گندمـــ پرس : هــر سـاله جمع کثیری از فرزندانمان که سرمایه های اصلی سرزمین آباء و اجدادیمان سیستان بزرگ هستند به امید تحصیل در رشته ی پر طرفدار بهیاری حدود پانصد کیلومتر را با اتوبوس و یا اتومبیل های سواری در تاریخ هایی معین می پیمایند تا در دیاری به نام ایرانشهر که با داشتن […]

گندمـــ پرس : هــر سـاله جمع کثیری از فرزندانمان که سرمایه های اصلی سرزمین آباء و اجدادیمان سیستان بزرگ هستند به امید تحصیل در رشته ی پر طرفدار بهیاری حدود پانصد کیلومتر را با اتوبوس و یا اتومبیل های سواری در تاریخ هایی معین می پیمایند تا در دیاری به نام ایرانشهر که با داشتن فقط و فقط یک دانشکده ی علوم پزشکی و دو  شبکه ی بهداشتی و درمانی دارای دو هنرستان بهیاری دخترانه و پسرانه است به تحصـیل در این رشته بپردازند.

 

عزیزان ما با تحمل رنج سفر و استهلاک جاده و بنزین و خطرات جاده ای و… یکبار برای ثبت نام ، یکبار برای امتحان و بار سوم برای مصاحبه این مسیر پانصد کیلومتری را می پیمایند و در پایان گاها با بی مهری میزبان روبرو شده و گاهی نیز به واسطه ی هوش سرشارشان ( در سال  1393 از 60نفر پذیرفته ی نهایی بیش از دو سوم پذیرفته شدگان سیستانی بودند) .

 

دبیرستان-بهیاری

 

نبود خوابگاه و خوراک و امنیت در غربت ، فرزندان سیستان را برآن داشت تا در بهمن ماه 1393 درخواستی دال بر راه اندازی این هنرستانها در سیستان بزرگ را تقدیم رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل ، فرماندار محترم و نمایندگان مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی نمایند.

 

سیستانی که قدمتی به بلندای تاریخ ایران دارد؛ سیستانی که پنج شهرستان و دو شهر و بیش از هشتصد روستا دارد؛ سیستانی که دانشگاه علوم پزشکی مستقل از زاهدان دارد؛ سیستانی که چندین و چند دانشکده دارد؛ سیستانی که پزشک تربیت می کند؛ سیستانی که داروساز تربیت می کند؛ سیستانی که سالهاست پرستار تربیت می کند ؛ سیستانی که متخصص زنان و زایمان تربیت می کند و …….

 

اما اینک  سیستان را چه شده است که دانشگاه علوم پزشکی عریض و طویلش که در کشور نام آور و نام آشناست از راه اندازی دو هنرستان بهیاری دخترانه و پسرانه ناتوان شده است؟

 

سیستان را چه شده است که از تربیت بهیار که نیاز واقعی اوست ناتوان شده است؟

 

اگــر دغدغه ی مسئولین اشتغال بهیاران تربیت شده است باید گفت ایرانشهر این همه بهیاری را که سالهاست تربیت می کند کجا مشغول به کار می کند ؟ آنها را علاوه بر استخـدام در شبکه های بهداشت و درمان خـود به  بیمارستان های سطح کشور و استان، بیمارستانهای ارتش ، نیروی انتظامی ، سپاه و تامین اجتماعی و…. تزریـق می کـند.

 

در آزمون استخدامی امسال دانشگاه علوم پزشکی زابل که آگهی آن در آرشیو سایت  موجود است 2 پزشک نیاز داشتیم؛هرساله حدود 30 پزشک در زابل و حدود 10 پزشک از دیگر دانشگاه های علوم پزشکی کشور به زابل تزریق می کنیم و دغدغه ی اشتغال آنها را نداریم !!!

 

امسـال 40 نفر بهیـار نیاز داشتیم و دلیل عـدم تربیت بهیار این پست را بر خلاف تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور با کـاردانی های غیر مرتبط پر کردیم.و جالب اینجاست که وزیـر محترم بهداشت می گـوید در کشور ده هـزار بهیار نیاز داریـم.

 

درحالی که مسئولین دانشگاه علوم پزشـکی زابل و آموزش و پرورش وعده امروز و فـردا درخصوص برگزاری آزمون ورودی دبیرستان بهیاری زابل را دادند , آزمون ورودی دبیرستان بهیاری ایرانشهر با شـرکت بیش از ۱۶۰۰ نفر داوطـلب برگـزار گردید و طبق اعلام این دانشگاه پس از تصحیح اوراق , ۶۰ نفر در این دبیرستانها پذیرفته شدند.

 

دانشگاه علوم پزشکی زابل  و آمـوزش و پـرورش چه دغدغه ای دارنـد؟؟ که با توجه به این تعداد کمبود بهیار رغبتی به راه انــدازی هنرستانهای بهیاری و تربیت بهیار در زابل با این همه داوطلب و جویای شغل بهیاری از خود نشان نمی دهـند؟

 

اگر دغـدغه ی هزینه ی چرخاندن این مدارس است ایرانشهر با هزینه ی ثبت نام دانش آموزان و داوطلبان بهیاری مدارسش را اداره می کند و مدارس دیارم سیستان در اوج تحریم کشور با هزینه های بسیار اندک (یکی دو میلیون و کمتر)  مدارس را اداره کرده اند و نتایجی قابل توجه و رتبه های زیر صد در کنکور سراسری داشته اند.

 

 

متاسفانه به روشنی هم بیان نمی شود که مشکل و گـــره کار کجاست تا از طریق مقامات بالاتر این مساله پیگیری و حل شود ؛ از مسئولین امر , فـرماندار محترم و امــام جمعه شهر زابل خواستار رسیدگـــی به این مساله هستیم .

 

 

علیرضـا بـارانـی ـ سـردبیر

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه