در 16 سال اخیر به این تعهد خود عمل نکرده و تنها آب ناشی از سیلاب‌ها و آب‌های غیرقابل کنترل خود را به ایران داده است. این اقدام سبب خشک شدن تالاب هامون در طول این سال‌ها شده و حدود 100 هزار نفر از مردم محلی را بیکار کرده است

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: آب وارد شده به رودخانه هیرمند سیلاب ناشی از باران‌های اخیر در افغانستان است که معلوم نیست چند روز دیگر ادامه داشته باشد.

 

آب ورودی به هیرمند حق ابه نیست

بنا براین گزارش سعید محمودی در بخشی دیگر از سخنانش اظهار کرد: همه ساله آب در همین فصل‌ها وارد تالاب هامون می‌شود ولی امسال جریان ورود آب بهتر از سال‌های گذشته بوده و از دو قسمت در شمال تالاب هامون صابری و رودخانه هیرمند وارد تالاب شده است.

وی آب وارد شده به رودخانه هیرمند و تالاب هامون را ناشی از سیلاب بارش‌های اخیر در افغانستان دانست و افزود: ادامه دار بودن این سیلاب معلوم نیست ولی در مجموع آبی که امسال وارد کشور شده نسبت به سال گذشته بیشتر است.

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه