شهرگندمـــــ : دوم فوریه مصادف با 13 بهمن روز جهانی تالابها میباشد , این نامگذاری در سال 1971 از سوی کنوانسیون رامسر صورت گرفته است , یعنی حدود چهل و چهار سال قبل , برای اولین بار در دنیا در رامسر ایران , هجده تن از سران کشورهای جهان , جمع و اولین معاهده زیست […]

شهرگندمـــــ : دوم فوریه مصادف با 13 بهمن روز جهانی تالابها میباشد , این نامگذاری در سال 1971 از سوی کنوانسیون رامسر صورت گرفته است , یعنی حدود چهل و چهار سال قبل , برای اولین بار در دنیا در رامسر ایران , هجده تن از سران کشورهای جهان , جمع و اولین معاهده زیست محیطی حوزه تالابها را امضاء کرده اند.

 دکتر-کیخا

 دکتر احمد علی کیخا معاون سازمان محیط زیست کشور در گفتگو با شهرگندمـــ ضمن اعلام این مطلب گفت : بحث اصلی ما در این روز  حفظ تالابها و بهره برداری خردمندانه از تالابها می باشد.

درهر سال برای این مراسم , شعاری انتخاب میشود , که شعار امسال تالابها برای آینده ما , به ما بپیوندید ؛ تمرکز اصلی برنامه امسال بر روی قشر نوجوان و جوان دنیا , به جهت بالا بردن آگاهی آنها در خصوص تالابها می باشد.

کیخا ضمن بیان اهمیت تالاب هامون در نزد دولتمردان و مسئولین سازمان محیط زیست گفت : این روز درتمام دنیا ازجمله ایران گرامی داشته می شود و مراسماتی نیز درکنار تمامی تالابها برگزار میگردد , ولی مراسم اصلی در کنار یکی از مهمترین تالابها برگزار میشود که برای امسال تالاب هامون در نظر گرفته شده و ان شالله در روز 13 بهمن این مراسم با حضور خانم دکتر ابتکار و دکتر گری لویس نماینده سازمان ملل درکشور و جمعی دیگر از مدیران کشوری در زابل برگزار خواهد شد.

هدف اصلی سازمان محیط زیست از برگزاری این مراسم در کنار هامون چیست ؟

هدف اصلی ما دراین همایش تاکید براین ضرورت و ظرفیت سازی بین المللی جهت مشارکت سازمانهای بین المللی جهت احیاء هامون و برنامه های مشترک میباشد.

بحث اصلی ما درخصوص حفظ  و ضرورت تالاب بین المللی هامون میباشد , این تالاب که یکی از بزرگترین تالابهای ایران و جهان می باشد , علاوه بر زیستگاه زیست محیطی , بخشی از تاریخ و تمدن ایرانی اسلامی ما نیز به حساب می آید , در تمام دوره ها و در تمامی ادیان از هامون به نیکی و تقدس یاد شده است.

خشکسالیها برهامون و زندگی حاشیه نشینان هامون تاثیر بسزایی داشته و معیشت مردم را ازبین برده است , دراین روز و دراین مراسم این مسائل باید آنطوری که هست به اطلاع حاضرین برسد.

حضور گری لوئیس نماینده سازمان ملل را دراین همایش چگونه ارزیابی می فرمائید ؟

با توجه به اینکه احیاء و حل مساله هامون نیازمند همکاریهای بین المللی میباشد , بنابراین از گری لوییس نماینده مقیم سازمان ملل درکشور نیز دعوت شده و ایشان نیز دراین مراسم حضور خواهند داشت.

ما در یحث هامون و مسائل زیست محیطی مرز نمی شناسیم و مرز کارکردی ندارد و حوزه آبریز هامون که در دو کشور ایران و افغانستان میباشد برای ما مهم است.

اعتقاد داریم که به کمک سازمان های بین المللی  و با استفاده از مشترکات مردمی برنامه ای در دو سوی مرز تدوین و برای حفظ تالاب تلاش نماییم.

به این مساله بصورت چانه زنی نگاه نمی کنیم , چون این مساله در کنوانسیون رامسر ثبت شده و متعلق به جامعه جهانی میباشد , پس بخاطر مردم جهان این تالاب باید حفظ شود تا مردم در دو سوی مرز از آن بهره مند شوند.

بنده در سفری که به کره جنوبی داشتم با یکی از مسئولین بلند پایه محیط زیست افغانستان دیدار و گفتگویی داشتم , در آن دیدار و جلسه نیز بیان شد که مرز نباید دراین مساله مفهمومی داشته باشدو همه باید در راستای احیاء کامل هامون تلاش کنند.

علاوه بر برگزاری همایش روز جهانی تالابها , دیگر برنامه های سفر دکتر ابتکار به سیستان چیست ؟

همزمان با روز جهانی تالابها کارگروه احیاء تالاب هامون نیز با حضور خانم دکتر ابتکار تشکیل خواهد شد و هریک از دستگاه ها گزارش کار خواهند داد.

انتظار شما از مردم دراین سفر چیست ؟

بطور کلی برگزاری مراسم روز جهانی تالابها برعهده مردم و سازمانهای مردم  نهاد محیط زیست میباشد , اگر چه در سیستان سازمان محیط زیستی زیادی نداریم اما این مهم برعهده مردم و فعالین این حوزه میباشد که به بهترین شکل برگزار شود.

بنده نه بعنوان معاون سازمان محیط زیست , بلکه بعنوان فرزند سیستان و همشهری از برخورد فرهنگ مدارانه و بسیار خوب مردم در سفر قبلی خانم دکتر ابتکار تشکر میکنم , که این برخورد بسیار ایشان را تحت تاثیر قرار داد و در تمامی جلسات و محافل از هامون و مهمان نوازی هامونیان سخن میگویند و مشکلات آنها را حتی در جلسات هیات دولت و  حتی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بارها مطرح کرده اند.

حال نیز همان انتظار از مردم است که به بهترین شکل ممکن از ایشان و هیات همراه استقبال نمایند.

حضور قبلی گری لویس در سیستان و نوع برخورد مردم باایشان نیز بسیار موثر بوده به طوری که وی در چندین جلسه از آن سفر خاطراتی تعریف و از شرایط مردمان هامون بسیار ناراحت هستند.

به هر حال دولت کارش را شروع کرده و توجهی خاص به هامون دارد و بصورت  ویژه پیگیر مسائل هامون است , حال  میطلبد که مردم این جریان را همراهی کنندو با حضور پرشور خودشان آن را مطالبه کنند و در روز مراسم هرکس فرصت یافت مشکلات را بیان کند به بهترین شکل این کار را انجام دهد, دراین روز بیشترین انتظار از جوانان میباشد , زیرا تاکید خانم دکتر ابتکار نیز برحضور و مشارکت نوجوانان و جوانان میباشد.

در پایان ضمن تشکر از شما از همه همشهریان سیستانی جهت حضور در مراسم  استقبال و شرکت در همایش بزرگداشت روز جهانی تالابها دعوت می کنم , بدون شک حضور شما دراین مراسمات عزم دولت را در پیگیری احیاء تالاب هامون بیشتر خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه