تاریخ : جمعه, ۱۹ خرداد , ۱۴۰۲ Friday, 9 June , 2023

مسـئولان اسـتان سـکـوت پشـت سـکوت نشـانه ی چـیـسـت؟؟

 • کد خبر : 26809
 • ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۹
مسـئولان اسـتان سـکـوت پشـت سـکوت نشـانه ی چـیـسـت؟؟

گندمــــ پرس : یک سال داریم و یک تابستان،تابستانی که برای اهالی هر دیاری پر است از تفریح و نشاط،پراست از نعمت و برکت،پر است از روزهای بلند برای گذراندن اوقات فراغت،پر است از سرزندگی… اما تابستان سیستان و حتی فصل های سیستان چند سالی است که بعد از خشکسالی با ما سر ناسازگاری دارد […]

گندمــــ پرس : یک سال داریم و یک تابستان،تابستانی که برای اهالی هر دیاری پر است از تفریح و نشاط،پراست از نعمت و برکت،پر است از روزهای بلند برای گذراندن اوقات فراغت،پر است از سرزندگی…

اما تابستان سیستان و حتی فصل های سیستان چند سالی است که بعد از خشکسالی با ما سر ناسازگاری دارد و بادهای صد و بیست روزه تبدیل شده است به طوفان های شن و ماسه ،طوفان هایی که بلای خانمان سوز این سرزمین شده است.آری بعد از خشکسالی چشمان مردم سیستان به فصل فصل این سرزمین حساسیت پیدا کرده است و دیگر چیزی را نمی بینند.

گرمای وحشتناک و طوفان سیستان در این چند سال اخیر ،همه را دلسرد کرده و ما شاهد افزایش آمار مهاجرت از سرزمین تمدن و فرهنگ ایران هستیم.

طوفان های شن و ماسه هم روح و هم جسم سیستانیان را آزرده خاطر کرده است.

11059946_837247336357952_2066868190967106138_n

 

چرا کسی فریادشان را نمی شنود؟آیا وقت آن نرسیده تا چراغ دلشان روشن شود.؟

اهالی سیستان چند سالی است که با اوضاع نا به سامان شهرشان دست و پنجه نرم می کنند،چرا که بار بستن از سرزمین مادری،برایشان سخت است،سخت است سیستان پرآوازه شان را با کوله باری از اندوه رها کنند و راهی دیاری دیگر شوند.

این مردم عاشق سرزمینشان هستند.اما فشار درد و اندوه کمرشان را خم کرده است،می خواهند فریاد شوند،اما فریاد سیستان سالهاست که ناشنیده مانده است.

تقویم سیستان پر شده از روزهای تلخ و دلگیر،روزهای طوفانی،روزهای بی سر و سامانی،روزهایی که دیگر چنگی به دل نمی زند،روزهای طاقت فرسایی که جان مردم سیستان را گرفته است.چرا که آرزوی سرسبزی سرزمینشان محقق نشدو سالهاست مسئولانمان سکوت کرده اند،سکوتی به قیمت تمام شدن زندگی سیستان و اهالی اش،سکوتی به قیمت ویرانی سیستان.

11836721_1471549896499543_7980852706450620025_n

شاید این ریزگردها چشم و گوش مسئولین را نشانه گرفته است که چنین هراسان نشسته اند و گوشه نشین شده اند..

زانوهای همتتان شکسته است که سهم و حق مردم را نمی گیرید.آیا نمیبینید بودجه های کلان برای آبادانی شهرهای کشور را،پس چرا زانوی غم بغل گرفته و سکوت کرده اید.

کجایند آن دو نماینده ای که با رای مردم سیستان به مجلس رفتند؟

چرا تریبون مجلس را در دست نمیگیرند؟

فرماندار سیستان به کجا خیره شده است که در میان مردم زندگی می کند اما سختی هایشان را نمی بیند.شاید شدت این ریزگردها چشمهای مسئولین را کور کرده است

استاندار محترم سهم سیستان چه بود از وعده هایتان؟

چه کسی به فریاد مظلومانه دل مردم این سرزمین مدد می رساند؟

جرعه جرعه آب سیستان خشک شد و کسی دم بر نیاورد..مردم از اعماق جانشان گلایه می کنند اما کسی پاسخگو نسیت..

مسئولان استان سکوت پشت سکوت نشانه ی چیست؟؟

چرا چشمتان را به روی حقایق نمی گشایید؟چرا بحرانها را نمیبینید؟

چرا صدای نفس های آخر مردم سیستان را نمی شنوید؟

چرا زخم ها را نمی بینید؟چرا دردها را نمی شنوید؟

چه کسی لب هایتان را دوخته است،که از گرفتن حق سیستان هیچ نمی گویید؟

سخن بگویید از دل مردم،فریاد مردم رنجدیده شوید،بگذارید دعای خیر این سرزمین بدرقه ی راهتان باشد نه نفرین و آه سرد مردم..

آه زنان و مردان این سرزمین ،کوه را متلاشی می کند؛ پس دست بجنبانید تا شاید گره از بحران این سرزمین باز شود و روزگار غریب این سرزمین خوب و خوش شود.

 

از الفبا آب سهم ما کنید        سرزمین سبز را مرهم کنید

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=26809

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 23در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲۳
 1. تقریباً 2 سال از آمدن استاندار هاشمی به استان گذشته ولی همچنان فرماندار عوض نشده چرا و علتش چیست . زابل احتیاج به یک فرماندار بومی و توانمند دارد . این فرماندار هم محکم میز و صندلی اش را چسبیده و از ترس اینکه مبادا عزلش کنند سکوت اختیار کرده . برخی می گویند استاندار با لجبازی با نمایندگان قصد دارد یک فرماندار غیربومی را برای زابل منصوب نماید و نمایندگان سیستان هم به همین علت بین گزینۀ بد و بدتر گزینۀ بد را انتخاب نموده اند . و بر مسند ماندن همین فرماندار رضایت داده اند . اما وضعیت زابل بحرانی است و دیگر جایی برای لج و لجبازی نمانده است . به امید آن روزی که زابل یک فرماندار توانمند و منطقۀ سیستان دو نمایندۀ پر تلاش در مجلس داشته باشد .

  • اگر هم فردی مثل شهردار قبلی زابل حرف حقی بزند و جلوی خیلی از کارهای ناروای آنها بایستاد ، با همکاری هم، بایکوت و عزلش می کنند.
   خدایا به داد این مردم مظلوم برس.

 2. تاوقتی یاد نگیریم پشت بند سخنانمان حرکتی واقعی قراردهیم اوضاع درست نمی شود نویسنده محترم مسولان را از آه میترسانی!!!خنده دار است !دوره این حرفها گذشته اگر غیرت سیستانی در کسی هست وایراد کار را میدانید مقصر را محاکمه کنید پای حساب وکتاب بیاورید نگذارید مدیران فریبکار با خودخواهی با سرنوشت سیستان بازی کنند به استحضار دوستان برسانم اکثر مدیران تابستان مسافرت ودرخانه های ییلاقی خود بسر می برند!اینقدر هم به این فرماندار برچسب غیربومی بودن نزنید دوستان غیربومی هایشان را هم دیده ایم حسنی که این بنده خدا دارد این است که دزدوفریبکار نیست همینقدر برایمان کافیست البته چون دزد نیست متوجه اتفاقات دوروبر کمتر می شود که بایدکمکش کرد که آگاه گردد خوشبختانه امام جمعه و فرماندار خوبی داریم اگر با دست خود خرابشان نکنیم.

 3. هر کس دیگه ای هم که بیاد باز تحت امر استانداری هست مشکل از بالاست نه از پایین

  اگه این خط لوله اب زاهدان قطع بشه مشکل سیستان حله
  آب مفتی آخرش گردن کلفتی

 4. دکترسیدباقرحسینی نماینده شجاع و محبوب سیستان بیش تز هزار بار سخنرانی در مجلس و سایتها داشته و وضعیت بد سیستان رو تذکر داده این کمال بی معرفتی است اگه بگیم سیدباقر کاری نکرده مردم سیستان نطقهای آتشین این سید بزرگ رو شنیدن فرماندار و استاندار و مسوولان محیط زیست باید جوابگوی مردم سیستان باشن کجاست اون معاون سیستانی محیط زیست کشور با چه روی و عملکردی اومده تا باز مردم رو فریب بده!!!؟؟؟

  • سری قبل هم با گفتن کلمه سید بزرگوار ملت رو گول زدند
   اما این سری به حول و قوه الهی دیگر جایی در دل مردم سیستان و نه در مجلس جایگاهی نخواهند داشت
   …… هیچ کاری برای سیستان نکردند این برای تمام سیستانی های عزیز مشهود هست بیخودی هم برایشان تبلیغ نکنید که چرا خود را خراب میکنید
   یاحق

 5. سیستان یعنی درد
  سیستان یعنی مردن
  سیستان یعنی خفه شدن
  سیستان ععنی گورمان را بکنیم
  سیستان یعنی تبعیض
  سیستان یعنی کودک بی پناه
  سیستان یعنی پیرمردان و پیر زنان بمیرند
  سیستان یعنی دریغ از ابادی و سرسبزی
  سیستان یعنی تاخت وتاز مسولین
  سیستان را ایا است کسی بخرد.فروشنده ایم .اب را که برده اند .چیزی دیگر نمانده
  مشتی خاک
  این هم مفت مال شما
  کودکان مردان زنان در سیستان بی پناه شده اند زیر هجوم خاک شن ماسه
  وطوفانهای ویرانگر
  چقدر چشم در چشم کور می شوند وچشمی از بالاباز نمی شود
  از بالا تمام غیرتها داس شده اند
  تا ببرند گلوی سیستانیان
  اینجا تمام گزها قامت خونین دارند
  اینجا جنازه ها خودشان دفن می شوند
  اینجا ما را به کدامین گناه به خاک اویخته اید
  وقتی سرزمینم مرده در خاک و شن و ماسه
  وقتی تابوت ها را از خاک پر می کنیم
  زنده به گور کردن سیستانیان بس هنرمندانه صورت می گیرد
  در خاک شن ماسه
  اوشیدا ..هامون ..تو شاهد باش
  هم شما را کشتند .هم ما را
  تاریخ ورق خواهد خورد.

 6. واقعا متاسفم برا خودمون با این نماینده هامون داریم اینجا خفه میشیم چقد اینا مسئولیت پذیرن هه

 7. احسنت برنویسنده این مقاله

 8. این شهر نفرین شده از طرف خدا . دیگه هم خوب بشو نیس . باید گذاشت و رفت . راه دیگه ای نیس نیس نیس نیس نیس نیس

 9. نماینده های ما بارها در صحن مجلس تذکر دادن ولی وقتی دولت خودش نمیخواد اونا چکار کنن.

 10. مهندس راست میگه این شهر نفرین شده س

 11. ببخشید مهندس مگه شما پیش خدایین که میگین نفرین شدست!!!!؟؟؟؟؟
  بعدم بی مسئولیتی مسئولینو به گردن مردم زابل خواهشا ننداز

  • پیش خدا نیستم الان چشمامون به روی حقیقت باز کنیم بهتره . مسعولین کم کاری میکنن مشخصه . اما وقتی خدا نخاد هیچ کاری نمیشه کرد. مگه قبلا مسعولین بودن که شهرمون اونقدر خوب بود نعمت توش بود اما الان………..

 12. تشکر ازمتن وتذکر
  نمایندگان فعلی آینده بهتر است به دلیل مهاجرت مردم از سیستان به فکر کاندیدا شدن در شهر هایی که مهاجرپذیربودن باشن چون سیستانی نمانده‌است یاحد اقل نیاز یک نماینده ان هم
  بعنوان بخشی از زاهدان خواهدشد !؟؟؟؟؟!!

 13. سلام
  آمریکا کشوری نیست که خیر و خوبی بخواهد ولی شما دقت کنید حمایت از مردم افغانستان آن هم در نصب توربین بروی سد کجکی در سال78 با هزینه بسیار بالا
  اقای استاندار شما که آدم سیاسی هستید شماچرا؟ ببخشید استاد ولی جهت یادآوری بخشی از سخنرانی شهید دیالمه در اوایل انقلاب
  موسسه تحقیقات اجتماعی را بسیاری ممکن است نشناسند ، موسسه ای که آمریکایی ها در ایران تشکیل دادند و در آنجا تحقیقات بر اساس بودجه های کلان صورت می گرفت ، مثلا به فلان فرد پنجاه هزار تومان می دادند که تحقیق بکند قطر لوله آفتابه در ایل بختیاری چند میلی متر است !!!! و فقط به عنوان ایجاد یک پایگاه سیاسی-ایدئولوژیک در ایران از آن پایگاه استفاده می کردند .
  http://www.askquran.ir/archive/index.php/t-18355.html
  گوشه کوچکی از سیاست خود را که مردم سیستان تا به حال فقط در عزل و نصب جهت دار به خرج دادید صرف پیگیری حق آبه دریاچه هامون بفرمایید دسترسی به تصاویر ماهواره برای شما به عنوان استاندار کار سختی نخواخد بود چه بسا به وسیله نرم‌افزار گوگل ارث هم به راحتی به واقعیت وجود آب پشت سد کجکی پی خواهید برد لطفا پیگیری فرمایید

 14. دوستان باید خواسته مون را به طرف استان شدن پیش ببریم تا بتوانیم همیمن جا تصمیم بگیریم. نمیشود ما اینجا بحران داشته باشیم وهیچ کدام از مسئولان محلی از فرماندار تا روسای ادارات هیچ تصمیمی بدون اجازه مدیران استان نمی توانند بگیرند!! این وضع سیستان را به اینجا رسانده باید همه استان شدن را فریاد بزنیم

 15. سلام آب فاضلاب شهر زابل را با تصفیه مختصری در دریاچه رها کنید .چرا این کار را نمی کنید .تا آب در دریاچه رها نشود طوفان خاک وشن داریم .هیچ طرحی بجز خیس شدن کف دریا بدرد نمی خورد .من نمی دانم نخبگان .مهندسین .مشاوران .علما .وباسوادهای ما کجایند .

 16. سیسستان را …. و امثال او به اینجا رساندند
  توان پیش بردن کارها و امورات منطقه را نداری استعفا کنید
  وکنار بکشید درزمان انتخابات که میشه هر جا میروند و قول میدهند و دیگر توان انجام انرا ندارند منطقه مارو مدیرانی که برگرده مردم سوارند به این حال وروز دراوردند

 17. ببخشید ولی اگه شما یکم پرسو جو کنین میفهمین که این شرایط درگذشته چندین بار اتفاق افتاده.من الان بحثم سر این نیس که ما آدمای خوبی هستیم یا بد بحثم سر اینه که به جای پاک کردن صورت مساله ٬حلش کنیم مثل این حرفاتون که با دلیله .باید منطقی صحبت کنیم

 18. چرا وقتی که از اسمان و زمین خاک برسر مردم سیستان می ریزه مرز میلک بازه و کار میکنن مگر آنهایی که در مرز کار میکنند انسان نیستند که در این چنین روزهایی با این آلودگی هوا انجام وظیف کنند با حداقل امکانات ؟؟؟؟؟

 19. جناب اقای استاندار محترم :خدا را شکر که با روی کار آمدن دولت تدبیر وامید ،امیدی به مردم منطقه سیستان دادید وآن توزیع 5کیلو برنج بود پس از سالها کار وکاسبی در بازار مرزی ?

 20. گندم پرس عزیز چرا قصد تخریب نماینده های فعلی رو داری مگه در زمان نماینده های قبلی این ریزگردها نبوده آقای دکتر سیدباقر حسینی و خانم دکتر عالی چندین بار در صحن مجلس تذکر دادن آقای استاندار که نماینده دولت تدبیر و امید هست باید پاسخگو باشه متاسفانه دولت به فکر مردم سیستان نیست