تاریخ : پنج شنبه, ۱۸ خرداد , ۱۴۰۲ Thursday, 8 June , 2023

در برابر قانون اصلاح طلب و اصولگرا تفاوتی ندارد

 • کد خبر : 31335
 • ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۰
در برابر قانون اصلاح طلب و اصولگرا تفاوتی ندارد

گندم پرس:سید اسماعیل مجلسی رئیس هیات نظارت سیستان و بلوچستان در گفتگو با عصرهامون با تایید براینکه زیر بار فشارهای سیاسی نخواهیم رفت، گفت: بررسی صلاحیت بر اساس قانون برعهده شورای نگهبان است و ما طبق قانون عمل کردیم. وی با اشاره به اینکه شعار شورای نگهبان در انتخابات پیش رو اخلاق مداری است، گفت: […]

گندم پرس:سید اسماعیل مجلسی رئیس هیات نظارت سیستان و بلوچستان در گفتگو با عصرهامون با تایید براینکه زیر بار فشارهای سیاسی نخواهیم رفت، گفت: بررسی صلاحیت بر اساس قانون برعهده شورای نگهبان است و ما طبق قانون عمل کردیم.

وی با اشاره به اینکه شعار شورای نگهبان در انتخابات پیش رو اخلاق مداری است، گفت: استراتژی که در شورای نگهبان و همواره حضرت آیت الله جنتی به آن اشاره دارند، قانون، شرع و اخلاق است که سه ضلع یک تفکر دموکراسی در جامعه اسلامی است.

عده ای قانون را در جهت منافع خود تفسیر می کنند
رئیس هیئت نظارت سیستان و بلوچستان گفت: بخشی از هجمه ها علیه شورا نگهبان از بی اخلاقی است یا واقعا به قانون توجیه نیستیم و یا قانون را در راستای نیات و منافع خودمان تفسیر می کنیم.

وی افزود: قانون اساسی خط و سنجه هیات نظارت را مشخص کرده است، نمی توانم سر سوزنی از آن تخطی کنم.
این مسئول ادامه داد: در بحث احراز صلاحیت ها رسیدن به صلاحیت پایه ای برای نظر دادن در خصوص یک فرد که می تواند تایید و یا رد صلاحیت شود، از سخنان و راهنمایی دوستان استقبال می کنم، اما شورای نگهبان زیر بار فشار نخواهد رفت.

رئیس هیات نظارت استان افزود: ۲۸۰ نفر از داوطلبان مجلس دهم در استان وارد فیلترهای هیات نظارت شدند، از این تعداد ۱۰۵ نفر تایید صلاحیت شدند، ۸۷ نفر عدم احراز و ۸۸ نفر رد صلاحیت شدند.

این مسئول گفت: عده ای ابهامی را به وجود آورده اند که عدم احراز صلاحیت در قانون اساسی وجود ندارد این موضوع دقیقا متکی بر اصل نظارت استصوابی است عدم احراز به این معنی است که این افراد را تاکنون نشناخته ایم و در فرصت چند روزه تا اعلام نتایج نهایی صلاحیت ها، وضعیت آنها بررسی می شود که ممکن است تایید و یا رد صلاحیت شوند.

وی با بیان اینکه کار شورای نگهبان خطی بازی و گرایش فکری به فرد یا گروه خاص نیست، ادامه داد: بین ۱۰۵ داوطلب تایید شده در استان از همه سلایق، بسترها، تفکرات و اقوام مختلف دیده می شوند.

این مسئول با اشاره به اینکه شورای نگهبان برای احراز صلاحیت مبنا و قواعدی دارد که هر شخصی از این فیلتر عبور کرد تایید می شود، بیان کرد: به هیچ عنوان مصلحت اندیشی در کار هیات نظارت نقشی ندارد و تنها مر قانون ملاک و سرلوحه شورای نگهبان است.

برای اظهار نظرهای برخی از مسئولین باید تاسف خورد
رئیس هیات نظارت سیستان و بلوچستان ادامه داد: بالاترین تایید صلاحیت ها در شهرستان زاهدان بوده اند، ۹۸ داوطلب وارد چرخه هیات نظارت شدند از این تعداد ۳۵ نفر تایید شده اند و افرادی هم که صلاحیتشان احراز نشد، امکان دارد دوباره تایید صلاحیت شوند در بین رد صلاحیت ها هم ممکن است در بازنگری مجدد افرادی تایید صلاحیت شوند.

رئیس هیات نظارت سیستان و بلوچستان در خصوص اظهارنظر یکی از مسئولین در خصوص سوال برانگیز بودن میزان رد صلاحیت‌ها در استان گفت: باید برای این اظهار نظر باید تاسف خورد، اشکال این است که عده ای از قانون آگاهی ندارند.

این مسئول گفت: عده ای حاضر نیستند به مبتدی ترین قوانین تمکین کنند، قانون به قدری شفاف است که جای هیچگونه ابهامی نیست.

همه تاکید داریم باید حیثیت افراد مورد توجه قرار گیرد
وی با انتقاد از شیوه اعلام نتایج بررسی صلاحیت ها به داوطلبان تصریح کرد: قانون می گوید وقتی افرادی رد صلاحیت می شوند تنها مرجع ابلاغ این موضوع نظارت شورای نگهبان و تنها گیرنده این ابلاغ فرماندار حوزه انتخابیه است و نتایج به شخص فرماندار ارسال می شود، فرماندار نیز چون این موارد با حیثیت افراد در ارتباط است باید از داوطلبان دعوت کند و به صورت خصوصی به اطلاع آنها برسید اما متاسفانه بعضا این موارد رعایت نمی شود و در جامعه موج سواری می شود.

نمی توانیم برای خوشحالی عده ای و بالارفتن درصد تایید صلاحیت ها قانون را زیر پا بگذاریم
رئیس هیات نظارت سیستان و بلوچستان گفت: از بین ۸۸ داوطلبی که در سیستان و بلوچستان رد صلاحیت شدند افرادی حضور داشتند که بین ۲ تا ۴ بار سابقه رد صلاحیت در دولت های گذشته را در پرونده داشتند، ما نمی توانیم برای خوشحالی دیگران و بالارفتن درصد تایید صلاحیت ها قانون را زیر پا بگذاریم.
اسماعیل مجلس در پایان گفت: افرادی وجود دارند که چندین بار رد صلاحیت شده اند اما هنوز از کارهای گذشته خود دست برنداشته اند و توقع دارند که تایید شود آیا می شود این فرد را تایید کرد تا آمار استان بالا برود، باید به جای فرافکنی واقعیت ها را بپذیریم.

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=31335

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
 1. با تشکر و سپاس فراوان از مجریان و ناظران زحمتکش انتخابات استان س و ب
  امیدارم در این دوره انتخابات منطقه سیستان ایران ، بزرگواران به شکلی انجام وظیفه کنند که پس از برگزاری انتخابات و هزینه میلیاردی از بیت المال ، مدرک تحصیلی افراد بررسی نشود چرا که:
  ۱-در اخرت جوابگوی هزینه بیت المال باید باشند
  ۲-وحدت جامعه دچار افتراق خواهد شد و جوابگوی انسجام اجتماعی باید باشند
  ۳- مردم نسبت به انقلاب و عدم تاثیر رای شان،بدبین می که باید جوابگو باشند
  ۴-دستور رهبر بزرگوار مبنی بر اجرای قانون و حفظ ارا مردم نادیده گرفته می شود که باید جوابگو باشند
  تلاش همه ایرانیها را برای فردای بهتر با مشارکت در اجراء، نظارت و انتخاب شایستگان در اسفندماه ۹۴ را خواستارم همچنان که در گذشته خوب درخشیدند.