گندمـــ پرس : پس از انتشار مطلب مربوط به دستفروشان چهاراه دکترا گلایه های زیادی از سوی کسبه بازار که بصورت رسمی اقدام به فروش البسه در بازار می نمایند , داشتیم. که البته گلایه ها و مشکلات مطروحه از سوی این عزیزان نیز درست و بجا بود که جای دارد دراین خصوص مسئولین امر […]

گندمـــ پرس : پس از انتشار مطلب مربوط به دستفروشان چهاراه دکترا گلایه های زیادی از سوی کسبه بازار که بصورت رسمی اقدام به فروش البسه در بازار می نمایند , داشتیم.

که البته گلایه ها و مشکلات مطروحه از سوی این عزیزان نیز درست و بجا بود که جای دارد دراین خصوص مسئولین امر بخصوص فرماندار محترم چاره ای اندیشیده و هرچه سریعتر و قبل ازاینکه هیچ یک از دو طرف متضرر شوند , راهکاری ارائه نمایند و تصمیمی درخور گرفته شود.

درهمین راستا پیامها و تماسهای مکرری از سوی دوستان داشتیم که اغلب هم همان حرفی که ما در گزارش قبل زده بودیم را تکرار میکردند و خواستار ساماندهی دستفروشانی که بصورت غیرقانونی فعالیت میکنند بودند که درخواستی بجاست و با توجه به اعلام آمادگی دستفروشان چهاراه دکترا درخصوص پرداخت عوارض و حق عضویت سالیانه اتحادیه بنظر میرسد هر دو طرف ماجرا یک درخواست را پیگیری میکنند و آن هم ساماندهی بصورتیست که هردو سو بتوانند به کسب خود ادامه دهند و متضرر نشوند.

 

IMAGE634512737135937500

 

 

اتحادیه پوشاک : صدای مظلومیت کسبه اصلی و جواز دار بازار را هم بشنوید

مشهدی رئیس اتحادیه پوشاک در گفتگو با گندمــ پرس ضمن گلایه از اینکه چرا صدای کسبه اصلی بازار شنیده نمی شود گفت : این دستفروشان نیز اگر واقعا قصد دارند کار کنند به اتحادیه مراجعه و جواز دریافت نمایند.

ما به آنها خدماتی خاص ارائه خواهیم داد , تا سه ماه جواز نمی خواهیم , نیم بها به آنها جواز خواهیم داد و حتی حق عضویت سال اول را نیز دریافت نمی کنیم و مبلغی که بابت جواز باید بپردازند را نیز بصورت قسطی از آنان دریافت خواهیم کرد.

پیشنهاد دوم این است که درپاشاژ خواجه و گزمه که درحال  حاضر مغازه ها خالی است میتوانند با کرایه ای بسیار ناچیز درآن مکان مستقر شوند و به همین طریق کسب و کار کنند , حضور دراین مکان به نفع خود آنها نیز میباشد زیرا دیگر در زمان سرما و گرما میتوانند کار کنند و تعطیل نخواهند شد .

حتی ورودی اتحادیه را می توانند بصورت قسطی پرداخت کنند اما اینکه بخواهند بعنوان دستفروش فعالیت کنند , غیرقانونیست و  موجب خواهد شد که بازار زابل با چالش مواجه شود , متاسفانه علیرغم اینکه در برهه ای از زمان دستور قضایی نیز جهت جمع آوری این دستفروشان دریافت کرده ایم  اما شهرداری همکاری لازم انجام نداد و کار به نتیجه نرسید.

وی در پاسخ به این مطلب که دستفروشان نیز خواستار دریافت مجوز بصورت قسطی هستند , حرفهای منتشر شده از سوی برخی دستفروشان را نادرست دانست و گفت : اگر واقعا میخواهند کار کنند به اتحادیه مراجعه و در شرایط یکسان کار کنند , اتحادیه چندین سال است که با این مساله درگیر است و همین پیشنهاد را به آنها داده است اما متاسفانه ترتیب اثری داده نمی شود.

متاسفانه بجای اینکه این مساله توسط مسئولین امر حل شود به بنده و همکارانم حواله داده میشود که این مساله موجب شده حتی از سوی برخی دستفروشان تهدید هم بشویم , که این مساله جای نگرانی و تاسف دارد.

در نهایت با پیگیری های که صورت دادیم , امروز مقرر شد که این دستفروشان تا قبل از عید دراین محل حضور داشته باشند و پس از آن کسانی که قصد کار دارند به اتحادیه مراجعه و جواز قسطی دریافت نمایندو در بازار خواجه و گزمه مشغول بکار شوند

 گندمـــ پرس : انچه توسط مسئول محترم صنف پوشاک شهرستان زابل بیان شد , صحیح و بجا می باشد و با عنایت به تعطیلی و لغو 43 پروانه در سال جاری که نشان از اوضاع وخیم بازار زابل دارد , بنظر میرسد مسئولین امر و بخصوص شهرداری و اداره صنعت و معدن زابل با محوریت فرمانداری باید تصمیماتی اتخاذ نمایند تا ساماندهی این مساله به معنای واقعی آن صورت گیرد و هر دو طرف ماجرا از عواید آن نفع ببرند.

 

 

درهمین راستا یکی از کسبه بازاری شهر زابل با ارسال نامه ای به گندمــ پرس خواستار انتشار درد دل کسبه بازار شده و در نهایت نیز از مسئولین امر خواسته است , این دستفروشان را ساماندهی کنند تا کسبه جواز دار بازار نیز متضرر نشوند.

متن نامه ارسالی بدین شرح میباشد :

سعید اسکندری : شما که در حال حاضر مدعی این قشر هستید ایا تا به حال به این فکر کردید که این افراد به قول شما محروم , چند نفر از کسبه را بدبخت کردند.

چند نفر از کسبه جواز مغازه خود را باطل کرده و راهی دیار غربت شدند.

شما که بازار زابل به چشم تان نمی آیند و البسه مورد نیاز خود را از شهر های همجوار تامین می کنید حق دارید که این رو نبینید که پشت ویترین اکثر مغازه های پوشاک برچسب این مغازه واگذار می شود دیده شود.

لطفا کمی واقع بین باشید , پس تکلیف کسبه چه میشود ؟ کسبه ای که مالیات ,  عوارض شهرداری , حق صنف را می پردازند.

 دست فروشی همه جا است و این نوع دست فروشی که اخلال در بازار ایجاد می کند و تمامی کسبه پوشاک را تحت تاثیر قرار داده است , هیچ توجیه ای ندارد.

تعدادی از همین دست فروشان افاغنه هستند , تعدادی از اینها که شما آنها را بدبخت عنوان می کنید بروید ماشین ها و خانه هایشان را نگاه کنید , بعد متوجه خواهید شد که اصل ماجرا چیست ؟

کسبه ای که با تمام مشکلات کسبی در صنف پوشاک دست و پنجه نرم می کنند .نمی توانند شاهد این چنین بازار های کاذبی باشند  , اما ما خواستار حذف انها نبودیم بلکه گفتیم بیایند و سازماندهی شوند , در مکانی دیگر , نه به عنوان دست فروش بلکه به عنوان کاسب بازار جواز بگیرند و از مجرای قانونی کسب کنند , برای اینکار هم چندین پاساژساخته شده بلاتکلیف در قسمت بازار کلانتری  موجود است , بیایند ودر ان مکان مستقر شوند.

ولی اینکه اینها اصرار بر دست فروشی دارند , میخواهند زیر بار برخی مسایل که به ضررشان است نرود .

درپایان : شما کجایید که بازار اجناس دسته دوم روبروی درمانگاه حکیم چه بر سر این مردم اورده است.

 شما اگر صدای مظلومیت سیستان هستید کسبه پوشاک هم مظلومند بیا درب مغازه هاشون ببین چه خبره .

 

به امید عدالت درجامعه ای که بسیاری از مردم عادل نیستند.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه