تاریخ : دوشنبه, ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱ Monday, 15 August , 2022

خرده شرارتهای که پایانی ندارد + آیا قبل از سال 86 ناامنی و شرارت نداشته ایم؟

 • کد خبر : 22897
 • ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۴
خرده شرارتهای که پایانی ندارد + آیا قبل از سال 86 ناامنی و شرارت نداشته ایم؟

گندمـــ پرس : مردم استان هم به شنیدن برخی اخبار عادت کرده اند , گوشمان پر شده از , خبرهای ترور نیروهای نظامی در مرز و در برخی مواقع درون شهرهای استان , و شغل شریفی که این روزها همگان دارند , بله تشییع پیکر پاک شهدایی که هر ازگاهی در نقاط مختلف استان با […]

گندمـــ پرس : مردم استان هم به شنیدن برخی اخبار عادت کرده اند , گوشمان پر شده از , خبرهای ترور نیروهای نظامی در مرز و در برخی مواقع درون شهرهای استان , و شغل شریفی که این روزها همگان دارند , بله تشییع پیکر پاک شهدایی که هر ازگاهی در نقاط مختلف استان با خون خود نشانی از مظلومیت مردمان این دیار را امضایی دیگر میزنند , شغل همه ما شده است.

سال گذشته پر بود از اینگونه اخبار و وقایع تلخ , حال نیز درست زمانی که استاندار سیستان و بلوچستان در ابتدای سال و در یکی از دیدارهای نوروزی خود , ورود بیش از 230 هزار خودروی شخصی به استان و حضور بیش از 200 هزار مسافر به استان را ناشی از دستگیری تمامی عوامل ناامنی از سال 86 تا کنون عنوان می کند و یکی از نمایندگان شمال استان نیز , پس از عملیات موفقت آمیز سپاه در قصرقند که منجر به هلاکت جمعی از تروریستهای جنوب شرق کشور شد , از اشراف اطلاعاتی بر گروهک های تروریستی خبر می دهد , خبر دردناک دیگری حکایت از شهادت هشت مرزبان کشور به طرز بسیار بدی حکایت دارد.

 

199018_472

 

دستگیری تمامی عوامل ناامنی از سال 86 تا کنون !!! آیا قبل از سال 86 در دولت اصلاحات ناامنی نداشته ایم ؟

استاندار طوری از دستگیری تمامی عوامل ترور از سال 86 تا کنون خبر می دهد که گویی پیش از آن تاریخ خبری از ترور و ناامنی دراستان در زمان دولت اصلاحات نبوده است , کما اینکه اگر به گذشته بازگردیم متوجه خواهیم شد که در دوران اصلاحات نیز این مسائل بسیار وجود داشت که درنهایت نیز در استیضاح عبدالله نوری وزیر وقت کشور , یکی از دلایل مطروحه ناامنی و شهادت جمعی از مامورین نیروی انتظامی در جنوب استان سیستان و بلوچستان بود که توسط نماینده وقت زاهدان درمجلس شورای اسلامی بیان شد , پس بنظر می رسد بجای سیاسی کاری و نادیده گرفته ضعفهای دوستان سابق و فعلی خود , راه چاره ای بیابیم تا مدتی بعد شاهد چنین حادثه تلخی نباشیم , اگر چه که از همکنون شمارش معکوس برای اقدام بعدی شروع شده است و بی شک با راهی که از سوی دولتمردان استان در پیش گرفته شده است , دیر یا زود شاهد اتفاق تلخ دیگری خواهیم بود.

 

اقدامات کور تلافی جویانه ای که از آنها درس نمیگیریم

سبقه گروهکهای تروریستی جنوب شرق کشور نشان داده است که هرگاه آنها از نیروهای امنیتی کشور ضربه ای میخورند , بلافاصله در فکر تلافی هستند تا نشان دهند که هنوز هم زنده اند  , حال نیز پس ازعملیات موفق سپاه در منطقه قصرقند , واضح بود که اعضای این گروهک تروریستی حمله ای تلافی جویانه خواهند داشت و همگان پس از هلاکت نیروهای این گروهک در منطقه از این مساله نگران بودند و متاسفانه همان شد که قابل پیش بینی نیز بود .

آیا این نگرانی در مسئولین استان وجود نداشت ؟ و یا بواقع همانگونه که در مصاحبه های خود بیان کرده اند خوش خیال بوده اند که تمامی تروریست ها را دستگیر کرده اند ؟ و دیگر تروریستی نیست , ایا میتوان قاطعانه روزی گفت که دیگر در آن منطقه از مرز تروریستی وجود ندارد و کشور تهدید نمی شود ؟ بی گمان هیچگاه نمی توان چنین ادعایی کرد که کشور حق گوی جمهوری اسلامی ایران دشمنی در مرزهای خود نداشته باشد , پس باید از این خیال دور شد و بفکر راه حل باشیم.

 

راه حل های پیشنهادی چیست ؟

عدم مسئولیت پذیری دولت پاکستان درخصوص ایجاد ناامنی ها استان سیستان و بلوچستان که از درون مرز این کشور ایجاد می شود ,  خود نشان از مسائل پشت پرده ای دارد که از سوی محافل غیر رسمی مبنی برهمکاری دستگاههای اطلاعاتی پاکستان با این گروهک تروریستی , بیان می شود دارد که باید راه چاره ای که قرار است در نظر گرفته شود با توجه به این شرایط باشد.

 

ورود به خاک پاکستان اولین و تنها راه حل اساسی

مرز ایران و پاکستان , خصوصا درمناطق صعب العبور همواره دستخوش این ناامنی ها بوده , است و خواهد بود , البته اگر روشها تغییر کند بدون شک این مساله و از بین بردن گروهک کوچکی مانند جیش الشیطان برای دلیرمردان و سربازان گمنام کشورمان کاریست سهل و آسان.

برای اولین بار سردار احمدی مقدم فرمانده سابق نیروی انتظامی کشور بحث ورود به کشور پاکستان جهت تعقیب و گریز تروریستهای که پس از خرابکاری به داخل خاک این کشور فرار میکنند را مطرح کرد و عدم صدور مجوز جهت ورود به خاک این کشور را ناشی از  ضعف دستگاه دیپلماسی کشور بیان کرد.

حال نیز بنظر می رسد این بحث و ضعف وجود دارد و دستگاه دیپلماسی کشور دراین خصوص کوتاهی می کند , انتظار این است حال که ظریف و تیم پرتوانش از مساله هسته ای کمی فارغ شده اند از دولت پاکستان بخواهند این مساله را پیگیری نماید و درغیر اینصورت با این مساله باید بعنوان یک تهاجم برخورد شود ومجوز لازم جهت ورود نیروهای نظامی کشورمان به خاک پاکستان صادر گردد , که اگر اینچنین نشود بی شک بزودی شاهد چنین رفتارهای خواهیم بود.

مساله درحال حاضر طوری شده است که فرد بر روی پشت بام منزل خود نشسته و همسایه را مورد حمله و تیراندازی قرار میدهدو همسایه نجیب نیز چون مجوز لازم جهت ورود به منزل وی را ندارد نمیتواند از خود دفاع کند و هر ازگاهی با مشکل مواجه می شود. آیا زمانی که هیچ مساله و اقدام بازدارنده ای وجود ندارد همسایه ای که آسیب دیده , برای نجات خود راهی جز ورود به منزل طرف مقابل دارد؟

متاسفانه نمایندگان استان نیز دراین خصوص آنطور که باید و شاید بدرستی عمل نکرده و در بزنگاههای که باید نقشی اساسی از خود بروز دهند , تنها مساله را به دادن یک تذکر و یا سوال و درنهایت یک نطق آتشین به پایان رسانده و فراموش می کنند , گرچه ظریف و تیم وزارت امور خارجه این روزها مورد توجه و تحسین همگان قرار دارند اما همانگونه که دربالا اشاره شد دراین خصوص کم کاری می کنند و با عنایت به اینکه این مساله در یکسال گذشته بارها رخ داده است , می طلبد که این مساله در مجلس و بخصوص درکمیسیون امنیت ملی بصورت ویژه تر پیگیری و حتی برای اولین بارهم که شده نمایندگان استان همراه با یکدیگر بحث استیضاح وزیرامور خارجه را مطرح نمایند تا شاید , این مساله آنقدر که مهم است مهم دیده شود.

 

انسداد کامل مرز

شمال استان سیستان و بلوچستان که بسیار کمتر از بخش جنوبی استان دچار چنین مشکلاتی بوده , از چند سال قبل با انسداد کامل نقاط مرزی با استفاده از دیوار و دایکهای مرزی مواجه شده است که جدای ازاینکه در مباحث معیشتی مردم مشکلات فراوانی بوجود آورد و اشتغال های کاذبی که در پی بیکاری مردم , ناشی ازخشکسالی ها بوجود آمده بود را از بین برد ,اما از لحاظ مولفه های امنیتی این منطقه از کشور را به شرایط مطلوب تری رساند , حال نیز بنظر میرسد برای این نقطه از مرز که شرایط صعب العلاجی نیز دارد باید درخصوص انسداد مرز آنهم بصورت کاملا الکترونیکی راه حلهای اساسی در نظر گرفته شود , انچه مسلم است ازدیاد نیروهای امنیتی دراین حوزه راه چاره نیست , کما اینکه این مساله بخوبی در سال گذشته خود را نشان داده است و راهکار حضور الکترونیکی در مرز است که در بسیاری از نقاط دنیا معمول می باشد که این راه حل و این شیوه حرکتی بی شک علاوه براینکه تلفات نیروهای نظامی کشور را بسیار کم خواهد کرد راه حلی ساده جهت حل گوشه ای از این مشکل خواهد بود.

 

درپایان جا دارد یادآوری نماییم که کار از خرده شرارت گذشته و مساله باید بصورت یک مشکل اساسی با آن برخورد شود , تا راهکارهای که ارائه میگردد نیز راهکارهای باشد که اساسی باشد و درنهایت کمتر شاهد اینگونه مشکلات در سطح جامعه باشیم.

 

یادداشت : یونس دهمرده _ گندمــ پرس

 

 

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=22897

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 3در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۳
 1. حالا شهادتت نیروی های انتظامی مربوط به پاکستان میشه اون معلم های بی گناه که کشته شدن اونا هم از مرز پاکستان اومدن یا از خود مردم اون منطقه بودن؟تا مردم منطقه و خصوصا بزرگای منطقه نخوان امنیت برقرار نمیشه

 2. اگر از همان اولین جنایت و توحش
  فرد جنایتکار را دستگیر و اعدام میکردند،
  …………….

  لعنت خدا بر تمام سر دستگان وهابیون

 3. اینکه در شمال استان امنیت پایداری نسبت به مرزهای جنوبی استان وجود دارد خیلی خوبه و بلاشک مربوط به اجرای دیوار مرزی است. درسته که در ادامه شغلهای وابسته به مرز کم شد و آمار سرقت زیاد شده و لی من ترجیح میدم که قالپاق ماشین و یا کپسول گاز و … از من به سرقت بره و لی زن و بچه ام با امنیت کامل در شهر و روستا تردد کنند.