تاریخ : پنج شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۱ Thursday, 26 May , 2022

خواب زمستانی نمایندگان زن مجلس در بررسی لایحه بودجه 94

 • کد خبر : 21394
 • ۱۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۰:۰۵
خواب زمستانی نمایندگان زن مجلس در بررسی لایحه بودجه 94

گندمـــ پرس : مجلس نهم تنها ۹ نماینده زن دارد. این نمایندگان عمدتا تذکرات کمی در حوزه زنان دارند. نگاهی به تذکرات آنها در زمستان ۹۳ داشته ایم.     فصل بودجه امسال رو به اتمام است و بررسی اخبار خبرگزاری خانه ملت نشان می‌دهد هیچ یک از ۹ زن حاضر در بهارستان نه جزو […]

گندمـــ پرس : مجلس نهم تنها ۹ نماینده زن دارد. این نمایندگان عمدتا تذکرات کمی در حوزه زنان دارند. نگاهی به تذکرات آنها در زمستان ۹۳ داشته ایم.

 

14-11-24-93216zanane_majles_9

 

فصل بودجه امسال رو به اتمام است و بررسی اخبار خبرگزاری خانه ملت نشان می‌دهد هیچ یک از ۹ زن حاضر در بهارستان نه جزو مخالفان بودجه سخن گفته‌اند و نه جزو موافقان. البته شنیده‌های مختلفی از تلاش برخی نمایندگان زن مبنی بر کاستن از بودجه برخی نهادها شنیده شده است. از جمله تلاش یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس برای کاهش بودجه معاونت زنان و خانوداه ریاست‌جمهوری یا آنچه بر سر بودجه مقابله با ریزگردهای سازمان حفاظت محیط زیست آمد.

همچنین وقتی سوم اسفندماه در مورد تبصره الحاقی ۸ بودجه بحث در صحن مجلس به میان آمد که هزینه دادرسی مهریه افزایش یابد مخالفت مجلس بیشتر از سوی مردان نماینده بود و هیچ صدایی از زنان شنیده نشد. در مدت بررسی لایحه بودجه ۹۴ تنها «شهلا میرگلوبیات» بود که درباره اجرایی شدن زیرساخت‌های لازم برای انجام زایمان طبیعی اظهارنظر کرد.

خواب زمستانی

زمستان ۹۳ در قانونگزاری در حالی رو به اتمام است که ۱۶ جلسه عادی از ابتدای دیماه تا ۵ اسفندماه برگزار شده و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از آن وارد جلسه‌های فوق‌العاده صبح و عصر رسیدگی به بودجه ۹۴ شده‌اند. در ۱۶ جلسه یاد شده نیز ۴۳۳ تذکر کتبی خطاب به مسئولان عالی اجرایی کشور قراءت شده که از این تعداد ۳۵ تذکر توسط نمایندگان زن یا به همراه آنان داده شده است.

بررسی این تعداد تذکر به همراه بررسی ۳هزار و ۸۶۷ خبر منتشر شده در همین مدت توسط خبرگزاری خانه‌ملت نشان از آن دارد که مسائل زنان همچنان در بهارستان کمتر جایی دارد تا آنجا که می‌توان گفت بیشترین اظهارنظر نمایندگان زن متوجه «ورزش بانوان»، «روایت ۷۵ میلیارداعتبار زنان‌خانه‌دار که به خزانه بازگشت» و «۳۶ ساعت کار زنان در هفته بدون کسر حقوق» بوده است. البته در مدت یادشده «شهلا میرگلوبیات» و «لاله افتخاری» به اتفاقی چند نماینده دیگر در دهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی شرکت کردند.

طبیب‌زاده نوری و علاقه به سیستان و بلوچستان

بررسی ۴۳۳ تذکر کتبی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در فاصله ابتدای دیماه تا ۵ اسفندماه امسال نشان می‌دهد که ۳۵ تذکر توسط زنان نماینده به اعضای هیئت دولت داده شده است که تنها در یک مورد ماهیت تذکر مربوط به مسائل زنان است و در بقیه موارد هیچ ردی از مسائل زنان در فعالیت تذکری نمایندگان دیده نشده است.

«مهناز بهمنی» نماینده سراب در مجلس شورای اسلامی با ۱۱ تذکر در صدر جدولی قرار دارد که ۳۵ تذکر زنان مجلس دیده می‌شود و بیشتر هم «حوزه انتخابیه» و «کمیسیون تخصصی»اش محور این تذکرات بوده است.

«زهره طبیب‌زاده نوری» نماینده تهران، ری و اسلامشهر در خانه ملت ۹ تذکر به دولتی‌ها داده است که در این میان ۲ تذکر کتبی او متوجه ناامنی در سیستان و بلوچستان بوده و یک تذکر شفاهی او نیز متوجه سفر «معصومه ابتکار» در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه به زابل و برگزاری مراسم روز تالاب‌ها در این شهر بوده است.

یکی از ۹ تذکر این نماینده نیز درباره رفتار فدراسیون با خانم «سمیه حیدری» قهرمان ارزشی بوده که طبیب‌زاده خواستار بررسی آن توسط وزارت ورزش و جوانان شده است.

در این دوره سه ماهه «حلیمه عالی» ۵ تذکر کتبی به هیئت دولت داده است. «شهلا میرگلوبیات» ۴ تذکر و ۴ تذکر نیز به صورت جمعی به دولتی‌ها از سوی زنان داده شده است.

«لاله افتخاری» و «نیره اخوان بیطرف» به طور مشترک یک تذکر کتبی داشته‌اند و «فاطمه آلیا» و «زهره طبیب‌زاده نوری» هم به طور مشترک یک تذکر کتبی. در میان زنان تذکردهنده «سکینه عمرانی» و «فاطمه رهبر» حضور نداشته‌اند.

همچنین ۷ تن از ۹ زن نماینده مجلس در تذکری خواستار برخورد با توهین نشریه «شارلی ابدو» شده و در یک تذکر دیگر ۵ تن از زنان مجلس به همراه ۷ نماینده دیگر خواستار بررسی مرگ معلولان در آسایشگاه تحت نظارت سازمان بهزیستی شدند.

حلیمه عالی و تالاب هامون

تنها اظهارنظر «حلیمه عالی» نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی در میان ۴۰ خبری که خبرگزاری خانه ملت براساس اظهارنظرهای نمایندگان زن منتشر کرده است روز ۱۲ بهمن‌ماه درست یک روز قبل از برگزاری مراسم روز جهانی تالاب‌ها در زابل است.

«حلیمه عالی» که در انتخابات مجلس نهم در دور دوم موفق از «احمدعلی کیخا» نماینده دوره قبل پیشی بگیرد و راهی بهارستان شود در اظهارنظری گفته است «همایش‌ها و سخنرانی‌ها تالاب‌های کشور را احیا نمی‌کند!»

این در حالی است که رقیب او در آن دوره انتخابات مدتهاست به عنوان معاون محیط‌طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست فعال است و برای نخستین بار امسال با حضور سفرای آلمان،‌افغانستان و نماینده دائم سازمان ملل در ایران و جمعی از فعالان محیط زیست مراسم روزجهانی تالاب‌ها را در زابل و در تالاب هامون برگزار کرد.

اما بررسی ۴۰ خبری که با اظهارنظر نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی روی خروجی خبرگزاری خانه ملت قرارگرفته است نشان می‌دهد در این مدت «لاله افتخاری» با ۱۷ عنوان خبری، «فاطمه آلیا» با ۹ عنوان خبری، «زهره طبیب‌زاده نوری» با ۷ عنوان خبری و «شهلا میرگلوبیات» با ۴ عنوان خبری بیشترین حضور را در خبرگزاری خانه‌ملت داشته‌اند.

«سکینه عمرامی»، «مهناز بهمنی» و «حلیمه عالی» نیز هر یک با یک خبر در این مدت در خانه ملت اظهارنظری داشته‌اند. این تعداد ۱.۰۳ درصد از اخبار منتشر شده در خانه‌ملت است

 

سینا قنبرپور _ خبرآنلاین

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=21394

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 7در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۷
 1. سلام در زمینه این عملکرد فقط همشهری عزیز می توان گفت که خودم کردم که..بر خودم باد

 2. صحبتی با مدیر منابع طبیعی شهرستان زابل

  اقای فرقانی سلام ما گزارش عملکرد ۳۰ ساله از شما نخواستیم،ما از شما خواستیم گزارش عملکرد شفاف در این سه ساله ای که سرکارخانم عالی نماینده بودند و دغدغه داشتند اعلام بفرمایید،به ما بگویید نسبت به سال های قبل چقدر ردیف های اعتباری این اداره و ادرات دیگر منابع طبیعی شهرستان افزایش پیدا نموده، سیستان با بیش از دهها هزار هکتار عرصه بحرانی که روز به روز وسعت ان افزایش پیدا می کند چند سال باید منتظر باشد تا با سالی ۲۰۰ هکتار نهال کاری تثبیت گردد،اقای فرقانی گزارش بفرمایید با پیگیری نماینده محترم چند هزار هکتار در این سه ساله تثبیت شن انجام داده اید،اقای فرقانی تعطیلی یک نهاد به معنی تعطیلی اداره مورد نظر نیست کاهش فعالیت ها و یا عدم انجام فعالیت های چشمگیر نیز به مفهوم تعطیلی تلقی می شودشما گفته اید که اداره شما تقسیم شد است و سطح کمی در اختیار شما هست می توانید کمربند سبزی که برای این سطح کم در اطراف شهر ایجاد کرده اید نشان مان بدهید ، در کدام جلسه ……………………………… آیا بیاد دارید که از روزی که ………………………………………………..،منابع طبیعی یکی از دستگاههای مهم دخیل در کنترل ریز گردهاست چندین مکاتبه با ریاست سازمان منابع طبیعی کشور داشته اید فعالیت ۲۰۰ هکتاری شما در یک سال و دو سال اصلا قابل توجیه نیست، منظور ان متخصص عزیز سیستانی گزارش عملکرد متناسب با سطح ادعای شماست ، شما می گویید هزاران هکتار را بیابان زدایی کرده اید کی این کار را کرده اید 8سال قبل که همه خشک شد و مدیریت اجرای پروژه هم بر عهده ……………………………….. ما از شما بعنوان اداره ای که مهمترین نقش در بیانبان زدایی را دارد و همسر کسی هستید که 70هزار نفر وی را به عنوان نماینده انتخاب کرده اند سوال کردیم ونه گزارش عملکرد دراز مدت شما را ، دوست عزیز جناب فرقانی،خیلی از کارشناسان ورود گونه اوکالیپتوس را به سیستان اشتباهی همچون ماهی آمور (شیر ماهی) دریاچه هامون می دانند،و دلیل انرا توان زیاد این گونه در خشک کردن محیط خاک و هوا و اثرات اللوپاتی ان بر سایر گیاهان دانسته که البته این چنین هم است، از آنجایی که منطقه ما یک منطقه گرم و خشک بوده و همواره با کم ابی مواجه است چرا شما این گونه را صرفا به خاطر رشد سریع ان در سیستان رواج دادیددر حالیکه این گیاه به شدت رطوبت خاک را تخلیه می کند ،پاسخگوی ان کیست،این در حالیست که خیلی گونه های بومی و درختانی نظیر زیتون بسیار مستعدو قابل رشد در سیستان می باشند و بارها توسط مراکز تحقیقاتی سیستان تست شده است، شما در طول دوره مدیریتی خود چرا با مرکز تحقیقات کشاورزی سیستان در خصوص ترویج گونه مناسب گیاهی هیچ همکاری نداشته اید اگر داشته اید چرا نتایج ان را در اختیار مردم نمی گذارید …………………………………………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………………………………………….
  ………………
  …………………………………………….
  …………………………………..
  ………………………
  ………………………….. درست هست عملکرد همه دولت ها بسیار ضعیف بوده در خصوص سیستان ولی با اندکی تامل و تفاهم می توانستید ثمرتات زیادی حاصل کنید ولی ……. اما براستی ما مفهوم انرا نفهمیدیم که شما و سرکار خانم دکتر عالی طرفدار دولت هستید یا مخالف آن اگر هستید نطق هایتان از چیست نطق های که در اکثرا آنها تنها یک نفر مورد خطاب است معاون امنیتی استانداری سیستان وبلوچستان میرشکار آن هم به علت …………………………………….در زمان فرمانداریش ……………………………….

 3. نباید سایت شهر گندم رنگ و بوی سیاسی بگیرد و یا احساس شود از فرد خاصی انتقاد و یا از فرد خاصی حمایت میکند شهر گندم باید به بررسی مشکلات سیستان پرداخته و راه حل ارائه کند

 4. خانم دکتر عالی فعالترین نماینده زن در مجلس است شهرگندم اگه میتونی نامه جوابیه مهندس فرقانی همسر ایشون رو بزار گندم گرچه همه مردم جوابیه رو خوندن… ….. زنده باد خانم دکتر عالی شیرزن سیستان

 5. یک نماینده در حوزه انتخابی خویش نباید برخوردی نامناسب داشته باشد. انسانهای توانمند به امور سر وسامان می دهند و آنان که این هنر را ندارند ،صرفاَ ایراد می گیرند و نیمه خالی لیوان را می بینند. به هرحال خانم عالی این تذکر را بیان فرموده اند تا توجه بهارستان را به مشکلات سیستان جلب نمایند ویاد آور شوند که همین جشن و اقدام بی اثر!! هم با کوشش یک سیستانی صورت گرفته وگرنه دولت احتمالاَ آنرا در جای دیگری برگزار می کرد.

 6. سرگزی عزیز/ان یک تذکر هم/درست متضاد با منافع سیستان/و درست در جایی که یک سیستانی ارزشمند فعال است داده شده/ خود این ماجرا می تواند به عنوان یک کتاب توسط نویسندگان نگاشته شود چرا چون که درست این رفتار از عوامل ویرانی سیستان است/

 7. مردم سیسستان گرامی : درد ما از بیگانگان نیست. مردم ما برای برگزاری چنین جشنهایی از همان خورد وخوراک معمولی خودشان حاضرند بزنند تا نام سیستان لااقل بر زبان دیگر عزیران هم وطن تداعی شود. حالا این جشن که حتی باز تاب بین الملی هم داشت،چرا تا این حد مورد هجمه عزیزان نماینده قرار گرفته است نمی دانم . ……