گندمـــ پرس : نامه متخصص سیستانی به خانم عالی , پنج شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۷:۴۲ ب.ظ , کد مطلب :  20880 مطلبی بود که با شدیدترین انتقادات از سوی اطرافیان خانم دکتر عالی مواجه شد و درنهایت نیز جناب مهندس فرقانی ریاست اداره منابع طبیعی زابل با ارسال جوابیه ای سرگشاده که در رسانه […]

گندمـــ پرس : نامه متخصص سیستانی به خانم عالی , پنج شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۷:۴۲ ب.ظ , کد مطلب :  20880

مطلبی بود که با شدیدترین انتقادات از سوی اطرافیان خانم دکتر عالی مواجه شد و درنهایت نیز جناب مهندس فرقانی ریاست اداره منابع طبیعی زابل با ارسال جوابیه ای سرگشاده که در رسانه های مجازی سیستان منتشر شد بدان به شیوه ای خاص پاسخ گفتند که لازم دیدیم برای روشن شدن اذهان عمومی ما نیز به آن بپردازیم و به رسم ادب پاسخی ارائه نماییم.

البته عرف و قانون و حق کسی که نقد میشود این است که وقتی مورد نقد قرار میگیرد جوابیه را ارسال کند تا در همان سایت منتشر شود.

اما بی اطلاعی ازقانون منجر به این شد که جوابیه نقد گندم پرس در دیگر سایتها ( کیانسه و سیستان پرس) منتشر شود .

اما چون بنده خطاب آن نامه بودم به رسم ادب این جوابیه منتشر میشود.

در ابتدای امر لازم است ذکر کنم که زمانی که عزیزان از طرق مختلف گلایه خود از انتشار این مطلب را به ما رساندند ,  پیشنهاد کردم در قالب جوابیه به سوالاتی که مطرح شده است پاسخ  گویند و یا درصورتی که نیاز می بینند این مساله را در یک مصاحبه مفصل بررسی کنیم که مورد قبول واقع نشد , این مساله را به این دلیل عرض کردم که شاید برخی بربنده خرده بگیرند که چرا این مساله در نشستی صمیمانه حل نشد , بنده و همکارانم چنین درخواستی را مطرح کردیم اما مورد قبول واقع نشد.

 

جوابیه

 

در ابتدای و مقدمه پیش از جوابیه ,  نگارنده انتشار این جوابیه را از سوی رئیس اداره منابع طبیعی زابل اقدامی شجاعانه دانسته  و نوشته شده بود : قطعا اتخاذ چنین مواضعی ضمن شفاف سازی و برملا ساختن چهره افراد ریاکار و متذعر پوشالی ، موجب متنبه شدن آنها که در گرفتن پاچه مردم و مسوولان بدور از انصاف و با حب و بغض ، تخصص و تبحر خاصی دارند ، نیز می گردد. و اظهار امیدواری کرده اند که این جوابیه حق طلبانه و مقتدرانه ، بدعتی باشد برای سایر مسوولانی که بی تفاوتی را در برابر حرکات ددمنشانه و تخریبی جریانات معلوم الحال برمی گزینند و باعث جری و گستاخ شدن بیش از پیش آنها می گردند.

از تمامی صفاتی که بنده داده شده , اعم از ریاکار , متذعر پوشالی(مرد ترسناک) , دارای حب و بغض , ددمنش و تخریب گر و معلوم الحال که بگذریم از گفتن واژه پاچه گیری که از صفات سگ می باشد , تنها به این دلیل که بر یک صفتاتم که همانا وفاداریست صحه گذاشته شده است , خوشحال شدم , و امیدوارم تا پایان عمر بتوانم حداقل همین یک صفت را حفظ کنم و وفادار باشم و نمک بخورم و نمکدانی را نشکنم. جای تشکر دارد که یادآوری شد اینچنین هستم و باید اینچنین بمانم .

دراین خصوص تنها یک حرف دارم و آن اینکه : تعریف و تمجید از مردان قدرت کاری دشوار نیست و اما درمقابل , نقد آنان و نوشتن واقعیاتی که اطرافشان رخ میدهد کاریست دشوار که از هرکس بی نمی آید.

امید است بزرگان و پیشکسوتان قلم و رسانه بنده را یاری کنند که به این بیماری دچار نشوم و قلم  خود را بیهوده خرج نکنم که به مجیزه گویی برای مردان قدرت تبدیل شود و لاغیر. که البته نشان داده ایم که اینچنین نیستیم و ان شالله با کمک بزرگان این عرصه که دراین راه ید طولایی دارند نیز به این مهم دجار نشوم ان شالله.

 

ریاست محترم اداره منابع طبیعی شهرستان زابل

نامه شما را مطالعه کردم , اگر چه از نظر بسیاری از دوستان نامه شما بسیار تند و . . .  بود اما بنده با خواندنش خوشحال شدم که بالاخره این مطلب موجب شده شما وقت بگذارید و جوابیه ای تنظیم نمایید , اقدام شما به انتشار جوابیه به ذات خود اقدامی پسندیده بوده که جای تقدیر دارد.

اما ذکر چند نکته در پاسخ به آن ضروری بنظر میرسد .

در یادداشتی که با عنوان نامه متخصص سیستانی به خانم دکتر عالی منتشر شده است مطالب و سوالاتی بیان شده , که هرچه گذار کردیم متوجه نشدیم که توهین این مطلب به نماینده سیستان و یا اطرافیانشان در کجا بوده و چه موجبات ناراحتی شما عزیزان را فراهم آورده است.

آیا بواقع ما حق سوال کردن برای مردم و بخصوص منتقدین خود هم نباید قائل شویم ؟ در نظامی اسلامی مانند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران این مساله کاملا جا افتاده و سوال کردن و پاسخ شنیدن حق قانونی و عرفی مردم است و برمانیز واجب است از آموزه های نظام اسلامی تبعیت کنیم.زمانی میتوان این سوالات را توهین فرض کرد  که خود را به هیچ عنوان پاسخگوی افکار عمومی ندانیم , در غیر اینصورت مواردی که بیان شد , سوالاتیست که بسیاری در ذهن دارند و پاسخ شنیدن حق آنان است.

بگذریم ,

برای روشن شدن مساله مجدد نامه متخصص سیستانی را مورد کنکاش قرار میدهیم و به بند بند آن میپردازیم تا مشخص شود که چه گذشته و توهین مدنظر در کجای این نوشته جای دارد.

متخصص سیستانی در نامه خود چند سوال مطرح کرده بود , به ترتیب به آنها می پردازیم : 1- سرکارخانم عالی/بدون شک مسائل سیستان در قالب فرافکنی و ایجاد حجاب بر ناکارامدی های این چهار سال حل نخواهد شد.( اشاره به مصاحبه ها درخصوص عملکرد محیط زیست که مستقیما هدف زیر سوال بردن عملکرد یکی از فرزندان این دیار در آن سازمان میباشد , حال سوال مجدد مطرح میشود آیا به واقع با زیر سوال بردن عملکرد آنان کم کاری در دیگر حوزه ها از بین میرود ؟))

 

دیپلماسی و عملکرد شما درخصوص حق آبه هیرمند چیست ؟

وی دربخشی دیگر از نامه خود می نویسد :   سرکار خانم دکتر عالی :  معضل رودخانه های مرزی مخصوصا در شرایط فعلی که کل حوزه آبریز با کاهش تولید آب مواجه بوده با فرافکنی حل می شود ؟ شرایط امروز ورود آب به سیستان چگونه است؟ دیپلماسی فعال شما به عنوان نمایندگان مردم سیستان به عنوان بخشی از پازل حل مشکل و به عنوان بخشی از دیپلماسی سیاسی آب تا کجا های دنیا نفوذ داشته است ؟

چند نشست بین المللی آب را در دنیا رفتید و در مجامع جهانی فریاد زدید؟  کارگروه دائمی آب هیرمند را در تهران چند بار تشکیل دادید و در چند جلسه شرکت کردید , لطفا صورتجلسات حضورتان را در این چهار سال به مردم عرضه بفرمایید.
خانم و آقای نماینده بدون شک بدانید حل مشکل سیستان نیازمند اجماع جهانی و فشار پیوسته بر افغانستان است که خوشبختانه به زیبایی کار شروع شده , جهانی کردن تالاب هامون تنها راه حل مشکل است و شما مطالب غیر اصولی و فنی را منتشر می کنید.

(( آیا این سوال بیجاست ؟ سوال را مجدد تکرار میکنیم , دیپلماسی و برنامه ایشان به عنوان نماینده سیستان به عنوان بخشی از پازل حل مشکل درخصوص حق آبه هیرمند چیست و چه کرده اند که نتیجه بخش بوده باشد ؟؟ عملکرد خود دراین حوزه را برای مردم تشریح کنید))

 

عملکرد خود دراین سه سال و بخصوص در بررسی لایحه بودجه 94 را اعلام کنید

دراین یادداشت بدرستی از نماینده مردم خواسته شده که چرا به مردم از عملکرد خود گزارش نمی دهید , بودجه مملکت در کمیسیون تلفیق نهایی شده ولی شما ………….. , امیدوارم گزارش بدهید بودجه  ۵ میلیاردی پیشنهادی سازمان محیط زیست را برای هامون در مجلس چند برابر نمودید؟ , (( حال کجای این سوال و یا درخواست توهین به محسوب میشود ؟؟ به مردم گزارش عملکرد بدهید , آیا این توقعی بیجاست و باید موجب ناراحتی شما گردد ؟

به واقع اینچنین نیست و ارائه گزارش عملکرد نه تنها به نفع شماست بلکه مردم را نیز به آینده ای روشن امیدوارتر میکند , پس چرا این مهم رخ نمی دهد ؟ بدون شک مردم صبور سیستان قدردان خواهند بوداگر مطلع باشند.

 

سوال درخصوص عملکرد اداره منابع طبیعی زابل , آیا توهین محسوب میشود ؟

در بخش پایانی این یادداشت نیز  سوال شده است : حتما از شما خواهیم پرسید , بخشی از مشکل ریزگردهای سیستان در حوزه اختیارات اداره منابع طبیعی است که همسرتان مسئول است گزارش بفرمایید در این اداره چه اقدام مثبتی صورت گرفته دراین خصوص ؟

حال اینکه از شما و همسرتان خواسته شده گزارش عملکرد بدهند تا مردم متوجه باشند که  چه اقدامات مثبتی درآن اداره صورت گرفته است , این توهین محسوب میشود ؟؟؟ یا فرصتیست برای بیان عملکرد ها ؟

 

خساراتی که ناشی ازخشکسالی به کشاورزان تحمیل شده است چرا آنطور که باید و شاید پیگیری نشد؟

و یا اینکه گفته شده که بدون شک بدانید ما از شما سئوال خواهیم کرد , عملکرد شما در سیستان مورد سئوال خواهد بود , مشکلات و مصائب سیستان در این سه سال مورد سئوال خواهد بود , خسارت های گسترده خشکسالی به کشاورزان و عدم پیگیری شما در پرداخت حتی چند ریال به کشاورزان رنجدیده سیستانی سئوال خواهد شد ؟ آیا این توهین به شماست ؟ یا یادآوری اینکه این مسائل و مشکلات درمنطقه وجود دارد و باید پیگیری شود.

 

سهم خواهی گندمـ پرس را شفاف بیان کنید

سید بزرگوار , جناب اقای مهندس فرقانی گرامی در ابتدای جوابیه فرموده اید : حرکت آلوده ای که در سایت جنابعالی بر علیه دلسوزان و مسئولان زحمتکش سیستان آغاز شده است سناریوی جدیدی نیست زیرا جنابعالی از زمان بدو تاسیس این سایت این رویه را جهت سهم خواهی با حربه تخریب آغاز نموده اید.

کاش برای روشن شدن اذهان عمومی میفرمودید که بنده دراین مدت چه سهم خواهی داشته ام ؟ و چه منافعی درقبال این مساله عایدم شده است ؟؟ آیا بجز این است که آنچه حقم بوده را نیز نتوانسته ام بدست آورم و به لطف همین نوشته ها و به لطف و عنایتی که دوستانی همچون شما به بنده داشته اند را نیز از دست داده ام ؟

از شما تشکر میکنم که این حرف را فرمودید , زیرا موجب میشود بنده بتوانم حرفهای که در دل دارم را راحت تر بر زبان جاری سازم و  دمی با همشهریان عزیز درد دل کنم.

بله کاش میفرمودید که بنده چه سهمی دریافت کرده ام ؟ آیا سیستان امروز چیزی هم دارد که بعنوان سهم تقسیم شود ؟ کاش میفرمودید تا بنده متوجه میشدم و اگر سهمی به بنده تعلق گرفته و از آن بی خبرم را پیگیری کنم.

از تمامی آن سهام بنده به دو مورد اشاره میکنم و باقی موارد بماند برای فرداها :  بفرمائید در حال بنده بعنوان یک کارشناس شرکتی , شرکت آب و فاضلاب  با قبل از اینکه کار گندمــ پرس آغاز شود , چه تغییری کرده است ؟ اگر سهم خواهی باشد که باید نمودی هم داشته باشد و خود را نشان بدهد و یا در دیگر مسائل بفرمائید که چه عاید بنده شده است که دیگران بی خبرند؟

سخنان شما باعث شد بنده بتوانم راحت بگویم که بعلت نوشتن  و به قول دوستان , پاچه گیری از مسئولین ,  همسرم با مدرک کارشناسی ارشد آنهم با معدل 19 و حال نیز که وارد دوره دانشجویی دکتری شده ,  از شغل دور مانده و با همه لیاقت هایش خانه داری میکند , کاش این را هم حال پاسخ بگویید که سهم بنده دراین مساله چه بوده ؟ و چه منفعتی نصیبم شده است ؟

حرفی اگر زده میشود باید کامل و واضح بگویید تا شبهه بوجود نیاید , کاش مسائل را کلان تر و دید خود را بازتر از این می نمودید و بحث را شخصی نمی کردید و بقول معروف به جای اینکه به که گفت توجه کنید به چه گفت توجه میکردید , بنده هم حرفهای زیادی دارم و از گفتنش سرباز میزنم چون نیاز به گفتن نیست زیرا به عملکرد عمومی ربطی پیدایی نمیکند و عملکرد خصوصی  را نیز دیگری باید مورد کنکاش و قضاوت قرار دهد.

جناب آقای مهندس فرقانی شما در بخشی دیگر از نامه خود  مطلب منتشر شده در گندمـ پرس را  ناشی از حب و بغض , حسادت و بی تقوایی بنده عنوان کرده اید و از عدم انتشار نام متخصص سیستانی گلایه کرده اید , و در پایان این سطر نیز انتشار آن را نشر اکاذیب با هدف تشویش اذهان عمومی به جهت بدبین کردن مردم نسبت به خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران عنوان کرده اید!!!!!!

حال سوال این است : نامه ای که در بالا نیز مورد بررسی و کنکاش مجدد قرار گرفت و سوالاتی که مطرح شد , نشان از بی تقوایی و حسادت و … دارد ؟ آیا بواقع سوال پرسیدن نشان از بی تقوایست یا دانایی ؟؟

مگر بجز این است که بزرگان ما گفته اند سوال کردن عیب نیست ندانستن  عیب است ؟ و یا بهتر بود میفرمودید کجای این نامه نشر اکاذیب است و تشویق اذهان عمومی ؟؟

آنچه تشویق اذهان عمومی تعریف می شود , با آنچه دراین نوشتار بدنبال آن بوده اید زمین تا به آسمان متفاوت است و ظرفیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هم برعکس آنچه از زبان فتنه گران شنیده اید , بالاتر از این است که شما چند سوال را زیر سوال بردن خدمات نظام بدانید.

ریاست محترم منابع طبیعی زابل , شما در بخشی دیگر از نامه خود فرموده اید : من نمی خواهم به اکاذیبی که در خصوص عملکرد خانم دکتر عالی نماینده محبوب سیستان نوشته اید , بپردازم ( بازهم سوال میکنم آیا طرح سوال تخریب و نشر اکاذیب محسوب میشود ؟)  منتهی مطلبی را درخصوص منابع طبیعی در جهت تخریب ایشان نوشته اید که منابع طبیعی که همسرتان مسئول است غیرفعال و تعطیل است آیا این شخص مغرض به اداره منابع طبیعی مراجعه نموده که تعطیل بوده است ؟

((وقتی این بخش از نامه شما را مطالعه میکردم بی اختیار به یکی از آموزه های که درعلم سیاست داشته ام , به توهم توطئه , که در برخی سیاستمداران وجود دارد , فکر میکردم و آنرا بهتر درک کردم.))

در یادداشت منتشر شده حرفی از تعطیلی اداره مطبوع شما به میان نیامده است , حال اگر از کاربران سایت کسی دربخش نظرات سوالی دراین خصوص مطرح کرده بهتر بود که در همان سطور به ایشان پاسخ میدادید , اما بازهم برایمان روشن نشد که چگونه تنها یک سوال درخصوص عملکرد اداره خود را به جهت تخریب نماینده مردم درمجلس عنوان میکنید ؟؟؟؟

در بخش پایانی نامه محبت آمیز خود نیز به بیان عملکرد خود بدین شرح پرداخته اید :پاسخ به تمامی آن همه عملکرد مثبت که بی شک هم انجام شده است یک کلمه است , نتیجه این نهال کاری و مالچ پاشی و دیگر عملکردها چیست ؟ کاش میفرمودید در هر سال به چه میزان از ریزگردها به دلیل  عملکرد مثبت شما کاهش یافته است ؟ و نتیجه آن چیست ؟

در بیان عملکرد شما حکایت تلخ روز درختکاری سال گذشته (92) که بنده از نزدیک شاهد آن بودم به ذهنم رسید , که پس از برگزاری دهها جلسه در فرمانداری زابل درنهایت مقرر شد در روز 15 اسفند شما و اداره منابع طبیعی زابل نهال مورد نیاز را دراختیار شهرداری و دهیاریها قرار دهد , روز مقرر از راه رسید , همه بودند بجز شما و از نهال ها هم خبری نبود و مسائلی که بعد بوجود آمد که همه نشان از عملکرد مثبت شما داشت.

حرف برای گفتن بسیار است , اما همانگونه که بعرض رسید , نامه محبت آمیز شما به رسم ادب پاسخ داده شد و جای تشکر دارد که با گفتن برخی سخنان موجب شدید بنده نیز پس از مدتی بتوانم برخی از واقعیاتی که با آن مواجه هستم را برای همراهان گندمـ پرس بازگو کنم.

درپایان یکبار دیگر آمادگی گندمــ پرس را جهت شنیدن سخنان نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی جهت بیان عملکرد سه ساله و پاسخ به سوالات بیشمار مردم اعلام میداریم و امیدواریم که با این کار قدمی در راستای افزایش امید به زندگی در مردم سیستان برداریم.

یا حق _ یونس دهمرده

اسفندماه نود و سه

 

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه