گندمــ پرس : جهت تهیه گزارش از تمرینات نوجوانان و جوانان سیستانی که زیر نظر کاپیتان تیم ملی کبدی کشور در استادیوم شهید حسینی مشغول فراگیری کبدی هستند , به محل مراجعه کردیم . وضعیت آنقدر ناراحت کننده و اسف بار بود که از خیر گزارش گذشتم و آنچه را دیدم به تصویر می کشم. […]

گندمــ پرس : جهت تهیه گزارش از تمرینات نوجوانان و جوانان سیستانی که زیر نظر کاپیتان تیم ملی کبدی کشور در استادیوم شهید حسینی مشغول فراگیری کبدی هستند , به محل مراجعه کردیم .

وضعیت آنقدر ناراحت کننده و اسف بار بود که از خیر گزارش گذشتم و آنچه را دیدم به تصویر می کشم.

 

 IMG-20150611-WA0007_resized

 

معراج شیخ : حاضرم از دستمزد میلیونی بگذرم و برای زابل مجانی بازی کنم

لحظه ای با معراج شیخ کاپیتان با سابقه تیم ملی کشورمان همکلام شدم , می گفت : مدتی بعد جهت حضور در لیگ کبدی هند راهی این کشور خواهد شد و مبلغی بیش از یکصد میلیون تومان دستمزد نیز برای وی در نظر گرفته شده است.

جالب این بود که هیچ شور و نشاطی در پی این قضیه در معراج مشاهده نمی شد , از وی علت را جویا شدم که چرا شاد بنظر نمی رسی , از این اتفاق بزرگ و خوشایند و رقابت با بزرگان کبدی دنیا , آنهم در لیگ کبدی هند که بسیاری از کبدی کاران دنیا آرزوی حضور در آن را دارند.

گفت : وقتی این همه استعداد در سیستان داریم , چرا نباید یک تیم داشته باشیم ؟ چند ماه دیگر لیگ برترکبدی کشور آغاز می شود و ما که زاده , زادگاه کبدی جهان هستیم باید برویم و در تیمهای دیگر شهرهای کشور بازی کنیم , بنده حاضرم از دستمزد میلیونی که می توانم  از دیگر تیم ها بگیریم بگذرم , اما در تیم زابل بازی کنم و بی شک موفق هم خواهیم بود , اما متاسفانه هیچ حمایتی صورت نمی گیرد.

آنچه معراج می گفت را بخوبی میتوانستم از حال و روز سالن محل تمرین درک کنم , سالنی که از داشتن امکانات اولیه , از جمله تهویه و سرویس بهداشتی و رختکن هم محروم بود.

 

IMG-20150611-WA0006_resized

 

بله کاپیتان تیم ملی و دومین بازیکن گران قیمت جهان کبدی , در زابل با چند نوجوان سیستانی مشغول به تمرین بود و چنین دلسوزانه و یا بهتر بگویم عاشقانه از ماندن و جنگیدن برای آباد شدن ورزش سیستان سخن میگفت.

اما گوش های شنوا را چه شده ؟ انحلال تیم کبدی سجاد زابل و فلج شدن کبدی سیستان

به یاد دارم چند سال قبل که تیم کبدی سجاد زابل قهرمان لیگ برترکبدی کشور شد , در روز پایانی و پس از پیروزی در آن مسابقه چه شور و هیجانی در شهر ایجاد شده بود , اما پس از آن متاسفانه هیچ حمایتی صورت نگرفت و تیم کبدی سجاد زابل منحل شد و کبدی سیستان نیز فلج.

 

IMG-20150611-WA0004_resized

 

دانشگاه زابل , دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری به کمک کبدی بیایند

حال سوال این است که مگر داشتن یک تیم کبدی در لیگ برتر , آنهم تیمی که بتواند قهرمان این لیگ شود چقدر هزینه دارد که همگان , از جمله نهادهای مانند دانشگاه زابل , دانشگاه علوم پزشکی زابل , شهرداری و . . .  از آن شانه خالی می کنند و حمایتی از این رشته ریشه دار در سیستان صورت نمی گیرد ؟

معراج شیخ می گفت , با کمتر از صد میلیون تومان در یک سال , میتوانیم قهرمان لیگ برترکبدی کشور باشیم !!!!!

ایا بواقع تامین صد میلیون تومان اعتبار (میانگین ماهیانه ده میلیون تومان) برای برخی از مدیران و مدیریتها سخت است ؟ حال که سیستان کارخانه ای ندارد که از ورزش حمایت کند , ما نیز باید دست روی دست بگذاریم و نابودی کبدی را تماشا کنیم ؟ آیا فکر می کنید تا نابودی کبدی سیستان راهی مانده باشد ؟ بی شک اگر به همین راه ادامه دهیم در سالهای آینده از کبدی را هم باید در موزه ها جستجو کنیم.

یا حق : یونس دهمرده , بیست خرداد نود و چهار

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه