شهرگندمــــ : اینکه دولت برای سلامت برنامه‌های مفصلی دارد و در این راستا گام های خوبی چون سراسری کردن پوشش خدمات بیمه‌ای و طرح تحول سلامت را به اجرا درآورده، اتفاق مثبتی است که جای تقدیر و تشکر دارد اما آیا وقت آن نرسیده که سایر بخش های حاکمیتی هم در این مسیر با دولت […]

شهرگندمــــ : اینکه دولت برای سلامت برنامه‌های مفصلی دارد و در این راستا گام های خوبی چون سراسری کردن پوشش خدمات بیمه‌ای و طرح تحول سلامت را به اجرا درآورده، اتفاق مثبتی است که جای تقدیر و تشکر دارد اما آیا وقت آن نرسیده که سایر بخش های حاکمیتی هم در این مسیر با دولت مردان همگام شوند تا شاهد افزایش نکات مثبت در این زمینه باشیم؟

1734_orig

به گزارش  شهرگندمــــ به نقل از تابناک ، به فاصله دو روز از برگزاری رزمایش بزرگ ارتش با نام محمد رسول الله(ص) در جنوب شرق کشور و آب‌های دریای عمان، اخباری از ارائه خدمات درمانی به مردم بخش کهیر شهرستان کنارک از توابع استان سیستان و بلوچستان که در مجاورت منطقه عمومی رزمایش ساکنند مخابره می‌شود که در نوع خود بسیار جالب توجه است.

آن گونه که اخبار منتشر شده نشان می‌دهد، در بیمارستان صحرایی دایر شده به مناسبت این رزمایش، تعداد زیادی از هموطنانمان از خدمات تخصصی پزشکی در زمینه های مختلف بهره مند شده و حتی ده عمل جراحی نیز در این راستا صورت گرفته که در بخش های خبری رسانه ملی نیز انعکاس یافته است.

این اتفاق از این رو جالب توجه است که می‌بینیم در حاشیه برگزاری رزمایشی که هدف از انجام آن، نشان دادن توان نظامی کشورمان و همچنین مرور تاکتیک های دفاعی و رزمی و به کار گیری دستاوردهای جدید کشورمان در این عرصه است، خدماتی به مردم مناطق مجاور ارائه گشته که تاکنون از آن محروم بوده‌اند.

 

001

کافی است تا به این نکته مهم توجه کنیم که پزشکان زمانی دستور مداخلات پزشکی از قبلی جراحی را صادر می‌کنند که نوع دیگری از درمان برای بیمار مفید ارزیابی نشود که چنین وضعیتی غالبا در زمان اوج گرفتن بیماری بروز می‌کند؛ با این پیش درآمد درخواهیم یافت که بیمارانی که در بیمارستان صحرایی ارتش در مجاورت رزمایش مورد مداوا قرا گرفته‌اند، از جمله افرادی بوده‌اند که سالهاست رنج بیماری را متحمل شده، اما مجالی برای درمان ان نیافته بودند.

قابل حدس است که آنچه موجب شده این افراد با بیماری خود کنار آمده و در صدد درمان برنیایند، یا نبود امکانات درمانی مورد نیاز در نزدیکی محل سکونت است، یا ناتوانی از پرداخت هزینه های درمانی یا مواردی از این دست چراکه مراجعه ایشان به بیمارستان صحرایی به خوبی نشان می‌دهد که از بهره مند نبودن خود از نعمت سلامت آگاه بوده‌اند.

البته روایت چنین اخباری از حاشیه بسیاری از رزمایش های صورت گرفته تاکنون مخابره شده و به شکلی عجیب، همواره از آنها به عنوان مفاخر رقم خورده با رزمایش ها یاد شده که شاید از زاویه دید برگزار کنندگان رزمایش ها موضع گیری منطقی و منصفانه‌ای هم باشد اما اگر دیدمان را باز کنیم، درخواهیم یافت که نشان دهنده عمق شکافی است که در توزیع عدالت در کشورمان به چشم می‌خورد و عجیب اینجاست که این واقعیت کمتر دیده شده است.

از این رو می‌گوییم این بخش کار را کمتر دیده‌ایم که می‌بینیم در پس پرده اخباری از این دست، به وضوح هم فقدان امکانات در مناطقی از کشورمان به چشم می‌خورد و هم کمبود متخصص؛ نقصی که مسئولان وزارت بهداشت به کرات به وجود آن اذعان داشته‌اند اما علم به وجودش هم موجب نشده که برنامه مدونی برای تغییرش یافته و در دستور ار قرار داده باشیم.

این اشکال زمانی عمیق تر جلوه می‌کند که می‌بینیم مسئولان وزارت بهداشت هنوز در واقعی کردن تعرفه ها با مشکلات متعددی دست به گریبان هستند، چه برسد که بخواهند کمبود نیروهای متخصص در مناطق پیرامونی مراکز استان ها، شهرهای بزرگ و شهرستان ها را مرتفع نمایند و بعد طرحی ویژه برای رفع محرومیت در مناطق محروم ارائه نمایند.

همه این حقایق در حالی بیان می‌شود که می‌بینیم وجود یک بیمارستان صحرایی در منطقه‌ای محروم توانسته خدماتی ارزشمند به برخی هموطنانمان عرضه کند که تا کنون جای خالی شان وجود داشته اما دیده نشده تا این سوال برایمان پیش آید که اگر امکان دایر کردن بیمارستان های غیر صحرایی و اسکان متخصصان در چنین مناطقی وجود ندارد، چرا بیمارستان های صحرایی سیاری به این منظر تدارک نمی‌بینیم تا در سفرهای دوره‌ای به مناطق محروم کشورمان بتواند منشا اتفاقات فراموش نشدنی‌ زیادی باشد؟

آیا اکنون که بحث بررسی لایحه بودجه سال آتی در مجلس گشوده شده، نمی‌توان از برخی هزینه های کمتر ضروری کاست و به جایش پیگیری اجرای چنین ایده هایی را در دستور کار قرار داد؟ آیا اولویتی که دولت مردان برای حوزه سلامت قائل شده‌اند، نمی‌تواند با همراهی مجلسیان در بررسی لایحه بودجه تقویت شده و حتی پتانسیل نیروهای نظامی که در مواقعی مانند این رزمایش بروز می‌کند، موجب سپردن این مسئولیت به ایشان شود؟ 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه