گندمــ پرس : سل از بیماری های عفونی واگیردار است که مهم ترین و شایع ترین علائم آن ، سرفه هایی است که بیش از 2 هفته همراه یا بدون خلط خونی طول بکشد. همچنین تب ، تعریق شبانه ، کاهش وزن ، درد قفسه سینه ، بی اشتهایی و لاغری نیز از علایم آن […]

گندمــ پرس : سل از بیماری های عفونی واگیردار است که مهم ترین و شایع ترین علائم آن ، سرفه هایی است که بیش از 2 هفته همراه یا بدون خلط خونی طول بکشد.

همچنین تب ، تعریق شبانه ، کاهش وزن ، درد قفسه سینه ، بی اشتهایی و لاغری نیز از علایم آن به شمار می رود و این بیماری از طریق سرفه و عطسه انتقال می یابد.
بهترین راه پیشگیری از بیماری سل ، درمان بیماران مسلول است زیرا هر فرد مسلول که نمونه خلط او از نظر آزمایشگاهی مثبت باشد، می تواند 10 تا 15 نفر را در سال آلوده کند.
سالانه 500 نفر فقط در منطقه سیستان به بیماری سل مبتلا می‌شوند و سیستان رتبه نخست ابتلا به این بیماری را در کشور به خود اختصاص داده است ، به‌طوری که در کشور از هر یکصد هزار نفر ، 20 نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند ، در حالی که در منطقه سیستان در شمال استان سیستان و بلوچستان، 160 نفر در هر یکصد هزار نفر دچار این بیماری می‌شوند
همجواری با افغانستان به عنوان آلوده‌ترین کشور جهان از نظر شیوع بیماری سل و تردد غیرقانونی اتباع این کشور به ایران و منطقه سیستان، از عواملی است که امکان کنترل این بیماری را در منطقه دشوار کرده و این در حالی است که عوامل دیگری همچون خشکسالی و افزایش ریزگردها و گرد و غبار در منطقه به‌دلیل خشکی هامون و بادهای 120 روزه و فقر اقتصادی و سوءتغذیه موجب گسترش و شیوع این بیماری شده است.

 

IMG-20150629-WA0028

 

خوشبختانه بیماری سل قابل درمان است و درمان آن به شکل رایگان در مراکز بهداشتی درمانی انجام می شود و در 95 درصد موارد نوع غیر مقاوم آن، بیماران به بهبودی کامل دست می یابند، اما در سل مقاوم به درمان فقط 50 درصد احتمال بهبودی بیمار وجود دارد.

تمام خدمات درمانی نظیر تأمین داروها و آزمایش های مربوطه برای بیماران مبتلا به سل رایگان است. ولی متاسفانه در شهرستان زابل با دارا بودن رتبه اول کشوری بیماران مبتلا به سل بدلیل خرابی دستگاه رادیولوژی بیماران مجبورند جهت گرفتن عکس به مراکز درمانی سطح شهر و اورژانس مراجعه کنند که هزینه های گزافی را بر عهده خانوارهایی تحمیل می کند که اغلب روستایی بوده و تمکین مالی جهت در مان ندارند.

همچنین تنها مرکز ارائه ی خدمات واقع در خیابان امام خمینی شمالی فقط 2روز در هفته پزشک مستقر بوده که باز هم با داشتن رتبه اول مبتلایان به سل چای تامل و درنگ دارد

گزارش : سجاد قنبری _ علی ملایی

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه