شهرگندمـــــ : سالهاست که اخبار گوناگونی درخصوص شهادت فرزندان دلیر ایران اسلامی در استان میشنویم و فضای بی طراوت استان , غمگین تر از هر زمانی میشود و شغل ما نیز شده است تشیع جنازه این عزیزان و نهایتش هم فراموشی اتفاقی که رخ داده , آفتیست که بدان گرفتاریم مسئولین استان نیز بنا بردلایل […]

شهرگندمـــــ : سالهاست که اخبار گوناگونی درخصوص شهادت فرزندان دلیر ایران اسلامی در استان میشنویم و فضای بی طراوت استان , غمگین تر از هر زمانی میشود و شغل ما نیز شده است تشیع جنازه این عزیزان و نهایتش هم فراموشی اتفاقی که رخ داده , آفتیست که بدان گرفتاریم

مسئولین استان نیز بنا بردلایل پیدا و پنهان مختلف سعی دارند این مسائل را کوچک جلوه دهند و از واژه خرده شرارت استفاده کنند ,اما حال باید دید که این خرده شرارت است که از جنوب تا شمال استان را در برگرفته یا مساله ای سازمان یافته جهت ایجاد ناامنی و بیش از آن حس ناامنی در مردم ؟

تا زمانی که با این حوادث دهشتناک اینگونه برخورد کنیم و ساده از کنار آن بگذریم و به اهداف اصلی دست نیابیم , دچار این حوادث خواهیم بود , باید باور کنیم که کار از خرده شرارت گذشته و اگر چاره نشود بزودی به یک غده سرطانی تبدیل میشود و پس از ان درمانش بسیار سخت خواهد شد.

 مرزی که بطور کامل مسدود است و دسترسی اسان به مواد مخدر و اسلحه

آنچه که مکرر اتفاق می افتد سرقتهای مکرر  از منازل , زورگیری در معابر و مغازه های سطح می باشد. کمتر کسی است است که تردد افراد معلوم الحال با صورتی پوشیده در سطح شهر را مشاهده نکرده باشد به نظر می رسد احساس راحتی و امنیت برای اینگونه افراد بیشتر از عموم مردم است.

مناطق و محلات حاشیه شهر , مامن  بزهکاران شده , حضور این افراد در برخی محلات شهر بر همه آشکار است. کوتاهی و چشم پوشی بر این خرده شرارتها ( سرقتهای کوچک , خرده فروشی مواد مخدر , زورگیری و . . .  )  موجب اقدامات جسورانه تر که جامعه را در سوگ فرا می برد شده است.

براستی به این فکر کرده ایم که چگونه میشود در منطقه ای که مرز بطور کامل مسدود است دسترسی به اسلحه و مواد مخدر کمتر از بیست دقیقه است ؟

به این فکر کرده ایم که چگونه میشود که همگان فروشندگان حرفه ای مواد مخدر , اسلحه و خانه های که پاتوق افراد معلوم الحال است را میشناسند و آدرسش را دارند , پس چرا برخوردی جدی با لانه زنبورها صورت نمیگیرد ؟؟؟؟

 توجه خاص استاندار به مقوله امنیت که گشایشی حاصل نکرد

با روی کار آمدن علی اوسط هاشمی بعنوان استاندار سیستان و بلوچستان و منصوب کردن شخصی قوی از لحاظ سیاسی و امنیتی در راس معاونت امنیتی استانداری نوید حرکتهای مثبت در این زمینه را میداد , اما عملا مشاهده میشود که موفقیتی در این خصوص حاصل نشده است به واقع چرا ؟؟؟؟

 در سنوات اخیر اتفاقاتی نادر در سیستان به وقوع می پیوندد که نیاز به نگرشی نوین به مسایل امنیتی در منطقه را ضروری می نماید.

ترور دادستان فقید زابل شهید نوری و پرسنل نیروی انتظامی در زهک از جمله این موارد نادر  می باشد که در سالهای اخیر کمتر مشابه آن را دیده ایم , ضرورت نگرش نوین در مسایل امنیتی با شناسایی و پیشگیری نقش عمده ای خواهد داشت.

 هشدارهای که جدی گرفته نشد

دو ماه پس از شهادت شهید نوری دادستان فقید زابل در مقاله ای تحت عنوان جولان موتور سواران در شهر منتشر کردیم و در آن مقاله هشدار دادیم که گویا آن مساله بغض رنج به فراموشی سپرده شده است و از یاد برده ایم که در روز روشن دادستان شهرمان را ترور کردند , در آن مقاله هشدار دادیم که اگر وضع به همین منوال پیش رود بزودی شاهد ترورهای دیگر نیز خواهیم بود .

متاسفانه اتفاق قابل پیش بینی این بار در زهک رخ داد تا بار دیگر متوجه باشیم که خطر درکمین است و باید هوشیارتر از هر زمانی باشیم که لحظه ای درنگ موجب خواهد شد عزیزانی دیگر را از دست دهیم.

بدون شک یکی از مهمترین نیازهای یک جامعه وجود احساس امنیت در جامعه است. در شهری که مردم با معضلات مختلف معیشتی و کمبود امکانات مواجه هستند احساس عدم امنیت تاثیر گذارتر خواهد بود.

در این راستا ضروری است از روشها و امکاناتی که در شهرهای دیگر استان استفاده می شود بهره برد. یکی از مهمترین نیازهای ضروری نصب دوربین در معابر و میادن و خروجی شهرهای سیستان می باشد. و البته برخورد قاطع قوه قضاییه مکمل تامین امنیت خواهد بود.

یکبار دیگر یادآور میشویم که اگر وضع به همین منوال پیش برود و این مساله و ترور 3 مامور خدوم نیروی انتظامی زهک نیز پس از مدتی به بوته فراموشی سپرده شود , بی شک باید منتظر تروری دیگر باشیم , پس بهتر آن است برای یکبارهم که شده علاجی برای جلوگیری ازوقوع این حوادث بیابیم , که البته علاج بسیار است اگر هیاهوهای سیاسی اجازه دهد . یا حق

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه