تاریخ : پنج شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۱ Thursday, 26 May , 2022

خطبه های نماز جمعه زابل

  • کد خبر : 21475
  • ۱۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۱۷
خطبه های نماز جمعه زابل

گندمــ پرس : حجت الاسلام و المسلمین کیخا در خطبه های این هفته نماز جمعه زابل که در مصلی المهدی این شهرستان اقامه گردید ضمن دعوت نمازگزاران به تقوای الهی اظهار داشت: برادران و خواهران، مومنین ومومنات خودم و شما بزرگواران را به تقوا دعوت می کنم.تقوا از وقایه گرفته شده، یعنی محافظت از چیزی […]

گندمــ پرس : حجت الاسلام و المسلمین کیخا در خطبه های این هفته نماز جمعه زابل که در مصلی المهدی این شهرستان اقامه گردید ضمن دعوت نمازگزاران به تقوای الهی اظهار داشت: برادران و خواهران، مومنین ومومنات خودم و شما بزرگواران را به تقوا دعوت می کنم.تقوا از وقایه گرفته شده، یعنی محافظت از چیزی در مقابل آنچه که ضرر می رساند و یا اذیتش می کند.انسان با تقوا کسی است که حالت تقوا در اوایجاد شده باشد.

 

81395125-6090770

 

وی در ادامه به راهکارهایی برای تقوا اشاره نمود و گفت: عواملی که سبب تقوا می گردند عبارتند از:تلاوت قرآن. برنامه هر روز ما تلاوت قرآن باشد. خود تلاوت قرآن قلب انسان را روشن می کند.فقط همین صرف قرائت قرآن. کلام خدا را زمزمه کنید تا قلبتان نورانی شود.

راهکار دیگر با تقوا شدن، شرکت در محافل مذهبی است. این ایام که ایام فاطمیه است. از این ایام به نحو احسن استفاده کنیم. فاطمیه دوم نیز در اوایل نوروز است. و مردم ما نشان دادند که هر موقع عزاداری ها در ایامی همچون نوروز و ایام جشن باشد. به اعتقاداتشان پایبندند.

راهکار دیگر با تقوا شدن همنشینی با انسان های با تقوا ،اهل مسجد وعلمای ربانی و عزیزانی است که دلهای پاک دارند. این همنشینی خودش یک راهکار برای با تقوا شدن است.

راهکار دیگر، مطالعه سیره عملی امامان معصوم(ع) و انبیا الهی و همچنین مطالعه زندگی علما و سالکینی همچون امام راحل(ره) مقام معظم رهبری(حفظه الله) و مراجع عظامی است که در مکتب اهلبیت پرورش یافته اند.

همچنین مطالعه سرگذشت گنهکاران و عواقب و عذاب های گناهان نیز خود راهکاریست برای با تقوا شدن.

وی در ادامه به برکات تقوا از زبان قرآن اشاره نمود و گفت: کسی که تقوا داشته باشد خداوند برای او راهی قرار می دهد. هرکسی که از محرمات الهی به خاطر خدا بپرهیزد و حدود الهی را نشکند. و حلال و حرام برایش مهم باشد، خداوند برای این شخص راه نجاتی قرار می دهد و کار این شخص هیچوقت گره نمی خورد. اگر جای دیگری کار ما به مشکل برمی خورد، خوب فکر کنیم که چه کردیم.

خطیب نماز جمعه زابل در ادامه سخنانش بیان داشت: یکی از نتایج تقوا توکل بر خداست. این که انسان اولاد کم داشته باشد تا درآمد خوبی داشته باشد، بی تقوایی است.اگر کسی از ترس فقیر شدن اولاد کم داشته باشد، هنوز به درجه توکل و یقینی که خدا می دهد نرسیده و ایمانش در این زمینه ضعیف است. روزی همه ما دست خداست. پس تقوا برکات زیادی داردو ما باید سعی کنیم عوامل گناه را از زندگیمان دور کنیم.

وی در ادامه با اشاره به خطرات ماهواره ها بیان داشت: ماهواره سرباز دشمن در خانه است که تفکر انسان ها را آلوده می کند. عوامل گناه را دور کنیم تا برکات وارد زندگیمان شود.

حجت الاسلام والمسلمین کیخا در خطبه های دوم بار دیگر نماز گزاران را به رعایت تقوای الهی دعوت نمودو اظهار داشت:

خودم و شما بزرگواران را به تقوا سفارش می کنم .اثرات تقوا را متذکر شدیم .با تقوا باشیم تا برکات در زندگی ما نمایان شود و باران رحمت خدا بیشتر و بیشتر باریدن بگیرد و مشکلات مرتفع شود.

وی در ادامه با اشاره به جمعه 15 اسفند روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی اظهار داشت: درختکاری یکی از آداب و سنن اسلامی است که سفارشات زیادی هم در مورد حفظ و نگهداری و کاشت درخت در سیره اهلبیت(ع) می بینیم. پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: کسی که درختی بکارد و محافظت کند تا به مرحله میوه دهی برسد در هر میوه ای که این درخت می دهد. صدقه ای در نزد خدا برای این شخص است.

ایشان در ادامه به سخنان مقام معظم رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی اشاره کردندو افزودند: توصیه مقام معظم رهبری هم اقتصاد مقاومتی است،دشمنان ایران را از ابتدای انقلاب اسلامی تحت فشار قرار داده و تحریم کردند. و در حال حاضر در این زمینه بهترین راه همین اقتصاد مقاومتی است. در راستای اقتصاد مقاومتی ابتدا باید سبک زندگی ما اسلامی شود.. سبک زندگی اسلامی یعنی دوری از اسراف، وری از تجملات و تجمل گرایی ها که این ها باعث ازبیتن رفتن برکات از زندگی هاست.

حجت الاسلام کیخا تجمل گرایی را ناشی از غفلت و دوری از خدا و حسادت و غرور و تکبر دانست و بیان داشت:

مسئولین محترم در رابطه با تجمل گرایی نیز مراقب باشند.سعی کنند در تمامی کارها ساده زیست باشند.سبک زندگی اسلامی یعنی کار و تلاش و قناعت داشتن.

وی در ادامه به استفاده از استعدادهای درون در رابطه با مقوله اقتصاد مقاومتی اشاره نمود و گفت: در مقوله اقتصاد مقاومتی باید به استعدادهای دورن توجه کرد.از ابتدای انقلاب تحریم ها بود و به مرور بیشتر می شد ولی ما با توکل بر خداوند متعال و با توجه به این استعدادها به پیشرفت های زیادی رسیدیم. امروزه می بینیم که خیلی از تسلیحات نظامی را خودمان تولید می کنیم.

وی در ادامه به مقوله درختکاری در سیستان اشاره نمودند و بیان داشتند: در سیستان ما هم رو بیاوریم به درختکاری، ایجاد باغ ها، پرورش شتر مرغ که بهترین محیط زیست این پرنده در سیستان است. از طرح های بلند مدت و زود بازده استقبال کنیم.در حفظ و نگهداری درختان در این منطقه کوشا باشیم.مطالعه کنیم چه درختهایی مناسب این منطقه است.حتی ایجاد باغ نخل نیز انتظار می رود که در این منطقه موثر باشد و جواب دهد. که ما پیگیر یک طرحی در همین خصوص هستیم.

خطیب این هفته نماز جمعه زابل در ادامه به چهارشنبه 20 اسفند روز ملی راهیان نور اشاره نمود و بیان داشت: هرساله در این ایام کاروان هایی از نقاط مختلف کشور به مناطق جنگی سفر می کنند، که این ها برکات زیادی دارند. سفر به این مناطق یعنی بهترین درس اخلاق و بهترین روش برای تهذیب نفس.ما در این 8 سال جنگ حتی یک وجب از خاک کشورمان را هم به عراقی ها ندادیم.این روز را گرامی می داریم و امیدواریم تا رهرو خوبی برای ادامه راه شهدا باشیم و به خوبی در مسیر ولایت قدم برداریم.

ایشان در ادمه از سربازان گمنام امام زمان(عج) به سبب آزادی دیپلمات ایرانی تشکر نمودند و بیان داشتنند: از این عزیزانی که در گمنامی سبب عزت ایران اسلامی اند،به سبب آزادسازی دیپلمات ایرانی که حدود 20 ماه در اسارت بود تشکر می کنم. این حرکت یک برگ زرین و افتخاری ست برای این انقلاب اسلامی.

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=21475
  • دیدگاه‌ها برای خطبه های نماز جمعه زابل بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.