تاریخ : جمعه, ۱۹ خرداد , ۱۴۰۲ Friday, 9 June , 2023

دمـای هـوای سیستان و بلوچستان کـاملا واقعـی اعلام مـی‌شـود

  • کد خبر : 27611
  • ۰۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۲
دمـای هـوای سیستان و بلوچستان کـاملا واقعـی اعلام مـی‌شـود

گندمـــــ پرس : فــارس ـ مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه دمای سیستان و بلوچستان به صورت دقیق و واقعی اعلام می‌شود، گفت: دمایی که در این استان اعلام می‌شود در همه جای کشور و دنیا یکسان است و مغایرت آماری در این زمینه وجود ندارد.   محمدرضا امیر مرادی ظهر امروز در […]

گندمـــــ پرس : فــارس ـ مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه دمای سیستان و بلوچستان به صورت دقیق و واقعی اعلام می‌شود، گفت: دمایی که در این استان اعلام می‌شود در همه جای کشور و دنیا یکسان است و مغایرت آماری در این زمینه وجود ندارد.

 

محمدرضا امیر مرادی ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران، اظهار کرد: اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان دارای هفت ایستگاه سینوپتیک اصلی، سه ایستگاه سینوپتیک تکمیلی، 10 ایستگاه اقلیم شناسی، 140 ایستگاه باران سنجی، هشت ایستگاه خودکار و یک ایستگاه هواشناسی دریایی است.

 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه یک ایستگاه جو بالا، یک ایستگاه تحقیقات هواشناسی کشاورزی و دو ایستگاه سنجش گرد و غبار در سطح استان فعال است، افزود: 46 ایستگاه دیگر در سیستان و بلوچستان مورد نیاز است.

 

این مسئول ادامه داد: ارائه انواع پیش‌بینی‌های جوی روزانه، سه روزه، هفتگی و فصلی، صدور انواع اخطاریه‌ها و اطلاعیه‌ها،ارائه خدمات هواشناسی کشاورزی در زهک و چابهار و اعلام وضعیت جوی استان از طریق تلفن هواگوی 134 به صورت شبانه روز از جمله خدمات اداره کل هواشناسی استان است.

 

وی ادامه داد: ایستگاه هواشناسی سینوپتیک تکمیلی مهرستان، احداث ساختمان ایستگاه هواشناسی زابل و راه‌اندازی زیرساخت ارتباطی mpls اداره کل هواشناسی از جمله پروژه‌های در دست اقدام است.

امیرمردای با بیان اینکه در سیستان و بلوچستان تنها دو دستگاه سنجش گرد و غبار وجود دارد، گفت: با توجه به پهناوری استان این دو دستگاه که در زابل و زاهدان قرار دارد، بسیار کم است و تلاش می‌کنیم این رقم را افزایش دهیم.

 

صدور 10 اخطاریه هواشناسی در سال‌جاری با محوریت طوفان

 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به شرایط جوی نامساعد در منطقه سیستان به دنبال طوفان‌های 120 ساله، افزود: در سال‌جاری 10 اخطاریه و 26 اطلاعیه هواشناسی صادر شده و بیشتر در زمینه طوفان در منطقه سیستان بوده است.

این مسئول ادامه داد: سال گذشته اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان رتبه نخست را در صحت سنجی در سطح کشور کسب کرده است.

وی با تاکید بر اینکه دمای سیستان و بلوچستان به صورت دقیق و واقعی اعلام می‌شود، ادامه داد: دمای شهرستان زاهدان از سال 1330 تا سال گذشته 43 درجه سانتی‌گراد بوده است.

امیرمرادی با اشاره به اینکه پدیده‌های حاره‌ای همیشه در کمین سیستان و بلوچستان است، گفت: در چند پدیده حاره‌ای قبلی از جمله طوفان آشوبا، طوفان گونو، فت و غیره اداره کل هواشناسی استان به موقع اطلاع‌رسانی لازم را انجام داده است.

مـدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: افزایش ایستگاه‌های پایش را به ویژه در منطقه سیستان در دستور کار داریم، در حال حاضر 125 ایستگاه باران سنجی در سیستان و بلوچستان فعال هستند.

این مسئول با بیان اینکه از نظر امکانات و تجهیزات و ایستگاه‌های هواشناسی سیستان و بلوچستان نیازمند حمایت و توجه دارد، بیان کرد: با توجه به اینکه هواشناسی اطلاعات پایه و مهم است، هزینه در این بخش به نوعی سرمایه‌گذاری بوده و از بروز بسیاری حوادث ناگوار پیشگیری می‌کند.

 

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=27611
  • دیدگاه‌ها برای دمـای هـوای سیستان و بلوچستان کـاملا واقعـی اعلام مـی‌شـود بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.