حلیمه عالی :با بودجه سال گذشته محیط زیست میشد آبمعدنی خرید و کف هامون راخیس کرد

 • کد خبر : 26119
 • ۲۸ تیر ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۱
حلیمه عالی :با بودجه سال گذشته محیط زیست میشد آبمعدنی خرید و کف هامون راخیس کرد

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس با تاکید بر حل مشکلات هامون از طریق دیپلماسی، گفت: رئیس جمهور باید به وزرا دستور دهد که کارگروهی در سیستان برای پیگیری مشکلات آن تشکیل شود. به گزارش گندمـ پرس حلیمه عالی  درخصوص افزایش ریزگردها در استان سیستان و بلوچستان و بی توجهی به تالاب […]

_______20140111_1646593349 عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس با تاکید بر حل مشکلات هامون از طریق دیپلماسی، گفت: رئیس جمهور باید به وزرا دستور دهد که کارگروهی در سیستان برای پیگیری مشکلات آن تشکیل شود.

به گزارش گندمـ پرس حلیمه عالی  درخصوص افزایش ریزگردها در استان سیستان و بلوچستان و بی توجهی به تالاب هامون، گفت: تنها راه نجات تالاب هامون دیپلماسی و رایزنی با مسئولان کشور افغانستان در مورد حقابه منطقه سیستان و حقابه ای دیگر برای تالاب بین المللی هامون است، زیرا از این طریق است که مهار کانون ریزگردها دراین منطقه کنترل می شود.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: خوشبختانه سال گذشته بودجه قابل قبولی برای رفع مشکلات زیست محیطی دراین استان در نظرگرفته شد اما مشخص نیست که این بودجه کجا و برای چه کاری صرف شده است، بهتر است بگوییم که اگر بودجه سال های گذشته آب معدنی خریداری کرده و داخل هامون می ریختند حداقل کف این تالاب خیس می شد، بنابراین باید گفت که مدیریت در کشور ما ضعیف بوده و مدیریت ها بر اساس شایسته سالاری نیست.

وی افزود: متاسفانه هرفردی که عضو گروه، جناح و باند خاصی است از پست مدیریتی خود اخراج می شود بدون اینکه حتی به عملکرد آن توجه کنند، اگرچه این دولت و درراس آن رئیس جمهور و شخص وزیرامورخارجه تاکنون تلاش های بسیاری در جهت رفع مشکلات محیط زیستی سیستان داشته اند و دردیدارهای مداوم با رئیس جمهور افغانستان به طورقطع درخصوص مشکلات هامون گفت و گو هایی به عمل آمده است.

عالی با تاکید براینکه متاسفانه درحال حاضر 100 میلیون متر مکعب آب سیستان به زاهدان منتقل می شود، گفت: این میزان آب شاید حداقل قسمتی از هامون را خیس می کرد، اما سیستان که خود به دلیل خشکسالی در حال خالی شدن از سکنه است متاسفانه سهمیه آب آن باید جای دیگری صرف می شود.

این نماینده مردم درمجلس نهم با اشاره به اینکه بخش بزرگی از مشکلات هامون با دیپلماسی رفع خواهد شد، تصریح کرد: طرح لوله کشی مزارع کشاورزی کمک بسیار بزرگی درجهت جلوگیری از خشکی محصولات کشاورزی می کند و همین طرح از تبخیر 300 تا 400 میلیون متر مکعب آب جلوگیری می کند؛ اما با این شیوه مدیریتی وزارت جهاد کشاورزی مشخص نیست که این طرح چه زمانی به نتیجه می رسد.

وی ادامه داد: رئیس جمهور در سفر چندماه پیش خود به سیستان تاکید کردند که این طرح باید 3 ساله به بهره برداری برسد، اما با مدیریت ضعیف دراین استان هنوز حتی اقدامات اولیه نیز انجام نشده است؛ بنابراین با برخوردهای جناحی ازسوی وزارت جهاد کشاورزی درخصوص انتخاب و عزل مدیران هیچ مشکلی حل نخواهد شد، اما ذکراین نکته مهم است که رئیس جمهور باید به وزرا دستور دهد که کارگروهی در سیستان برای پیگیری مشکلات استان تشکیل شود.

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی، گفت: خوشبختانه مشکل  بودجه وجود ندارد، بلکه این ضعف مدیریت است که ازبودجه به درستی استفاده نمی کند. خانه ملت

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=26119

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 33در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۳۳
 1. خانم دکتر دیوان محاسبات که زیر نظر مجلس هست ازشون بخواهید که در مورد این بودجه تحقیق کنند

 2. سلام چرا مدیریت محترم گندم پرس خبر های خبر نیمروز را انتشار نمی دهید با اینکه چند بار برایتان کامنت گذاشته ام

 3. خانم دکتر
  بامهندس نجفی …………………………………………………………… الان بایدم یادت بره

 4. خانم عالی بیخیال آبجی…

 5. دوتا کار تاریخی محیط زیست انجام داده است که قابل تقدیر همه است 1-جلسات همفکری 2-ایجاد گوره برای مدیریت آب در دریاچه

 6. محاسبات ایشان در زمینه جلوگیری از تبخیر کاملا غلط است/ ……….

 7. سلام تا به حال …..

 8. خانم عالی ، جنابعالی دارین از سیستان دفاع می کنین یا …………
  شما چه تخریب کنین چه فعالیت کنین ، این دور ، دور شما نیست .
  لطفا در کمال آرامش…………..

 9. خانم نماینده/ انها که عرضه داشتند حداقل شما اعتراف کردید که پول زیاد فرستادند/ولی چرا در اداره منابع طبیعی …………

 10. حیف که شما نیستین خانم دکتر,
  شرمنده ما بفکر …….

 11. خانم دکتر سلام ؛ لطفا بفرمائید نقش اداره منابع طبیعی در این حیف و میل ها نقشی دارد ؟

 12. منم با خانم دکتر عالی در زمینه عدم شایسته گزینی موافق هستم. مخصوصاَ عدم انتخاب …………… شایسته برای سیستان. خانم دکتر بیرون گود ایستاده اید ،یک طرفه به قاضی می روید، این روزهای آخری ………………………. احتمالاَ منظور جنابعالی از اینکه می فرمایید«مشخص نیست این بودجه کجا وبرای چه کاری صرف شده است» اشاره به این است که ….. این بودجه را برای برگزاری جشن تالابها در سیستان به هدر داده است.شما و دیگر عزیزان … بهتر است بجای گیر دادن به محیط زیست، ضمن تلاش برای اخذ حق آبه و دیگر مشکلات هامون،ترجیحاَ از انتقال آب زابل به زاهدان جلوگیری نمایید. چون آب زاهدان را از تهلاب میرجاوه و یا در بعدی وسیع تر با استفاده از شیرین کردن آب دریا نیز می توان تامین کرد….. ،می تواند عجالتاَ سیستان کمک کند. اما سخنان شما حتی اگر هم بدون غرض باشد،باتوجه به جوانتخاباتی ، جهت دار برداشت می شود. امیدوارم چه نماینده باشید چه نباشید،برای آبادی سیستان تلاش کنید.

 13. امیر کبیر سیستان میاد و سیستان را نجات خواهد داد

 14. خانم دکتر تورو خدا بس کن……………….. ممنون

 15. باید راه حلی پیدا کرد تا از تبخیر شدید آب در تالاب جلوگیری کرد با کاشتن نی ، بعضی از گیاهانی که بر روی سطح آب رشد کرده و مانع برخورد مستقیم نور خورشید به سطح آب میشوند و یا کاشت برخی درختان و …همچنین ورودی آب هیرمند به تالاب هامون باید همیشگی باشه نه اینکه 3 ماه آب وارد تالاب بشه و 9 ماه آبی در کار نباشه و ورودی آب قطع بشه ! ورودی آب هر چند کم ولی نباید در طول سال قطع بشه تا بتوان ظرف چند سال قسمتی از تالاب بین المللی هامون رو احیا کرد این قسمتی که احیا میشه اطراف کوه تاریخی و باستانی خواجه باشه بهتره!

 16. سلام
  خانم دکتر 12 میلیارد خانه های گردشگری چه شد؟
  آیا درست است که …………… خانه های مردم خریداری شده و . . .
  خاک بر سرما از اقدامات نادرست میبارد نه طوفانهای شن……………

 17. سلام
  مسعول رسیدگی به این کار کیه خانم عالی …………… پس از سر خود رد نکنید

 18. جای تشکر دارد دراین عالم بی پولی محیط زیست اعتبار جذب کرده ای کاش محیط زیستی کاندید تا بهش رای بدهم

 19. خانم نماینده/دیگه بس است/واقعا از عملکرد شما خسته شدیم/مردم را لااقل به حال خودشان رها کنید/چهار سال نماینده بو.دی مدام دیگران را متهم کردید /پس تو چه کردی

 20. پس شما اونجا چه کار هستی‌ انتظار دارید ما بریم تهران از رئیس جمهور بخواهیم که کارگروه بفرسته پس ما به شما رای دادیم که شما اونجا چی‌ کار کنید. چرا پیگیری نمیکیند که این بودجه کجا شده و صرف چه اموری شده. چرا به چالش نمیکشنید این افرادو. فقط شما هم مثل مردمی که دستشون به هیچ جا بند نیست ناله میکنی‌. اگر توانایی حل مشکلات رو ندارین نیاین. بیخود هم اه و ناله نکنید چون گوشمون از شنیدن ناله‌های افراد ناتوانی مثل شما پر هست. یه نگاه بندازید به نمایندهای شهرای دیگه که چقدر قوی عمل میکنند. شما اصلا نه از سیاست چیزی میدونید و نه آدمهای قوی هستید. آقا یونس خواهش می‌کنم این متنوع کامل بذار.

 21. از حق کلینیک چه خبر

 22. سلام
  یادمان باشد که اخیرا اعلام شد وظیفه نماینده فقط تذکر دادن است.
  خانم دکتر آیا برای شما ممکن است تا بودجه های اخذ شده واسه سارمان محیط زیست رو به تفکیک سال اعلام بفرمایید؟

 23. راستی ……………../بستنی هم میشد خرید کرد./چون یک استدلال کارشناسی پشتش است / حداقل بعد از اینکه خیس شد کمی دیر تر ان لایه خیسی خشک و تبخیر می شود /لطفا اگر تذکر داشتید مجددا این را هم به وزیری کسی چیزی از قلم افتاده تذکر بدید.ممنون از پیگیری ها و مصاحبه های زیبا و ظریف شما

 24. سرکارخانم آب معدنی پیش کش دریاچه هامون فکری به حال مردم حوزه سیستان کن که دارندازتشنگی میمیرندواززابل فرارمی کنند

 25. گندم پرسی ها عزیز خسته نباشید . این خانم محترم باز بهتر از ………… عمل نمودند. خانم نماینده محترم حق دارند …………………….. .این ماییم که با انتخاب احساسی سیستان را به این روز……. ؟

 26. خدمت تمام افرادی که خودشون رو بزرگان سیستان میدونن و در گذشته و حال نمایندگی رو یدک میکشن عرض کنم این همه بی آبی و بدبختی که سیستان داره از عدم توجه شماها بوده که از شهری که خودش لبهاش از بی آبی ترک خورده، اون مقدار کمی که مونده رو به زاهدان پمپاژ میکنن و در این کار شریک هستید. متاسفانه کوتاه آمدید بازم اشکال نداره !!! اما به نظر شما نباید از محل این آب که زاهدان مصرف میکنه درآمدی به سسیستان بره و برای آبادانی صرف بشه؟؟؟ درآمد سیستان باید به مراتب دهها برابر دیگر شهرها حتی زاهدان باشه چون منابع اونجا داره برای مرکز میاد؟؟؟ اگر نتونید در برابر آبی که از حقوق کشاورزان زابل و مردم اونجاست مصوبه ای برای درآمدزایی بگیرید والا باید در برابر مردم و خدا پاسخگو باشید. من خودم در زاهدان زندگی می کنم اما به هیچ عنوان از این کار راضی نیستم و این را خیانت به سیستان می دونم.من زمانی زنده ام که سیستان زنده باشد

 27. ضعف مدیریت محیط زیست و سایر ارگانهای همسو بر کسی پوشیده نیست. عملکرد آقایون در اجرای برنامه های نمایش گونه واقعا شرم آور است توضیح بدهند سرنوشت کانالی که در پای کوه خواجه احداث می کردند و چند میلیارد تومان هزینه صرف شد به کجا انجامید؟ هزینه های همایش های بیهوده و هزینه سفرهای برخی ها و همراهانشان از کجا تامین می شد؟ دست گل آخرشان هم مدیرکل محیط زیست ناآشنا به منطقه است. آقایی که دکترا ندارن و دانشجوی دکتری هستند اما به شرطی مصاحبه می کنند که دکتر خطاب شوند. بگذریم از خیلی از عزل و نصب هاییی که به سفارش آقای X که در تهران بودند در محیط زیست استان ومنطقه سیستان برای روز مبادا انجام شد. البته نمایندگان با سکوتشان در قبال این تحولات همراهی کردند که باید شفاف سازی کنند.برای افکار عمومی.

 28. اقای بزرگمهر /نمی دانم سواد داری یا نه/ خیلی برام جالب بود وقتی در سنوات قبل مدیر کل محیط زیستی انتخاب کردند که ……………………
  …………….. یادم است وقتی این اقا برای جلسات تالاب هامون دعوت می کرد کارمندان خود محیط زیست تو جلسه نمی امدند تا برسه به مسئولان دیگر. انقدر این وضع خسته کننده شده بود که پیشنهاد داده شد دیگر این اقا نامه دعوتی نفرسته مگر با امضا شخص استاندار، دلیلش هم اینبود که همه کسانیکه تو جلسه باید می امدند این ادم را بسیار ضعیفتر از خودشان می دانستند که حقیقت هم همین بود.
  ……

  • شهروند محترم نطرتون واضح نیست برام. من فقط انتقادمو به مدیران فعلی و قبلی محیط زیست ابراز کردم. لحنتون عصبانیه و من دلیل شو نمی دونم اما در جواب سوالتون من سواد در حد خواندن و نوشتن دارم.
   موفق باشید.

 29. بالاخره ما باید دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت ابوالفضل را ?
  از یک طرف شماها نمایتدگان محترم مدعی هستید بودجه انچنانی به تالاب هامون اختصاص نیافته و از طرفی مدعی هستید که بودجه کلانی اختصاص یافته که هدر رفته !!!!!!
  فکر کنم همون تذکرات شما کفایت کند ما هم کم کم داریم به این تذکرات عادت میکنیم