شهرگندمـــ : اهالی روستای سیادک از توابع شهرستان هیرمند با ارسال رنجنامه ای به شهرگندمــ خواستار حل مشکلات خود از سوی مسئولین مربوطه شده اند . آنچه دراین رنجنامه و تصاویر پیوستی به خوبی قابل مشاهده است اینکه وضعیت این روستا , بخصوص در بحث محاصره شنهای روان در وضعیت بسیار نامطلوبی بسر میبرد و […]

شهرگندمـــ : اهالی روستای سیادک از توابع شهرستان هیرمند با ارسال رنجنامه ای به شهرگندمــ خواستار حل مشکلات خود از سوی مسئولین مربوطه شده اند .

آنچه دراین رنجنامه و تصاویر پیوستی به خوبی قابل مشاهده است اینکه وضعیت این روستا , بخصوص در بحث محاصره شنهای روان در وضعیت بسیار نامطلوبی بسر میبرد و انتظار رفع این معضل از سوی مردم صبور روستایی انتظاری جهت بهره مندی از اولین امکانات اولیه زندگیست که امیدواریم مورد توجه قرارگیرد.

 

متن نامه ارسالی بدین شرح میباشد :

با سلام و عرض ادب.

امیدوارم یاداشت مردم مظلوم زوستای سیادک بدون هر گونه دستکاری و سانسور منتشر شود .
اگر جناب اقای پیری فرماندار محترم شهرستان هیرمند مجوز حضور برنامه سرزده را دادند تقاضا داریم بهمراه نماینده فرماندار محترم و سایر مدیران محترم اولین سرزده شهرستان هیرمند را به بررسی مسائل و مشکلات مردم زجر کشیده روستای سیادک از توابع بخش مرکزی اختصاص دهید و از وضعیت مردم این روستای قدیمی که افتخارات زیادی رو در کارنامه دارند گزارشی تهیه کنید (دادن چند شهید و جانباز و ازاده و تحصیلکرده های فراوان )

 

IMG-20141221-WA0035

 

شاید بوسیله رسانه مردمی  شهرگندمــــ  روستای سیادک بار دیگر شناسانده و مسئولین محترم متوجه اوج بدبختی و فلاکت مردم شوند , و جهت برون رفت از مشکلات پیش روی چاره اندیشی نمایند.

ماسه بادیهای انباشته شده در قسمت شمال روستا که بیش از ۱۸ سال قدمت دارد بشدت مردم را رنج میدهد و باعث مرگ و بیماری خیلی از ساکنین گردیده است , دستگاههای اداره راه و ترابری شهرستان هیرمند نیز در ایام طوفان با جابجایی غیر اصولی ماسه ها جهت بازگشایی محور اصلی بسمت شهر دوست محمد عملا باعث هدایت ماسه بادیها به سمت منازل مسکونی گردیده است و علت اصلی تغییر جهت حرکت ماسه بادیها بسمت منازل مسکونی ادوات اداره راه هیرمند میباشد.

 

IMG-20141221-WA0030

 

کسی بفکر جمع اوری ماسه های انباشته داخل کوچه های روستا نیست و حتی تنخواهی به دهیاری جهت جمع اوری ماسه بادیها  پرداخت نمیشود.

با توجه به مکاتبات متعدد با اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی زابل که در شهرستان هیرمند هم شعبه ندارد و باید از طریق زابل پیگیری شود هیچ برنامه ای برای اجرای طرح هادی روستا و بهسازی معایر وجود ندارد, ضمن اینکه سالها قبل تهیه طرح هادی انجام شده و سالهاست قول اجرای طرح توسط مدیران بنیاد مسکن داده شده است اما متاسفانه هیچ امیدی وجود ندارد و کسی هم از نهادهای شهرستان هیرمند بعنوان ناظر پیگیر قضییه نیست .

 

IMG-20141221-WA0047

 

IMG-20141221-WA0044

 

درمانگاه و مرکز بهداشتی درمانی روستای سیادک و توابع بصورت کج دار و مریض اداره و خدمات ناقص ارائه میدهد و غرق در ماسه بادی میباشد.

 

IMG-20141221-WA0029

 

وضعیت تلفن ثابت و موبایل که اصلا حال و روز خوشی ندارد . سالهاست اداره راه هیرمند محور داخلی روستا منتهی به مجتمع مدارس رو فقط شن ریزی نموده ولی با توجه به اینکه اعتبارات آن برای آسفالت هم لحاظ شده بود اما متاسفانه این کار هم با توجه به گذشت چندین سال انجام نشده است , ضمن اینکه جناب شفیعی ریاست محترم اداره راه هیرمند همچنان قول میدهند که بزودی انجام خواهد شد , اما متاسفانه از این قولها هم سالها میگذرد و هیچ امیدی نیست .وضعیت نهرهای آب زمینهای زراعی روستا بسیار ناراحت کننده میباشد , خیلی از نهرها با انباشت ماسه بادیها و عدم لایروبی به کلی از بین رفته و سالهای سال هست که نه مسئولین کمکی میکنند و نه مردم توانی برای جابجایی هزاران تن ماسه بادی را دارند و عملا کشاورزی در این روستا که مرکز و یکی از قطبهای کشاورزی حوزه سیستان بوده بطور کامل تعطیل شده است .

شرکت نفت روستای سیادک که سالها قدمت داشته چند سال هست بدلیل بی توجهی ها یا مسائلی که ما از آن بیخبریم کلا تعطیل و سهمیه نفت اهالی روستا یک در میان از طریق شرکت نفت روستای خمر بسیار دیرهنگام و به سختی و با انتظار فراوان بدست مردم میرسد و جایگاه روستا که از جایگاهای قدیمی با داشتن ذخیره سوخت بالا میباشد به امان خدا رها شده است.

 

IMG-20141221-WA0040

 

دبیرستان دخترانه روستا که سالهاست از تاسیس آن میگذرد و دانش اموزان روستای سیادک و توابع در آن مشغول به تحصیل بودند اما به یکباره تعطیل دو سال هست که دانش اموزان به شهر دوست محمد جهت ادامه تحصیل باید مراجعه کنند.

تاسیس ساختمان دهیاری بدلیل کارشکنی ها که در مرحله کلنگ زنی بود در حضور مسئولین محترم شهرستان هیرمند چندسال قبل جلوی کلنگ زنی آن گرفته شد و تا کنون هیچ اراده و برنامه ای جهت اجرای طرح صورت صورت نگرفته است . و صدها مشکل ریز و درشت دیگر که از حوصله این یادداشت خارج میباشد …!!!

انشالله با همت مسئولین محترم شهرستان هیرمند علی الخصوص فرماندار کوشا و مردمی شهرستان هیرمند که شناخت خوبی از روستای سیادک دارند و با انتشار گزارشی در از مشاهدات در حضور مسئولین گرامی شاید شاهد رونق و توسعه و بازگشت مجددمهاجرین به خانه و کاشانه خود باشیم . انشالله

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه