گندمـــ پرس : پس از خواندن مصاحبه های بزرگان سیستانی  با گندمــ پرس تصمیم گرفتم به این بزرگواران خصوصا آن دسته از عزیزانی که در پایتخت ساکن هستند , نامه ای بنویسم و گلایه و سوالاتی را مطرح کنم تا بلکه جوابی قانع کننده بشنوم و کمی آرام گیرم.     جوان سیستانی : سلام […]

گندمـــ پرس : پس از خواندن مصاحبه های بزرگان سیستانی  با گندمــ پرس تصمیم گرفتم به این بزرگواران خصوصا آن دسته از عزیزانی که در پایتخت ساکن هستند , نامه ای بنویسم و گلایه و سوالاتی را مطرح کنم تا بلکه جوابی قانع کننده بشنوم و کمی آرام گیرم.

 

yad

 

جوان سیستانی : سلام بر بزرگان سیستانی :
خیلی دلم می خواست تا با ابرمردهای روزهای سخت سیستان ملاقاتی داشته باشم که ضمن تشکر از برادران گرامی و عزیزم درد دلهای را نیز خدمتشان مطرح کنم , اما روزگار یار نیست و افتخار این ملاقات نصیب بنده نمیشود .

بزرگان سیستانی , دکتر دهمرده , دکتر شهریاری , مهندس شهرکی , دکتر نورا , سید صادق حسینی , پرفسور شیخ نژاد , دکتر مختاری , محمد حسین پودینه , دکتر اشرافی , عباس میرحسینی , امیر میر , دکتر کیخا  و . . . روی سخنم با این مردان بزرگ و دیگر عزیزان سیستانیست که از نامشان از قلم افتاده است.

می خواهم این رو بگویم ,  که ما به دلسوزانی نظیر شما احتیاج داریم و اگر وضعیت سیستان و سیستانی درحال حاضر به اینجا رسیده , یکی از اصلی ترین دلایلش این است  که : اگر برخی از افراد سودجو و بی مسئولیت , ناملایماتی از خود نشان می دادند باعث رنجش خاطرنخبگان می شده و دلیلی محکم برای آنها بوده که دیگر برای این منطقه کاری نکنند و حتی حضور خود را هم از مردم دریغ کنند و حتی حاضر نشده اند کوچکترین سرمایه گذاری در سیستان داشته باشید .

درحالی که این طور نیست وقتی داستانهای قدیمی مربوط به زندگی مردم سیستان را می شنویم بخوبی متوجه عمق عرق سیستانی گری آنها میشویم ، به وضوح غیرت رو در خون سیستانی مشاهده می کنیم , پس نباید بگید که وقتی به شهری دیگر رفته اید دیگر شرایط بازگشت محیا نشد , بلکه اگر خود نتوانسته اید بازگردید حداقل اثری از خود برجای بگذارید تا آیندگان نیز از شما قضاوتی درست داشته باشند.

از آنجائیکه خیلی دوستتون داریم و احترام خاصی برای شما قایل هستیم , این رو صادقانه ازتون می پرسم ,  آیا می تونید فردای قیامت با این ادله جوابگوی خدا باشید؟

آیا از شما و تمام نخبگانی که می تونستند برای سیستان کار کنند و بنا به هر دلیلی گوشه نشین شدند و یا نسبت به مسائل سیستان بی تفاوت شدند , این مساله پذیرفته خواهد شد؟

آیا به این فکر کردید که یکی از اصلی ترین مسائلی که منطقه آزاد سیستان رو این روزها دچار چالش کرده چیست ؟

بله همه بزرگان کشور میگویند اگر این منطقه آزاد هم تاسیس شود سیستانیهای حاضر به سرمایه گذاری درآن نیستند و دیگر شهرهای کشور را ترجیح میدهند , به واقع چرا ؟؟

نگاهی به شهرهای دیگر کشور , کرمان , یزد , اصفهان, مشهد , و همه شهرهای ایران بیاندازید , آنهاهم بزرگانی در پایتخت دارند , اما از تمامی آن بزرگان اثری ارزشمند در دیارشان یافت میشود اما چرا ما اینچنین نیستیم ؟؟؟؟؟

این سوالیست که این روزها ذهن بسیاری از ما جوانان سیستانی را مشغول کرده است.

ای سیستانی , ای دلیر مردم غیور , تو که از همین دیار بزرگ شده ای و از همین دیار رشد یافته ایت , باید برای سیستان و سیستانی کار کنی که البته شما نیز سیستان و سیستانی هستید و آنهایی که امروزه دراینجا مانده اند و صبورانه مشکلات را تحمل میکنند و تنگه احد را رها نمیکنند از دوستان , خویشان و عزیزان شما هستند , حال با هر سختی که داریم , با هرگرفتاری که دچارش هستید , حتی اگر در تهران باشیم که اگر قلبمون برای سیستانی بتپه که اطمینان دارم می تپه باید از تهران اقدام کنید و نباید بگذارید که افراد سودجو بر علیه سیستان کارکنند.(البته منکر زحمات همه شما درمدتی که مسئولیت داشته اید نیستیم)

اتفاقاً شما که در تهران زندگی میکنید و می دونم تعدادتون کم هم نیست خیلی بهتر میتونید برای ما کارکنید چون به قول معروف ,  به چم و خم و گیر و گورهای اداری بهتر آشنایید و پستهای کلیدی دارید و قطعاً تاثیرگذارترخواهید بود.
بیایید از دور به سیستان نگاه نکنیم و از نزدیک حال و وضع سیستان را نظاره گر باشیم حتی اگر پایتخت نشینیم هم کمر همت ببندیم و نگوییم به من چه !!!

تا شاید فردایی بهتر را برای سرزمین مادریمان رقم بزنیم

یادداشت : جوان سیستانی

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه