شهرگندمــــــ : شهر زابل درحال حاضر با هزارن مشکل دست و پنجه نرم میکند و مردم دیگر زبان گلایه هایشان نیز مو درآورده , بس که گفته اند وکسی هیچ نشنیده . همیشه گفته شده که راهکار ارائه شود و راهکارها مورد توجه قرار میگیرد , اما متاسفانه نه تنها اینگونه نشد و راهکارهای پیشنهادی […]

شهرگندمــــــ : شهر زابل درحال حاضر با هزارن مشکل دست و پنجه نرم میکند و مردم دیگر زبان گلایه هایشان نیز مو درآورده , بس که گفته اند وکسی هیچ نشنیده .

همیشه گفته شده که راهکار ارائه شود و راهکارها مورد توجه قرار میگیرد , اما متاسفانه نه تنها اینگونه نشد و راهکارهای پیشنهادی مورد توجه قرارنگرفته بلکه راهکارهای که از سوی خود مسئولین امر نیز اجرایی میشود نیز ,  چنگی بدل نمیزند و مشکلی از مشکلات شهروندان مرتفع نمیگردد.

این مشکلیست که بسیاری از مدیران ما بدان گرفتار بوده و هستند و متاسفانه راه رهایی و ترک آن گویا بسیار سخت و دشوار است که کمتر کسی مشاهده میشود از آن رهایی یابد.

شهردار شدن و شهردار خوب شدن یکی از مشاغل و کارهایست که اگر بی برنامه و بدون مشورت به پیش برود بی شک , خیلی زود شکست در انتظارش خواهد بود و بس.

البته حال با وجود 11 نفر عضو شورای شهر , حداقل از این حیث باید کمبودی احساس نشود , اما آنچه در عمل مشاهده میشود اینکه , شهرداری بخصوص در زابل بیش از اینها نیاز به مشورت گرفتن از دیگران دارد.

 

 گزارش دوم جلسه با جمعی از نخبگان سیستانی درخصوص مشکلات حوزه شهری

پس از رفتن دکتر خمر و روی کار آمدن مهندس نوری بعنوان سرپرست شهرداری زابل , همانگونه که پیشتر نیز بیان شد جلسه ای با جمعی از نخبگان سیستانی درخصوص مسائل مختلف شهری برگزار گردید و مسائل و مختلف مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفت.

یکی از مباحث مطروحه , موضوع عدم تخصیص اعتبار به شهرداری زابل بود که در یادداشت قبلی (  شهرداری زابل فرزند ناتنی استانداری ) بدان پرداختیم.

 

31750836148894874758

پس از بررسی علل آن موضوع و ارائه نظرات , مساله بعدی که بدان پرداخته شد ارائه راهکارهای به شهرداری زابل جهت درآمد زایی با توجه به درآمد و شرایط زندگی مردم سیستان و راهکارهای بدون هزینه و یا کم هزینه جهت اداره بهتر امور در شهر(با توجه به اوضاع بد مالی شهرداری) بود.

این راهکارها در جلسه ای خصوصی خدمت شهردار محترم ارائه شد , اما با توجه به مشغله کاری ایشان لازم دانستیم این مساله یکبار دیگر بصورت عمومی خدمت ایشان ارائه شود و شما عزیزان نیز اگر دیدگاهی دارید اعلام بفرمائید.

با عنایت به مشکلات عدیده شهرداری از لحاظ مالی , مقرر شد تنها پیشنهاداتی مطرح شود که بارمالی برای شهرداری ندارد و عملی نیز باشد.

جلسه با سخنان جسته و گریخته شرکت کنندگان ادامه داشت که یکی از حضار که سن و سال بیشتری از دیگران داشت , با صدای بلند درخواست کرد که همه یک صلوات بگویند و پس از ذکر صلوات که جمع آرام شد , گفت : بهتر است حاشیه ها را رها کنیم و به اصل ماجرا بپردازیم , تقریبا همه این حرف وی را تائید کردند.

 

دریافت عوارض بصورت ماهیانه راه مشارکت مردم در امور شهری را آسان می کند :

صحبتها یک به یک شروع شد , پیشنهادات خوبی مطرح میشد , یکی ازحضار گفت : با توجه به مشکلاتی که مردم سیستان دارند چگونه میشود که انتظار داشت که بتوانند عوارض بپردازند و برای ساخت و ساز پروانه بگیرند , دیگری حرف وی را قطع کرد و گفت : این مساله راه حل بسیار ساده ای دارد , شهرداری بجای اینکه عوارض را بصورت سالانه دریافت کند , برنامه ریزی نماید و عوارض را بصورت ماهانه همچون قبوض آب و برق درب منازل بفرستد و پس از ان نیز تعدادی را مامور وصول قبوض نماید  , بی شک پرداختهای چند هزارتومانی بارمالی سنگینی برای هیچکس بوجود نمی آرد , به شرط اینکه پس از آن عوارض اخذ شده درهمان محل مربوطه نیز هزینه شود. ( شاید بیان شود که نیروی انسانی جهت انجام این کار از کجا تامین شود , باید رجوع کنیم به ادعاهای مطرح شده درخصوص نیروهای مازاد شهرداری که میتوان از آنها را دراین خصوص بکار گرفت , البته اگر نیروی مازاد باشد)

 

url

 

فروش کارت پارک درمعابر پرتردد راهی آسان و درآمدزا که شهرداری از آن غافل است

یکی از حاضرین در جلسه که خود را مهندس برنامه ریزی شهری معرفی  کرد , پیشنهاد بسیار جالب  و قابل تاملی داشت , او معتقد بود که شهرداری را فروش کارت پارک میتواند , بخش مهمی از  مشکلات درآمدی خود را حل کند

فروش کارت پارک در تمامی شهرها درمعابر شلوغ به اجرا گذاشته شده و علاوه برنظمی که به خیابانها میدهد , درآمد بسیار بالایی نیز برای شهرداری دارد , اما هیچ مشخص نیست که چرا به این مهم توجهی نمیشود و جهت اجرای آن امروز و فردا میکنند.

برای مثال درحال حاضر در شهر زابل خیابان بعثت , کوچه بیرجندیها , خیابان امام خمینی ( حد فاصل میدان انقلاب تا تقاطع هامون) , خیابان فرودسی ( از تقاطع خیابان فرودسی تا مقابل شهرداری ) و . . .  بسیاری خیابانهای دیگر شهر این قابلیت را دارند که درآمد زایی بسیار مطلوبی برای شهرداری داشته باشند.

در نظر بگیریم بطور متوسط , همزمان , این خیابانها در یک لحظه ظرفیت پارک بیش از هزار خودرو را دارد , حال اگر این ظرفیت 4 مرتبه جابجا شود , یعنی 4هزار خودرو در روز از این پارکینگهای شهری استفاده میکنند , درتمامی پارکینگهای خصوصی که در شهر وجود دارد درحال حاضر از هر خودرو هزارتومان اخذ میشود با یک حساب سرانگشتی و با ظرفیت هزار خودرو میتوان گفت درآمد بسیار خوبی میتوان از این راه کسب نمود که راه اندازی آن نیز نیاز به هزینه آنچنانی ندارد , بجز چاپ کارت پارک که با توجه به اینکه میتوان بر روی این کارتها تبلیغات شرکتها و خدمات را قرار داد , بی گمان نه تنها چاپ آن هزینه بر نخواهد بود بلکه درآمد زا نیز خواهد شد.

 

 6

 

 رنگ کردن دیوار ها چاره کار نیست , شستشوی خیابانها راه حلی ساده و کم هزینه

یکی دیگر از حضار پس از صحبتهای ابتدایی گفت : شهردار قبلی آمد و در و دیوار شهر را رنگ کرد اما بازهم شهر آن رنگ و رویی که باید را ندارد , علت این است که ریزگردها و خاک به عمق خیابانها و درختان نفوذ کرده و رنگ آن را پوشانده است و . . .

رنگ آمیزی دیوارها و میادین امریست بسیار پسندیده اما با توجه به وضعیت مالی شهرداری زابل درحال حاضر این مساله به صرفه نیست , گرچه گفته میشد دراین امر دیگر ادارات نیز با شهرداری همکاری کرده اند که جای تقدیر دارد.

اما شستشوی شبانه خیابانها , آنهم بصورت مرتب و برنامه ریزی شده که برای مثال هر دو یا سه ماه همه کوچه وخیابانها بطور متناوب و مرتب مورد شتسشو قرار گیرد ( حداقل خیابانها و بلوارهای اصلی)

در حال حاضر شهر رنگ ندارد ,  این به واسطه تابش شدیدخورشید و ریزگردهایست که در تمامی سطوح آسفالت و پیاده روها نفوذ کرده و شستشو به بازیابی مجدد رنگها کمک بزرگی خواهد کرد

درحین بیان این مطلب یکی دیگر از حضار گفت : شستشوی خیابانها باعث تخریب آسفالت میشود که پاسخ قانع کننده ای که داده شد این بود که : درحال حاضر هم آسفالت وضعیت خوبی ندارد که نگران تخریب آن باشیم.

 

 ایجاد فضای سبز بدون هزینه

طرحهای بسیاری دیگری نیز مطرح شد , یکی ازجوانان حاضر درجلسه که مشخص بود در زمینه فضای سبز و کشاورزی اطلاعات کاملی دارد گفت : باید توجه ویژه به سمت فضای سبز صورت گیرد , در حاضر بحث فضای سبز هزینه بر نیست زیرا کارگران بخش فضای سبز شهرداری که حقوق میگیرند , حال کاری میکنند یا نمیکنند , خاک مرغوب نیز بصورت کاملا مجانی در اطراف پل نهراب وجود دارد , نهال رایگان نیز از سوی سازمان جهاد کشاورزی , منابع طبیعی دراختیار شهرداری قرار میگیرد, البته اگر تعامل کنند و پیگیر باشند , پس چرا به فضای سبزی که با توجه به توضیحاتی که داده شد , هیچ بهایی داده نمیشود و یا اگر حرکتی صورت میگیرد حرکتیست لاک پشتی ؟

ورودیهای شهر بسیار وضعیت نامطلوبی دارد , اگر بخواهیم هزینه خاصی نکنیم , میتوان با کاشت درخت گز در دو طرف و با آبیاری محدود و هفته ای این محل را سبز کرد و سبز نگه داشت , اصلا قابل درک نیست که چرا به این مساله توجهی نمیشود .

 

ایجاد سیستم نوبت دهی بازدید املاک

یکی دیگر از حضار با گلایه از معطلی های طولانی مردم در امورات مربوط به شهرداری توصیه کرد , سیستم نوبت دهی بازدید املاک , جهت آسایش حال شهروندان راه اندازی شود که مجبور نباشند از صبح زود تا ظهر وقت خود را بگذارند و بدنبال کارشناس بازدید باشند , بلکه میتوان براحتی از روز قبل به آنها نوبت داد که فردا در فلان ساعت درمحل حضور داشته باشید که کارشناس مراجعه میکند.

 

آیا این مساله بجز نظم دادن به برنامه های کارشناسان امر , هزینه دیگری نیز دارد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

هزینه ای ندارد و بی شک موجبات رضایت حال شهروندان را فراهم خواهد آورد , درحال حاضر بسیاری از افراد که اسناد منازلشان مشکل دارد , بصورت غیرقانونی اقدام به ساخت و ساز میکنند , زیرا از بوروکراسی موجود شهرداری زابل فراری و هراسان هستند , زیرا مراجعات و رسیدگیها نه تنها زمان بر است , بلکه بدون برنامه نیز پیش میرود.

 

aslahtalaban

ایجاد شورای مشورتی

ماحصل این ایده بدین شکل بود که هریک ازاعضای شورای شهر 5 تا 10 نفر را جهت حضور در این شورا معرفی ( جوانان , نخبگان و معتمدین , کسبه و . . .) نمایند و جلسات آن نیز بصورت منظم برگزار گردد , شخصی که این ایده را مطرح کرد معتقد بود , زمانی که قرار است اعضای شورا با استاندار و یا دیگر مقامات دیدار داشته باشند , اعضای شورای مشورتی میتوانند درجلسه حضور و با حضور آنها بسیاری از امورات بهتر از قبل پیش میرود و اعضای شورای مشورتی شورای شهر , میتوانند به شورا و شهرداری در پیشبرد اهداف کمک کنند , البته بازهم تاکید شد که این شورا نباید اسما تشکیل گردد و بلکه باید قبل از تشکیل چارچوب تشکیلاتی منظم و کاربردی برای آن در نظر گرفته شود.

 

پایان گزارش دوم جلسه با نخبگان سیستانی درحوزه شهری

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه