تاریخ : پنج شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۱ Thursday, 26 May , 2022

دلنوشته جوان سیستانی خطاب به سیستانیهای پایتخت نشین

 • کد خبر : 21334
 • ۱۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۸
دلنوشته جوان سیستانی خطاب به سیستانیهای پایتخت نشین

گندمـــ پرس : پس از خواندن مصاحبه های بزرگان سیستانی  با گندمــ پرس تصمیم گرفتم به این بزرگواران خصوصا آن دسته از عزیزانی که در پایتخت ساکن هستند , نامه ای بنویسم و گلایه و سوالاتی را مطرح کنم تا بلکه جوابی قانع کننده بشنوم و کمی آرام گیرم.     جوان سیستانی : سلام […]

گندمـــ پرس : پس از خواندن مصاحبه های بزرگان سیستانی  با گندمــ پرس تصمیم گرفتم به این بزرگواران خصوصا آن دسته از عزیزانی که در پایتخت ساکن هستند , نامه ای بنویسم و گلایه و سوالاتی را مطرح کنم تا بلکه جوابی قانع کننده بشنوم و کمی آرام گیرم.

 

yad

 

جوان سیستانی : سلام بر بزرگان سیستانی :
خیلی دلم می خواست تا با ابرمردهای روزهای سخت سیستان ملاقاتی داشته باشم که ضمن تشکر از برادران گرامی و عزیزم درد دلهای را نیز خدمتشان مطرح کنم , اما روزگار یار نیست و افتخار این ملاقات نصیب بنده نمیشود .

بزرگان سیستانی , دکتر دهمرده , دکتر شهریاری , مهندس شهرکی , دکتر نورا , سید صادق حسینی , پرفسور شیخ نژاد , دکتر مختاری , محمد حسین پودینه , دکتر اشرافی , عباس میرحسینی , امیر میر , دکتر کیخا  و . . . روی سخنم با این مردان بزرگ و دیگر عزیزان سیستانیست که از نامشان از قلم افتاده است.

می خواهم این رو بگویم ,  که ما به دلسوزانی نظیر شما احتیاج داریم و اگر وضعیت سیستان و سیستانی درحال حاضر به اینجا رسیده , یکی از اصلی ترین دلایلش این است  که : اگر برخی از افراد سودجو و بی مسئولیت , ناملایماتی از خود نشان می دادند باعث رنجش خاطرنخبگان می شده و دلیلی محکم برای آنها بوده که دیگر برای این منطقه کاری نکنند و حتی حضور خود را هم از مردم دریغ کنند و حتی حاضر نشده اند کوچکترین سرمایه گذاری در سیستان داشته باشید .

درحالی که این طور نیست وقتی داستانهای قدیمی مربوط به زندگی مردم سیستان را می شنویم بخوبی متوجه عمق عرق سیستانی گری آنها میشویم ، به وضوح غیرت رو در خون سیستانی مشاهده می کنیم , پس نباید بگید که وقتی به شهری دیگر رفته اید دیگر شرایط بازگشت محیا نشد , بلکه اگر خود نتوانسته اید بازگردید حداقل اثری از خود برجای بگذارید تا آیندگان نیز از شما قضاوتی درست داشته باشند.

از آنجائیکه خیلی دوستتون داریم و احترام خاصی برای شما قایل هستیم , این رو صادقانه ازتون می پرسم ,  آیا می تونید فردای قیامت با این ادله جوابگوی خدا باشید؟

آیا از شما و تمام نخبگانی که می تونستند برای سیستان کار کنند و بنا به هر دلیلی گوشه نشین شدند و یا نسبت به مسائل سیستان بی تفاوت شدند , این مساله پذیرفته خواهد شد؟

آیا به این فکر کردید که یکی از اصلی ترین مسائلی که منطقه آزاد سیستان رو این روزها دچار چالش کرده چیست ؟

بله همه بزرگان کشور میگویند اگر این منطقه آزاد هم تاسیس شود سیستانیهای حاضر به سرمایه گذاری درآن نیستند و دیگر شهرهای کشور را ترجیح میدهند , به واقع چرا ؟؟

نگاهی به شهرهای دیگر کشور , کرمان , یزد , اصفهان, مشهد , و همه شهرهای ایران بیاندازید , آنهاهم بزرگانی در پایتخت دارند , اما از تمامی آن بزرگان اثری ارزشمند در دیارشان یافت میشود اما چرا ما اینچنین نیستیم ؟؟؟؟؟

این سوالیست که این روزها ذهن بسیاری از ما جوانان سیستانی را مشغول کرده است.

ای سیستانی , ای دلیر مردم غیور , تو که از همین دیار بزرگ شده ای و از همین دیار رشد یافته ایت , باید برای سیستان و سیستانی کار کنی که البته شما نیز سیستان و سیستانی هستید و آنهایی که امروزه دراینجا مانده اند و صبورانه مشکلات را تحمل میکنند و تنگه احد را رها نمیکنند از دوستان , خویشان و عزیزان شما هستند , حال با هر سختی که داریم , با هرگرفتاری که دچارش هستید , حتی اگر در تهران باشیم که اگر قلبمون برای سیستانی بتپه که اطمینان دارم می تپه باید از تهران اقدام کنید و نباید بگذارید که افراد سودجو بر علیه سیستان کارکنند.(البته منکر زحمات همه شما درمدتی که مسئولیت داشته اید نیستیم)

اتفاقاً شما که در تهران زندگی میکنید و می دونم تعدادتون کم هم نیست خیلی بهتر میتونید برای ما کارکنید چون به قول معروف ,  به چم و خم و گیر و گورهای اداری بهتر آشنایید و پستهای کلیدی دارید و قطعاً تاثیرگذارترخواهید بود.
بیایید از دور به سیستان نگاه نکنیم و از نزدیک حال و وضع سیستان را نظاره گر باشیم حتی اگر پایتخت نشینیم هم کمر همت ببندیم و نگوییم به من چه !!!

تا شاید فردایی بهتر را برای سرزمین مادریمان رقم بزنیم

یادداشت : جوان سیستانی

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=21334

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 16در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۶
 1. سلام
  واقعا عالی بود
  ان شا الله مشکلات سیستان با فرزندان غیورش به زودی بر طرف گردد

 2. سلام سیستانی نیستم
  اما
  همه مناطق ایران گرفتار این مشکل هستند
  و
  ایران در کل.

  به این بیت نگاه کنید
  چون نیک نظر کرد پر خویش در آن دید
  گفتا زکه نالیم که از ماست که بر ماست
  البته قصد جسارت به بزرگان مرکز نشین استان شرقی کشورمان ندارم.
  خود نیز مهاجری هستم که برگشت به ولایتم را سخت و یا شاید بعید می دانم
  امید است هر جا باشیم صادقانه کار کنیم.
  بهر حال طلب کمک و یاری بی تاثیر نیست
  شاید دلشان بسوزد و کاری بکنند.

 3. آن فردی که امتیاز کارخانه ای را به اسم مردم سیستان گرفت و بعد با همان امتیاز و بودجه کارخانه در تهران سال هاست داره کار اقتصادی میکنه فردای قیامت جوابی داره به مردم سیستان و خداوند بده!!! فکر نکنم جوابی داشته باشه !!!

 4. ضمن تشکر و خیرات شوم خدمت عزیز دلم
  هیچ گاه دوست نداشتم اثری از کارهای سیستانی گریم که روزی به درد سیستان و سیستانی میخورد را به رخ هم نژآدان سیستانیم بکشم
  ولی به خدا به قول یکی از بزرگان سیستانی اگر ما سر مان به عرش هم برد باز زابلی و سیستانی هستمباید برای حفظ و اشایه فرهنگ و نام سیستان و سیستنی بکوشیم و از چیزی دریق نکنیم بنده از نان خونوادم زدم و برای نامسرزمین اجدادیم خرج کردم خیلی ها برایمان خط و نشان کشیدند و اذیت شدیم ولی میدانیم که مردان کسانی هستند که در موقع سختی به فکر کمک میرسند
  سیستانی عزیز من دقیقا هفت نسل است از سیستان به دورم ولی زبان و فرهنک و اصالت را حفظکرده ایم بیایم و سیستان را دریابیم
  عزیزی میگفت
  مه بدیدو جمگه سرکوتو مکرده /به مچ و دو لقمه زیگ نو مکرده
  مه بدیدو که خورخوتک نه تل مداده /بعد از دمیه پرو پرو مکرده
  سیستانی دارند کلوی سیستان پاره می شوددریابیمش حتی در غربت

 5. خداوند حال گردان ،حال هیچ ملتی رادگرگون نخواهد کرد مگر خودشان بخواهند. همت سیستانیان که دستی در کار دارند اگر چه بی تاثیر نیست ،اما نحوه برخورد وعملکرد ما با اقدامات این عزیزان جهت دلگرمی مسئولین مهمتر است. اعتماد به عملکرد این نخبگان بدون شک نقش موثری در پیشبرد اهداف آبادنی سیستان دارد. اگر قرار باشد سخنان واقدامات هریک از عزیزان را ترفندی برای جلب نظر … بدانیم و حتی کسانی که به خاطر بی مهری ما ، بار سفر بسته اند ولی هنوز دست از سیستان نشسته اند را از سر مکر بدانیم و یا آنها را به کم کاری متهم کنیم، چگونه می توانیم اتحاد خویش برای رسیدن به راهکارهای عملی را حفظ کنیم. ما می توانیم با برگزای همایش به بهانه گرامیداشت برخی نخبگان این عزیزان را حداقل یک بار در سال به سیستان دعوت کنیم تا با رایزنی بتوانیم راه حلی برای بدست آوردن شکوه دوباره سرزمینمان پیدا کنیم.آه…ببخشید! فراموش کردم که این کار بار مالی دارد و غوغایی مثل غوغای جشن تالابها برپا می کند!!!!!

 6. تا وقتی که در زابل گفتمان قانون نداشته باشیم همین وضع شما خواهد بود

 7. به نام خدا
  با سلام
  این نظر فقط یک طنز تلخ است .
  مسئولان محترمی که در دوطرف میز پینگ پونگ قرار دارید
  آیا مردم سیستان توپ پینگ پونگ هستند ؟

  • به نام خدا
   با سلام
   این نظر یعنی این نظری که در اینجا نوشته ام .
   اگر قرار باشد به دوست عزیزی پاسخ بدهم . مطمئن باشید حتما بر روی منوی (پاسخ دادن) کلیک خواهم کرد .

   زنده یاد حسین پناهی :
   جالب است ثبت احوال همه چیز را در شناسنامه ام نوشته است به جز، احوالم.

 8. به محض اینکه یکی از این افراد بیاد کاری در سیستان استارت بزنه تهمت ها و حرف ها شروع میشه. متاسفانه این افراد حق دارن از منطقه فراری باشن. علت فرار همه اینها تنگ نظری ما مردم هست

 9. اگر فردی بخواهد واقعا کاری بکنه میتواند انجام بدهد و کاری هم به نظرات بقیه مردم ندارد چون همه ی مردم را نمی توان از خود راضی کرد چون سلایق گوناگون هست(اختلاف عقیده و سلیقه در سایر شهر ها هم هست) اگر فردی در سیستان میخواسته کارخانه ای تا الان در زابل احداث بکند چه کوچک ویا بزرگ میتوانسته و یا هر کار مثبت دیگری که گره از کار مردم باز کند میتوانسته انجام بدهد ولی مهم اینه که نیتش نبوده !! و حرف های مردم هم شده بهانه ای برای آنها!!!و گذشت زمان هم ثابت کرده بعضی از افراد زندگی کردن در شهر هایی مثل مشهد و تهران و… را نوعی کلاس میدانند به همین خاطر هم از زابل رفته اند البته با تمام سرمایه و دارایی هایشان!!!البته نمیدانم زندگی در شهر های دیگر وقتی به انسان به چشم غریبه و غیرخودی نگاه میکنند چه لذتی دارد و یا چه کلاسی دارد!!!

 10. سلام با تشکر از جوان سیستانی به نظرم مقداد درست میگه و اقای بی باک :» ما زابلیها یک عمر دنبال عیب جویی از حرفهای یکدیگر بودیم چی شد اگه هنری بلدی رو کن

 11. تمهیدات حمایتی برای بازگشت نخبگان و سرمایه گزاران سیستانی و حتی غیر بومی فراهم کنیم مشکلات ما ایجاد کارخانه نیست مشکل در حفظ نخبگان وکارخانه ها و حمایت از آنها است که هیچ کدام (مدیران،بانکها،اصناف ومردم) این حمایت را نداریم. آنقدر گیر سه پیچ و سلیقه های من درآوردی که در ادارات و اتحادیه های سیستان مشاهده کرده ام در هیچ منطقه ای ندیده ام .امروز بلوچستان الگو من است در حالی که دیروز نبود چرا که الگوههای اول و غیر بومی کشور را آورده اند و کنارشان تجارت،کشت و کارخانه داری یاد گرفته اند (موز،سیب زمینی،هندوانه،پتروشیمی و.)
  و برای یک نخبه نا امنی، همسایه کشور ضعیف ، بازارچه ها، ریگ سیستان،گرما خورشید و خشکی سیستان،بادهای سیستان و بیکاران سیستان،کارخانه سیمان سیستان و …همه فرصتهای کارآفرینی هستند در حالی که برای ما همه موارد ذکر شده تهدید دیده می شوند

 12. آقایانی که درمتن مقاله نام برده شده ویاکسان دیگری که نام برده نشده اندزحمات زیادی برای سیستان کشیده اندودستشان دردنکندوامیداست سالم وتندرست باشند.به این بزرگواران پیشنهادمیشودبطورموقت یکی دوسال زابل بیایندوباارائه راهکاردست این مریض رابگیرندتاحالش بهترشودمسلماًباوزنه ای که این بزرگواران دارندمیزان مطالبه گری مردم رابالاخواهندبردومسئولین نیزبیشتررسیدگی خواهندنمود.تصورنماییدکه حضوراین نخبگان درمنطقه چقدربه غنای مطالبه گری مردم خواهدافزود؟؟ومردم چقدراحساس پشت گرمی خواهندنمود.درتهران،مشهد،گلستان و….بودن ودم ازحمایت مردم سیستان زدن فایده ای ندارد.بایددل ازتعلقات خاطربشویندوبه زابل بیایندودست دردست مسئولین ذیربط(امام جمعه معززکه حس مطالبه گری مردم وجوانان راخواهان است،فرماندار،شهرداروهمه نخبگان محترم سیستان بنهندودرچارچوب نظام وآنچه که حق این مردم صبوراست راپیگیرباشندوسپس به شهرهای سکونت فعلی خودبروندبعبارتی مدتی به زابل مهاجرت نمایند(البته این یک پیشنهاداست وصلاح مملکت خویش خسروان دانند).باورکنیدویقین داشته باشیدکه هزاران هزارسیستانی هستندکه بنیه مالی و…دارندومیتوانندزابل رانیزترک کنندولی غروروتعصب ووابستگی فامیلی و(دههادلیل دیگر)مانع ازمهاجرت آنان است .آنان مانده اندتاآبادانی سرزمین آباواجدادی خودرابرای نسلهای بعدبارمغان بگذارند.عزت وسرافرازبودن سیستانی فقط وفقط درسیستان مهیااست وبس.باورکنیدکه دردیارغربت اگربالاترین توانهاراهم داشته باشی حس غریبی و….ارزش نداردپس ای همولایتیهای سراسرکشوربرگردیدبه سیستان،بدی آب وهواوگردوغباروخشکسالی وگرماوبیماریها تنفسی وچشمی وکمبودهاو…آنراحس کنیدوباهمدلی دست دردست هم بگذاریدوسیستان راآبادکنیدتامردمان دیگرمیهن اسلامیمان به این دیارکوچ کنندوسیستانی جماعت،عزت وکرامت خودراهمانندزمان یعقوب لیث ،همانندزمانیکه برخلاف عرف وقانون جامعه اموی(لعن علی نمیگفت)همانندپهلوانان اساطیری سیستان درشاهنامه،همانندبزرگان معروف حوزه(شهیدمطهری،مرحوم شریفی،شهیدحسینی طباطبایی ،آیت ا…العظمی سیستانی و…)وشهدای معروف جنگ تحمیلی(شهیدمیرحسینی،شهیدعالی،شهیدلکزائی و…)و…بازیابد.مطئنم که میتوانیم.یاعلی

 13. سلام. احسنت به نوشته زیبای شما.
  واقعا زندگی توی سیستان و بلوچستان دلگیر شده، از اونجایی که وقتی دلت میخواد قدم بزنی تو کوچه و خیابون اما وقتی میبینی خیابون پراز آشغالو خرابی هست دیگه دل زده میشی از هرچی قدم زدنه، وقتی تفاوت بین خیابون ها اونقد زیاد شده که گاهی باخودت میگی فرق بین خیابون دانشگاه، معلم، بزرگمهر زیباشهر با پایین شهر چیه که شهرداری به اون مناطق بیشتر توجه داره که اون اطراف باید سرسبز و مرتب باشه کمی اما یه طرف شهر میدونش شده باشه یه زمین جنگ خورده، یه کوچه تمیزو مرتب یه کوچه داغونو بهم ریخته، واقعا نمیدونم چرا همه خوابن چرا هیچکسی نیست به فکر تمیزی سرسبزی شکوفا کردن پایین شهر باشه.
  حیف این استان وجوون های پاکو سالم و صبورشو که هیچکسی نیس به فکرشون باشه، مسئولین فقط به جلساتو همایشو حاشیه پرداختن و اصل ماجرارو فراموش کردن..
  امیدوارم روزی برسه که سیستان و بلوچستان با مسئولین بامسئولیتی شکوفا بشه..

 14. خیلی عالی بود واقعا اگه سیستان زادگاهشان را می خواند برگردند بیاین از نزدیک درد مشکلات مردم را درک کنند

 15. کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من