تاریخ : پنج شنبه, ۱۴ مهر , ۱۴۰۱ Thursday, 6 October , 2022

حلیمه عالی : پس از 15 ماه از سفر رئیس جمهور به سیستان مردم از مشکلات رنج می برند

 • کد خبر : 25863
 • ۲۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۴
حلیمه عالی : پس از 15 ماه از سفر رئیس جمهور به سیستان مردم از مشکلات رنج می برند

گندمــ پرس : نماینده زابل، زهک و هیرمند با بیان اینکه هنوز کارگاه و کارخانه‌ای در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان تاسیس نشده و مهاجرت مردم این استان همچنان ادامه دارد، گفت: در جایی که مقامات سیاسی و مسئولان استانی غرق در مسائل جناحی و تسویه حساب‌های شخصی هستند هرگز نمی‌توان مشکلات را مرتفع کرد […]

گندمــ پرس : نماینده زابل، زهک و هیرمند با بیان اینکه هنوز کارگاه و کارخانه‌ای در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان تاسیس نشده و مهاجرت مردم این استان همچنان ادامه دارد، گفت: در جایی که مقامات سیاسی و مسئولان استانی غرق در مسائل جناحی و تسویه حساب‌های شخصی هستند هرگز نمی‌توان مشکلات را مرتفع کرد

خانه ملت، حلیمه عالی در در نشست علنی امروز سه‌شنبه (23 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با تشکر از تیم مذاکره کننده هسته‌ای برای دفاع از حقوق حقه ملت ایران در برابر زیاده‌خواهی‌های قدرت‌های زورگو خطاب به ریاست جمهوری، گفت: آقای دکتر روحانی دولت در سال سوم خدمت خود قرار گرفته و به گفته حضرت علی(ع) فرصت‌ها همچون ابر بهاری می‌گذرند این درحالی است که پیش از 15 ماه از سفر جنابعالی به سیستان می‌گذرد اما مردم هنوز از فقر و بیکاری رنج می‌برند.

مهاجرت مردم استان سیستان و بلوچستان همچنان ادامه دارد

نماینده زابل، زهک و هیرمند ادامه داد: هنوز کارگاه و کارخانه‌ای در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان تاسیس نشده است و مهاجرت مردم این استان همچنان ادامه دارد زیرا شرایط سخت اقلیمی عرصه را به مردم تنگ کرده است و در جایی که مقامات سیاسی و مسئولان استانی غرق در مسائل جناحی و تسویه حساب‌های شخصی هستند هرگز نمی‌توان مشکلات را مرتفع کرد.

وی افزود: آقای رئیس جمهور از شما تقاضا می‌شود شخصا به وزرا دستور فرمایید کارگروه تشکیل دهند و به داد مردم ستم دیده سیستان برسند. همچنین انتقال آب با لوله با عنایات مقام معظم رهبری و به دستور حضرتعالی در سفر به این منطقه تصویب شد تا طی 3 سال محقق شود اما متاسفانه با دخالت‌های سلیقه‌ای پیشرفت چندانی نداشته‌ است.

پیگیری‌های لازم برای حق آبه سیستان و دریاچه هامون را انجام شود

عالی با بیان اینکه باید با اشخاص کم کار برخورد شود تا مردم تاوان سوءمدیریت‌ها را نپردازند خطاب به وزیر امور خارجه،  گفت: جناب آقای دکتر ظریف استدعا دارم پیگیری‌های لازم برای حق آبه سیستان و دریاچه هامون را انجام دهید تا بار دیگر شاهد شکوفایی منطقه و امید به زندگی در مردم سیستان باشیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: جناب آقای وزیر نیرو آیا می‌دانید که در هفته گذشته 4 روز درجه حرارت شهر ما بالای 50 درجه بود؟ اگرچه هواشناسی اعلام دقیقی نداشت اما در این شرایط نوسانات آب و برق خسارات جانی و مالی به بارآورد و آیا خودتان حاضر هستید در شرایط فوق تنها یک هفته در سیستان زندگی کنید؟

عالی افزود: آب سیستان وابسته به غیر است و مسئولان با چه منطقی تصمیم انتقال آب از زابل به زاهدان گرفته‌اند؟ سیستان که خود به دلیل خشکسالی در حال خالی شدن از سکنه است چرا سهمیه آب آن باید جای دیگری صرف شود؟ آقای وزیر هرچه سریعتر طرح لوله دوم انتقال آب را که در دست اجرا است متوقف کنید.

وی همچنین خطاب به وزیر کشاورزی گفت: با این شیوه مدیریتی شما طرح لوله‌کشی آب به مزارع کشاورزی کی به نتیجه می‌رسد؟ در حالی که شرایط ژنتیکی، دامی و کشاورزی منطقه سیستان منحصر به فرد است. به دلیل خشکسالی‌های پیاپی و ضعف عملکرد دستگاه‌های مربوطه به خصوص مرکز تحقیقات منابع طبیعی، امور دام و پژوهشکده‌های کشاورزی و تالار هامون دانشگاه، این مناطق منحصر به فرد در حال انقراض است.

رهاسازی دیرهنگام و توزیع ناعادلانه آب

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه خواستار برخورد با مدیران ناکارآمد است، گفت: رهاسازی دیرهنگام و توزیع ناعادلانه آب و عدم تقبل بیمه به لحاظ زمانی باعث ایجاد خسارات مضاعف شده، همچنین پرداخت نامناسب خسارات توسط بیمه، نارضایتی کشاورزان را در پی داشته است لذا درخواست می‌شود برای حل مشکلات خود برنامه‌ریزی شود.

وی ادامه داد: وزیر محترم صنعت و معدن چند کارگاه و کارخانه را در سیستان فعال کرده‌اید؟ و بهتر است به جای شعار و وعده، برنامه‌های اجرا شده‌تان را به مردم نشان دهید و اما مسئولان محترم کار، جوانان و امور زنان در خانواده باید بدانید که به دلیل کاهش رشد جمعیت، افزایش طلاق و ببا توجه به اینکه ریشه مشکلات در بیکاری بافت شده است، در جهت اشغال جوانان، تشویق به ازدواج و فرزندآوری آن‌ها چقدر موفق بوده‌اید؟

عالی با بیان اینکه برای حمایت از زنان بد سرپرست خانواده و بی‌سرپرست چه اقداماتی اجرایی شده است، افزود: چرا استخدامی‌ها براساس شایسته‌سالاری نیست و از بانوان تحصیلکرده و توانمند حمایت نمی‌شود.

تکمیل جاده‌های منتهی به زهک، زابل، هیرمند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: وزیر محترم راه از عمر اتوبان زابل و زاهدان یک دهه می‌گذرد اما یک سال است پیشرفت آن محدود شده است، بنده خواستار تکمیل این جاده و جاده‌های منتهی به زهک، زابل، هیرمند و تکمیل سد زهک هستم.

وی با طرح این سوال از وزیر نفت گفت: پروژه گازرسانی به شهر سیستان به کجا رسیده است، وزیر محترم آموزش از عدالت آموزشی چه خبر؟ نسبت به حل مشکلات مدارس کپری و بدون حصار استان و کاهش آمار بی‌سوادی به ویژه در بین دختران و زنان چه کرده‌اید؟ مطالبات فرهنگیان کی پرداخت می‌شود؟

عالی افزود: جناب آقای دکتر روحانی کلیات طرح منطقه آزاد تجاری سیستان در شورای عالی مناطق آزاد تصویب شده است و خواستار تسریع موضوع در هیات دولت و ارائه آن به مجلس هستیم تا با اجرای آن شاهد رفع مشکلات مردم باشیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان گفت: با توجه به مشکلات منطقه راهی جز سرمایه‌گذاری دولت و ارائه امکانات به مردم جهت ماندن در این شهر وجود ندارد، ضمن آنکه لازم است تمام مدیران استان پالایش شوند و باید افرادی که به مدیریت گمارده می‌شوند که به همراه خانواده‌هایشان در بین مردم زندگی کنند تا مزه محدودیت را بچشند، با این وجود هزینه بلیط‌ها و ماموریت‌های بی‌دلیل آن‌ها به مردم تحمیل می‌شود که نتیجه آن محدودیت موجود است./

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=25863

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 14در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۴
 1. خسته نباشید اقای دهمرده
  متن سخنرانی را در سایت مجلس دیدم، متاسفانه کامل نیاوردید.

 2. خداحافظ بهارستان/بهارستان /بهارستان/؟اب عمان /می خوایم/از تاجیکستان می خوایم/برای فروش در منطقه ازاد می خوایم////این مشکلات در این چهار سال که هیچی حل نشد حتما مال شما نبوده و مال گذشتگان بوده/ها/مشکلات چهار سال بعد مال شماست/

 3. چه عجب، فکز می کردم …….

 4. خانم عالی نمایندگان زابل از نمایندگان بقیه استان های کشور باید یاد بگیرند مثل استان فارس که برای حق خود و مردمشان دسته جمعی که 18نفر استعفا دادند ولی اسمی از نمایندگان ما در مجلس نیست احتمالا سیستان مشکل ندارد عزیزانمانو جوانان ما از سیستان دربلوچستان توسط اشرار به شهادت می رسند و پوزش را نمایندگان بقیه شهرهای استان می دهند که اشرار دستگیر شدند و یک نفر کشته شد چرا نمی گوییم از کجا و کدام شهرها این شهدا هستند که از نظام و انقلابمان دفاع می کنند اما اسمی از مشکلات زابل را نمایندگانمان در استان نمی برند شاید مطمءن هستند که دوره اخرشان در مجلس است به امید روزهای بهتر بر سیستان و رفع مشکلات مردم که سهم زیادی در جنگ تعمیلی داشتند ان هم از زابل به امیر رفع مشکلات مردم ولایت مدار سیستان

 5. آیا فیبر نوری از تامین آب شرب مردم واجب تر است!
  اداره راه و شهرسازی زابل مانع از حفاری جاده زابل به نیمروز برای اتصال لوله آب شده و متاسفانه این اداره برای عبور فیبر نوری مجوز کندن آسفالت به مسافت ۵۰ متر از عرض این جاده را داده است.

  به گزارش خبرنیمروز، متاسفانه شهرستان نیمروز بعلت عقبه آب بودن در خصوص تامین آب شرب مشکلات بسیار زیادی دارد در همین خصوص مسئولان شهرستان پس از مدت ها با گرفتن تخصیص اعتبار از آب روستایی توانسته بودند که این مشکل را بر طرف کنند که متاسفانه اداره راه و شهرسازی زابل که متولی راه های نیمروز نیز می باشد مانع از حفاری آنها و اتصال به شبکه آب پر فشار شده بود که این امر با مانع تراشی این اداره یک هفته به تعویق افتاده و هنوز هم خبری از روند اجرای کار نیست.

  مانع شدن سازمان راهداری از حفاری جاده زابل به نیمروز برای اتصال لوله آب، اگر کار این اداره به همین جا ختم می شد و روند آن به اتمام می رسید کاری بسیار ارزنده برای حفظ آسفالت بود اما متاسفانه با خبر شدیم این اداره برای عبور فیبر نوری مجوز کندن آسفالت به مسافت ۵۰ متر از عرض جاده زابل به نیمروز را داده که با حضور در محل و دیدن متوجه شدیدم که این امر صحت دارد.

  حال جای این سوال پیش می آید آیا فیبرنوری واجب تر از آب شرب مردم بود در صورتیکه محل حفاری این لوله فقط چندین متر بوده است و نه ۵۰ متر عرض جاده نیمروز و این جای بسی تاسف و تامل مسئولین راه و شهرسازی دارد.
  تصاویر از محل حفاری
  http://khabarnimrooz.ir/?p=50242

 6. پالایش مدیریتی مخصوصا برای منابع طبیعی زابل ….. لازم الاجراست

 7. یک نکته جالب / مردم سیستان در این بیانات بسیار بسیار پراکنده/تکمیل سد زهک؟
  راستی جالبتر از روزی که دکتر کیخا از سازمان محیط زیست برای شرکت در انتخابات استعفا دادند/دیگه در بیانات و نطق دو نماینده خبری از گیر به محیط زیست نیست.
  راستی جالبتر گیر دادن به مرکز تحقیقات هم جالبه /بابا کوهکن که دیگه رفت/اگر در این مدت می خواستی ……

 8. نمایندگان محترم لطفاکمترشعاربدهیدشمادرمجلس هم درخواب خرگوشی بسرمی برید

 9. سلام خوووووب نماینده شمایید کی باید پیگیر باشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نکنه مردم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یا آقای قاضی پور

 10. سلام
  خانم عالی بعد از چهار سال……………….. هنوز هم دیر نیست آفرین آفرین آفرین

 11. خسته نباشید اقای دهمرده واقعا شما متن رو اول کامل نزاشتید بعد کامل کردید اقای دهمرده شما هم مثل خیلی از مسیولین به فکر منافع خود و دیگران هستید شما هم طرف نماینده مد نظر خودتون هستید و بودید