گندمــــ پرس : شب گذشته جلسه ای با حضور فـــرماندار زابــل ، دکتر ایرج سیستانی ایرانشناس معاصر ، شهردار ، اعضای شورای شهر زابل ، استاد عباس باقری و استاد وحید کیخا از نویسندگان و شاعرین معاصر ، در محل ســالــن جلـســات فـرمـانداری ویــژه زابــل برگـزار شد.     در این جلسه که به ریاست کمسیون […]

گندمــــ پرس : شب گذشته جلسه ای با حضور فـــرماندار زابــل ، دکتر ایرج سیستانی ایرانشناس معاصر ، شهردار ، اعضای شورای شهر زابل ، استاد عباس باقری و استاد وحید کیخا از نویسندگان و شاعرین معاصر ، در محل ســالــن جلـســات فـرمـانداری ویــژه زابــل برگـزار شد.

 

 IMG_2506

در این جلسه که به ریاست کمسیون فرهنگی شورای شهر برگزار گردید ، مهدی سرگلزایی عضو شورای شهرگفت: با پیگیری ها و دیدارهای حضوری در تهران با دکتر افشارسیستانی و علاقه این بزرگوار در وقف کتب و مقالات و اسناد تالیفی خویش به سیستان و همکاری شهردار محترم در قراردادن مکانی به عنوان کتابخانه تا این اثار برای مطالعه در اختیار مردم سیستان قرار گیرد .

IMG_2507

 

 به گـــزارش گندمــــ پرس ، فرماندار  و شهردار محترم قول همکاری در نامگذاری معابر و خیابان ها به نویسندگان و شعرا بزرگ سیستانی از جمله دکتر ایرج افشار سیستانی را دادند.

 

دکترافشار سیستانی اظهار کـــرد : از حضور در سرزمین مادری خویش ، سیستان ابراز خرسندی می کنیم و دلیل وقف بیش از نیم قرن  تلاشهای علمی و پژوهش خویش را عشق به ایران عزیزو عشق به سیستان از ابتدای کودکی و سرزمین مادری ام که کوچکترین کاری که از بنده بـر آمــده  انجام دادم و دراختیار مردم عزیز سرزمینم قراردادم.

 

IMG_2491

 

 

در پایان دکتر افشارسیستانی گلایه ای هم از برخی از اساتید دانشگاه داشتند که مطالعات بنده و نوشته ها بنده که همه حاصل کارمیدانی وحضور درمناطق هست بدون درج منبع دراثار خود استفاده و کپی برداری می کنند.

 

 

دکتر ایرج افشار سیستانی متولد ۱۳۱۹ زابل و از چهره‌های پرکار فرهنگی به‌شمار می‌آید. وی تا به‌حال بیش از ۱۵۰ عنوان کتاب در حوزه‌های جغرافیایی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی منتشر شده که کتاب دو جلدی «ایل‌ها، چادرنشینان و طوایف عشایری» او در سال ۱۳۶۷ کتاب سال ایران شناخته شده است. همچنین این کتاب به‌عنوان کتاب برتر در گنجینه طلایی بزرگ لنین مسکو به‌ثبت رسیده است.

 

 

از دیگر افتخارات افشار سیستانی می‌توان به برترین نویسنده و پژوهشگر صنعت گردشگری ایران در سال ۱۳۸۴، دریافت نشان ادبی تاجیکستان در سال ۱۳۸۷ و چهره ماندگار از سوی شهرداری تهران و کمیسیون ملی یونسکو در ایران در سال 1393 اشاره کرد.

 

دکتر ایرج افشار سیستانی را که نویسنده و پژوهشگر ایرانشناس است به‌ پاس پژوهش‌های گسترده در حوزه خلیج فارس به‌ نام پدر خلیج فارس لقب داده‌اند.

 

گفتنی است ، این محقق و پژوهشگر نامی ایران علاوه بر وقف کتابخانه کم نظیر، گران قدر خود، تمام حقوق مادی و معنوی تالیفات خود را نیز وقف کرده است. 

   

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه