گندمــ پرس : پرداختن به مسئله ‏ اشتغال یکى از مهمترین گره‏ گشایی ها در کار مردم است و گره‏ گشایى، سیره‏ى علوى است.(مقام معظم رهبری) آغاز سخن را با کلام نورانی رهبر انقلاب شروع کردیم که بیاد آوریم که مساله اشتغال مساله مهم و حیاتی درکشور ما و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران محسوب […]

گندمــ پرس : پرداختن به مسئله ‏ اشتغال یکى از مهمترین گره‏ گشایی ها در کار مردم است و گره‏ گشایى، سیره‏ى علوى است.(مقام معظم رهبری)

آغاز سخن را با کلام نورانی رهبر انقلاب شروع کردیم که بیاد آوریم که مساله اشتغال مساله مهم و حیاتی درکشور ما و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران محسوب میشود و رهبر معظم انقلاب نیز نسبت به این مساله همواره دغدغه دارند و توصیه های فراوانی به دولتمردان دراین خصوص نیزداشته اند.

اشتغالزایی و تولید شغل در جامعه یعنی اینکه شغلی برای شخصی که متخصص آن کار است و از آمادگی لازم برخوردار است , ایجاد نماییم و اگر توانایی این کار را نداریم حداقل باید از کسانی که برای خود و دیگری ایجاد شغل میکنند حمایت کنیم.

این مقدمه را عرض کردیم تا به حکایتی بپردازیم که شایدخواندنش برای برخی از دلسوزان واقعی و مردم داران سیستانی خوشایند نباشد و کمی آنها را ناراحت و دلگیر کند .

چندماه قبل مطلبی درخصوص لزوم ساماندهی دست فروشان چهاراه دکترا منتشر کردیم که درنهایت اوضاع این بخش از شهر کمی بهبود یافت و عده زیادی از آنان بصورت جمعی در یک زمین خالی که دارای حصار بود , ساماندهی و مشغول بفعالیت شدند.

میتوان گفت درحال حاضر این چهاراه ازاین حیث چهره ای نازیبا به آن شکلی که قبلا داشت ندارد.

 

DSC00164

 

پیشنهاد شد اگر کمی همت دیگر صورت گیرد بدون شک همان چند دست فروش دیگری که درحاشیه پیاده رو نیز مشغول بکار هستند دراین مکان میتوانند به کار خود ادامه دهند و مزاحمتی برای عبور عابرین هم ایجاد نکنند.

 

DSC00150

 

کسب و کار دست فروشان در چهاراه دکترا جرم و در دیگر نقاط شهر آزاد است !!!

اما متاسفانه نه تنها ساماندهی کامل در دستور کار قرار نگرفت بلکه همان عده ای که پیش از این نیز به فکر ساماندهی افتاده بودند حال از سوی اتحادیه صنف پوشاک زابل تحت فشار هستند که بساط خود را جمع آوری و به محل دیگری منتقل نمایند , گویا در مراجعه ای که به فرمانداری داشته اند نیز به آنان دو روز مهلت داده شده تا به مکان دیگری که در خیابان هیرمند درنظر گرفته شده است نقل مکان کنند.

موضوع وقتی جالب میشود که متوجه میشویم به آنها گفته شده است فعالیتشان بعنوان دست فروش غیرقانونیست , اما درمقابل به آنها پیشنهاد هم شده که به مکان دیگری بروند و آنجا مشغول بکار شوند!!!!!

حال این کار غیرقانونیست یا دست فروشی در چهاراه دکترا غیرقانونی ؟؟؟؟

 

DSC00157

 

 

مادری دستفروش : هزینه زندگی سه فرزند , آنهم وقتی که پدر ندارند را چگونه تامین کنم

پس از تماسهای مکرر عده زیادی از دست فروشان به محل کارشان مراجعه و از نزدیک با مشکلات آنان آشنا و پای درد دلشان نشستیم.

خستگی از ناملایمات زندگی و رنج های که کشیده بودند در چهرهایشان موج میزد , ساعتی را نزد آنها بودیم و درحالی که از این همه درد و رنج مات و مبهوت شده بودیم , به حرفهایشان گوش میدادیم.

خانم میانسالی که از دیگران برآشفته تر بود گفت : من با سه فرزندم که یکی از آنها دبیرستان نمونه قبول شده است و پدری هم ندارند , چه باید بکنم ؟؟ خرجی آنها را چگونه بدست بیاورم ؟ ایا دولت خرجی بچه هایم را می دهد ؟ اگر خرجی آنها را می دهد تا کار را تعطیل کنیم و خانه هایمان بنشینیم.

 

DSC00161

 

بیکارم و سرمایه ای ندارم , شکم زن و بچه ام را چگونه سیر کنم ؟

مرد جوانی که پیگیر حل مشکل بود گفت : بنده مدرک دارم و بیکار هستم , حال چه باید بکنم , چگونه شکم زن و بچه ام را سیر کنم ؟ جز این کار کاری دیگر بلد نیستم و سرمایه ای هم که  دارم درهمین حد کفایت میکند که اندکی لباس از مشهد خریداری کنم و دراین مکان بفروش برسانم .

 

اگر درهمین حد هم حقی در زابل نداریم تا مانند اقوام خود از سیستان مهاجرت کنیم

مرد میانسالی از انتهای بازار به جمع ما اضافه شد , حالا به اتفاق همکارانمان 40 نفری شده بودیم و صحبتها ادامه داشت , مودبانه و با وقار سخن میگفتند , مردم عادی هم ایستاده بودند و گوش میدادند , تقریبا هرکس حرفهایشان را شنید حق را به آنان داد و اما به سادگی هم از کنارشان عبور میکرد.

مرد میانسال که گوشه ای ایستاده بود , با اشاره به جمعیت گفت : اینها همه زن و بچه دارند و یا مادرانی هستند که خرجی خانواده هایشان را میدهند و این تنها راه درآمدی آنهاست که از سیستان مهاجرت نکنند , حال اگر ما جای کسی را تنگ  کرده ایم , بگویید تا ماهم مانند اقوام خود از شهر خود برویم و در شهر دیگری کارگری کنیم و …

سکوت تنها پاسخی بود که به این همه صداقت میتوانستم بدهم.

 

DSC00155

 

حاضر به پرداخت حق عضویت سالیانه اتحادیه هستیم

سوال کردم , خوب اتحادیه حق دارد که با شما برخورد کند , شما نه پروانه کسب دارید و نه حق عضویت سالیانه پرداخت میکنید , درصورتی که دیگر مغازه داران اینچنین نیستند , ایا شما هم حاضرید پروانه بگیرید و حق عضویت بپردازید ؟

همگی تقریبا درمقابل این سوال پاسخی یکسان داشتند و گفتند : اگر چه با مشکلات فراوانی روبرو هستیم و پرداخت هزینه های پروانه کسب برایمان سخت است اما اگر قسط بندی شود ,  حاضریم پروانه کسب دریافت نمایم و حق عضویت را نیز پرداخت نمایم.

 

در راه بازگشت به این فکر میکردم که مغازه داران هم حق دارند , اما تکلیف این عده سیستانی که در آخرین سنگر می جنگد چیست ؟

 

آیا با پاک کردن یک مساله میتوان آنرا حل کرد ؟

سوالات فراوانی ذهنم را مشغول می کرد , آیا ساماندهی این قشر کار سخت و دشواریست ؟

آیا پاک کردن صورت مساله , راه حل نهایست و تنها حرفی که به ذهن عزیزان مسئول رسیده همان بوده که بگویند دو روز مهلت دارید که بساط خودتان را جمع کنید و بروید ؟

ایا بواقع درایت و تدبیر مسئولین شهرستان در همین حد است که برای حل یک مساله , صورت مساله , آنهم صورت مساله ای که با قشری محروم از جامعه سروکار دارد را پاک کند ؟

 

آنچه واضح و روشن است اینکه این عده دستفروشانی که در زمینهای خالی که حصار کشی کامل دارد , درحال کسب و کار هستند , هیچگونه سد معبر و مزاحمتی برای عابرین ندارند و با توجه به اینکه حاضرند حق عضویت سالیانه خود را نیزپرداخت نمایند , اتحادیه مربوطه بجای اینکه با این مساله بصورت قهرآمیز برخورد نماید , باید طبق نظارت اداره صنعت , معدن و تجارت زابل به حل مشکل این عزیزان بپردازد , بی شک همه مسئولین سیستان دلسوز هستند و دستگیری از محرومین را سرلوحه کار خود دارند.

 

و در پایان بیاد داشته باشیم و این را آویزه گوش خود کنیم که :

اگر نمیتوانیم باری از روی دوش مردم ستم دیده سیستان برداریم , خود باری بر روی دوششان نشویم 

و کلام آخر و فصل الخطاب کلام رهبر معظم انقلاب : این انقلاب و نظام مدیون پابرهنه  ‏هاست.

 

ان شالله

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه