شهرگندمـــ : فرزانه غلامی – لایحه بودجه سال آینده در حالی با نفت 72 دلاری تدوین شد که بسیاری از کارشناسان بین المللی سقوط قیمت نفت به محدوده 50 دلار را پیش بینی می کنند دولت امسال هم لایحه بودجه را به موقع تحویل مجلسی ها داد؛ لایحه 840 هزار میلیارد تومانی که چهار  درصد […]

شهرگندمـــ : فرزانه غلامی – لایحه بودجه سال آینده در حالی با نفت 72 دلاری تدوین شد که بسیاری از کارشناسان بین المللی سقوط قیمت نفت به محدوده 50 دلار را پیش بینی می کنند

دولت امسال هم لایحه بودجه را به موقع تحویل مجلسی ها داد؛ لایحه 840 هزار میلیارد تومانی که چهار  درصد رشد به خود دیده است. بر اساس سندی که نیمه آذرماه به مجلس آمد، دولت پیشنهاد داده اعتبار طرحهای عمرانی با رشدی 16 درصدی 48 هزار میلیارد تومان باشد و اعتبارات هزینه ای نیز با رشدی 11 درصدی به 166 هزار میلیارد تومان برسد. همچنین در این لایحه سهم درآمدهای نفتی در تأمین بودجه 69 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که این رقم نشان می دهد، 33 درصد بودجه سال آینده به نفت متکی است و درآمدهای مالیاتی هم 86 هزار میلیارد تومان دیده شده که این رقم نیز در مقایسه با سال جاری 20 درصد رشد دارد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در دفاع از لایحه بودجه سال آینده می گوید: برای حل مشکلات مالی و بودجه، به مذاکرات دل نبسته ایم و خود را برای روزهای سخت تر از این نیز آماده کرده ایم. محتاطانه، متوازن و بدون کسری بودن بودجه از شاخصهای لایحه بودجه 94 و مطابق توضیح رئیس جمهور است. به گفته محمد باقر نوبخت با اینکه سال گذشته در همین زمان قیمت نفت 108 دلار بود و نفت در بودجه 100 دلاری دیده شد، اما کسی فکر نمی کرد نفت 108 دلاری پارسال، امروز به 63 دلار برسد. پس  بر این اساس هیچ میزان ثابتی برای تعیین قیمت وجود ندارد. وی معتقد است، قیمت نفت از بشکه ای 70 دلار پایین تر نمی آید و برخی از کارشناسان معتقدند، این قیمت به بالای 80 دلار نیز می رسد.

در حالی که دولت بودجه سال آینده را متوازن و بدون کسری توصیف می کند، از دید بسیاری از صاحب نظران داخلی این بودجه قطعاً با کسری مواجه خواهد شد و خوش بینی دولت به آینده بازار نفت آن هم با توجه به اینکه در بودجه سال جاری نفت 100 دلاری دیده شد و امروز قیمت هر بشکه طلای سیاه به کمتر از70 دلار رسیده، بجا نیست.

دکتر نورا عضو سابق کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در این خصوص به خبرنگار ما می گوید: اینکه دولت افزایش قیمت نفت را پیش بینی می کند تا حدود زیادی قابل قبول  است؛ زیرا رشد اقتصادی جهان رو به بهبود است و اقتصاد دنیا نمی‌تواند دایما در رکود باشد که این رشد بدون انرژی امکان پذیر نیست. بر این اساس نفت 72 دلاری در بودجه سال آینده کاملا محتاطانه و ایده آل دیده شده است.

دکتر عباسعلی نورا معتقد است: با وجود اینکه قیمت نفت در سال آینده به رقم مدنظر دولت در بودجه خواهد رسید، اما از آنجا که درآمد مالیاتی محقق نخواهد شد و درآمد ارزی با میزان صادرات میعانات گازی و نفتی هم مرتبط است، به فرض تداوم تحریمها کسری بودجه حتمی است.

وی ادامه می دهد: قطعاً بودجه را صرفاً نباید از زاویه تحریمها دید و بودجه سال آینده مانند سالهای گذشته عملیاتی بسته نشده و سنتی است، به همین دلیل دولت هنوز به آمادگی لازم برای استفاده بهینه از منابع کشور نرسیده است.

این کارشناس اقتصادی تأکید دارد تا زمانی که بودجه عملیاتی بسته نشود و نظارت اصولی بر اجرای آن صورت نگیرد، شاهد افت کاری، بهره وری و تخلفات اداری خواهیم بود.

وی می گوید: رشد درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده در شرایطی که رشد اقتصادی کشور در بهترین حالت سال آینده به نقطه مثبت می رسد، اقدام درستی نیست و تحقق پذیر نخواهد بود.

نورا ادامه می دهد: حجم صادرات هم خوشبینانه دیده شده، این در شرایطی است که احتمال تداوم تحریمها وجود دارد.

وی معتقد است: وابستگی 33 درصدی بودجه به نفت واقعیت ندارد و این رقم صرفاً خالص وابستگی را در بر می گیرد. این کارشناس اقتصادی، رقم ناخالص وابستگی بودجه به نفت را بالای 30 درصد می داند و این درصد بالای وابستگی را مغایر وعده های دولت توصیف می کند.(قدس انلاین)

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه