تاریخ : پنج شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۱ Thursday, 26 May , 2022

حرفهای مشابه کسبه و دستفروشان + بی برنامه گی مسئولین شهر جهت ساماندهی بازار

 • کد خبر : 21705
 • ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۳۲
حرفهای مشابه کسبه و دستفروشان + بی برنامه گی مسئولین شهر جهت ساماندهی بازار

گندمـــ پرس : پس از انتشار مطلب مربوط به دستفروشان چهاراه دکترا گلایه های زیادی از سوی کسبه بازار که بصورت رسمی اقدام به فروش البسه در بازار می نمایند , داشتیم. که البته گلایه ها و مشکلات مطروحه از سوی این عزیزان نیز درست و بجا بود که جای دارد دراین خصوص مسئولین امر […]

گندمـــ پرس : پس از انتشار مطلب مربوط به دستفروشان چهاراه دکترا گلایه های زیادی از سوی کسبه بازار که بصورت رسمی اقدام به فروش البسه در بازار می نمایند , داشتیم.

که البته گلایه ها و مشکلات مطروحه از سوی این عزیزان نیز درست و بجا بود که جای دارد دراین خصوص مسئولین امر بخصوص فرماندار محترم چاره ای اندیشیده و هرچه سریعتر و قبل ازاینکه هیچ یک از دو طرف متضرر شوند , راهکاری ارائه نمایند و تصمیمی درخور گرفته شود.

درهمین راستا پیامها و تماسهای مکرری از سوی دوستان داشتیم که اغلب هم همان حرفی که ما در گزارش قبل زده بودیم را تکرار میکردند و خواستار ساماندهی دستفروشانی که بصورت غیرقانونی فعالیت میکنند بودند که درخواستی بجاست و با توجه به اعلام آمادگی دستفروشان چهاراه دکترا درخصوص پرداخت عوارض و حق عضویت سالیانه اتحادیه بنظر میرسد هر دو طرف ماجرا یک درخواست را پیگیری میکنند و آن هم ساماندهی بصورتیست که هردو سو بتوانند به کسب خود ادامه دهند و متضرر نشوند.

 

IMAGE634512737135937500

 

 

اتحادیه پوشاک : صدای مظلومیت کسبه اصلی و جواز دار بازار را هم بشنوید

مشهدی رئیس اتحادیه پوشاک در گفتگو با گندمــ پرس ضمن گلایه از اینکه چرا صدای کسبه اصلی بازار شنیده نمی شود گفت : این دستفروشان نیز اگر واقعا قصد دارند کار کنند به اتحادیه مراجعه و جواز دریافت نمایند.

ما به آنها خدماتی خاص ارائه خواهیم داد , تا سه ماه جواز نمی خواهیم , نیم بها به آنها جواز خواهیم داد و حتی حق عضویت سال اول را نیز دریافت نمی کنیم و مبلغی که بابت جواز باید بپردازند را نیز بصورت قسطی از آنان دریافت خواهیم کرد.

پیشنهاد دوم این است که درپاشاژ خواجه و گزمه که درحال  حاضر مغازه ها خالی است میتوانند با کرایه ای بسیار ناچیز درآن مکان مستقر شوند و به همین طریق کسب و کار کنند , حضور دراین مکان به نفع خود آنها نیز میباشد زیرا دیگر در زمان سرما و گرما میتوانند کار کنند و تعطیل نخواهند شد .

حتی ورودی اتحادیه را می توانند بصورت قسطی پرداخت کنند اما اینکه بخواهند بعنوان دستفروش فعالیت کنند , غیرقانونیست و  موجب خواهد شد که بازار زابل با چالش مواجه شود , متاسفانه علیرغم اینکه در برهه ای از زمان دستور قضایی نیز جهت جمع آوری این دستفروشان دریافت کرده ایم  اما شهرداری همکاری لازم انجام نداد و کار به نتیجه نرسید.

وی در پاسخ به این مطلب که دستفروشان نیز خواستار دریافت مجوز بصورت قسطی هستند , حرفهای منتشر شده از سوی برخی دستفروشان را نادرست دانست و گفت : اگر واقعا میخواهند کار کنند به اتحادیه مراجعه و در شرایط یکسان کار کنند , اتحادیه چندین سال است که با این مساله درگیر است و همین پیشنهاد را به آنها داده است اما متاسفانه ترتیب اثری داده نمی شود.

متاسفانه بجای اینکه این مساله توسط مسئولین امر حل شود به بنده و همکارانم حواله داده میشود که این مساله موجب شده حتی از سوی برخی دستفروشان تهدید هم بشویم , که این مساله جای نگرانی و تاسف دارد.

در نهایت با پیگیری های که صورت دادیم , امروز مقرر شد که این دستفروشان تا قبل از عید دراین محل حضور داشته باشند و پس از آن کسانی که قصد کار دارند به اتحادیه مراجعه و جواز قسطی دریافت نمایندو در بازار خواجه و گزمه مشغول بکار شوند

 گندمـــ پرس : انچه توسط مسئول محترم صنف پوشاک شهرستان زابل بیان شد , صحیح و بجا می باشد و با عنایت به تعطیلی و لغو 43 پروانه در سال جاری که نشان از اوضاع وخیم بازار زابل دارد , بنظر میرسد مسئولین امر و بخصوص شهرداری و اداره صنعت و معدن زابل با محوریت فرمانداری باید تصمیماتی اتخاذ نمایند تا ساماندهی این مساله به معنای واقعی آن صورت گیرد و هر دو طرف ماجرا از عواید آن نفع ببرند.

 

 

درهمین راستا یکی از کسبه بازاری شهر زابل با ارسال نامه ای به گندمــ پرس خواستار انتشار درد دل کسبه بازار شده و در نهایت نیز از مسئولین امر خواسته است , این دستفروشان را ساماندهی کنند تا کسبه جواز دار بازار نیز متضرر نشوند.

متن نامه ارسالی بدین شرح میباشد :

سعید اسکندری : شما که در حال حاضر مدعی این قشر هستید ایا تا به حال به این فکر کردید که این افراد به قول شما محروم , چند نفر از کسبه را بدبخت کردند.

چند نفر از کسبه جواز مغازه خود را باطل کرده و راهی دیار غربت شدند.

شما که بازار زابل به چشم تان نمی آیند و البسه مورد نیاز خود را از شهر های همجوار تامین می کنید حق دارید که این رو نبینید که پشت ویترین اکثر مغازه های پوشاک برچسب این مغازه واگذار می شود دیده شود.

لطفا کمی واقع بین باشید , پس تکلیف کسبه چه میشود ؟ کسبه ای که مالیات ,  عوارض شهرداری , حق صنف را می پردازند.

 دست فروشی همه جا است و این نوع دست فروشی که اخلال در بازار ایجاد می کند و تمامی کسبه پوشاک را تحت تاثیر قرار داده است , هیچ توجیه ای ندارد.

تعدادی از همین دست فروشان افاغنه هستند , تعدادی از اینها که شما آنها را بدبخت عنوان می کنید بروید ماشین ها و خانه هایشان را نگاه کنید , بعد متوجه خواهید شد که اصل ماجرا چیست ؟

کسبه ای که با تمام مشکلات کسبی در صنف پوشاک دست و پنجه نرم می کنند .نمی توانند شاهد این چنین بازار های کاذبی باشند  , اما ما خواستار حذف انها نبودیم بلکه گفتیم بیایند و سازماندهی شوند , در مکانی دیگر , نه به عنوان دست فروش بلکه به عنوان کاسب بازار جواز بگیرند و از مجرای قانونی کسب کنند , برای اینکار هم چندین پاساژساخته شده بلاتکلیف در قسمت بازار کلانتری  موجود است , بیایند ودر ان مکان مستقر شوند.

ولی اینکه اینها اصرار بر دست فروشی دارند , میخواهند زیر بار برخی مسایل که به ضررشان است نرود .

درپایان : شما کجایید که بازار اجناس دسته دوم روبروی درمانگاه حکیم چه بر سر این مردم اورده است.

 شما اگر صدای مظلومیت سیستان هستید کسبه پوشاک هم مظلومند بیا درب مغازه هاشون ببین چه خبره .

 

به امید عدالت درجامعه ای که بسیاری از مردم عادل نیستند.

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=21705

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 5در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۵
 1. تشکر ویزه از زحمات اقای رضا مشهدی

 2. آنچه شما مشاهده می کنید تغیراتی است که بر اثر بستن مرز و خشکسالی اتفاق افتاده و متاسفانه کارشناس بازار در استان نداریم که وضعیت را تحلیل و راهکار کارشناسی و حمایتی بدهند بخاطر مسائل گفته شده مغازه دار سیستانی و دستفروش هر دو بفکر زن و بچه خود شده و مسئولیت اجتماعی که به یکدیگر کمک کنند را فراموش کرده اند نگاه بازار از تامین نیاز افغانستان و بازار ایران (واردات)در گذشته درونی و به تامین نیاز فقرا تغییر کرده مغاره دار کالای عمده در اختیار دست فروش نمی گذارد،دست فروش نیاز خود را از بازار عمده تهیه نمی کند و چقدر بازاری ضعیف شده که از کار یک دست فروش احساس خطر می کند و پیشنهادی برای استقرارمی دهد که دستفروش ضعیفترگردد
  تغیرات ایجاد شده در رفتار اجتماعی بازار اگر مدیریت و درمان نشود باعث حذف همه خواهد شد
  این است جکایت مردمانی که دنیا را پنج هزار سال پیش مدیریت می کردند و امروز نمی توانند اجتماع خود را حمایت کنند صدای شکستن استخوانهای اجتماع فقیر و ضعیفم را شنیده ام و نتیجه مشخص

 3. اولا جا داره از زحمات و پی گیری های خالصاته برادر خوبم جناب مشهدی تشکر کنم .وکسبه پوشاک زابل مدیون زحمات و محبت های ایشان هستند.بعد هم از جناب اقای یونس دهمرده عزیز
  دردی که امروز تمام کسبه بخصوص صنف پوشاک دارد می کشد از ناحیه مشکلات اقتصادی و وضعیت خیلی بد مالی مردم سیستان می باشد .و ضعف مدیریتی برخی مسئولین در ایجاد اشتغال .اینکه امروز می بینیم قشرهایی از مردم به جان هم می افتند .از روی حسادت نیست .گروهی بدون پرداخت کلیه عوارض قانونی کسبی اجناس وارد می کنند و به قیمت پایین تر از بازار می فروشند که این امر مستقیما کسبه پوشاک را درگیر خودش کرده بود .لذا این مشکل هم حل خواهد شد با این یک هفته مهلت ولی مسولین باید چاره اندیشی کنند .تا از تکرار این حوادث وضرر و زیان بیشتر کسبه پوشاک جلو گیری شود.

  • سرورم آقای اسکندری در نوشتار بالا تائید می کنند که:
   مشکلات اقتصادی و وضعیت خیلی بد مالی مردم سیستان
   ضعف مدیریتی برخی مسئولین
   قشرهایی از مردم به جان هم می افتند که از روی حسادت نیست
   گروهی بدون پرداخت عوارض اجناس وارد می کنند و به قیمت پایین تر از بازار می فروشند
   و راهکارمی دهند: ساماندهی شوند با جواز کسب اتحادیه پوشاک نه دست فروشی در همان مکان یا جای دیگر فقط داخل بازار
   و نتیجه اینکه می خواهند دست فروشان کوچک شهرمان مغازه دار شوند
   و اما راهکار: می توان برای همه دستفروشان یک جواز کسب صادر کرد(در یک زمین چند جواز کسب داده نمی شود) که موضوع عوارض حل می شود
   اما اصل صورت مسئله حل نخواهد شد چرا که بازاریانی که در سیستان هستند ضعیف هستند و نمی توانند کالای مورد نیاز دست فروشان را با قیمت عمده تامین کنند. فرض بگیرید 500 تا یک تومان هم به اتحادیه بدهند مشکل چگونه حل خواهد شد رفتار بازار باید اصلاح شود که از یکدیگر حمایت کنند. برنامه این باشد که نیاز دست فروشان را مغازه داران عمده فروش تامین کنند تا ده ها میلیون تومان گردش مالی دست به دست شود و از برگزاری نمایشگاه نترسند قوی های بازار از سیستان مهاجرت کرده و بازاریان موجودضعیف وبا پرداخت وام قرض الحسنه و آموزش … حمایت و در نمایشگاهها شرکت و نیاز دست فروشان را نیز تامین کنند منافع مردم هم بخشی از این معادله است.تک روی و تک خوری و بی مسئولیتی و عدم حمایت مغازه دار یا دست فروش و مردم نسبت به یکدیگر نتیجه اش گسترش فقر(بخشی از نظرقابل انتشار برای عموم نبود پس ذکر نشد)
   نظر برای اصلاح گری و تبادل اندیشه