گندمــ پرس : سه شنبه , بیشت و ششم خردادماه 1394 ,  تهران , میدان آرژانتین , انتهای خیابان خالد اسلامبولی (وزرا)کوچه 29 پلاک 19 , ساختمان شماره 2 دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور , جایی بود که جلسه ای مهم و حیاتی برای سیستانیها درحال برگزاری بود. به گزارش گندمــ پرس این جلسه به […]

گندمــ پرس : سه شنبه , بیشت و ششم خردادماه 1394 ,  تهران , میدان آرژانتین , انتهای خیابان خالد اسلامبولی (وزرا)کوچه 29 پلاک 19 , ساختمان شماره 2 دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور , جایی بود که جلسه ای مهم و حیاتی برای سیستانیها درحال برگزاری بود.

به گزارش گندمــ پرس این جلسه به این جهت برای هم استانی های ما و بخصوص سیستانیهای سراسر کشور مهم و با اهمیت بود که چند روز قبل از آن مهندس هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان و سید باقر حسینی نماینده سیستان درمجلس شورای اسلامی اعلام کرده بودند در این جلسه موضوع پیشنهادی ایجاد منطقه آزاد سیستان مطرح و درخصوص آن تصمیم گیری خواهد شد ,  مهمترین دستور کار جلسه که در دعوتنامه اعضاء کارگروه نیز به آن بعنوان دستور کار بند 1 ذکر شده بود , بررسی لایحه پیشنهادی ایجاد منطقه آزاد تجاری سیستان بود.

ساعت 7:30 صبح , حاضرین در جلسه عبارت بودند از : محفوظی معاون امور مجلس و استانهای شورایعالی مناطق آزاد کشور , رمضانعلی یاوری نماینده وزارت دادگستری , فریدون حق بین نماینده وزارت امور خارجه , ایوبی مهریزی نماینده وزارت صنعت و معدن تجارت , معظمی نماینده وزارت نفت , پیروز حناچی نماینده وزارت راه و شهرسازی , محمد سعید نژاد نماینده وزارت راه و شهرسازی , سید عباس حسینی نماینده وزارت تعاون , کار و امور اجتماعی , مرتضی کاظمی نماینده وزارت ارشاد , عسگری نماینده وزارت امور اقتصاد و دارایی , خنده دل نماینده وزارت کشور , مجید نهاوندی نماینده سازمان مدیریت و برنامه و بودجه , رحمانی موحد نماینده سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری , سید مصطفی سیدین نماینده بانک مرکزی و . . . 

از استاندار سیستان و بلوچستان نیز خواسته شده بود که نماینده تام الاختیار خود جهت حضور دراین جلسه را معرفی کند که وی این ماموریت مهم و حیاتی به دو تن از کارشناسان خبره استانداری که از ابتدا هم پیگیر این مساله و تهیه طرح بودند قرار داد و آقایان مهندس مالکی معاون استاندار و دکتر علیرضا نورا مدیر کل امور اقتصادی استانداری در جسله مذکور حاضر شدند.

 

 1512531_231806633659101_1949215389_n

 

از شروع جلسه دو کارشناس استان سیستان و بلوچستان  تا ساعت 11 به دفاع از طرح پرداختند و مستندات و دلایل خود جهت ایجاد این منطقه آزاد را بیان کردند , دراین بین مخالفتهای از سوی اعضای کارگروه صورت می گرفت , نمایندگان سازمان مدیریت و برنامه ریزی , نماینده وزارت کشور و نماینده سازمان محیط زیست از جمله مخالفین بودند که مخالفت ها و مطالبی که بیان می کردند موجب شده بود که فضای جلسه بسیار سنگین بنظر برسد.

گویا قبل از این جلسه اعضای کارگروه مناطق آزاد مصوبه ای گذرانده بودند که تا قبل از اینکه بررسی صورت گیرد که چرا دیگر مناطق ازاد کشور موفق نبوده اند , منطقه آزاد دیگری به تصویب نرسد , بهمین منظور یکی از اعضا خطاب به تیم سیستان و بلوچستان گفت : دلیلی نمیبینیم که منطقه آزاد جدیدی مصوب شود و بهتر است بروید و بازارچه های مرزی خود را فعال کنید , فضا سنگین بود و آقای محفوظی رئیس جلسه معاون پارلمانی و دکتر آهنگران کسی که به زابل آمد و منطقه را بازدید کرده بودند , بر مباحث نظارت داشتند.

یکی از دیگر اعضا گفت : چرا دو منطقه ویژه اقتصادی رامشار و میرجاوه را فعال نمی کنید و مطالعه کرده اید که چرا این دو منطقه ویژه چرا موفق نبوده اند , آیا این امکان وجود ندارد که منطقه آزاد سیستان نیز به همین سرنوشت دچار شود ؟ یکی از کارشناسان استان سیستان و بلوچستان در پاسخ به این مساله گفت : منطقه ویژه از جذابیت کافی برای جذب سرمایه گذار برخوردار نیست در صورتی که منطقه آزاد جذابیت بیشتری دارد و بدون شک همچون منطقه آزاد چابهار که توانست چهره آن منطقه را دگرگون کند , می تواند برای سیستان نیز مثمر ثمر باشد , توجه داشته باشید که چابهار قبل از اینکه منطقه آزاد شود چه داشت ؟ یک رستوران خوب هم در آن به سختی میتوانستیم پیدا کنیم اما حال پیشرفت چشم گیری داشته است.

 مالکی معاون استاندار که بعنوان کارشناس در این جلسه حضور داشت , توضیحات فراوانی از شرایط منطقه و چابهار ارائه کرد و از بازار افغانستان و پیرامون آن گفت , اما بازهم مخالفت ها پابرجا بود , دراین زمان  وی رو  به همکار دیگر خود گفت : شما ادامه بدهید :  علیرضا نورا مدیرکل امور اقتصادی استانداری , بحث را از مسائل کارشناسی خارج و گفت : این طرح از زمان سفر آقای روحانی مطرح و یکسال بیشترست که روی آن کار می شود , ما منکر این نیستیم ک مناطق آزاد موفق نبوده اند , اما بفرمائید که مردم سیستان چه گناهی کرده اند ؟  یعنی چوب عملکرد ضعیف دیگر مدیران مناطق آزاد رو سیستانیها باید بخورند ؟  متوجه باشید که شما درخصوص مردمانی صحبت میکنید که شرایطشان از بحران گذشته و  فوق بحرانیست , این امنیت که اینجا الان به راحتی صبحانه میخورید مدیون همین مردم هست , اگر اینها نبودند که شرایط رو تحمل نمی کردند الان مشخص نبود که ناامنی در کجای این کشور نفوذ کرده بود , اما این مردم ولایتمدار ادعایی هم ندارند , مردمی که در زمان طوفان های 120 روزه , شب تا صبح روی صورتشون دستمال مرطوب می گذارند تا بتونن نفس بکشند و زنده بمونن , شما درخصوص این مردم تصمیم گیری می کنید , جوانان ما بیکار هستند , چه باید کرد ؟ عدم موافقت با این طرح یعنی اینکه اجازه بدهیم مردم از این منطقه مهاجرت کنند ؟ کما اینکه خیلی ها از منطقه مهاجرت کرده اند , اما حال ایجاد منطقه آزاد یکی از بارقه های امید زندگی در این منطقه شده است , وی رو به دکتر آهنگران کرد و گفت : به یاد دارید زمانی که جهت بررسی طرح به زابل تشریف آوردید مردم چه استقبالی از شما کردند ؟ این نشان از نیاز مردم به این مساله دارد.

وی زمانی که از مردم سیستان حرف میزد , لحظه ای بغض کرد و برای لحظاتی سکوت جلسه را فرا گرفت که در این حین مهندس مالکی  رو به حضار گفت : شخصی که الان بغض کرده سیستانی و شیعه و بنده بلوچ و اهل سنت هستم , که با هم اومدیم که نشون بدیم سیستان برای شیعه و سنی , بلوچ و سیستانی مهم است.

با گفتن این جملات فضای جلسه کمی تغییر کرد و . . . 

ساعت از 11 گذشته بود که از تیم استان سیستان و بلوچستان خواسته شد برای اینکه اعضا به شور بپردازند جلسه را برای بیست دقیقه ترک کنند  , در زمانی که تیم استان سیستان و بلوچستان در بیرون جلسه حضور داشتند , اوج استرس و نگرانی را میشد در چهره آنها  مشاهده کرد , تیم زبده ای که بخوبی توانست در جلسه ای که بی شباهت به جلسات مذاکرات ایران و 1+5 نبود , به تمامی سوالات و ابهامات پاسخ بگوید و طرف مقابل را متقاعد کنند.

انتظار به پایان رسید و در نهایت با رای اکثریت اعضای کارگروه ,  طرح ایجاد منطقه آزاد سیستان به تصویب رسید , مالکی و نورا درگفتگویی کوتاه  گفتند : خوشحالیم که شرمنده مردم سیستان نشدیم

 

 

خبری که موجب خوشحالی مردم سیستان شد

در پایان جلسه  طی تماس تلفنی که دکترحسینی نماینده سیستان با کارشناسان استان حاضر در کارگروه تخصصی شورایعالی مناطق آزاد برقرار می کند خبر تصویب طرح را دریافت و در مصاحبه با رسانه ها این خبر خوش را به مردم اعلام می کند که موجی از شادی در بین مردم بوجود آورد.

جا دارد یکبار دیگر از , مهندس هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان , حجت الاسلام کیخا امام جمعه معزز زابل , نمایندگان سیستان در مجلس شورای اسلامی , ناظری فرماندار زابل , نورا مدیرکل امور اقتصادی استانداری , مالکی معاون استاندار و تمامی کسانی که جهت تصویب این طرح در کارگروه تخصصی شورایعالی مناطق آزاد تلاش کردند تقدیر و تشکر نماییم و یاد آوری نماییم مردم سیستان همچنان منتظر تصویب نهایی طرح می باشند و خواستار پیگیری این مساله تا حصول نتیجه هستند.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه