تاریخ : یکشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲ Sunday, 4 June , 2023

دیدار مجمـع نمایندگـان سیستان باابتکـار/ تاکید بر عزم دولت در احیا هامون

  • کد خبر : 27475
  • ۰۳ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۰
دیدار مجمـع نمایندگـان سیستان باابتکـار/ تاکید بر عزم دولت در احیا هامون

گندمـــ پرس : نشست مشترک اعضای مجمع نمایندگان سیستان با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با موضوع بررسی وضعیت محیط زیست استان و گزارش وضعیت تالاب هامون در سازمان محیط زیست برگزار شد. به گــزارش گندمــــ پرس ، ابتکار در این دیدار با تاکید بر عزم جدی دولت یازدهم برای احیاء تالاب هامون، تصریح کرد: […]

گندمـــ پرس : نشست مشترک اعضای مجمع نمایندگان سیستان با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با موضوع بررسی وضعیت محیط زیست استان و گزارش وضعیت تالاب هامون در سازمان محیط زیست برگزار شد.

به گــزارش گندمــــ پرس ، ابتکار در این دیدار با تاکید بر عزم جدی دولت یازدهم برای احیاء تالاب هامون، تصریح کرد: برای حفاظت از تالاب بین المللی هامون سلسله اقدامات ملی، منطقه ای و بین المللی انجام شده و همچنان ادامه دارد که ثبت آن در یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست کره یکی از این فعالیت های در حال انجام است.

 

 

سهولت پیگیری حق آبه هامون پس از ثبت به عنوان ذخیره گاه زیست کره مرزی

معاون رئیس جمهور ضمن بیان این موضوع که برای ثبت تالاب هامون به عنوان ذخیره گاه زیست کره مشترک بین ایران و افغانستان در حال رایزنی با یونسکو هستیم، افزود: با ثبت هامون در قامت ذخیره گاه زیست کره مرزی، بودجه های بین المللی برای مدیریت تالاب افزایش می یابد و موضوع حق آبه هامون با جدیت بیشتری دنبال می شود.

وی ادامه داد: با معرفی هامون به عنوان ذخیره گاه زیست کره مرزی بودجه های بین المللی برای مدیریت تالاب افزایش می یابد و موضوع حق آبه هامون با جدیت بیشتری دنبال می شود.

بنابراین گزارش، در ادامه جلسه گزارشی در خصوص شرایط کنونی و اقدامات صورت گرفته برای احیاء تالاب هامون ارائه شده که در آن با اشاره به اینکه توسعه ناپایدار در حوضه آبریز تالاب، غفلت از حفاظت محیط زیست طی سال های گذشته و اشتباهات مدیریتی، بی توجهی به حق آبه محیط زیستی آن در کنار شرایط سخت خشکسالی و بی آبی منجر به ایجاد شرایط سخت تالاب هامون شده است به شرح اقدامات صورت گرفته در خصوص احیاء هامون و کاهش گرد و غبار از سال ۹۲ تا کنون پرداخته شد.

 

 

دایک مرزی تالاب هامون تخریب شد

در این گزارش از تشکیل شورای مشورتی بین المللی برای رسیدگی به وضعیت هامون با مشارکت دستگاه های مربوطه، ، مکاتبه و مذاکره با وزارت کشور برای رفع موانع ورود آب از فراه، لایروبی رودخانه ها و پیگیری حق آبه از هیرمند که در نتیجه این پیگیری ها، تخریب و بازگشایی حدود یک کیلومتر از دایک مرزی در قسمت هامون پوزک (شرق تالاب) صورت گرفت و در حالی که در بیش از۱۰ سال گذشته تنها حدود ۸۰ متر از دایک مرزی باز بود، به عنوان برخی اقدامات صورت گرفته توسط سازمان محیط زیست برای احیاء هامون نام برده شد.

مکاتبه های متعدد با مقامات سازمان ملل، کنوانسیون تالاب ها و برنامه محیط زیست سازمان ملل در خصوص احیاء تالاب هامون و تلاش برای ثبت تالاب هامون به عنوان ذخیره گاه زیست کره در یونسکو و پارک مرزی صلح، مذاکرات دو جانبه در مورد احیاء تالاب بین المللی هامون در جلسه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان درباره احیاء و همکاری برای هامون برای نخستین بار، جلب نظر و توجه فضای بین المللی به موضوع با برگزاری نشست بین المللی با حضور سفرای سازمان ملل، آلمان و افغانستان، مردم و تشکل ها با توجه به خواسته ها و نیازهای مردم و همکاری با سازمان های جهانی از جمله کنوانسیون رامسر و برگزاری جلسه خاص هامون در آخرین کنفرانس جهانی در اروگوئه نیز برخی دیگر از اقدامات بود که به آنها اشاره شد.

 

 

تفاهم ایران و افغانستان برای تشکیل کارگروه مشترک نجات هامون

همچنین در این گزارش اشاره ای به تفاهم ایران و افغانستان در دیدار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان برای تشکیل کارگروه مشترکی با مشارکت سازمان های بین المللی و سازمان های مردم نهاد و مسئولان محیط زیست دو کشور جهت تسریع در روند مبادله اطلاعات شد.

در بخش دیگری از این گزارش پیگیری ویژه رئیس دولت تدبیر و امید برای احیاء هامون مورد توجه قرار گرفت که از آن جمله می توان به رایزنی ویژه رئیس جمهور در سفر فروردین ماه ۱۳۹۳ به افغانستان با رئیس جمهوری افغانستان در این خصوص اشاره کرد.

همچنین در این گزارش اشاره ای هم به اقدامات دیگری همچون انجام لایروبی، تعریض کانال های اصلی منتهی به تالاب های بین المللی هامون، اقدامات اصلاحی و برداشتن بندهای کنترل آب برای هامون صابری جهت تسریع انتقال آب به نقاط حساس به منظور افزایش پوشش گیاهی و کنترل گرد و غبار، شد.

تقدیر از تلاش کارگروه استانی احیاء تالاب هامون که پس از نخستین سفر مشترک وزیر نیرو و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به سیستان و بلوچستان به ریاست استاندار و با مشارکت همه دستگاه های مرتبط از جمله سازمان محیط زیست و وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی تشکیل شد، همچنین اعلام اتمام تدوین برنامه مدیریت محیط زیستی هامون با مشارکت کلیه ذی نفعان که در آینده نزدیک نهایی و مصوب خواهد شد، از دیگر اقدامات مورد اشاره در این گزارش بود.

توسعه مناطق آزاد در سیستان و بلوچستان و پیامدهای محیط زیستی آن، اقدامات صورت گرفته در خصوص صنایع آلاینده استان برخی دیگر از محورهای این جلسه بود.

در ادامه جلسه نمایندگان حاضر با شرح مطالبات محیط زیستی استان، برای هرگونه همکاری جهت رفع بحران های محیط زیستی کشور و استان اعلام آمادگی کردند.

تاکید بر استفاده از پتانسیل نیروهای بومی استان با ظرفیت مراودات بین مرزی برای رفع چالش های هامون بخش دیگری از صحبت های نمایندگان در این دیدار بود.
 

منبع : خبرگزاری مهر

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=27475

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 4در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴
  1. سلام نمایندگان سیستان کجا بودند حالا معلوم شد مشکل چیه باید تاسف خورد برای سیستانیها ازماست که برماست

  2. اقای قاضی پور کجایی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. سایت رسمی دکترسیدباقرحسینی رو ببینید در جلسه بوده و سخنرانی کرده و صدای مردم سیستان رو به همه رسونده دمش گرم

  4. میناب عزیز دیدار فراکسیون بله دردیدار مجمع نمایندگان استان که موضوع محوری واستانی بوده دوستان کجا تشریف داشتندادرس سایت سازمان محیط زیست