گندمـــ پرس : مجلس نهم تنها ۹ نماینده زن دارد. این نمایندگان عمدتا تذکرات کمی در حوزه زنان دارند. نگاهی به تذکرات آنها در زمستان ۹۳ داشته ایم.     فصل بودجه امسال رو به اتمام است و بررسی اخبار خبرگزاری خانه ملت نشان می‌دهد هیچ یک از ۹ زن حاضر در بهارستان نه جزو […]

گندمـــ پرس : مجلس نهم تنها ۹ نماینده زن دارد. این نمایندگان عمدتا تذکرات کمی در حوزه زنان دارند. نگاهی به تذکرات آنها در زمستان ۹۳ داشته ایم.

 

14-11-24-93216zanane_majles_9

 

فصل بودجه امسال رو به اتمام است و بررسی اخبار خبرگزاری خانه ملت نشان می‌دهد هیچ یک از ۹ زن حاضر در بهارستان نه جزو مخالفان بودجه سخن گفته‌اند و نه جزو موافقان. البته شنیده‌های مختلفی از تلاش برخی نمایندگان زن مبنی بر کاستن از بودجه برخی نهادها شنیده شده است. از جمله تلاش یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس برای کاهش بودجه معاونت زنان و خانوداه ریاست‌جمهوری یا آنچه بر سر بودجه مقابله با ریزگردهای سازمان حفاظت محیط زیست آمد.

همچنین وقتی سوم اسفندماه در مورد تبصره الحاقی ۸ بودجه بحث در صحن مجلس به میان آمد که هزینه دادرسی مهریه افزایش یابد مخالفت مجلس بیشتر از سوی مردان نماینده بود و هیچ صدایی از زنان شنیده نشد. در مدت بررسی لایحه بودجه ۹۴ تنها «شهلا میرگلوبیات» بود که درباره اجرایی شدن زیرساخت‌های لازم برای انجام زایمان طبیعی اظهارنظر کرد.

خواب زمستانی

زمستان ۹۳ در قانونگزاری در حالی رو به اتمام است که ۱۶ جلسه عادی از ابتدای دیماه تا ۵ اسفندماه برگزار شده و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از آن وارد جلسه‌های فوق‌العاده صبح و عصر رسیدگی به بودجه ۹۴ شده‌اند. در ۱۶ جلسه یاد شده نیز ۴۳۳ تذکر کتبی خطاب به مسئولان عالی اجرایی کشور قراءت شده که از این تعداد ۳۵ تذکر توسط نمایندگان زن یا به همراه آنان داده شده است.

بررسی این تعداد تذکر به همراه بررسی ۳هزار و ۸۶۷ خبر منتشر شده در همین مدت توسط خبرگزاری خانه‌ملت نشان از آن دارد که مسائل زنان همچنان در بهارستان کمتر جایی دارد تا آنجا که می‌توان گفت بیشترین اظهارنظر نمایندگان زن متوجه «ورزش بانوان»، «روایت ۷۵ میلیارداعتبار زنان‌خانه‌دار که به خزانه بازگشت» و «۳۶ ساعت کار زنان در هفته بدون کسر حقوق» بوده است. البته در مدت یادشده «شهلا میرگلوبیات» و «لاله افتخاری» به اتفاقی چند نماینده دیگر در دهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی شرکت کردند.

طبیب‌زاده نوری و علاقه به سیستان و بلوچستان

بررسی ۴۳۳ تذکر کتبی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در فاصله ابتدای دیماه تا ۵ اسفندماه امسال نشان می‌دهد که ۳۵ تذکر توسط زنان نماینده به اعضای هیئت دولت داده شده است که تنها در یک مورد ماهیت تذکر مربوط به مسائل زنان است و در بقیه موارد هیچ ردی از مسائل زنان در فعالیت تذکری نمایندگان دیده نشده است.

«مهناز بهمنی» نماینده سراب در مجلس شورای اسلامی با ۱۱ تذکر در صدر جدولی قرار دارد که ۳۵ تذکر زنان مجلس دیده می‌شود و بیشتر هم «حوزه انتخابیه» و «کمیسیون تخصصی»اش محور این تذکرات بوده است.

«زهره طبیب‌زاده نوری» نماینده تهران، ری و اسلامشهر در خانه ملت ۹ تذکر به دولتی‌ها داده است که در این میان ۲ تذکر کتبی او متوجه ناامنی در سیستان و بلوچستان بوده و یک تذکر شفاهی او نیز متوجه سفر «معصومه ابتکار» در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه به زابل و برگزاری مراسم روز تالاب‌ها در این شهر بوده است.

یکی از ۹ تذکر این نماینده نیز درباره رفتار فدراسیون با خانم «سمیه حیدری» قهرمان ارزشی بوده که طبیب‌زاده خواستار بررسی آن توسط وزارت ورزش و جوانان شده است.

در این دوره سه ماهه «حلیمه عالی» ۵ تذکر کتبی به هیئت دولت داده است. «شهلا میرگلوبیات» ۴ تذکر و ۴ تذکر نیز به صورت جمعی به دولتی‌ها از سوی زنان داده شده است.

«لاله افتخاری» و «نیره اخوان بیطرف» به طور مشترک یک تذکر کتبی داشته‌اند و «فاطمه آلیا» و «زهره طبیب‌زاده نوری» هم به طور مشترک یک تذکر کتبی. در میان زنان تذکردهنده «سکینه عمرانی» و «فاطمه رهبر» حضور نداشته‌اند.

همچنین ۷ تن از ۹ زن نماینده مجلس در تذکری خواستار برخورد با توهین نشریه «شارلی ابدو» شده و در یک تذکر دیگر ۵ تن از زنان مجلس به همراه ۷ نماینده دیگر خواستار بررسی مرگ معلولان در آسایشگاه تحت نظارت سازمان بهزیستی شدند.

حلیمه عالی و تالاب هامون

تنها اظهارنظر «حلیمه عالی» نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی در میان ۴۰ خبری که خبرگزاری خانه ملت براساس اظهارنظرهای نمایندگان زن منتشر کرده است روز ۱۲ بهمن‌ماه درست یک روز قبل از برگزاری مراسم روز جهانی تالاب‌ها در زابل است.

«حلیمه عالی» که در انتخابات مجلس نهم در دور دوم موفق از «احمدعلی کیخا» نماینده دوره قبل پیشی بگیرد و راهی بهارستان شود در اظهارنظری گفته است «همایش‌ها و سخنرانی‌ها تالاب‌های کشور را احیا نمی‌کند!»

این در حالی است که رقیب او در آن دوره انتخابات مدتهاست به عنوان معاون محیط‌طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست فعال است و برای نخستین بار امسال با حضور سفرای آلمان،‌افغانستان و نماینده دائم سازمان ملل در ایران و جمعی از فعالان محیط زیست مراسم روزجهانی تالاب‌ها را در زابل و در تالاب هامون برگزار کرد.

اما بررسی ۴۰ خبری که با اظهارنظر نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی روی خروجی خبرگزاری خانه ملت قرارگرفته است نشان می‌دهد در این مدت «لاله افتخاری» با ۱۷ عنوان خبری، «فاطمه آلیا» با ۹ عنوان خبری، «زهره طبیب‌زاده نوری» با ۷ عنوان خبری و «شهلا میرگلوبیات» با ۴ عنوان خبری بیشترین حضور را در خبرگزاری خانه‌ملت داشته‌اند.

«سکینه عمرامی»، «مهناز بهمنی» و «حلیمه عالی» نیز هر یک با یک خبر در این مدت در خانه ملت اظهارنظری داشته‌اند. این تعداد ۱.۰۳ درصد از اخبار منتشر شده در خانه‌ملت است

 

سینا قنبرپور _ خبرآنلاین

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه