تاریخ : سه شنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۱ Tuesday, 29 November , 2022

درخواست 23 انجمن زیست محیطی از روسای جمهور ایران و افغانستان جهت نجات هامون

 • کد خبر : 23169
 • ۲۶ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۴
درخواست 23 انجمن زیست محیطی از روسای جمهور ایران و افغانستان جهت نجات هامون

گندمـــ پرس : 23 تشکل زیست محیطی در آستانه سفر رئیس جمهور افغانستان به ایران خواستار رایزنی دو کشور برای حل بحران تالاب‌های بین‌المللی هامون شدند. امضاکنندگان این بیانیه زیست‌محیطی در حمایت از تالاب بین‌المللی هامون با تکیه بر این جمله محیط زیست مرز نمی‌شناسد به حکیم ابوالقاسم فردوسی استناد کرده‌اند که آورده:     […]

گندمـــ پرس : 23 تشکل زیست محیطی در آستانه سفر رئیس جمهور افغانستان به ایران خواستار رایزنی دو کشور برای حل بحران تالاب‌های بین‌المللی هامون شدند.

امضاکنندگان این بیانیه زیست‌محیطی در حمایت از تالاب بین‌المللی هامون با تکیه بر این جمله محیط زیست مرز نمی‌شناسد به حکیم ابوالقاسم فردوسی استناد کرده‌اند که آورده:

 

url

 

ز کشمیر و از کابل و نیمروز/ همه سر فرازان گیتی فروز

ز زابل بخواه و به کابل بخواه/ همی تا بیایند با ما به راه

در بیانیه این ۲۳ تشکل علاوه بر طرح دیدگاه‌های کارشناسی به سبقه تاریخی و فرهنگی ایرانیان و افغان‌ها اشاره شده است و بر این پایه همکاری ساکنان «کابل» و «زابل» برای احیای تالاب‌های بین‌المللی هامون خواسته شده است.


 

انجمن های امضاء کننده بیانیه نجات هامون

انجمن‌های گروه بچه های آب، انجمن احیای سریع هامون پاک (چورا)، موسسه سبزکاران بالان، موسسه توسعه پایدار و محیط زیست، شبکه زیست محیطی استان مرکزی، مرکز حفظ و توسعه زیست بوم های پایدار، انجمن میراث طبیعت، انجمن حمایت از درنای سیبری، تشکل محیط زیستی دروازه های سبزپارس، گروه هم اندیشی سازمانهای غیردولتی تالابی، انجمن پایشگران محیط زیست ایران (پاما)، جامعه همیاران منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی، موسسه زیست محیطی کیمیای سبز، موسسه زیست محیطی احیاگران طبیعت، سازمان مردم نهاد زیست محیطی کودکان طلوع سبز، موسسه زیست محیطی سبزاندیشان اراک، موسسه زیست محیطی ارمغان روحبخش سبز، موسسه گنجینه سبز، پایگاه خبری زمین، انجمن دنیای سالمجمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست شهر اصفهان، سازمان غیردولتی همیاران زیست سبز،انجمن مهندسین محیط زیست زاگرس از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند.

 

دریاچه هامون

 

8 خواسته 23 انجمن کشور از روسای جمهور ایران و افغانستان جهت نجات هامون


این ۲۳ انجمن در بیانیه خود ۸ خواسته آمده است. بیانیه انجمن‌های زیست‌محیطی آورده است : «هامون بزرگ که فردوسی در شاهنامه با نام «زره» از آن یاد میکند از دیرباز بعنوان یکی از کانون های توسعه و شکوفایی منطقه بوده و نه تنها نقطه پیوند تاریخی، فرهنگی و اعتقادی مردم دو کشور بلکه منبع حیات و تامین معیشت جوامع بومی و محلی منطقه، محل زیست هزاران گونه گیاهی و جانوری آبزی و کنار آبزی و پناهگاه میلیون‌ها پرنده مهاجر است».

۲۳ انجمنی که این بیانیه را امضا کرده‌اند در نخستین بند از خواسته‌ها خود از اشرف‌غنی و روحانی، روسای جمهور ایران و افغانستان آورده‌اند: ما خواهان آنیم که نجات اکوسیستم بی‌نظیر تالاب‌های بین‌المللی هامون و حفظ و احیای تمامیت اکولوژیکی آن با توجه به اصول و مصوبات کنوانسیون‌های بین‌المللی هستیم.

در بند دوم آمده نیز براین تأکید شده است که به رسمیت شناختن قوانین و مقررات و معاهدات بین المللی (حفاظت از تنوع زیستی، تعدیل اثرات تغییر اقلیم، جلوگیری از تخریب سرزمین، مقابله با بیابانزایی و…) و همچنین اصول دیپلماسی آب در تالاب‌های فرامرزی و حل چالش‌های محیط زیستی اکوسیستم پهناور تالاب های بین المللی هامون خواسته دیگر از رییس‌جمهور ایران و افغانستان است.

فعالان محیط زیست از روسای جمهور ایران و افغانستان خواسته‌اند که تعامل، همسویی و همکاری دوجانبه و چندجانبه دست‌اندرکاران و سیاست‌گذاران محلی، ملی و منطقه ای در جهت حفاظت، بهره برداری پایدار و احیای تالاب های بین المللی هامون به کار ببندند.

همچنین در بند چهارم از خواسته‌‌های ۲۳ انجمن زیست محیطی از روسای جمهور افغانستان و ایران خواسته شده است تا تلاش در جهت کاهش و حل مشکلات اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی تالاب‌های بین المللی هامون در یک فرایند مشارکت‌مدار با نقش آفرینی گروه‌های ذیحق و ذینفع (رهبران جوامع بومی و محلی، سازمان‌های مردم‌نهاد، سازمان‌های دولتی، دانشگاهیان، موسسات تحقیقاتی و…) با اتکا به وجوه مشترک فرهنگی و مذهبی طرفین در دستور کار قرار گیرد.

امضاکنندگان همچنین از روحانی و اشرف‌غنی مشارکت طرفین در فرآیندهای سیاست‌گذاری‌ و برنامه‌ریزی‌های مرتبط با دشت های حوضه آبخیز هیرمند و از آن جمله دشت سیستان از طریق مذاکره و دستیابی به راه حل‌های مناسب در سطوح مختلف محلی، استانی، ملی و بین‌المللی را خواسته‌اند.

ششمین خواسته انجمن‌های محیط‌زیستی از روس جمهور افغانستان و ایران به رسمیت شناختن قرق‌های بومی (مناطق حفاظت شده توسط جوامع بومی و محلی) و تصدی‌گری این جوامع با توجه به مصوبات کنوانسیون های بین‌المللی است.

در بند هفتم از مسئولان عالی دو کشور ایران و افغانستان خواسته شده است تا تدوین برنامه توسعه و بهره‌برداری خردمندانه مشترک در قالب اصول مدیریت جامع زیست بومی با مشارکت تمام گروههای ذیحق و ذینفع در سایه تفاهم؛ همدلی، همزبانی و همکاری فی مابین را در دستور کار قرار دهند.

آخرین خواسته از موارد ۸ گانه مطرح شده نامگذاری روز دیدار هیئت‌های عالیرتبه افغانستان و ایران به عنوان «روز هامون»، در جهت پاسداشت ارزشها و کارکردهای اکولوژیکی، فرهنگی و اجتماعی تالاب های بین المللی هامون است.

همچنین امضاکنندگان این بیانیه تصریح کرده‌اند: ما سازمانهای مردم نهاد ضمن اعلام آمادگی برای هرگونه مشارکت و همکاری در زمینه های فوق الذکر، معتقدیم حفاظت از اکوسیستم‌ها مرز نمی‌شناسد. بر این اساس، حوزه آبریز هلمند که بالادست تالاب‌های بین المللی هامون واقع است، می‌بایست به صورت یک اکوسیستم یکپارچه مورد مطالعه و برنامه ریزی قرار گیرد و اطمینان داریم که حفظ و احیای این میراث طبیعی مشترک، سبب توسعه و رونق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی کل این منطقه خواهد شد.(خبرآنلاین)

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=23169

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 12در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۲
 1. از همه امضا کنندگان این درخواست تشکر میکنیم . لطفا فعالان و انجمن های زیست محیطی منطقه فعالتر باشند. اگر طوماری نوشته شود و مردم نیز امضا کنند و ارسال شود بد نیست

 2. انشاله با استعانت از خداوند و پیگیریها و تلاشهای نماینده عزیز و تلاشگر سیستان بزرگوار رجایی دوران دکترسیدباقرحسینی هامون نجات خواهد یافت از رسانه ها بویژه شهرگندم هم ممنونم

  • اقا یا خانم محترم لطفا از اسم حاتم سوء استفاده نکن .
   از اول شروع بکار گندم پرس بنده از این اسم استفاده میکنم.
   همون دفعه قبل که به این آقا(………..) رای دادم بکلی پشیمانم

  • خواهشا از اسم حاتم استفاده نکن

 3. سلام
  منطقه آزاد چی شد خواهش میکنیم پیگیری کنید.
  از دل برود هر آنچه از دیده رود

 4. سلام منطقه ازاد داره فراموش میشه پیگیر باشیم

 5. الان اگه افغانستان بی آب می شد ایران با هزینه خودش واسشون لوله کشی میکرد . . متاسفم که باید التماس کنید یا پول بدید که واستون سد باز کنن یا هر چی اضافه باشه آب از روی سد بریزه .مسلمان هستن ؟ کجاست پس مسلمانی چرا باید اینطور باشه ؟؟؟ مگه امام حسین قبول ندارن ؟؟؟؟که لب تشنه شهید شد . مسلمانی نیست همه چیز مفعت شده و بس …

 6. سلام حاج یونس در زابل بعضی سازمانها حق مناطق کمتر توسعه یافته را به پرسنل میدن و بعضی نه لطفا پیگیری بفرمایید

 7. با سلام اگر وبسایتی از رییس جمهور افغانستان برای پیغام گذاردن در اختیار این بنیادها و مردم قرار گیرد بسیار خوب است.

 8. به نام خدا
  با سلام
  احسنت و آفرین . ( محیط زیست مرز نمی‌شناسد) .
  ز کشمیر و از کابل و نیمروز/ همه سر فرازان گیتی فروز

  ز زابل بخواه و به کابل بخواه/ همی تا بیایند با ما به راه

 9. http://www.khabaronline.ir/detail/409525/provinces/s

  مولوی عبدالحمید: روسای جمهور ایران و افغانستان قاطعانه مشکل آب سیستان را حل کنند

 10. تاساعاتی دیگرغنی به ایران میایدگفته شده مهمترین مسائل مطرح شده دردیداربارئیس جمهورمسائل اقتصادی،سیاسی(بخصوص یمن)فرهنگی گفتگومیشودوصحبتی ازمسائل زیست محیطی وهامون وحق ابه نشده(امیداست که چنین نباشدوازدوروزی که ایران هستندیکروزرازابل بیایندومسایل مرز وهامون راحل وفصل نمایند).این بهترین فرصت است که بایداستاندارونمایندگان استفاده کنندورایزنیهای لازم راداشته باشند.