شهرگندمـــ :از چند سال قبل ایجاد دیوار مرزی در منطقه سیستان در دستور کار دولت قرار گرفت , این دیوار در وهله اول و پس از خشک شدن دریاچه هامون و رودخانه هیرمند که مرز رسمی دو کشور بود با هدف بالا بردن ضریب امنیت شرق کشور احداث شد, احداث این دیوار هزاران شغل کاذبی […]

شهرگندمـــ :از چند سال قبل ایجاد دیوار مرزی در منطقه سیستان در دستور کار دولت قرار گرفت , این دیوار در وهله اول و پس از خشک شدن دریاچه هامون و رودخانه هیرمند که مرز رسمی دو کشور بود با هدف بالا بردن ضریب امنیت شرق کشور احداث شد, احداث این دیوار هزاران شغل کاذبی که ناشی از وجود مرز در سیستان ایحاد شده بود را از بین برد و عملا دهها هزار نفر را بیکار کرد , مردمی که با خشکسالی پیامدهایش دست و پنجه نرم میکنند حال با بسته شدن مرز دسترسی خود جهت تبادل کالا با آنسوی مرز را نیز از دست داده اند.

اما گاه و بیگاه خبرهای خاصی از مرز منتشر میشود که مسدود بودن و دیوار مرزی را زیر سوال میبرد.

 

1352879489427917_large

50 درصد مواد مخدر تولیدی افغانستان از مرز نیمروز وارد ایران می شود

به گزارش شهرگندمــــ فرمانده پلیس ولایت نیمروز افغانستان در مصاحبه با فارس خبر بسیار تاسف برانگیز , نگران کننده و تامل برانگیزی را اعلام کرده است که 50 درصد مواد مخدر کشور افغانستان از طریق مرز این ولایت به ایران قاچاق میشود!!!!!!!

به نقشه ولایت نیمروز و مرز مشترکی که با کشور ما دارد توجه کنیم , بخوبی قابل مشاهده است که این ولایت از شمال سیستان تا قسمتهای جنوبی سیستان را در برمیگیرد , درست مکانی که درحال حاضر دیوار مرزی در آن ساخته شده است .

 

ولایت_نیمروز

 

 

مرز تنها برای افراد عادی مسدود است ؟

حال سوال این است که مرزی که دیوار دارد و مسدود است , این حجم مبادلات مواد مخدر چگونه از آن انجام میگرید؟؟

این مساله بسیار جای تامل و نگرانی دارد که به واقع چگونه این مهم رخ میدهد ؟

با توجه به انتشار اخبار و وقایعی که درخصوص مرز مشترک سیستان با افعانستان منتشر میشود , بخوبی میتوان دریافت که گویا دسترسی آسان تنها برای مردم عادی دشوار شده است و دلالان و قاچاقچیان مواد مخدر در همین شرایط هم مشغول بکار خود هستند و سود کلانی را نیز به جیب میزنند.

میتوان گفت : که دیوار مرزی هم دیواری کوتاهتر ازدیوار مردم عادی پیدا نکرده است و دیوار دیگران به مراتب بلند تر از این دیوار است .

 

kesht

 

طبق آمار رسمی و غیر رسمی بیش از 90 درصد مواد مخدر جهان در کشور افغانستان تولید میشود و اگر 50 درصد آن از مرز نیمروز وارد ایران شود , یعنی براساس این ادعا میتوان گفت : سیستان معبر بیش از 40 درصد از مواد مخدر دنیاست؟

ادعایی که تکذیب نشد : گروههای مافیایی در مرزهای ایران و افغانستان فعال هستند

«قسیم جنگل‎باغ» فرمانده پلیس ولایت نیمروز با اشاره به قاچاق مواد مخدر از این کشور به ایران گفت: حدود 50 درصد مواد مخدر تولید شده در افغانستان از طریق این ولایت به ایران منتقل می‎شود.

قسیم جنگل‎باغ در ادامه سخنان خود با اشاره به وجود گروه‎های مافیایی مواد مخدر در مرزهای افغانستان و ایران گفت: گروه‎هایی قوی در مرز 2 کشور وجود دارند که مواد مخدر را منتقل می‌کنند.

فعال بودن مافیای مواد مخدر در آنسوی مرزها و درکشور افغانستان شاید پذیرفته شده باشد و عادی بنظر برسد اما ادعای این مقام امنیتی افغان مبنی برفعال بودن مافیای مواد مخدر در مرزهای ایران جای سوال دارد و مسئولین کشور ما نیز با عدم تکذیب این مساله بنوعی این مساله را تائید کرده اند.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه