تاریخ : دوشنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۲ Monday, 29 May , 2023

دکتر کیخا : در روز جهانی تالابها , مردم سیستان به بهترین شکل از مهمانان همایش استقبال نمایند

 • کد خبر : 19973
 • ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ - ۲۱:۰۹
دکتر کیخا : در روز جهانی تالابها , مردم سیستان به بهترین شکل از مهمانان همایش استقبال نمایند

شهرگندمـــــ : دوم فوریه مصادف با 13 بهمن روز جهانی تالابها میباشد , این نامگذاری در سال 1971 از سوی کنوانسیون رامسر صورت گرفته است , یعنی حدود چهل و چهار سال قبل , برای اولین بار در دنیا در رامسر ایران , هجده تن از سران کشورهای جهان , جمع و اولین معاهده زیست […]

شهرگندمـــــ : دوم فوریه مصادف با 13 بهمن روز جهانی تالابها میباشد , این نامگذاری در سال 1971 از سوی کنوانسیون رامسر صورت گرفته است , یعنی حدود چهل و چهار سال قبل , برای اولین بار در دنیا در رامسر ایران , هجده تن از سران کشورهای جهان , جمع و اولین معاهده زیست محیطی حوزه تالابها را امضاء کرده اند.

 دکتر-کیخا

 دکتر احمد علی کیخا معاون سازمان محیط زیست کشور در گفتگو با شهرگندمـــ ضمن اعلام این مطلب گفت : بحث اصلی ما در این روز  حفظ تالابها و بهره برداری خردمندانه از تالابها می باشد.

درهر سال برای این مراسم , شعاری انتخاب میشود , که شعار امسال تالابها برای آینده ما , به ما بپیوندید ؛ تمرکز اصلی برنامه امسال بر روی قشر نوجوان و جوان دنیا , به جهت بالا بردن آگاهی آنها در خصوص تالابها می باشد.

کیخا ضمن بیان اهمیت تالاب هامون در نزد دولتمردان و مسئولین سازمان محیط زیست گفت : این روز درتمام دنیا ازجمله ایران گرامی داشته می شود و مراسماتی نیز درکنار تمامی تالابها برگزار میگردد , ولی مراسم اصلی در کنار یکی از مهمترین تالابها برگزار میشود که برای امسال تالاب هامون در نظر گرفته شده و ان شالله در روز 13 بهمن این مراسم با حضور خانم دکتر ابتکار و دکتر گری لویس نماینده سازمان ملل درکشور و جمعی دیگر از مدیران کشوری در زابل برگزار خواهد شد.

هدف اصلی سازمان محیط زیست از برگزاری این مراسم در کنار هامون چیست ؟

هدف اصلی ما دراین همایش تاکید براین ضرورت و ظرفیت سازی بین المللی جهت مشارکت سازمانهای بین المللی جهت احیاء هامون و برنامه های مشترک میباشد.

بحث اصلی ما درخصوص حفظ  و ضرورت تالاب بین المللی هامون میباشد , این تالاب که یکی از بزرگترین تالابهای ایران و جهان می باشد , علاوه بر زیستگاه زیست محیطی , بخشی از تاریخ و تمدن ایرانی اسلامی ما نیز به حساب می آید , در تمام دوره ها و در تمامی ادیان از هامون به نیکی و تقدس یاد شده است.

خشکسالیها برهامون و زندگی حاشیه نشینان هامون تاثیر بسزایی داشته و معیشت مردم را ازبین برده است , دراین روز و دراین مراسم این مسائل باید آنطوری که هست به اطلاع حاضرین برسد.

حضور گری لوئیس نماینده سازمان ملل را دراین همایش چگونه ارزیابی می فرمائید ؟

با توجه به اینکه احیاء و حل مساله هامون نیازمند همکاریهای بین المللی میباشد , بنابراین از گری لوییس نماینده مقیم سازمان ملل درکشور نیز دعوت شده و ایشان نیز دراین مراسم حضور خواهند داشت.

ما در یحث هامون و مسائل زیست محیطی مرز نمی شناسیم و مرز کارکردی ندارد و حوزه آبریز هامون که در دو کشور ایران و افغانستان میباشد برای ما مهم است.

اعتقاد داریم که به کمک سازمان های بین المللی  و با استفاده از مشترکات مردمی برنامه ای در دو سوی مرز تدوین و برای حفظ تالاب تلاش نماییم.

به این مساله بصورت چانه زنی نگاه نمی کنیم , چون این مساله در کنوانسیون رامسر ثبت شده و متعلق به جامعه جهانی میباشد , پس بخاطر مردم جهان این تالاب باید حفظ شود تا مردم در دو سوی مرز از آن بهره مند شوند.

بنده در سفری که به کره جنوبی داشتم با یکی از مسئولین بلند پایه محیط زیست افغانستان دیدار و گفتگویی داشتم , در آن دیدار و جلسه نیز بیان شد که مرز نباید دراین مساله مفهمومی داشته باشدو همه باید در راستای احیاء کامل هامون تلاش کنند.

علاوه بر برگزاری همایش روز جهانی تالابها , دیگر برنامه های سفر دکتر ابتکار به سیستان چیست ؟

همزمان با روز جهانی تالابها کارگروه احیاء تالاب هامون نیز با حضور خانم دکتر ابتکار تشکیل خواهد شد و هریک از دستگاه ها گزارش کار خواهند داد.

انتظار شما از مردم دراین سفر چیست ؟

بطور کلی برگزاری مراسم روز جهانی تالابها برعهده مردم و سازمانهای مردم  نهاد محیط زیست میباشد , اگر چه در سیستان سازمان محیط زیستی زیادی نداریم اما این مهم برعهده مردم و فعالین این حوزه میباشد که به بهترین شکل برگزار شود.

بنده نه بعنوان معاون سازمان محیط زیست , بلکه بعنوان فرزند سیستان و همشهری از برخورد فرهنگ مدارانه و بسیار خوب مردم در سفر قبلی خانم دکتر ابتکار تشکر میکنم , که این برخورد بسیار ایشان را تحت تاثیر قرار داد و در تمامی جلسات و محافل از هامون و مهمان نوازی هامونیان سخن میگویند و مشکلات آنها را حتی در جلسات هیات دولت و  حتی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بارها مطرح کرده اند.

حال نیز همان انتظار از مردم است که به بهترین شکل ممکن از ایشان و هیات همراه استقبال نمایند.

حضور قبلی گری لویس در سیستان و نوع برخورد مردم باایشان نیز بسیار موثر بوده به طوری که وی در چندین جلسه از آن سفر خاطراتی تعریف و از شرایط مردمان هامون بسیار ناراحت هستند.

به هر حال دولت کارش را شروع کرده و توجهی خاص به هامون دارد و بصورت  ویژه پیگیر مسائل هامون است , حال  میطلبد که مردم این جریان را همراهی کنندو با حضور پرشور خودشان آن را مطالبه کنند و در روز مراسم هرکس فرصت یافت مشکلات را بیان کند به بهترین شکل این کار را انجام دهد, دراین روز بیشترین انتظار از جوانان میباشد , زیرا تاکید خانم دکتر ابتکار نیز برحضور و مشارکت نوجوانان و جوانان میباشد.

در پایان ضمن تشکر از شما از همه همشهریان سیستانی جهت حضور در مراسم  استقبال و شرکت در همایش بزرگداشت روز جهانی تالابها دعوت می کنم , بدون شک حضور شما دراین مراسمات عزم دولت را در پیگیری احیاء تالاب هامون بیشتر خواهد کرد.

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=19973

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 26در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲۶
 1. خانم ابتکار به دعوت کتبی و رسمی دکترسیدباقرحسینی نماینده سیستان می ایند و ایشان هماهنگی های لازم رو با مسوولین زابل داشته اند برای مراسم استقبال تشکر از نمایندگان سیستان و امام جمعه فرماندار و رسانه های خبری سیستان

  • سلام
   احسنت به آقای دکتر شما !! هر چی به آخر دوره نزدیک میشیم فعالیت ها و دعوت نامه های رسمی هم بیشتر میشه

   • توچرامی سوزی ونگرانی

    • هه هه هه دوره بعد میبینمت ایلیا خان

     • مهدی عزیزباهات هم عقیده ام ایول

     • روز جهانی تالاب های
      خنده داره بخدا
      روی شنهای روان تالاب هامون برگزارش میکنی؟؟؟!!!
      دوساله معاون ابتکاری چیکار کردی؟؟؟!!!!!
      چهار سال……………..
      کلی…………………….
      مرد سیستان به دولت …. رای دادن ولی دستشون رو تو حنا گذاشت
      … امتحانت رو قبلا پس دادی
      من موندم تا به کی..
      طرفدارهای دولت در سیستان جایگاه ندارند
      مارو به مرگ گرفتن که به درد راضی بشیم
      استاندار از اون سر دنیا آوردن تو این استان
      من خجالت میکشم با این وضعیت سیستان شما براش کف و هورا میکشید
      خجالت بکشید
      واقعا شرم آوره این سایت مسخره شما
      مردم رو چی فرض کردی یونس دهمرده؟؟؟!!
      سایت زدی که جفنگیات تحویل ملت بدی؟؟؟!!
      هنوز نمیفهمی که استاندار باید برای این منطقه باید کاری کنه
      اگر رهبری نبود اون 500 میلیون دلارم باید تو خواب میدیدیم
      البته اگر جناب هاشمی بذاره برای زابل خرج بشه
      تمام کارخونه های داره میره تو بلوچستان زابل نابود شده

      همه میدونن تفکرت چیه
      خدا تو و باند ….. رو نیست و نابود کنه
      که با سیاست بازی زابل رو به گند کشیدید

  • سیستان عزیزامیدوارم چیزی گیرت اومده باشه(ازناحیه سیدباقر) که بعداز اومدن هر خبر چه ربط داشته باشه چه نداشته باشه به ایشون شما اولین نفر میپری وسط تو رو خدا بس کن اینجا جای تبلیغ نیست

  • دوست عزیزاحیاناجنابعالی مدیربرنامه های سیدباقرکه نیستی؟؟؟

  • باز یک نفر با 10 تا اسم میاد از سید باقر تشکر میکنه و تبلیغ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!بس کن تابلو

  • این چه منم منمی هست هر کس میخواد بگه من این کار رو کردم متاسفانه هیچکس خدا و خلق بدبخت زابلی به چشش نمیاد

 2. از جناب دکتر کیخا فرزند دانشمند سیستان که کمر خدمت به آبادانی دیارشان بسته اند، شرایط سخت پیش رو باعث نشده از ادای دین به سرزمینشان غافل شوند و بدون خودنمایی و قهرمان جلوه دادن خود و اندیشه شان فقط و فقط به سیستان می اندیشند و ارادتشان به دیگران بر اساس ارادت دیگران به هامون است،سپاسگزاریم.
  حضورخانم دکتر ابتکار در تالاب هامون از بین سیزده استان برگزار کننده ی همایش تالاب چیزی فراتر از نامه ی نمایندگان را می طلبد، شک ندارم شک نداشته باشید

 3. بحث سیاسی را تعطیل کنید اقایان تلاش همه ما برای سیستان .

 4. درود بر جناب دکتر کیخا عزیز
  دوست عزیز زحمات بی شائبه دکتر کیخا بر هیچکس پوشیده نیست .
  چرا تا یک مقام کشوری به شهرمان میاید بر سر آمدنشان دعوا راه می اندازند.تو رو خدا منم منم ها را رها کنید و بفکر منطقه باشید.
  همه می دانیم دکتر کیخا فقط بفکر منطقه بوده و منافع همه ی مردم مدنظر ایشان می باشد نه…….

 5. بنده خدا مراسم روز جهانی تالابهاست و سازمان محیط زیست و در راس آن خانم دکتر ابتکار به عنوان متولی این برنامه جهانی هستش .
  چه ربطی به نمایندگان داره که …………… انگار با دسته کور ها طرفید . لازم تقدیر و تشکر مردم از نمایندگان را در مراسم آقای ابوترابی یادت بیارم .

 6. 0سیستانی عزیز بس کن که چه کسی دعوت کرده یانکرده همت کن که وقت وزمان محدود است حال که خداوند لطفی کرده ویکی ازفرزندان مان دراین کشور مسیولیتی دارد ماداریم تیشه به ریشه می زنیم برادر تورا به خدا قسم دیگر این مردم تحمل ندارند

 7. جناب سیستان حالا به قول شما سید باقر دعوت نامه زده کار شاخی نکرده درسفر قبل خانم ابتکار قول داد که امسال همایش در سیستان برگزار شود.سید باقرهم شاید بر اساس شنیده ها دعوت نامه زده باشه که من یکی شک دارم….

 8. باتشکر از جناب آقای دکتر کیخا .شکی درآن نیست که به خاطر پیگیری ها و احترامی که خانم دکتر ابتکار برای ایشان قایل هستند این امر صورت گرفته است.

 9. هرچه به زمان انتخابات نزدیکتر شویم این دعوت ها زیادتر میشد. مردم ولی نعمت مسولینند. خانم ابتکار غیر از اینکه هزینه ای را بر دوش مردم زابل میگذارد چکار میکند؟. رئیس جمهور آمد معاونش و غیر آمدند نتیجه؟ میشود مردم زابل پول یارانه خود را کرایه ماشین برای استقبال از خانم ابتکار دهند؟ آیا بازدیدهای فنی به باری کلاه مردم نیاز دارد؟ آآقای کیخا دوره قبل هم هر هفته وزیران را در زابل چغل میداد نتیجه؟ آقای دهمرده از خانم ابتکار بپرسید که از سفر قبلی تا حالا نتیجه فعالیت های خود را در کفه ترازو بگذارد تا بعد مردم تشکر کنند.آقای عملکرد محیط زیست نیاز به تشویق دارد یا بازخواست؟

 10. سلام.
  این همایش چرا تو این سالهای مسؤلیت نخبگان بومی دست اندر کار مستقر در مرکز, در تالاب خشکیده هامون برگزار نشد؟ و حالا درست در دوران نزدیک به انتخابات تلاشهای فرزندان نخبه سیستان رونق میگیره.
  بگذریم,خدا شاهده قصد بدی ندارم و از صمیم قلبم آرزو میکنم خدا به نیات خیرشان درقبال سیستان برکت بده . ولی قبول کنید دیگه اینقدر از این جور مسائل سیستان و سیستانی آسیب دیده که حالا باورش حداقل برای من یکی آسون نیست.
  فقط میتونم بگم :ایکاش قلبها هم چهره داشتند.

 11. دردو وخسته نباشید خدمت نخبه عزیزسیستانی که پیش خانم ابتکار اینقدر آبرو واحترام داره که ازمیان این همه تالاب امسال به همت ایشون همایش تالاب ها در سیستان برگزار شددکتر کیخا خداقوت

 12. دکترکیخاتشکرتشکر زبان گویای سیستان خداقوت

 13. سلام
  خدارو شاکریم که سیستان سرشار از نخبگان و فرهیختگان بیشماری هست . همشهریان عزیز ما باید به وجود این نخبگان خود افتخارکنیم چرا همیشه ودر همه ادوار مختلف چشم دیدن رشد وترقی همشهریان خود را نداریم چرا تیشه به ریشه همدیگر می زنیم چراتلاش می کنیم نیروهای شایسته وکاردان شهرمون را تخریب کنیم چراهمیشه ودر همه حال دنبال بهانه گیری ومچ گیری از همدیگر هستیم چرا کسانی که در راه عمران وابادانی سیستان تلاش دارندرانادیده گرفته وبازار تهمت و افتراء برپا می کنیم چراهمه منتظر معحزه نشسته ایم چرابجای تخریب وتهمت وبهانه جوئی علیه همدیگر باهم متحد نمی شویم چرا همدل و همصدادرکنار هم نیستیم چرا برایمان مرغ همسایه غاز هست چرا استعدادونعمتهای خدادادی که در اختیارداریم راباور نداریم چرادرصدد به زیرکشیدن نخبگان واز تخریب وبدنامی آنان اظهار خوشحالی می کنیم و صدها چرا دیگر که نتیجه این عملکرد ما همین هست که الان شاهد آن هستیم همشهریان نخبگان مسئولین بیایم در کنار هم نه در مقابل یکدیگر یکصدا ومتحد یک ملت واحد سیستانی باشیم وبجای تخریب باتلاش منسجم و همت یکدیگر سیستانی بسازیم که همانطور که سالهای دور شهره خاص وعام بود آباد وسرزنده وسرفراز باشد .

 14. باسلام خدمت دکتر کیخای عزیز تشکرمیکنیم ازاین همه تلاش شما درجهت احیای تالاب خشکیده هامون ای کاش بقیه هم بفکر سیستان ومشکلات این منطقه باشند ارزوی موفقیت برای این مرددلسوز

 15. ای کاش همه ی کسانی که دست اندر کارند مثل دکتر عزیز بفکر این منطقه باشند تشکر می کنیم ازاین همه تلاش دکترکیخای عزیز

 16. درود بر دکتر کیخا